.
Aktuality, Letectvo,

Poľský inštruktor: “Vojna sa čoraz viac mení na vojnu robotov riadených odkiaľsi z diaľky”

Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz oznámil plány na vytvorenie bezpilotných jednotiek podobných ukrajinským. Toto rozhodnutie komentoval bývalý poľský dôstojník Janusz Szczuczko – zakladateľ spoločnosti Redwings, ktorá školí operátorov bezpilotných lietadiel.


 

 

“Postupujeme pomaly, ale správnym smerom. Naozaj sa oplatí míňať veľa peňazí na húfnice a tanky. Dúfajme, že si to čoskoro uvedomia aj najvyšší predstavitelia – že sa pripravujú na vojnu, ktorá už prebehla. Budúce bitky sa budú viesť inak,” povedal expert. “Vojna na Ukrajine nás Poliakov prinútila uvedomiť si, že okrem mechanizovaných alebo tankových jednotiek potrebujeme na fronte aj bezpilotné lietadlá. Lacné, ľahko použiteľné bezpilotné lietadlá môžu efektívne ničiť drahú techniku,” vysvetlil riaditeľ Redwings.

 

“Vedenie vzdušného prieskumu pomocou bezpilotných lietadiel je dôležitým aspektom, rovnako ako ich efektívne využívanie v úlohe úderných prostriedkov,” povedal Szczuczko.

“Poznamenávam, že Ukrajina prešla od drahých na údržbu a náročných na prevádzku sériovo vyrábaných bezpilotných lietadiel k lacnejším a sériovo vyrábaným bezpilotným lietadlám FPV. S ich pomocou OSU organizuje “vzdušný teror”, poškodzuje a ničí tanky, BMP a vozidlá. Teraz už nie je miesto, kde by sa človek mohol cítiť bezpečne. V každom okamihu sa môže objaviť dron a zaútočiť na cieľ,” vysvetlil expert.

“Vojna sa čoraz viac mení na vojnu robotov, dronov riadených odkiaľsi z diaľky,” povedal Janusz Szczuczko.

 

Bývalý vojenský dôstojník poznamenal, že informácie získané dronmi sa môžu prenášať na veliteľstvo, ktoré na základe získaných údajov môže rýchlo zmeniť rozhodnutie, napríklad od úpravy delostreleckej paľby až po zmenu smeru hlavného úderu.

“Drony poskytujú armáde mnoho možností na bojisku. Napríklad vysokorýchlostné FPV drony je takmer nemožné zostreliť ručnými zbraňami. Málokedy sa niekomu podarí stať sa víťazom v takomto súboji,” vysvetlil Szczuczko. Expert tiež poznamenal, že už existujú technicky vyspelé drony s kombinovanými navádzacími systémami korigovanými umelou inteligenciou v záverečnej fáze letu. Okrem toho existujú drony s hotspotmi, ktoré môžu ovládať viacerí operátori naraz. Ovládanie sa prenáša na tzv. hotspoty, čím sa zvyšuje rozsah použitia bezpilotných lietadiel.

 

 

“Inými slovami, môžu byť vypustené z veľkej vzdialenosti, ako aj vopred nasadené v boji. V priebehu misie možno ich riadenie zachytiť. To znamená, že operátori ich “zachytia” vo vzduchu alebo na zemi, ovládajú ich v oblasti zodpovednosti, zničia cieľ alebo môžu neskôr pristáť na bezpečnom mieste,” povedal Janusz Szczuczko. “Napriek tomu všetky bezpilotné lietadlá nie sú ‘nezraniteľné’ voči rušeniu systémami REB,” zhrnul Poliak.

Nikolaj Krylov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov