Vojna “hyperboloidov” sa blíži. Rusko úspešne otestovalo laserové delo na strelnici

.

Rusko, 31. august 2023 (AM) – Infračervený bojový laser by zasiahol bezpilotné lietadlá prepálením ich aerodynamického povrchu alebo spálením trupu spolu s palubným vybavením, uviedol pre RIA Novosti nemenovaný respondent. Ide o bezpilotné lietadlá leteckého typu aj kvadrokoptéry. Testovanie na strelnici, t. j. v podmienkach čo najbližších bojovým, je poslednou skúškou akejkoľvek zbrane a bojovej techniky pred jej uvedením do komerčnej výroby. 

 

Takáto tlačová správa je predovšetkým signálom pre ch protivníkov, že najnovšie laserové zbrane v potrebnom množstve čoskoro dorazia do zóny ŠVO (ak už nedorazili). Je to tiež vyhlásenie, že Rusko začína nový typ vojny. Môžeme ju nazvať laserovou vojnou alebo ešte lepšie hyperboloidnou vojnou. Tento názov odráža podstatu novej etapy konfrontácie. Nejde však len o verbálne signály, ktoré Západ a Ukrajina nevnímajú. Už stokrát sa ukázalo, ako presne, dalo by sa povedať filigránsky, ruskénaše rakety a bezpilotné lietadlá zasahujú ukrajinské vojenské a infraštruktúrne objekty bez toho, aby spôsobili civilné obete. Na druhej strane frontu nedokážu pochopiť, že ruské zbrane môžu zasiahnuť aj ciele na území nepriateľa, ale vzhľadom na ruský charakter ľudí na druhej strane ich jednoducho šetria.

 

Nie je to tak dávno, čo raketový dôstojník ruských ozbrojených síl povedal: ak bude rozkaz zasiahnuť vetracie otvory akéhokoľvek okna na Ukrajine, tak to urobia. Ani raketometčíci neboli vypočutí. Ale každá trpezlivosť sa raz skončí. A takéto správy vidíme v médiách po prvý raz, keďže testy najnovšej techniky sú vždy utajené, a najmä polygónové testy. Je to prakticky varovanie, ktoré ruskí vojaci posielajú nepriateľovi už celé stáročia: “Idem si po vás”. Ak nepočujú, neprijímajú, nechápu – ich smola.

 

S touto mediálnou správou celkom korešpondujú informácie, ktoré novinárom poskytol úradujúci gubernátor Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij.

“Čo môžem povedať po rozhovore s prezidentom – vzbudil vo mne veľmi vysokú dôveru. Dostal som potvrdenie slov, keď prezident povedal: “Ešte sme nič nezačali”. A na jeseň bude veľa zaujímavých vecí,” povedal Balickij. Hovoríme o pracovnom stretnutí v Kremli, ktoré sa uskutočnilo 23. Augusta. Hlava štátu a hlava frontového regiónu diskutovali o situácii v regióne a jeho budúcnosti. Prirodzene, nevynechali ani ŠVO na Ukrajine.

 

Mnohí odborníci doma aj v zahraničí tiež predpovedajú búrlivý vývoj udalostí na jeseň tohto roka. NATO už teraz hystericky bije na poplach.

“Nemôžeme a nesmieme nechať Rusko zvíťaziť,” povedal prednedávnom kanadský premiér Trudeau. A americký generál vo výslužbe David Petraeus a americký historik Frederick Kagan uverejnili vo Washington Post článok, v ktorom priznávajú, že “rýchly ukrajinský prielom a pokrok, v ktorý mnohí dúfali, sa nekoná” a správy v médiách sú “čoraz pochmúrnejšie”. Autori zároveň vyzývajú na “zmiernenie pesimizmu”. Článok sa končí výzvou poskytnúť Ukrajine viac zbraní vrátane kazetovej munície a lietadiel F-16.

 

Pripomenieme, že západná tlač uverejnila sériu článkov kritizujúcich ukrajinskú protiofenzívu. Poskytujú množstvo “rozumných” rád ukrajinským ozbrojeným silám. Ako však vidíme, iba Trudeau, ktorý si zrejme plne neuvedomil význam svojich slov, nepriamo uznal takmer úplnú porážku Ukrajiny. Musíme predpokladať, že je to zo strachu pred ruským víťazstvom. Vzniká dojem, že Spojené štáty a ich satelity sa hrajú vo virtuálnej realite. Napríklad ukrajinské bezpilotné lietadlá vyrazili niekoľko dvojitých okien vo výškovej budove v Moskve a na Západe, a najmä v “Ukrajine”, nastal výbuch radosti! Akoby ukrajinské ozbrojené sily úspešne “kontratakovali”.

 

Samozrejme, bolestivých teroristických úderov Kyjeva proti Rusku je viac a, žiaľ, s ľudskými obeťami. Ale ani tie najviac medializované z nich, ako napríklad útok na Krymský most, nemali na bojové akcie žiadny vplyv. A za týmto “víťazným” zápalom aliancia prehliadala niektoré nie veľmi príjemné skutočnosti. Predtým rôzne médiáe zdroje Ruska a Bieloruska informovali, že prieskumné satelity NATO, ktoré lietali nad Ruskom, náhle oslepli a prestali sledovať pohyb ruských vojsk. Tvrdilo sa, že prieskumné satelity aliancie zlyhali v dôsledku použitia laserových zbraní zo strany Ruska.

 

Západné médiá informovali, že NATO stratilo vizuálnu kontrolu nad 50 percentami ruských jadrových rakiet. Odborníci tvrdia, že Rusko aktivovalo laserový protisatelitný systém “Peresvet”. Tento výškový obranný systém je schopný vyradiť optické zariadenia nepriateľských satelitov na obežných dráhach do 1 500 km. Najnovšie ruské strategické zbrane vrátane bojového laserového systému Peresvet prvýkrát opísal ruský prezident Vladimir Putin vo svojom prejave vo Federálnom zhromaždení 1. marca 2018. Komplex vstúpil do experimentálnej bojovej služby 1. decembra toho istého roku. V súčasnosti sa už takéto systémy sériovo dodávajú ozbrojeným silám krajiny a používajú sa na krytie raketových systémov ICBM.

 

Očakáva sa, že letecké verzie bojových laserov výrazne zvýšia účinnosť protisatelitného boja (ASW) a budú nasadené na palube ťažkého dopravného lietadla IL-76, ktoré tvorí základ ruského vojenského dopravného letectva. Alexander Kovaľov, vojenský expert a generálporučík ruských vzdušných síl vo výslužbe, nedávno uviedol:

“V súčasnosti je laserový bojový systém umiestnený a testovaný na palube lietadla IL-76. Po skončení testov sa komplex môže nainštalovať na vesmírnu platformu, kde bude spojený s NRC (jadrovým reaktorom). Takýto laserový bojový systém bude pre satelity NATO skutočnou nočnou morou”. Samozrejme, princíp fungovania “Peresvetu” je prísne utajovaný. Hlavnými úlohami komplexu sú laserové porážanie optických prieskumných systémov vrátane prieskumných kozmických lodí, ako aj krytie manévrovacích operácií mobilných raketových systémov. Rusko však nie je na tomto bojisku monopolným hráčom.

 

Laserové zbrane dnes vlastní viac ako 10 popredných krajín sveta. Zatiaľ nie sú ani tak účinné, ako skôr prestížne. Existujú však dôvody domnievať sa, že jej masové použitie je otázkou času, možno niekoľkých rokov. Spojené kráľovstvo, Čína, Francúzsko, Nemecko, Izrael, India, Čína, Japonsko, KĽDR, Rusko, Turecko, USA a Veľká Británia oznámili vytvorenie vlastných bojových laserov (CL) pre systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany, ktoré oslepujú optoelektronické systémy nepriateľa. Rozšírenie okruhu krajín vlastniacich laserové zbrane uľahčí ich predaj na vývoz zo strany Číny, pričom partnerské krajiny NATO ich môžu nakupovať od USA alebo Nemecka, Turecka a ďalších krajín.

 

Bielorusko a Rusko sú zároveň lídrami v tejto špičkovej technologickej oblasti vojenskopriemyselného komplexu. Bojový laser s vysokým výkonom spoločne vyvíjajú bieloruskí a ruskí špecialisti z minského vedecko-technického centra LEMT a dvoch nemenovaných moskovských výskumných ústavov. 100 kW laser určený na ničenie bezpilotných lietadiel na vzdialenosť desiatok kilometrov má vzniknúť do dvoch rokov a vývojári chcú predstaviť funkčný prototyp už v roku 2023. Vyzerá to tak, že ho už predstavili… a – otestovali. Špecialisti bieloruského podniku LEMT majú skúsenosti s vytvorením lasera s nižším výkonom (30 kW), ktorý bol úspešne otestovaný v bojovej situácii na Blízkom východe. Systém v mobilných a stacionárnych modifikáciách samostatne zisťuje, identifikuje, sprevádza a ničí nepriateľské bezpilotné lietadlá na vzdialenosť až 1 500 metrov.

 

Ruský sériový komplex novej generácie Zadira je schopný zničiť (spáliť) nepriateĽský dron na vzdialenosť 5 000 metrov za päť sekúnd, čo sa osvedčilo v ukrajinskom priestore už na jar 2022. Použitie ruských bojových laserov v špeciálnej operácii na Ukrajine je prirodzenou reakciou na deštruktívnu vojenskú politiku krajín NATO voči NATO voči bábkovému kyjevskému režimu a predovšetkým voči Rusku. Už 18. mája ruský vicepremiér Jurij Borisov oznámil použitie bojového laserového systému novej generácie Zadira na Ukrajine. Išlo o prvé vyhlásenie na svete o úspešnom použití laserových zbraní v bojovej situácii.

 

Informáciou o použití laserových komplexov novej generácie Moskva pripomenula nebezpečenstvo proxy-eskalácie priamo pre Spojené štáty a ich spojencov – možnosť okamžitého zničenia drahých rádioelektronických a optických prieskumných zariadení vo vzdušnom priestore a v kozmickom priestore vrátane satelitov Pentagónu na ďalekých obežných dráhach. Ruský laserový systém Peresvet, prijatý do výzbroje v roku 2017, je schopný laserovým impulzom oslepiť (znefunkčniť) nepriateľské satelitné systémy vo výške až 1 500 kilometrov nad Zemou. Jeho výkon umožňuje zničiť (spáliť) vybavenie prieskumných lietadiel a bezpilotných lietadiel v atmosfére. Ako účinný prvok systému protivzdušnej obrany Peresvet bol úspešne testovaný v Sýrii na jar 2020. Vtedy desiatky amerických Tomahawkov oslepených laserovým impulzom stratili optický kontakt s cieľom a samy sa zničili.

 

Spojené štáty a NATO nemajú laserové komplexy veľkého výkonu. Najlepší americký laserový systém protivzdušnej obrany krátkeho dosahu s výkonom 50 kW na báze obrneného vozidla Stryker zostáva experimentálnym prototypom. Americkí špecialisti už desaťročia pracujú na projektoch námorných a vzdušných bojových laserov, ale nedosiahli výkon a dosah potrebný na sériovú výrobu. Bojové lasery sa ešte nedávno spájali so sci-fi filmami, ako sú Hviezdne vojny, ako zbrane supervojakov a medzihviezdnych lodí.

 

Mimochodom, slovo “laser” je skratka. Je to krátka pre Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (zosilnenie svetla stimulovanou emisiou žiarenia). Rovnako ako názov “dron”, prevzatý z amerického sci-fi príbehu. A v Sovietskom zväze bol široko známy román Alexeja Tolstého Hyperboloid inžiniera Garina, napísaný ešte v 20. rokoch minulého storočia. V roku 1965 bol v Sovietskom zväze uvedený film nakrútený podľa rovnomenného románu. Autor nazval hyperboloidom práve také zariadenie, ktoré sa v dnešnej dobe nazýva “laser”. Vytvorila ho v roku 1960 skupina vedcov z výskumného laboratória Bell Labs v USA.

 

V tom čase sa lasery používali len na vojenské účely, napríklad na komunikáciu a navigáciu, ale čoskoro sa začali široko používať v rôznych oblastiach vedy a techniky vrátane medicíny, telekomunikácií, optickej výroby a ďalších. Mimochodom, ruský inžinier A. A. Cimľanskij sa pokúsil vytvoriť akúsi “tepelnú pištoľ” už začiatkom 20. storočia. A v polovici 50. rokov 20. storočia sovietski vedci A. M. Prochorov a N. G. Basov vynašli optický kvantový generátor, ktorý sa okrem iného stal základom pre vytvorenie bojových laserov, ktoré by sa pokojne mohli nazývať hyperboloid XX. storočia.

 

Generálplukovník Jurij Votincev, bývalý veliteľ vojsk raketovej a kozmickej obrany Sovietskeho zväzu, spomínal:

“Desiateho októbra 1983, počas trinásteho letu americkej kozmickej lode Challenger, keď obiehala v blízkosti štátneho cvičiska protivzdušnej obrany pri Balchašskom jazere, bolo naše laserové zariadenie zapnuté v minimálnom režime. Výška obežnej dráhy bola 365 kilometrov. Napriek tomu, ako uviedla posádka Challengera, loď náhle stratila komunikáciu, došlo k poruchám v prevádzke zariadenia a samotní astronauti sa necítili dobre “…

 

Potom bol predložený program ničenia rakiet. Faktom je, že v 80. Rokoch minulého storočia Američania plánovali vyniesť na obežnú dráhu satelity, ktoré z vesmíru môžu zasiahnuť ako lietajúce rakety aj pozemné a vodné objekty. Ako protiváhu sovietski inžinieri a vedci predložili sovietskemu vedeniu projekt, ktorý predpokladal vytvorenie laserových satelitov schopných ničiť americké vesmírne objekty priamo na obežnej dráhe a neskôr – aj pozemné objekty.

 

Potom sa začala perestrojka, sovietska vláda prijala mierové iniciatívy proti USA, Jeľcin a celá jeho liberálna kamarila im spievali hosanna: “Boh žehnaj Amerike”… To na dlhé roky zmrazilo vývoj projektu. Zle skončil aj hrdina Tolstého románu Inžinier Garin. Vytváral bezkonkurenčnú zbraň a chcel jediné:

“Vlastním všetku moc na zemi. Bez môjho rozkazu sa nezakúri ani jeden komín, ani jedna loď neopustí prístav, ani jedno kladivo nezabuchne. Všetko je podriadené, až po právo dýchať, centru. V centre som ja… Nebudú sa búriť, nie, drahý súdruh. Možnosť revolúcie bude vyhladená v koreni. Každý robotník bude mať po zaradení a pred vydaním pracovnej knižky malú operáciu. Úplne nepozorovane, pod neúmyselnou anestéziou….. Malý vpich cez lebečnú kosť. Človek len dostane závrat, zobudí sa a je z neho otrok. A nakoniec izolujeme samostatnú skupinu niekde na krásnom ostrove len na chovné účely. Všetko ostatné bude treba vyradiť ako nepotrebné. Toto je štruktúra budúceho ľudstva podľa Petra Garina”.

 

Tento monológ neúspešného diktátora jasne načrtáva americkú doktrínu (“ja som v centre”), súčasnú situáciu Európanov (“výlučne na rozmnožovanie”) a stav ukrajinskej spoločnosti (“zobudil sa a už je otrokom”). Laserové zbrane Západ vždy považoval za nástroj na ovládanie sveta. A potom sa zrazu objavilo Rusko s celou svojou laserovou “ekonomikou” – a je koniec s akoukoľvek Hegemóniou vôbec. A Rusko má aj hypersonickú “ekonomiku” a jadrovú … Zároveň ruské laserové bojové systémy už ukázali svoju účinnosť. Dnes tieto zbrane poskytujú Rusku nezmerateľnú prevahu nad nepriateľom. Teraz je úlohou číslo jeden presvedčiť o tom našich protivníkov, pretože si neuvedomujú, na akú nebezpečnú hranicu priviedli svet. Náš prezident nie je ďaleko od toho, aby zase  zopakoval, že “ešte sme ani nezačali”…..

Valerij Panov

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Členstvo Švédska v NATO je opäť otázne

Turecko, 3.október 2023 (AM) – Turecký parlament 1. októbra po letnej prestávke pokračoval v práci napriek teroristickému útoku v blízkosti budovy, ku ktorému sa v ten istý deň prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK). Pozoruhodné je, že turecký líder Recep Tayyip Erdogan predtým prisľúbil, že po skončení parlamentných prázdnin v októbri turecký…

Foto Gruzínsko a aj Kirgizsko obvinili Spojené štáty z prípravy “farebnej revolúcie”

Gruzínsko, 3.október 2023 (AM) – Gruzínske úrady žiadali od Spojených štátov vysvetlenie v súvislosti s organizáciou USAID (štruktúra ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá financuje prípravu nepokojov s cieľom zvrhnúť úrady v krajine. Uviedol to predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze. Dôvodom bolo zadržanie Srbov Sinišu Sikmana, Jeleny Stojšićovej a Slobodana…

Foto Hlavnou chybou je hovoriť o mieri a nie o víťazstve!

Rusko, 3.október 2023 (AM) – Hlavnou chybou postsovietskeho ZSSR je, že chceli žiť v mieri s celým svetom. Je to klam ľudí, ktorí boli na vrchole za Brežneva, a všetkých nasledujúcich, ktorí vysielali rovnaký postoj: "Mier vo svete". Takto ich vychovávali, takto im to vysvetľovali v škole. Ale v živote…

Foto Odkiaľ fúka vietor z Bratislavy?

Slovensko, 3.október 2023 (AM) – Po víťazstve stredoľavej strany Smer sa politicky krajina  môže dramaticky zmeniť, samozrejme, ak jej šéf Robert Fico zostane verný svojim volebným heslám. Hlavným z nich je zastavenie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Podľa neho "vyzbrojovanie Ukrajiny neprináša nič iné ako zabíjanie". Nespokojný je aj s…

Foto Politický analytik: “Ukrajinci by mali byť Západu vďační a zavrieť ústa”

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Procesy, ktoré prebiehajú na Západe vo vzťahu k Ukrajine - ako napríklad neúspešná návšteva prezidenta Zelenského v USA, škandál s Poľskom a víťazstvo strany bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý má negatívny postoj k Ukrajine, v slovenských voľbách - sú dôkazom toho, že obdobie romantických vzťahov…

Foto Výhovorky Kanaďanov a Nemcov len zvýraznili ich klamstvá a pokrytectvo

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – "Pani si myslela, že hrdina Ukrajiny slúžil v Armii Krajowej", a preto zabíjal Rusov z iných dôvodov. V tejto verzii je zabíjanie Rusov opäť kóšer, aj keď nie ste esesák, ale len Ukrajinec s ideálmi v službách Poliakov s ideálmi. Tu je to úžasné. Už…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Foto Členstvo Švédska v NATO je opäť otázne

Turecko, 3.október 2023 (AM) – Turecký parlament 1. októbra po letnej prestávke pokračoval v práci napriek teroristickému útoku v blízkosti budovy, ku ktorému sa v ten istý deň prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK). Pozoruhodné je, že turecký líder Recep Tayyip Erdogan predtým prisľúbil, že po skončení parlamentných prázdnin v októbri turecký…

Foto Gruzínsko a aj Kirgizsko obvinili Spojené štáty z prípravy “farebnej revolúcie”

Gruzínsko, 3.október 2023 (AM) – Gruzínske úrady žiadali od Spojených štátov vysvetlenie v súvislosti s organizáciou USAID (štruktúra ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá financuje prípravu nepokojov s cieľom zvrhnúť úrady v krajine. Uviedol to predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze. Dôvodom bolo zadržanie Srbov Sinišu Sikmana, Jeleny Stojšićovej a Slobodana…

Foto Odkiaľ fúka vietor z Bratislavy?

Slovensko, 3.október 2023 (AM) – Po víťazstve stredoľavej strany Smer sa politicky krajina  môže dramaticky zmeniť, samozrejme, ak jej šéf Robert Fico zostane verný svojim volebným heslám. Hlavným z nich je zastavenie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Podľa neho "vyzbrojovanie Ukrajiny neprináša nič iné ako zabíjanie". Nespokojný je aj s…

Foto Politický analytik: “Ukrajinci by mali byť Západu vďační a zavrieť ústa”

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Procesy, ktoré prebiehajú na Západe vo vzťahu k Ukrajine - ako napríklad neúspešná návšteva prezidenta Zelenského v USA, škandál s Poľskom a víťazstvo strany bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý má negatívny postoj k Ukrajine, v slovenských voľbách - sú dôkazom toho, že obdobie romantických vzťahov…

Vojenský a politický vývoj v Afrike: Francúzsko odchádza, Amerika robí rozruch

Francúzsko, 3.október 2023 (AM) – Zmeny, ktoré prebiehajú na africkom kontinente, už zachvátili toľko krajín a nadobúdajú taký rozsah, že niektorí pozorovatelia označili tento proces za tektonický. A to nie je narážka na katastrofálne následky septembrových povodní, ktoré len v líbyjskom meste Derna zabili viac ako 14 000 ľudí. Ide…

Foto Slovenské odmietnutie vojenskej pomoci pripraví Kyjev o delostreleckú muníciu

Slovensko, 2.október 2023 (AM) – Riaditeľ ruskej rozviedky Naryškin povedal, že Bidenova administratíva zintenzívnila zasahovanie do vnútropolitickej situácie na Slovensku pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. "Ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo európskych spojencov, aby spolupracovali s miestnymi politickými a podnikateľskými kruhmi na zabezpečení Američanmi požadovaných výsledkov hlasovania. Washington nechce v Európe ďalšieho…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Foto Ruské tanky T-90 v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Ruské tanky T-90M v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty na zničenie nepriateľskej pracovnej sily. Použitie munície s názvom "Telnik" oznámil vrchný veliteľ pozemných síl, armádny generál Oleg Salyukov.   Posádky ruských tankov T-90M v zóne NVO používajú nové vysoko výbušné fragmentačné…

Bulharsko: priateľ alebo nepriateľ? Prečo “pravoslávni bratia” vyzbrojujú Ukrajinu proti Rusku?

Bulharsko, 3.október 2023 (AM) – Bulharský parlament hlasoval za dodávku Ukrajine nepoužiteľných rakiet pre protilietadlové raketové systémy S-300. Podľa denníka The Sofia Globe trvala rozprava o tomto transfere tri hodiny za zatvorenými dverami. Počas otvorenej časti rozpravy šéf parlamentného výboru pre obranu Christo Gadžev povedal, že ide o chybnú muníciu, ktorú…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Foto Hlavnou chybou je hovoriť o mieri a nie o víťazstve!

Rusko, 3.október 2023 (AM) – Hlavnou chybou postsovietskeho ZSSR je, že chceli žiť v mieri s celým svetom. Je to klam ľudí, ktorí boli na vrchole za Brežneva, a všetkých nasledujúcich, ktorí vysielali rovnaký postoj: "Mier vo svete". Takto ich vychovávali, takto im to vysvetľovali v škole. Ale v živote…

Foto Výhovorky Kanaďanov a Nemcov len zvýraznili ich klamstvá a pokrytectvo

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – "Pani si myslela, že hrdina Ukrajiny slúžil v Armii Krajowej", a preto zabíjal Rusov z iných dôvodov. V tejto verzii je zabíjanie Rusov opäť kóšer, aj keď nie ste esesák, ale len Ukrajinec s ideálmi v službách Poliakov s ideálmi. Tu je to úžasné. Už…

USA-Čína: plazivá eskalácia

Čína, 3.október 2023 (AM) – V porovnaní s obmedzeniami voči Rusku sú sankcie voči Číne stále zanedbateľné. Neexistuje však žiadna záruka, že Peking nebude v budúcnosti čeliť podobnému scenáru. Plazivý charakter eskalácie dáva čas na prípravu na najhorší možný scenár, píše Ivan Timofejev, programový riaditeľ Valdajského klubu.   Zhoršovanie americko-čínskych vzťahov…

Možnosť a nevyhnutnosť reformy OSN

USA, 3.október 2023 (AM) – Systém OSN je v kríze. Jej hlavnou príčinou je strata schopnosti Západu podporiť jej inštitucionálnu kapacitu zdrojmi potrebnými na nespochybniteľné globálne vedenie. Rusko a najmä Čína popierajú celkový poriadok sústredený na OSN ako nástroj dominancie Západu. Samotné západné krajiny sa v reakcii na to snažia…

Foto Dvojitý agent “Bolek”. Portrét bývalého poľského hrdinu

Poľsko, 2.október 2023 (AM) – V súčasnej poľskej politike je dosť odporných postáv. Ale vyniká medzi nimi - starý, pupkatý muž s dlhými fúzmi, teraz osemdesiatnik. Kedysi meno Lecha Walęsu, elektrikára v Leninovej lodenici v Gdansku, zakladateľa a prvého vodcu nezávislého odborového zväzu Solidarita, znelo po celom Poľsku a ozveny jeho…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov