Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

USA nemajú kam presunúť svoj afgánsky kontingent. Skúšajú teda Uzbekistan a Tadžikistan

USA, 3.júl 2021 (AM) – Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby na brífingu uviedol, že Pentagon navrhuje vojenskú spoluprácu s Uzbekistanom a Tadžikistanom a ďalšími krajinami susediacimi s Afganistanom, odkiaľ USA sťahujú svoje jednotky, informuje časopis „Foreign Policy“. Reportéri sa Kirbyho spýtali, či sa USA chystajú zriadiť v Uzbekistane a Tadžikistane vojenské základne. Deň predtým sa vo Washingtone uskutočnili konzultácie s ministrami zahraničných vecí týchto dvoch krajín.


„Spolu s kolegami z ministerstva zahraničia komunikujeme s pohraničnými krajinami a snažíme sa zistiť, aké príležitosti sa tam môžu vyskytnúť. Nechám nech tieto štáty sami o tom povedia,“ uviedol hovorca Pentagonu.

 

Afganci okamžite po stiahnutí amerických vojakov vyplienili leteckú základňu Bagram

Americká letecká základňa Bagram v Afganistane prilákala podľa denníka „Daily Mail“ pozornosť mnohých lúpežníkov len pár hodín po tom, ako ju opustila americká armáda. Podľa novín sa dovnútra dostali desiatky miestnych obyvateľov, ktorí vyplienili niekoľko budov. Poznamenáva sa, že americké sily neoznámili miestnym úradom svoj odchod a nezriadili pri bráne stráže. Lupiči sa mohli beztrestne túlať po základni niekoľko hodín, kým ich nevyhnala afganská armáda. Odborníci sa domnievajú, že takéto akcie môžu byť predzvesťou bezprávia, ktoré krajine hrozí po stiahnutí amerických vojakov.

 

Taliban začína ohrozovať Rusko

Iránska armáda v máji rozmiestnila na hranici s Afganistanom ťažkú ​​techniku ​​vrátane tankov T-72S a obrnených transportérov BMP-2. Posledné udalosti v susednej krajine, kde hnutie Taliban vedie rozsiahlu ofenzívu vo viacerých oblastiach na severe a východe krajiny, podľa všetkého prinúti Islamskú republiku, aby rýchlo posilnila ochranu svojich východných hraníc. Taliban sa po sérii vojenských úspechov na hraniciach s Tadžikistanom priblížil k mestu Kundúz, správnemu stredisku rovnomennej provincie na severe Afganistanu. Teroristické hnutie obsadilo hranicu s Tadžikistanom po tom, čo porazilo skupinu afganských vojakov. Hranicu medzi Tadžikistanom a Afganistanom dnes kontrolujú džihádisti, ktorí môžu začať ohrozovať Rusko. Vzhľadom na skutočnosť, že tadžické sily majú dosť slabú kontrolu nad pohraničnými oblasťami, je pravdepodobnosť, že teroristi môžu slobodne vstúpiť na ruské územie, veľmi vysoká, pričom existujú aj riziká útokov na ruskú armádu.

 

Výsledky 20-ročného pobytu USA v Afganistane
Politický analytik Sergej Michejev tvrdí, že prítomnosť americkej armády v Afganistane za 20 rokov situáciu nezlepšila.

„Môže mi niekto povedať, aké investície do afganskej ekonomiky prišli za 20 rokov? Žiadne. Ako je to možné? Veď majú univerzálny recept, ktorý každému nanucujú — demokratické hodnoty, voľby — „slobodné“ — samozrejme, deregulácia trhu, čo priláka investície. Pripravili pole pre experimenty,” vyhlásil odborník vo vysielaní rádia „Vesti FM“.

 

Podľa jeho názoru Washington nebol schopný zaviesť svoje hodnoty a technológie do afganskej spoločnosti a výsledok prítomnosti americkej armády v Afganistane je nulový. Bývalý afganský prezident Hamid Karzáí tiež tvrdí, že sily USA a NATO ponechali afganský ľud v stave „úplnej hanby a katastrofy“. Pripomeňme, že Washington začal sťahovať jednotky z Afganistanu 1. mája. Zahraničný vojenský personál musí do 11. septembra 2021 úplne opustiť krajinu.

 

CIA má problém. Pakistan vyhlásil že v žiadnom prípade neposkytne svoje vojenské základne

Denník „The New York Times“ už skôr informoval, že unáhlené stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu vyvolalo pre CIA urgentnú potrebu nájsť novú „základňu“.

 

Ako informovala agentúra TASS, Pakistan kategoricky vylučuje možnosť umožniť americkej CIA využívať vojenské základne na svojom území na vykonávanie cezhraničných protiteroristických operácií proti teroristickej sieti Al-Káida, teroristickej skupine Islamský štát a radikálnemu hnutiu Taliban. Na otázku, či je možné poskytnúť USA základňu pre protiteroristické operácie, zdôraznili:

„V žiadnom prípade. Nebudeme poskytovať CIA žiadne základne, ani autorizovať žiadne kroky z pakistanského územia smerom k Afganistanu. V žiadnom prípade.“

 

Minulý týždeň denník „The New York Times“ informoval, že unáhlené stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu v súlade s príkazmi amerického prezidenta Joe Bidena spôsobilo, že CIA, ktorá v tejto krajine pôsobila dlhé roky, potrebuje urgentne nájsť novú „základňu“ na monitorovanie tamojšej situácie a vykonávanie protiteroristických operácií. Výber možností, ako poznamenali noviny, je veľmi malý a obmedzuje sa hlavne na Pakistan.

Vlado Šinko

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov