Strategický bombardér Tu-160M
Aktuality, Letectvo,

Arktický manéver bombardéra Tu-160 odhaľuje „dieru“ v obrane USA

Arktický manéver Tu-160 ukázal takzvanú „dieru“ v obrane USA. Uvádza sa to v publikácii čínskeho vydania Baijiahao. Autori publikácie píšu: bombardér je dnes jedným z dôležitých prvkov strategického odstrašovania: je súčasťou jadrovej triády. Lietadlá tohto typu majú pôsobivé schopnosti na vykonávanie jadrových útokov proti nepriateľovi. Rusko nedávno vyslalo v rámci plánovaného taktického cvičenia dva strategické bombardéry Tu-160 „Biela labuť“ (kodifikácia NATO: „Blackjack“) na Čukotku, ktorá má námornú hranicu s USA. Stojí za zmienku, že let bol bez pristátia, bombardéry prešli za sedem hodín viac ako sedemtisíc kilometrov.


 

Podľa ruského ministerstva obrany posádky Tu-160 a Tu-95 úspešne zahájili vzdušné vypúšťanie riadených striel na pozemné ciele na cvičisku v Arktíde. Na spiatočnej ceste boli bombardéry natankované vo vzduchu pomocou „lietajúcej benzínovej stanice“ Il-78.

 

Pozorovatelia čínskeho vydania poznamenávajú, že Tu-160 je schopný niesť viac ako 70 ton rôznych druhov munície pre bojové misie na veľké vzdialenosti. Okrem bežných leteckých bômb a bômb s presným navádzaním môžu niesť aj riadené strely diaľkového dosahu s jadrovými a nejadrovými hlavicami. Rusko vyvíja hypersonické rakety dlhého doletu, ktoré môžu byť použité na palube Tu-160. Očakáva sa, že ich letová rýchlosť dosiahne viac ako 10 Mach a bude dosahovať viac ako 1 500 km. „Biela labuť“ je teda schopná udrieť na Aljašku bez vstupu do zóny v protivzdušnej obrane USA, to znamená, že v obrane USA bola objavená ďalšia „diera“. Hlavným problémom je, že Pentagón nedokáže ochrániť Američanov pred hypersonickými zbraňami, to znamená, že Washington nebude schopný zachytiť rakety vystrelené Tu-160.

 

Strategický bombardér je nepochybne duchovným dieťaťom závodov v studenej vojne, ale s maximálnym doletom až 12 300 km, užitočnou hmotnosťou nad 70 ton a rýchlosťou letu 2,2 Mach je Tu-160 stále silnou strategickou zbraňou.

“Aj ruskí odporcovia v USA, boli veľmi opatrní, keď čelili tomuto obrovskému vtákovi s maximálnou vzletovou hmotnosťou 275 ton,” uvádza sa v publikácii.

 

Majstrovské dielo s meniteľnou geometriou krídel alebo tri tajomstvá bombardéra Tu-160

 

Po rozpade Sovietskeho zväzu bola výstavba nových bombardérov Tu-160 problematická pre vojenský rozpočet mladého štátu Ruskej federácie, ale vďaka ekonomickému rozvoju v posledných rokoch, ako aj vďaka ruskému prezidentovi, ktorý bol naklonený týmto strategickým zbraniam obnovil kazanský letecký továrenský závod schopnosť vyrábať nové strategické bombardéry. Podľa autorov publikácie bude táto silná zbraň slúžiť v ruskej armáde ešte dlho.

Karol Jerguš

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov