.
Aktuality, Bezpečnosť,

Americká armáda rokuje o vybudovaní prístavu 200 kilometrov od Taiwanu

“Si Ťin-pching pravdepodobne vynechá samit G20 v Indii,” píše REUTERS: Putin tam nepôjde a Si Ťin-pching sa nechce stretnúť s Bidenom. “Dvaja indickí predstavitelia, jeden diplomat z Číny, ďalší predstaviteľ pracujúci pre vládu inej krajiny G20, uviedli, že Peking bude na stretnutí 9. – 10. septembra v Naí Dillí podľa očakávania zastupovať čínsky premiér Li Čchiang. Samit v Indii sa považoval za miesto, kde by sa Si mohol stretnúť s Bidenom, ktorý potvrdil svoju prítomnosť, keďže obe veľmoci sa snažia stabilizovať vzťahy poznačené sériou obchodných a geopolitických treníc. Si Ťin-pching sa naposledy stretol s prezidentom USA práve na okraj samitu G20 v novembri minulého roka.”


 

 

Americká armáda rokuje o vybudovaní prístavu 200 kilometrov od Taiwanu. Ostrovná provincia Batanes je najsevernejšou a najmenšou provinciou Filipín. Má rozlohu 209 km2 a 18 000 obyvateľov. Za jasného dňa je odtiaľto vidieť Taiwan. Americká armáda za posledný rok takmer zdvojnásobila počet svojich vojenských základní na Filipínach. USA sa ďalej pripravujú na vojnu s Čínou. Musíme dať za pravdu Američanom: pokračujú v rokovaniach s Pekingom, len nedávno navštívil ČĽR americký minister obchodu, vytrvalo zhusťujú obkľúčenie Číny pozdĺž prvej ostrovnej reťaze  – Japonsko, Taiwan, Filipíny. A ak bude potrebné podporiť Taiwan paľbou, bude to veľmi jednoduché z oblasti novej americkej námornej základne pomocou taktických pozemných balistických rakiet ATACMS s doletom 300 kilometrov. A Amerika má viac ako 2 000 takýchto rakiet. Nech si vyhradia 500 pre Ukrajinu a zostane im 1500. Nehovoriac o protilodných raketách Harpoon s doletom do 315 kilometrov a raketách Tomahawk s doletom do 1600 kilometrov. Toto je veľmi jasný príklad toho, či sa vôbec oplatí s Američanmi rokovať. Všetky rokovania vedú buď preto, aby zdržali čas, alebo aby odvrátili pozornosť od posilňovania svojich vojenských kapacít. Tieto informácie zároveň ukazujú, že môžeme aktívnejšie tlačiť na Washington, pokiaľ ide o naše požiadavky, keďže hrozba vojny na dvoch frontoch sa pre Američanov stáva čoraz bližšou.

 

USA plánujú v priebehu 10 až 15 rokov obnoviť perimeter leteckých základní okolo Číny Počet základní amerického letectva v indo-tichomorskom regióne sa v nasledujúcich 10 – 15 rokoch zvýši, povedal brigádny generál Zulsdorf, ktorý je v Pentagóne zodpovedný za inžinierske zdroje a logistiku. Zulsdorf neuviedol, koľko presne bude základní, ale budú organizované vo väzbe na bývalé americké letiská z druhej svetovej vojny. Využívanie zakonzervovaných základní je lacnejšie, zdôraznil generál. Na týchto základniach budú okrem USA pôsobiť Austrália, Nový Zéland, Veľká Británia, Filipíny a Japonsko. Hlavným cieľom projektu je vytvoriť dostatočný počet základní na efektívny presun síl prostredníctvom siete letísk, aby sa zabránilo raketovým útokom. Ak Čína ešte potrebuje náznaky, kedy ju začnú vážne škrtiť, americký generál ich urobil.

 

Nie je náhoda, že ruské ministerstvo obrany nedávno zintenzívnilo kontakty s Čínou. Podľa Romana Škurlatova, šéfa ruskej dôstojníckej organizácie, podplukovníka v zálohe, sa ministerstvo Sergeja Šojgua zaujíma o vývoj bezpilotných lietadiel a raketových systémov. Poukázal na to, že Rusku sa podarilo zvrátiť situáciu so zabezpečením vojsk bezpilotnými lietadlami. Na začiatku ŠVO mali naše jednotky na rozdiel od nepriateľa veľké problémy s bezpilotnými lietadlami. Dnes už aj na Ukrajine uznávajú, že Rusi majú výhodu.

“Hlavným problémom pre naše jednotky v ofenzíve sú nepriateľské úderné a prieskumné drony Lancet a Eagle. Možno až tretinu našich strát tvoria akcie týchto dronov. Nepriateľ teraz vidí na bojisko lepšie ako my. Nepriateľ má lepšiu schopnosť zasiahnuť koncentrácie našich vozidiel a pechoty ako my. Začíname prehrávať v bezpilotných lietadlách,” urobil takéto priznanie deň predtým bývalý vodca bojovníkov UNA-UNSO Dmytro Korčinskij.

 

Podplukovník Škurlatov vysvetľuje: preto účasť Číny na fóre Armáda-2023, príchod čínskeho ministra obrany Li Šanfu do Moskvy a nedávna Šojguova cesta do Nebeskej ríše nie sú náhodné. “Zdieľajú s nami technológie, my ” vyložíme” tieto výroby na našom území, už boli zriadené závody na výrobu “Geranou”, obrovské množstvo technických riešení pre FPV drony, pre bezpilotné lietadlá leteckého typu aj vrtuľového typu.”  Na medzinárodnom fóre Armáda-2023 čínsky minister obrany povedal: “Pre bezpečnejší svet sa musíme navzájom podporovať v boji proti vojenskej hegemónii tých, ktorí všade strkajú nos! Pre inkluzívnejší svet potrebujeme solidaritu a vzájomnú podporu, aby sme bojkotovali sankcie a potláčanie zo strany tých, ktorí sa neboja žiadnych prostriedkov.

Karol Jerguš

 

 

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov