Špiónov Rosenbergovcov odhalila len náhoda

Manželia Rosenbergovci

USA, 15. januára 2022 (AM) – Pred 71 rokmi, 6. marca 1951 sa v USA začal súdny proces, ktorý sa stal symbolom studenej vojny. Bol to súd nad manželmi Rosenbergovcami, ktorí na čele celej svojej špiónskej skupiny prezradili Sovietskemu zväzu tajomstvá americkej atómovej bomby. Aká náhoda pomohla americkej kontrarozviedke odhaliť ich a prečo sa dnes proces nad nimi v USA príliš nespomína? Aj keď ide o jediných civilistov, ktorí boli v USA popravení za špionáž.

 

Veľká časť materiálov okolo činu Rosenbergovcov je odtajnená, rovnako ako aj v súčasnom Rusku dodnes populárne osoby sovietskeho štátu, zapojené do tejto špionáže (napr. veliteľ zahraničnej rozviedky NKVD Pavel Sudoplatov a Aleksandr Feklisov, ktorý riadil spravodajské informácie J. Rosenberga).

 

 

O pôvode špiónov
Julius Rosenberg sa narodil v New Yorku v rodine ruských židovských vysťahovalcov. Spočiatku sa chcel stať rabínom, no zmenil to a stal sa elektronickým technikom. V roku 1940 začal pracovať vo vedecko-výskumnom ústave amerických spojovacích vojsk. A keďže v 30-tych rokoch minulého storočia boli marxistické názory módne, mnohým sa Sovietsky zväz javil ako túžobná rozprávková krajina. Mladý technik začína navštevovať „Ligu mladých komunistov“, kde sa zoznamuje s budúcou manželkou Ethel Greenglassovou. Ani Ethel si nesplnila detský sen, spievať a vystupovať na Broadway, a stala sa obyčajnou sekretárkou.

 

V roku 1942 si mladý pár všimol sovietsky rozviedčik Semjon Semjonov (Samuil Taubman), ktorý bol aj talentovaným fyzikom a jedným zo zakladateľov sovietskej vedecko-technickej rozviedky.

 

Semjon Markovič Semjonov bol postava unikátna. Pochádzal z chudobnej židovskej rodiny v Odese, do NKVD sa dostal cez komsomolskú organizáciu. Do USA sa dostal úplne legálne: študoval vo významnom Massachusettskom technologickom inštitúte, stal sa magistrom technických vied a bol ustanovený do funkcie staršieho technika v americkej obchodnej organizácii. To mu umožňovalo voľne cestovať po celej krajine pod zámienkou nákupu zariadení.

 

K roku 1942 už Semjonov s jeho ľuďmi riadil sieť z 28 agentov, pričom 22 z nich kuríroval osobne (o zvyšných sa staral Gajko Ovakimjan). 11 agentov dodávalo údaje o chémii a bakteriológii, šiesti o rádiovom vybavení, piati o letectve.

 

Na základe osobnej úlohy od vedúceho sovietskej rozviedky Pavla Fitina, Semjonov získal a do ZSSR dopravil prvý kmeň penicilínu, ktorý sa vtedy považoval za strategický vojenský materiál. Bol tiež prvým, kto zistil, že Enrico Fermi v metalurgickom laboratóriu Chicagskej univerzity uskutočnil prvú reťazovú reakciu. Semjonovovi to vtedy prezradil Fermiho kamarát Bruno Pontecorvo, ktorý neskôr utiekol do ZSSR.

 

Semjonov ľahko zverboval Juliusa Rosenberga. Jedným z jeho argumentov bolo, že spojenci sa cez vojnu nedelili so ZSSR o dôležité informácie. Časom tento dôvod použil na zverbovanie svojho švagra, Ethelinho brata, Davida Greenglassa.

 

V roku 1944 Semjonov zacítil, že je sledovaný a evakuoval sa do ZSSR. Rosenbergovci a ich vlastná sieť prešli pod kuratelu Aleksandra Feklisova. A práve Feklisov je dnes považovaný za hlavného kurátora „atómového projektu“ sovietskej rozviedky.

 

Semjonovov osud bol tragický. Poslaný bol do Paríža, kde získal množstvá rôznych vedeckých materiálov – od výskumov inštitútu Louisa Pasteura až po letecké technológie. Lenže tým, že dlho pobýval za hranicami, odtrhol sa od sovietskych reálií. Poskytujúc Moskve obrovskú masu materiálov o kybernetike, nevedel, že tá bola vyhlásená za „ložnú vedu“. Vo výsledku dostal pokarhanie a bol stiahnutý do Moskvy. Tam sa dostal do osídiel „boja s kozmopolitmi“ a po niekoľkých udaniach bol podplukovník rozviedky uvoľnený z Ministerstva štátnej bezpečnosti ZSSR bez práva na dôchodok.

 

Semjon Markovič sa ocitol bez existenčných prostriedkov. Prepustenie z bezpečnostných orgánov ZSSR nie kvôli výsluhe, či vlastnému želaniu, znamenalo ďalej žiť so škvrnou v dokladoch…, čiže takého človeka vzali do práce maximálne za hasiča v textilnej fabrike (vtedy morálne nie príliš cenené povolanie). A tak sa mu skladali na živobytie kolegovia z rozviedky. Nakoniec mu s veľkými obťiažami pomohli k pozícii prekladateľa vedecko-technickej literatúry vo vydavateľstve Progress. Až v roku 1972 na pokyn M. Andropova vrátili Semjonovi Markovičovi hodnosť podplukovník vo výslužbe a určili mu dôchodok 120 rubľov. Zomrel v roku 1986.

 

Efektivita vlastnej špiónskej siete

V roku 1945 Juliusa Rosenberga prepustili z armádneho vedecko-výskumného ústavu, pretože americkej rozviedke nakoniec došlo, že aktívne pôsobil v komunistických bunkách. On však dovtedy stihol vytvoriť vlastnú agentúrnu sieť, ktorej členmi boli okrem Davida Greenglassa aj Joel Barr, William Perl, Alfred Sarant a Morton Sobell.

 

Feklisov vo svojich spomienkach tvrdí, že Rosenberg mu odovzdal tisíce dokumentov so stupňom „tajné“ a „prísne tajné“ a raz že mu priniesol aj kompletnú bezkontaktnú rozbušku. Tie boli predurčené pre rakety PVO. Zaujímavé je, že Rosenberg v tom čase už nemal prístup k tajným informáciám, on len akumuloval prácu svojej agentúry. Niektoré získané materiály boli vskutku neoceniteľné.
Napríklad, Morton Sobell pracoval ako hlavný technik „General Electric“ a viedol vedecko-výskumnú skupinu rádiolokátorov centimetrovej vlnovej dĺžky. Feklisovovi odovzdal 40 vedecko-výskumných prác, ktoré mali spoločne vyše tisíc strán. Poskytol aj prvé údaje o navádzacích systémoch rakiet – nosičoch atómových zbraní.

 

Sobella zatkla FBI v Mexiku (v podstate ho odtiaľ uniesla) a na procese s Rosenbergovými bol tretím obvineným. Vinu si priznal, spolupracoval s vyšetrovateľmi a dostal 30 rokov basy. Odsedel si takmer 19 rokov v Alcatraze a vyšiel na slobodu v roku 1969. Zopár krát navštívil ZSSR i NDR, kde ho vítali ako čestného hosťa. Dodnes žije, má 104 rokov, a býva v dome seniorov, no podľa rečí už málokoho spoznáva. Posledný zrozumiteľný rozhovor poskytol v roku 2010.

 

V USA je Morton Sobell, ako objekt výskumu, omnoho populárnejší ako samotní Rosenbergovci. Ide totiž o to, že pre americkú spoločnosť nebol rozhodujúci samotný fakt špionáže a jeho detektívne detaily, ale motívy – prečo organizovaná skupina komunistov-židov zradila americký sen. Proces s Rosenergovcami sa konal v období mccarthizmu a perzekúcií komunistov, preto spoločnosť veľmi zaujímali ich motívy.

 

Ideologické odôvodnenie špionáže
Rosenbergovci si vinu nepriznávali, s vyšetrovateľmi nespolupracovali a všetci ostatní v procese ako jeden hlas opakovali formuláciu, ktorú vymyslel Semjonov: spojenci sa mali počas vojny čestne deliť o informácie so ZSSR. A po skončení vojny, že bolo treba dodržiavať vojensko-technickú paritu, pretože inak sa svet zrúti do záhuby. Takýto morálny postoj vyzeral presvedčivo i príťažlivo.

 

Prokurátor Roy Cohn tvrdil, že všetko je to spôsobené dielom Marxa, Engelsa a Stalina, obvinení, že sú ideoví a nie situační nepriatelia a preto si zľutovanie nezaslúžia. Okrem toho sa podľa obžaloby Rosenbergovci a ich skupina riadili „vernosťou ZSSR“, čo označovalo ich nezlučiteľnosť s USA a americkými hodnotami. Aj preto sa diskusie o motívoch (ako aj stupeň zapojenia do špionáže Ethel Rosenbergovej) vedú dodnes. Diskusia už dávno prerástla konkrétnosti a v USA sa stala akademickým sporom na tému vlastenectva a ideovosti.

 

S Mortonom Sobellom bolo všetko jasné od samého počiatku. Takých, ako Sobell, v USA nazývali „Red diaper babies“ (Deti z červenej plienky). Možno toho príčinou boli jeho rodičia, ktorí boli presvedčenými komunistickými fanatikmi so silnou ľavicovo-trockistickou úchylkou. Keď sa malý Morton hral vo svojej izbe, v susednej jeho matka mala schôdzu so svojimi „súdruhmi“. Keď Morton navštevoval inštitút, jeho otec, brooklynský židovský lekárnik, zásoboval jeho partiu bezplatnými prezervatívmi. Jeden jeho strýko organizoval v horách letný tábor pre mladých komunistov a druhý bol tajným kuriérom, prevážajúcim hlásenia zo straníckych buniek v New Yorku do Moskvy.

 

Morton Sobell sa ako komunista už narodil. Vznikla otázka: ako sa človek s takýmito danosťami mohol stať vedúcim supertajného laboratória v General Electric?

 

Ďalším zo základných informačných zdrojov Rosenberga bol jeho švagor David Greenglass, ktorý pracoval ako strojný zámočník v atómovom objekte v Los Alamos. Z tohto najtajnejšieho objektu povynášal všetko čo tam nebolo pripevnené.

 

David Greenglass usvedčil Rosenbergovcov

 

Na súde Greenglass svedčil proti svojej sestre a švagrovi a jeho svedectvá sa stali dobre, že nie najhlavnejšími dôkazmi. Podľa všetkého išlo o súčasť dohody. Greenglass svedčil výmenou za imunitu pre manželku Ruth. Na záver dostal 10 rokov a na slobodu vyšiel v roku 1960. Ruth Greenglassová sa vôbec vyhla trestu.

 

Otázka motivácie správania Davida Greenglassa nebola posudzovaná. On i prokurátor Cohn tvrdili, že ho zverbovali Rosenbergovci, čo z nich od samého počiatku robilo diablov z pekla (veď dokonca aj príbuzného zviedli). No a to, že manželia Greenglassovci úplne samostatne navštevovali schôdze mládežníckych komunistických buniek, to sa ani len nespomenulo.

 

So samotným Feklisovom sa Julius Rosenberg stretol okolo 40 až 50 krát. Okrem Feklisova bol v spojení s ďalšími agentmi rezidentúry: Anatolijom Jackovom, manželmi Cohenovcami. Istý čas ich kuríroval nelegálny agent Viliam Fišer (známy ako Abel).

 

Prezradenie

Existujú dve navzájom sa vylučujúce verzie prezradenia. Americká strana trvá na tom, že odhalila celú reťaz, vrátane Angličana Klausa Fuchsa, pomocou projektu „Wenona“, čo bolo supertajné laboratórium, zaoberajúce sa zachytávaním a dešifrovkou sovietskych rádiových správ. Údaje Wenony nebolo možné posudzovať v súde, pretože právne boli mizivé, navyše o existencii Wenony sa vôbec nemalo vedieť.
Vo všetkých krajinách je to pri špiónskych procesoch vážny právny problém: časť dôkaznej základne (a niekedy aj všetky dôkazy) je tajná, alebo sú tajné zdroje, či metodológia ich získania. Výsledkom toho býva, že žalujúca strana vyzerá zvláštne, pretože je nútená verejne využiť len časť dôkazov alebo vôbec tvrdiť „verte mi na slovo“.

 

Roy Cohn

 

Hovorí sa, že práve z tohto dôvodu vnikli u žalobcov problémy s dôkaznou situáciou, no prokurátor Roy Cohn tieto údaje tajne ukázal sudcovi Irwingovi Kaufmanovi, čím te ustrnul. A práve to rozhodlo o osude Ethel Rosenbergovej, ktorú spočiatku nechceli popraviť (išlo o matku dvoch detí, ktorá neukradla žiadne tajomstvá), no sudca Kaufman povedal: „Ona je horšia ako Julius. Je múdrejšia ako on. To ona všetko vymyslela.“

 

Reťaz bola nasledovná. V Londýne zatýkajú Klausa Fuchsa, ktorému predjavia fotografie podozrivých z počtu tých, ktorí sa z rôznych dôvodov nachádzali na háčiku FBI od 1940-tych rokov. Len tak ich ukazujú: čo ak náhodou niekoho spozná? Fuchs spoznáva Harryho Golda (narodený ako Henrich Golognickij, pochádzajúci z rodiny haličských židov, presťahujúcich sa spočiatku do Švajčiarska a potom, pred 1. sv. vojnou do Štátov), ktorý bol kuriérom a odovzdával agentom sovietskej tozviedky jeho materiály. FBI Golda podozrievala od roku 1946. Golda zatkli a on vydá Greenglassa (Gold dostal 30 rokov basy, no vyjde z nej v roku 1965 za dobré správanie, pracovať bude ako patológ anatóm v prestížnej nemocnici v New Yorku a čoskoro umiera na zvláštny srdcový záchvat.). A David Greenglas výmenou za imunitu svojej manželky okamžite prezradí každého, koho poznal, počnúc rodnou sestrou Ethel.

 

Pozornosť priťahuje aj to, že Pavel Sudoplatov sa spočiatku pokojne staval k otázke zatknutia Rosenbergových, pretože tí konali ako samostatná skupina mimo spojenia s inými spravodajskými sieťami. Ich zatknutie bolo síce smutné, no pre celý projekt nebolo tragické. Konkrétne Harry Gold sa nijako nekrížil s Rosenbergovcami, dokonca ani nevedel o ich existencii, okrem jedného nešťastného prípadu.
David Greenglass pripravil pre Moskvu už v lete 1945 (čiže nie dlho do prvého nasadenia atómovej bomby) správu o režime práce priepustných brán na objektoch v Los Alamos. Lenže sovietsky kuriér nedokázal z nejakého dôvodu prísť na stretnutie, a rezident Leonid Kvasnikov, jedna z legiend sovietskej rozviedky, vydal pokyn (schválený centrom) poslať na stretnutie s Greengassom Haryho Golda, ktorý sa dovtedy nikdy nestretol so skupinou Rosenberga. Bol tým porušený jeden z nahlavnejších princípov agentúrnej rozviedky: členovia jednej skupiny rozviedky sa nesmú v žiadnom prípade spoznať s druhou a ani ich cesty sa nikdy nesmú prekrížiť. Ak by nebolo tohto náhodného stretnutia Golda a Greenglassa v roku 1945, tak na Goldovi by sa zastavila celá reťaz odhalení a zatknutí.

 

Neskôr vo svojich spomienkach Sudoplatov skritizoval aj predchádzajúceho rezidenta Ministerstva štátnej bezpečnosti v USA Aleksandra Paňjuškina za to, že v roku 1948 vydal pokyn na obnovenie zamrznutého spojenia s Goldom, ktorého už sledovala FBI. Fotografia Golda sa tým dostala na opoznanie k Fuchsovi v rámci celého archívu FBI. Čiže jeden náhodný detail stiahol za sebou druhý.

 

Okolo procesu s Rosenbergovcami sa rozpútali celé propagandistické orgie. Proces bol od samého počiatku mimoriadne spolitizovaný práve kvôli sporom o motívoch obvinených. Obvinenie osobitne tlačilo na ideové pozadie prípadu. Celkovo vzaté, dokonca aj samotné zatknutie Rosenbergovcov sa stalo veľkou chybou z uhla pohľadu kontrašpionážnej praxe. Omnoho praktickejšie by bolo ponechať všetko tak, ako to je, neustále to sledovať a časom zatknúť celú reťaz. A čo by to prinieslo? Takto by sa bolo dalo už v roku 1950 odhaliť Fišera-Abela (odhalený bol až v roku 1957), no Američania sa rozhodli pre usporiadanie politického šou.

 

Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

 

V Sovietskom zväze odvetili symetricky. Pravda, v Moskve osobitne podtrhovali fakt, že všetci obvinení sú Židia a prezentovali proces s Rosenbergovcami ako prejav štátneho antisemitizmu v USA. Akcent na národnosť obvinených mal neutralizovať antikomunistický pátos obvinených.

 

Čiastočne sa to aj podarilo. Na obhajobu Rosenbergovcov (osobitne na obhajobu Ethel, ktorej vina sa zdala byť neočividnou) sa postavili všetci: od rímskeho pápeža Pia XII do Alberta Einsteina, Jean-Paula Sartra i Thomasa Mana. No v samotných USA sa „židovská téma“ nechytala. Veď aj prokurátor Roy Cohn a sudca Irwing Kaufman boli židia a za Rosenbergovcov sa nepostavila ani jedna židovská obec. V USA boli všetci zhrození práve ideologicky: zradou americkej vlasti kvôli komunistickým ideálom.

 

Špión, ktorý získal plány USA na atómový úder proti ZSSR

 

Poprava
Julius a Ethel Rosenbergovci boli popravení v sobotu 19. júna 1953 na elektrickom kresle. Zaujímavosťou je, že advokát žiadal o iný termín, aby sa to neudialo cez šabat (židovský deň odpočinku), no neuspel. Julius zomrel pomerne rýchlo, Ethel zomierala asi osem minút. Prúd do nej púšťali dodatočne až jej z hlavy vyšiel dym.
Vladimír Mikunda

 

 

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z palestínskych organizácií Islamského džihádu, si vyžiadala asi…

Foto Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav s muničnými skladmi, Jokohama so svojimi najväčšími vojenskými fabrikami, Niigata…

Foto Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia zároveň ustúpili správy o prebiehajúcom vyhladzovaní…

Foto Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbraní. Cieľom…

Foto V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou oblasťou Ukrajiny sa…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Ruské a republikánske sily používajú na Ukrajine pušku Ravager v NATO kalibri

Rusko, 6.august 2022 (AM) – Počas špeciálnej operácie na Ukrajine používajú spojenecké sily ostreľovaciu pušku DXL-5 "Opustošiteľ" v kalibru krajín NATO 12,7x 99mm, uviedol pre RIA Novosti zástupca Lobaev Arms - výrobcu tejto zbrane     "Zbraň pracuje dobre - puška sa ukázala ako veľmi presná, teraz je každý výstrel zdokumentovaný,…

Video Bývalý britský premiér Boris Johnson si zacvičil s ukrajinskými vojakmi. video

Veľká Británia, 23.júla 2022 (AM) – Bývalý britský premiér Boris Johnson navštívil ukrajinské vojenské výcvikové stredisko v kráľovstve, kde sa celkovo plánuje vycvičiť až 10 000 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny. Program zahŕňa strelecký a taktický výcvik, riadenie obrnených vozidiel a obrnených transportérov, ktoré Spojené kráľovstvo presúva do Kyjeva.  

Foto Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať pušky s najdlhším dostrelom na svete

Rusko, 22.júla 2022 (AM) – Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať najsilnejšie ďalekonosné pušky na svete SVLK-14S "Sumrak", ktoré vyrába domáca spoločnosť Lobaev Arms. Podľa agentúry TASS ostreľovači pracovali so "Sumrakmi" v Charkovskej a Kyjevskej oblasti, ale len občasne pre nedostatok podmienok na otvorených priestranstvách. Efektívny dosah ničenia cieľa pre SVLK-14S je viac…

Foto Trojhlavňová brokovnica s mnohými superlatívami

Slovensko, 12.júla 2022 (AM) – MAMMUT je svetový unikát - trojhlavňová brokovnica.v kalibri 12/89 Ultramagnum. Brokovnica je prekvapivo ľahká. Chrómované hlavne lepené k sebe zlatom pre väčšiu trvácnosť spojov - ráže 12/70, 76, 89mm SUPERMAGNUM - tri základné verzie: drevo, polymér, kamufláž - zbraň je možné konfigurovať podľa požiadaviek zákazníka: dĺžka…

Foto Rusi začali na Ukrajine používať elektromagnetické zbrane Stupor pre likvidáciu dronov

Rusko, 8.júla 2022 (AM) – Rusko prvýkrát použilo elektromagnetické zbrane proti ukrajinským dronom počas špeciálnej operácie na ochranu Donbasu. Zdroj agentúry TASS uviedol, že táto skúsenosť bola úspešná. Zariadenia vykazovali vysokú účinnosť a okrem toho sa ukázali ako ľahko použiteľné.     Mechanizmus účinku zbrane je jednoduchý. Stačí namieriť na nepriateľský…

Foto Náboj 38 Special – prečo sa nazýva „38“ špeciál?

USA, 8.júla 2022 (AM) – Prečo je náboj 38 Special definovaný ako "Special" a je uvádzaný ako kal.38, aj keď používa strelu kalibru .357? Medzi technickými a komerčnými označeniami nábojov je zvyčajne určitý rozdiel a náboj 38 Special sa nazýval „Special“ preto, aby sa zdôraznilo, že je lepší ako predchádzajúce náboje. Ale prečo práve“38"?…

Foto Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z palestínskych organizácií Islamského džihádu, si vyžiadala asi…

Foto Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia zároveň ustúpili správy o prebiehajúcom vyhladzovaní…

Foto V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou oblasťou Ukrajiny sa…

Foto Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Foto Krymom otriasla séria výbuchov. Sabotáž alebo raketový útok?

Rusko, 9.august 2022 (AM) – Na Kryme, v oblasti Novofedorovka, kde sa nachádza vojenské letisko, zahrmelo najmenej desať výbuchov. Orgány republiky túto skutočnosť potvrdzujú a žiadajú počkať na oficiálne oznámenia.     V areáli Novofedorovka sa nachádza vojenský útvar a vojenské letisko. Momentálne je známe, že prvý výbuch nastal o 15:20,…

Foto Hlavný terč je Čína. Americká CIA má novú prioritu namiesto boja proti terorizmu

USA, 9.august 2022 (AM) – Americká Ústredná spravodajská služba preorientováva svoje aktivity z boja proti terorizmu na Čínu. Uviedol to zástupca riaditeľa CIA David Cohen na neverejnom stretnutí so šéfmi protiteroristického oddelenia, o ktorom informuje agentúra Associated Press.   USA budú pokračovať v prenasledovaní teroristov, povedal Cohen, ale teraz je najvyššou…
Foto Ukrajinci s Britmi údajne pripravili scenár útoku na Krymský most

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Zo zdrojov v Očakove a Černomorska prišla informácia, že sa diskutuje o konkrétnom scenári útoku na Krymský most z mora. Plán (s najväčšou pravdepodobnosťou britský) predpokladá použitie obchodnej lode s ukrajinskou posádkou, ktorá sa použije ako nosič úderných zbraní - odpaľovacie zariadenie protilodných alebo riadených striel, prípadne…

Foto Čína reagovala na americkú provokáciu ako zodpovedná veľmoc a zároveň si posilnila svoj význam vo svete

Taiwan, 3.august 2022 (AM) – Americká politika provokácií, realizovaná doteraz skôr na Ukrajine, sa podľa očakávania dostala na Taiwan. Je zrejmé, že návšteva Nancy Pelosiovej v Tchaj-peji nie je súkromnou iniciatívou staršej šéfky Snemovne reprezentantov USA, ale plánovanou akciou Bieleho domu. Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy…

Foto Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň ruského námorníctva. Čo znamená tento sviatok pre Rusko?

Rusko, 31.júla 2022 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň námorníctva. Zábery boli vysielané na Prvom kanáli. Deň námorníctva sa v Rusku oslavuje každý rok poslednú júlovú nedeľu. Ruské námorníctvo tento rok oslavuje 326. výročie. V tom istom roku sa jadrová ponorka Belgorod stala súčasťou flotily, a stane…

Foto Provokácie NATO na severnej námornej ceste skončili. Rusko obmedzuje pohyb cudzích lodí

Rusko, 29.júla 2022 (AM) – Ministerstvo obrany RF navrhlo obmedziť prechod cudzích lodí po Severnej námornej ceste. Odborníci poukázali na včasnosť tohto kroku. Ministerstvo obrany navrhlo prijať pozmeňujúce návrhy, podľa ktorých budú môcť zahraničné lode vstupovať do vôd Severnej morskej cesty len s povolením. Zmeny už podľa RBC schválila vládna komisia…

Foto O vyhliadkach na jadrové zbrane v Japonsku. Izraelská verzia?

Japonsko, 26.júla 2022 (AM) – Až donedávna sa zdalo, že Japonci, ktorí zažili hrôzy atómových bombových útokov na Hirošimu a Nagasaki, boli jednotní v boji proti jadrovej hrozbe a boli za všeobecný zákaz zbraní hromadného ničenia. A teraz podľa niektorých prieskumov až polovica japonskej populácie súhlasí s odstránením zodpovedajúcich ústavných obmedzení a…

Foto Tajná ruská ponorka Podmoskovye bola spozorovaná v arktických vodách

USA, 25.júla 2022 (AM) – V arktických vodách bola videná účelová jadrová ponorka BS-64 Podmoskovye a oceánografické výskumné plavidlo „Jantar“ (projekt 22010 „Krjujs“). 24. júla o tom verejnosť informoval vojenský expert H.I. Sutton. Vojenský analytik a publicista, oznámil, že spomínaná tajná ponorka (Delta-IV Stretch v terminológii NATO) a prieskumná loď ruskej Severnej flotily…

Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbraní. Cieľom…

Video Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niektoré vozidlá už „prešli na…

Foto Sergej Šojgu uviedol koľko amerických húfnic a raketometov zatiaľ stratili ukrajinské sily

Rusko, 3.august 2022 (AM) –  Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu poukázal na značné straty jednotiek ukrajinského režimu v zbraniach západného typu . Straty Ozbrojených síl Ukrajiny podľa Šojgua rastú nielen v konvenčných, ale aj v ťažkých zbraniach. Počas špeciálnej vojenskej operácie stratil kyjevský režim v dôsledku ruských úderov 33 húfnic…

Foto Rusko zaradilo do služby hypersonické rakety Zirkon. Západ si začína uvedomovať blízkosť jadrovej vojny

USA, 2.august 2022 (AM) – Ministri zahraničných vecí Francúzska, USA a Británie vyjadrili svoj záväzok voči Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) a vyzvali Rusko, aby prestalo používať „nebezpečnú jadrovú rétoriku“ a zabránilo jadrovej vojne.   Spoločné vyhlásenie pripravili po ich stretnutí v New Yorku, kde sa 1. augusta začala 10.…

Foto Plukovník americkej rozviedky: “Odesa dobrovoľne prejde do Ruska”

USA, 1.august 2022 (AM) – V rámci špeciálnej operácie Odesa dobrovoľne prejde do Ruska, predpovedá penzionovaný plukovník rozviedky amerického letectva G. Murphy Donovan.   "Po získaní kontroly nad Donbasom ruská armáda dokončí vytvorenie nárazníkovej zóny medzi NATO a ruským územím. Pochybujem, že sa Moskva vzdá strategických území, za ktoré musela zaplatiť ruskou…
Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Ako Su-27 zachránil ruské vojenské letectvo

Rusko, 4.august 2022 (AM) – Pred 45 rokmi (20. 5. 1977) sa v ZSSR uskutočnil prvý let prototypu ťažkého stíhača 4. generácie, označeného šifrou T-10. Dnes vieme, že išlo o Su-27. Jeho konštruovanie sa stalo začiatkom celej epochy v sovietskom (ruskom) bojovom letectve. Skúsenosť vzdušnej vojny vo Vietname, kde na seba narazili dve vtedy najlepšie…

Foto Azerbajdžan potajomky odovzdal Ukrajine vysoko presné bomby pre stíhačky Su-25

Azerbajdžan, 1.august 2022 (AM) – Ešte v apríli Baku odovzdalo Kyjevu dávku 32 vysoko výbušných fragmentačných bômb QFAB-250 LG pre útočné lietadlá Su-25 ukrajinského letectva. Odosielateľom munície bola azerbajdžanská spoločnosť CIHAZ Industrial Association a príjemcom ukrajinská spoločnosť Ukrspetseksport, za ktorou stoja ministerstvá obrany oboch krajín.   QFAB-250 LG je nová vysoko…

Foto Čína posiela letecký tanker novej generácie YU-20 na výcvik bojovej pripravenosti ku Taiwanu

Čína, 31.júla 2022 (AM) – Čínsky letecký tanker novej generácie, YU-20, sa začal zapájať do výcviku bojovej pripravenosti, keďže sa očakáva, že lietadlo posilní operačné schopnosti iných bojových lietadiel na veľké vzdialenosti, oznámil to hovorca vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. Taktiež sa zaviazal chrániť suverenitu a územnú celistvosť Číny pomocou…

Foto Rusko si na Ukrajine otestovalo technológiu vzdušných vojen budúcnosti

Rusko, 28.júla 2022 (AM) – Ruské Su-57 počas špeciálnej operácie na Ukrajine plnili bojové misie v rojoch. Tieto stíhače boli vzájomne prepojené do spoločnej informačnej siete, vďaka ktorej si mohli preposielať údaje o rádiolokačnej situácii, o zistených cieľoch, koordinovať súčinnosť s inými účastníkmi boja.   V čom sú cenné tieto testy lietadiel 5. generácie v reálnych bojových…

Foto Filipíny sa zľakli a zrušili dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov

Filipíny, 28.júla 2022 (AM) – Filipínska vláda podľa agentúry Associated Press zrušila dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov. Podľa predstaviteľov filipínskeho ministerstva obrany by po invázii Ruska na Ukrajinu mohla pokračujúca vojensko-obchodná spolupráca s ním priniesť americké sankcie na Filipíny. Dohoda v hodnote 227 miliónov dolárov bola uzavretá ešte pred…

Foto Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav s muničnými skladmi, Jokohama so svojimi najväčšími vojenskými fabrikami, Niigata…

Foto Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo sa nedá určiť, pretože je obtiažne určiť…

Foto Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak…   Po uznaní nezávislosti DĽR…

Foto Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Foto Kto sú plánovači a tvorcovia významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Aby sme mohli začať chápať svetové udalosti, musíme si uvedomiť, že mnohé tragické a výbušné udalosti 20. storočia sa nestali samy od seba, ale že boli naplánované podľa dobre pripraveného plánu. Kto boli plánovačmi a tvorcami významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub.   Rímsky klub…

Foto Hirošima a Nagasaki – čo si vytrpeli ľudia?

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Sila výbuchov atómových bômb v Hirošime (atómová Little Boy 6. 8. 1945, 15-18 kiloton, výbuch 580 metrov nad zemou) a Nagasaki (plutóniová Fat Man 9. 8. 1945, 21-23 kiloton, výbuch 503 metrov nad zemou).     Ničivá energia atómovej bomby spočíva na 50 % z tlakovej vlny, na 35…
Foto Ukrajina ešte viac ostreľuje jadrovú elektráreň. Šéf Záporožia vyzval na útoky na Kyjev

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Šéf Záporožskej oblasti Evgenij Balickij počas fóra verejného hnutia „Sme s Ruskom“ 8. augusta podpísal príkaz na uskutočnenie referenda o vstupe regiónu do Ruskej federácie. V Melitopole sa koná fórum „Sme spolu s Ruskom“, na podujatí sa zúčastňuje asi 700 delegátov z celého regiónu. Vedúci regionálnej správy…

Foto Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili na stanicu raketu, ktorá dokázala…

Foto Prečo sú klamstvá dôležité pre priemysel rasových sťažností vysvetlí kniha: Black Lies Matter

Slovensko, 5.august 2022 (AM) – Dominantný naratív o rasových vzťahoch v USA dnes hovorí, že hlavné nebezpečenstvo pre životy černochov predstavuje belošský rasizmus, najmä násilnícky rasizmus policajtov. Podľa tohto názoru je Amerika beznádejne rasistický národ. Vznikla organizácia Black Lives Matter (BLM), ktorá vedie protesty a dokonca aj nepokoje v reakcii na prípady,…

Video Mesto New York pripravuje občanov na jadrový útok. Video

USA, 12.júla 2022 (AM) – Obyvatelia amerického New Yorku sa začali pripravovať na ozbrojený konflikt s použitím jadrových zbraní . Kancelária primátora vydala špeciálny pokyn, ktorý hovorí, čo robiť v prípade jadrového útoku na mesto. Návod vo forme videa zverejnilo New York City Department of Emergency Situations. Autori, ktorí ho zostavili,…

Foto Je svet pripravený na atómovú vojnu? Aký najhorší scenár boja o Ukrajinu vidí nositeľ Nobelovej ceny?

USA, 16.februára 2022 (AM) – Vzájomné zničujúce sa údery môžu ľudstvo priviesť k novej Dobe ľadovej. Ak sa konflikt rozšíri za hranice Ukrajiny a ak sa do neho zapojí NATO, boj by sa zmenil na obrovskú vojnu medzi atómovými mocnosťami s veľmi reálnym nebezpečenstvom nasadenia atómových zbraní.     Pri Západom zorganizovanej tragickej…

Foto Združenie vlastníkov zbraní: “Smernica EÚ sa snaží potlačiť prirodzenú vlastnosť človeka na efektívnu fyzickú ochranu”

Slovensko, 14.februára 2022 (AM) – V posledných dňoch znova celkom intenzívne riešime výklady znenia novelizovaného zákona o zbraniach. Z pohľadu aplikačnej praxe i toho, ako ju berú občania na ktorých ramená plnenie zákona spadlo. Či už ide o obsah tlačív, ktoré sa budú ešte meniť, alebo otázky ohľadom výkladu paragrafov, ktoré…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…