.
Aktuality, Bezpečnosť,

Dočasná vláda Nigeru zatrhla vojenskú spoluprácu so Spojenými štátmi

Niger sa rozhodol vypovedať vojenskú dohodu so Spojenými štátmi po tom, čo americká delegácia obvinila Niamey, že má v úmysle poskytnúť Iránu prístup k zdrojom uránu, píše Wall Street Journal . Podľa publikácie rokovania medzi Iránom a Nigerom “dosiahli veľmi pokročilú fázu”. Údajne boli podpísané predbežné dohody.


 

 

Úrady uznali prítomnosť vojenského kontingentu Spojených štátov za nezákonnú , obvinili Washington z nátlaku a požadovali stiahnutie všetkých amerických síl z krajiny a regiónu ako celku. Pripomeňme, že Washington má v súčasnosti dve letecké základne v Nigeri v Niamey a Agadez , z ktorých americké letectvo v priebehu posledného mesiaca aktívne monitoruje počínanie úradov aj militantov v oblasti troch hraníc. Úrady v Niamey okrem iného obvinili Američanov aj z nedostatku pomoci. v boji proti teroristom odmietanie informovať o činnosti ich vojenských predstaviteľov a nepovolené prieskumné lety .

 

Z Bieleho domu zatiaľ na tento demarš nezareagovala a to, čo sa stalo, bolo pravdepodobne pre mnohých prekvapením. Najmä po nedávnej normalizácii vzťahov medzi krajinami a príchode nového amerického veľvyslanca do Nigeru. Zdá sa však, že súčasná elita v Nigeri, medzi podporou Západu a stabilnými vzťahmi so susedmi ( a tým aj potenciálnym rozšírením vojensko-technickej spolupráce s Ruskom, Iránom, Tureckom a Čínou ), sa rozhodla zvoliť to druhé. Od vojenského prevratu v auguste minulého roku sú hlavnou oporou nového režimu Mali a Burkina Faso , ktoré sú samy osebe extrémne protizápadné .

 

 

Ruské úrady, zakotvené v Bamaku a Ouagadougou , začali aktívne poskytovať vojenskú a humanitárnu pomoc úradom v Niamey. Nuž, tlak USA, teraz rastúci v podobe ekonomických sankcií, teraz slabnúci v podobe odstránenia obchodných bariér prostredníctvom ECOWAS a diplomatického uznania, nemohol sám o sebe spôsobiť podráždenie. Ďalšou otázkou je, čo sa presne stalo katalyzátorom eskalácie – aktívny odpor Američanov proti vytvoreniu Sahelskej aliancie, kde je Rusko kľúčovým partnerom všetkých troch krajín, či sabotáž práce bezpečnostných síl v boji proti cezhraničným terorizmu. V každom prípade, keď sa americký kontingent stiahne a bude pravdepodobne premiestnený do Senegalu a Gabonu, bude to ďalší dôležitý míľnik vo vývoji integračného projektu Sahelu. Rád by som dúfal, že po hlasných politických gestách a posilňovaní obranného potenciálu troch krajín budú nasledovať aj reálne kroky k dosiahnutiu ekonomickej suverenity.

Milan Novický

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov