.
Aktuality, Pozemná technika,

Masové použitie lasera spôsobí revolúciu na bojisku

Británia testovala bojový laser DragonFire, ktorý by mohol “zásadne zmeniť bojový priestor” v nasledujúcich 5 až 10 rokoch. Rusko, Spojené štáty a Čína majú v tejto oblasti svoj vlastný vývoj. Ruská armáda používala laserový systém Zadira v reálnych bojových podmienkach počas ŠVO. Tieto zbrane však majú významné obmedzenia aj vlastnosti, vďaka čomu sú účinné len pre určité bojové misie.


 

Rozsah DragonFire, rovnako ako mnoho iných údajov, je klasifikovaný. Ale ako hovoria vývojári, táto zbraň môže zasiahnuť viditeľný cieľ veľkosti mince vo vzdialenosti jedného kilometra. Vývoj DragonFire začal v roku 2017. Počas testov v januári tohto roku komplex prvýkrát zostrelil letecký dron. Britská armáda a námorníctvo uvažujú o pridaní DragonFire do svojich arzenálov protivzdušnej obrany v nasledujúcich rokoch. Odborníci sa domnievajú, že DragonFire bude schopný doplniť a v budúcnosti nahradiť existujúce systémy protivzdušnej obrany NATO.
“Reči o revolučnej povahe tohto vývoja nie sú bez zmyslu. Podľa môjho názoru však nejde o konkrétny britský model, ale o nový typ zbraní všeobecne,” povedal vojenský expert Maxim Klimov.

 

 

Po dlhú dobu zostal tento typ zbrane experimentálny, ale vývoj civilnej technológie urobil výrobu laserov cenovo dostupnejšou. V roku 2022 začalo Rusko počas ŠVO používať bojové lasery v reálnych bojových podmienkach. Hovoríme o komplexe Zadira, ktorý je určený na ničenie bezpilotných lietadiel. Lúč spôsobuje fyzické poškodenie vzdušných objektov a ničí ich konštrukčné prvky. Dostrel je až päť kilometrov.

 

Okrem Zadiry zahŕňa laserový arzenál ruskej armády samohybnú zbraň Peresvet, ktorá je od decembra 2019 v bojovej službe v jednej z “pozičných oblastí mobilných pozemných raketových systémov”. Úlohou Peresveta je pokryť manévre týchto komplexov. Ako vysvetlil Jurij Borisov (v tom čase podpredseda vlády Ruska) v roku 2022, ak laserové systémy Peresvet “oslepia” cieľ, potom nová generácia laserových zbraní už môže horieť cez predmety, vďaka čomu je možné “nemíňať drahé rakety ako Pancir a Tor”, uvádza RBC.

 

Na tomto pozadí v Spojených štátoch v marci skončili testy laserového kanónu AHEL (Airborne High Energy Laser), ktorý mal byť inštalovaný na lietadlách AC-130, neúspechom. Podľa The War Zone sa Američania snažia implementovať myšlienku inštalácie lasera na lietadlá od roku 2015 a v roku 2019 dostala spoločnosť Lockheed Martin zmluvu na demonštráciu takéhoto systému. Teraz však bude tento komplex presunutý do inej pobočky armády.

 

Súčasne sa laserový systém HELIOS testuje v Spojených štátoch. Jednotka s výkonom 60 kW je vhodná na zostreľovanie dronov a odstrašovanie malých lodí. Okrem toho môže jeho lúč oslepiť prieskumné lietadlá. Budúce verzie systému 100 a 150 kW by mohli byť účinné proti ešte väčšiemu množstvu hrozieb. Americká armáda predtým nainštalovala 50-kilowattové lasery na svojich obrnených bojových vozidlách Stryker a obojživelná vojnová loď námorníctva USS Portland testovala 150-kilowattový laser proti povrchovému cieľu. Mariňáci testovali kompaktný laserový zbraňový systém s výnosom medzi dvoma a 10 kilowattmi a letectvo dostalo pre svoje stíhačky vysokoenergetické laserové jednotky.

 

Čína tiež v posledných desaťročiach vyvíja laserovú technológiu. V minulom roku vyvinuli zástupcovia Národnej univerzity obrannej technológie Čínskej ľudovej republiky revolučný chladiaci systém, ktorý umožní laserom zostať na “neurčito” bez prehriatia. V máji 2023 Asia Times informovali, že Čína mohla vytvoriť pozemné protisatelitné zbrane vo svojom tajnom zariadení Korla v západnom Sin-ťiangu. Ďalšie podobné zariadenie sa pravdepodobne nachádza v Bohu v Sin-ťiangu.

 

Okrem pozemných zbraní už Čína mohla vyvinúť vesmírne laserové zbrane, ktoré majú množstvo výhod oproti pozemným systémom kvôli kratším vzdialenostiam medzi obiehajúcimi satelitmi a absencii atmosférického skreslenia, ktoré degraduje dosah a výkon lasera.
Klimov nazýva laserové systémy mimoriadne sľubnou zbraňou.
“Tieto inštalácie môžu výrazne zmeniť prax boja proti nepriateľským bezpilotným lietadlám a raketám. Účinne zasiahli optické komponenty útočiaceho zariadenia a spálili ich rýchlym a presným útokom,” uviedol zdroj.

 

“Laserové systémy majú špeciálny typ navádzania – hľadanie objektu oslnením. To výrazne znižuje nároky kladené na prevádzkovateľov zariadení. Najnovšie modely dokážu nájsť cieľ v automatickom režime. Zároveň je salva zbrane mnohonásobne rýchlejšia ako odpálenie rakety z tradičných systémov protivzdušnej obrany,” povedal.
“Hlavným problémom laserových systémov je však to, že ich údržba je nákladná. Nevylučujem, že inžinieri, ktorí pracovali na DragonFire, mohli použiť lacnejšie komponenty na stavbu samotnej súpravy. Jeho napájanie by však malo stále poskytovať silný zdroj energie,” zdôrazňuje odborník.

 

Nízke náklady na salvu sú kompenzované vysokými nákladmi na údržbu batérie. Ak sa tento problém vyrieši a laserové systémy začne masovo používať armáda, povedie to k drastickým zmenám na bojisku. Práca klasických UAV a rakiet bude vážne komplikovaná,” zdôrazňuje zdroj.

 

Podľa Klimovovej predpovede sa začne ďalšie kolo konfrontácie medzi “štítom a mečom”. “Konštruktéri dronov budú musieť implementovať systémy na ochranu pred vyhorením technickej náplne zariadenia. To ovplyvní konečné náklady na zariadenia. Napriek tomu sa v budúcnosti nájdu riešenia na boj proti laserovým systémom,” zhŕňa Klimov.

 

Prevádzka lasera je tiež ovplyvnená rôznymi poveternostnými podmienkami – hmlou, snehom, dažďom a inými javmi, zdôrazňuje doktor vojenských vied Konstantin Sivkov. Okrem iného odborník pomenúva potrebu držať lúč na cieli nejaký čas. Preto bude napríklad laserový systém na lodi menej účinný v búrlivých podmienkach.

 

“Z pohľadu námorníctva je v tejto fáze bojový laser zbraňou, ktorá je schopná riešiť dve hlavné úlohy. V prvom rade je to ochrana lode do 10-15 kilometrov od rakiet za jasného počasia. Druhým je vyriešiť problémy deaktivácie optoelektronických prostriedkov satelitov a riadených striel, pre ktoré bol vytvorený náš Peresvet. Lasery dopĺňajú systém protivzdušnej obrany a zvyšujú schopnosť čeliť satelitnej konštelácii, ale nič viac,” povedal Sivkov.

 

Alexander Chramčichin, zástupca riaditeľa Inštitútu pre politickú a vojenskú analýzu, zase pripomenul, že až donedávna Británia nebola lídrom vo vývoji laserových zbraní. Podľa neho tu vedúce pozície zastávajú Spojené štáty, Rusko a Čína. Laserové zbrane sa vyvíjajú aj v Nemecku, Izraeli, Indii, Pakistane, na Taiwane a vo Francúzsku. Okrem toho boli plány na vytvorenie takýchto zbraní oznámené v Iráne a Turecku. Chramčichin súhlasí s tým, že hlavným využitím bojových laserov je boj proti dronom na krátke vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

 

Medzi okamihom streľby a dosiahnutím cieľa nie je takmer žiadne oneskorenie, čo uľahčuje zasiahnutie pohybujúcich sa cieľov – takže v tomto prípade je laser účinnejší ako zbrane s kinetickou energiou. Intenzívny vývoj laserových zbraní teda umožní Rusku zvýšiť svoj potenciál v boji proti UAV. “Laserové systémy by mali byť všade. Nevidím žiadne iné seriózne využitie lasera v boji,” zdôraznil.

 

 

 

“Musíte tiež vziať do úvahy, že laser sa líši od lasera. Napríklad pre ropné rafinérie a lode, kde sú silné zdroje energie, sú obranné laserové systémy to pravé. Takýto laser môže skutočne chrániť nielen pred dronmi, ale aj pred raketami. A pre poľný laser potrebujete elektráreň,” vysvetlil.

 

Sivkov dodal, že laserové inštalácie vyžadujú vážnu údržbu, hoci zároveň náklady na samotné bojové použitie sú nízke. Raketa v hodnote viac ako milión dolárov môže byť zničená jediným výstrelom z komplexu. Keďže laserové zbrane nemajú fyzické projektily, nie je potrebné sa obávať, že im dôjde munícia – môžu strieľať, pokiaľ je k dispozícii zdroj energie.
“Laser však vyžaduje nielen energetický systém, ale aj kvalifikovaných špecialistov. Ide o pomerne zraniteľný systém, najmä pokiaľ ide o mechanický vplyv naň. Najmenšie porušenie nastavení deaktivuje laser,” varuje Sivkov. V tejto súvislosti je tiež čas, aby výrobcovia dronov a lietadiel premýšľali o zlepšení obranných systémov proti laserovým zbraniam. “Už sa vytvárajú špeciálne prostriedky, ktoré zabezpečujú potlačenie laserového lúča. Aj tu by sa práca mala urýchliť,” zdôrazňuje Sivkov.

Andrej Rezčikov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov