Aktuality, História, Pozemná technika,

Rusi ukoristili nemecký tank Pz.Kpfw. IV

Na internete sa v posledných dňoch rozvinula diskusia o záhade stredného nemeckého tanku z rokov druhej svetovej vojny Panzerkampfwagen IV, ktorý sa teraz ocitol na ukrajinskom bojisku a Rusi ho ukoristili pri postupe v oblasti mesta Kremennaja.


 

Problémy sú s určením verzie tanku, všetky ruské zdroje trvajú na tom, že ide o Ausführung F.2, teda vozidlo pôvodne označené ako Sd.Kfz 161/1, ktorého hlavnou osobitosťou bola integrácia výkonného 75 mm tankového kanónu KwK 40 L/43, teda zbrane už s dlhou hlavňou namiesto pôvodného KwK 37 L/24, ktorý sa nehodil na boj proti tankom. Toto vozidlo bolo neskôr po troch mesiacoch sériovej výroby premenované na Ausf. G, prípadne 8/BW a jeho produkcia pokračovala až do júna 1943, kedy bol k dispozícii 75 mm tankový kanón KwK 40/L48 (posledné číslo v názve kanónu označovalo jeho dĺžku, kanón bol teda opäť predĺžený o 5 kalibrov), ktorý následne dostávali verzie Ausf. H vyrábaná do februára 1944, ako aj záverečná sériová verzia Ausf. J vyrábaná do apríla 1945.

Práve pri týchto početnejších verziách hľadajú západní experti pôvod tanku ukoristeného Rusmi na Ukrajine, s poukazom na to, že niektoré jeho poškodenia naznačujú použitie menej kvalitnej pancierovej ocele, charakteristickej pre nemecký zbrojný priemysel v záverečnej etape 2 .svetovej vojny, kedy bola síce k dispozícii kvalitná švédska železná ruda, ale bol nedostatok legovacích prvkov v metalurgii železa. Pancier nemeckej obrnenej techniky sa stával relatívne krehkým.


Veľa sa diskutovalo o pôvode tanku, ktorý nebude replikou, len mu chýbajú niektoré pôvodné diely. Týka sa to aj kanónu, ktorý je zrejme atrapou a na miesto svojho posledného “boja” prišiel na pásoch zo sovietskeho bojového vozidla pechoty BMP-1/2.

 

Panzer IV ukoristený Rusmi v roku 2023:

 

 

Teórie sú, že mohlo ísť o vozidlo zničené už počas druhej svetovej vojny a privezené na Ukrajinu z dôvodu rekonštrukcie. Je otázka, či táto možnosť pripadá do úvahy. Hodnota tanku v tomto stave, v akom ho Rusi získali, bude na zberateľskom trhu zhruba 2-3 milióny amerických dolárov a to je pomerne veľa peňazí. Neoplatilo by sa ho nasadiť v nejakom čiastočne bojaschopnom stave na front ako bojovú jednotku a už vôbec nie ako klamný cieľ. Za tieto peniaze by sa dalo kúpiť množstvo vyradenej bojovej techniky z obdobia studenej vojny v bazároch, ktorá by lepšie poslúžila aj v boji aj na oklamanie Rusov ako decoy.

To sa samozrejme týka aj možnosti, že ide o pôvodný československý tank, ktorý bol na území bývalého Protektorátu Čechy a Morava zanechaný v roku 1945 nemeckou armádou a neskôr zaradený do výzbroje československej armády. Tieto tanky sa po naladení sériovej licenčnej výroby sovietskych tankov na Slovensku neskôr predali do Sýrie, kde ich ukoristil Izrael, prípadne dlho ležali v pozíciách, na ktorých boli vyradené počas bojov o Golanské výšiny a boli odtiaľ pred nedávnom vyvezené.

 

Okrem Izraela sa množstvo nemeckej obrnenej techniky nachádzalo na bulharsko-tureckej hranici:

 

Tiež sa objavila verzia, že vozidlo bolo desiatky rokov cvičným terčom a potom bolo pritiahnuté do oblasti bojov. Ak by bolo cvičným cieľom, hoci len rok, nevyzeralo by tak dobre ako v súčasnosti. Nakoniec najpravdepodobnejšie možno bude, že vozidlo mohlo ležať na tejto pozícii od druhej svetovej vojny, kedy tam bolo zničené a neskôr ho možno niekto len prefarbil a doplnil atrapu kanónu.

Na prednom pancieri korby sú viditeľné veľmi staré zásahy, ktoré neprenikli do vozidla, to však zrejme bolo nakoniec zničené vnútornou explóziou. Túto teóriu nakoniec podporuje aj pôvodný zdroj celej mánie, ktorý však bolo ťažšie vypátrať. Tým bude pravdepodobne telegramový kanál komdiv_76, ktorý je si treba asociovať s ruskou 76. gardovou útočnou výsadkovou divíziou zo Pskova.


Tam je aj fotografia časti korby iného nemeckého tanku, ktorý v danej oblasti tiež mohol dobojovať ešte v druhej svetovej vojne. A tak aj telegram kanál divízie vidí v tomto náleze kontinuitu svojej vojny s tou, ktorá tam prebiehala pred 80. Rokmi. Nech je to akokoľvek, Rusi môžu mať dilemu, čo s nálezom. Mal ísť do verejnej aukcie a výťažok by mal byť použitý na voliteľný dobročinný účel. Vojna sa pre Ukrajinu práve teraz nevyvíja dobre, ktovie možno by sa našlo v Rusku zopár oligarchov hľadajúcich odpustky za svoju tiramisu. Ale príbeh práve 76. gardovej divízie VDV je možnou ukážkou toho, ako špeciálne Rusko v tejto vojne bojuje. Ak by sa aj konflikt skončil dnešným večerom, čaká ju ešte dlhá kampaň za očistenie mena, kde spravodlivý rozsudok zrejme vynesie až história.

 

Ukrajinská prokuratúra obviňuje túto jednotku zo spáchania vojnových zločinov v meste Buča pri Kyjeve počas kontroly tejto oblasti, odkiaľ sa Rusi stiahli po rokovaniach v Istanbule a geste dobrej vôle. Na jeseň 2022 bola divízia prehodená na pravý breh Dnepra do chersonskej oblasti, kde zdržala postup ukrajinských vojsk na Berislav, v novembri sa však spolu s ostatnými jednotkami stiahla na ľavobrežnú Ukrajinu v dôsledku neľahkého rozhodnutia. Koncom augusta 2023 sa divízia ocitla v ťažisku ukrajinskej protiofenzívy a zastavila postup protivníka na strategickom smere Tokmak-Melitopoľ. Možnosť, že teraz sama divízia alebo jej elementy bojujú v lesoch pod Kremennou potvrdzujú aj zábery z telegramu na výsadkárov a typický terén pre túto oblasť.

MK

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov