Špiónov Rosenbergovcov odhalila len náhoda

Manželia Rosenbergovci

USA, 15. januára 2022 (AM) – Pred 71 rokmi, 6. marca 1951 sa v USA začal súdny proces, ktorý sa stal symbolom studenej vojny. Bol to súd nad manželmi Rosenbergovcami, ktorí na čele celej svojej špiónskej skupiny prezradili Sovietskemu zväzu tajomstvá americkej atómovej bomby. Aká náhoda pomohla americkej kontrarozviedke odhaliť ich a prečo sa dnes proces nad nimi v USA príliš nespomína? Aj keď ide o jediných civilistov, ktorí boli v USA popravení za špionáž.

 

Veľká časť materiálov okolo činu Rosenbergovcov je odtajnená, rovnako ako aj v súčasnom Rusku dodnes populárne osoby sovietskeho štátu, zapojené do tejto špionáže (napr. veliteľ zahraničnej rozviedky NKVD Pavel Sudoplatov a Aleksandr Feklisov, ktorý riadil spravodajské informácie J. Rosenberga).

 

 

O pôvode špiónov
Julius Rosenberg sa narodil v New Yorku v rodine ruských židovských vysťahovalcov. Spočiatku sa chcel stať rabínom, no zmenil to a stal sa elektronickým technikom. V roku 1940 začal pracovať vo vedecko-výskumnom ústave amerických spojovacích vojsk. A keďže v 30-tych rokoch minulého storočia boli marxistické názory módne, mnohým sa Sovietsky zväz javil ako túžobná rozprávková krajina. Mladý technik začína navštevovať „Ligu mladých komunistov“, kde sa zoznamuje s budúcou manželkou Ethel Greenglassovou. Ani Ethel si nesplnila detský sen, spievať a vystupovať na Broadway, a stala sa obyčajnou sekretárkou.

 

V roku 1942 si mladý pár všimol sovietsky rozviedčik Semjon Semjonov (Samuil Taubman), ktorý bol aj talentovaným fyzikom a jedným zo zakladateľov sovietskej vedecko-technickej rozviedky.

 

Semjon Markovič Semjonov bol postava unikátna. Pochádzal z chudobnej židovskej rodiny v Odese, do NKVD sa dostal cez komsomolskú organizáciu. Do USA sa dostal úplne legálne: študoval vo významnom Massachusettskom technologickom inštitúte, stal sa magistrom technických vied a bol ustanovený do funkcie staršieho technika v americkej obchodnej organizácii. To mu umožňovalo voľne cestovať po celej krajine pod zámienkou nákupu zariadení.

 

K roku 1942 už Semjonov s jeho ľuďmi riadil sieť z 28 agentov, pričom 22 z nich kuríroval osobne (o zvyšných sa staral Gajko Ovakimjan). 11 agentov dodávalo údaje o chémii a bakteriológii, šiesti o rádiovom vybavení, piati o letectve.

 

Na základe osobnej úlohy od vedúceho sovietskej rozviedky Pavla Fitina, Semjonov získal a do ZSSR dopravil prvý kmeň penicilínu, ktorý sa vtedy považoval za strategický vojenský materiál. Bol tiež prvým, kto zistil, že Enrico Fermi v metalurgickom laboratóriu Chicagskej univerzity uskutočnil prvú reťazovú reakciu. Semjonovovi to vtedy prezradil Fermiho kamarát Bruno Pontecorvo, ktorý neskôr utiekol do ZSSR.

 

Semjonov ľahko zverboval Juliusa Rosenberga. Jedným z jeho argumentov bolo, že spojenci sa cez vojnu nedelili so ZSSR o dôležité informácie. Časom tento dôvod použil na zverbovanie svojho švagra, Ethelinho brata, Davida Greenglassa.

 

V roku 1944 Semjonov zacítil, že je sledovaný a evakuoval sa do ZSSR. Rosenbergovci a ich vlastná sieť prešli pod kuratelu Aleksandra Feklisova. A práve Feklisov je dnes považovaný za hlavného kurátora „atómového projektu“ sovietskej rozviedky.

 

Semjonovov osud bol tragický. Poslaný bol do Paríža, kde získal množstvá rôznych vedeckých materiálov – od výskumov inštitútu Louisa Pasteura až po letecké technológie. Lenže tým, že dlho pobýval za hranicami, odtrhol sa od sovietskych reálií. Poskytujúc Moskve obrovskú masu materiálov o kybernetike, nevedel, že tá bola vyhlásená za „ložnú vedu“. Vo výsledku dostal pokarhanie a bol stiahnutý do Moskvy. Tam sa dostal do osídiel „boja s kozmopolitmi“ a po niekoľkých udaniach bol podplukovník rozviedky uvoľnený z Ministerstva štátnej bezpečnosti ZSSR bez práva na dôchodok.

 

Semjon Markovič sa ocitol bez existenčných prostriedkov. Prepustenie z bezpečnostných orgánov ZSSR nie kvôli výsluhe, či vlastnému želaniu, znamenalo ďalej žiť so škvrnou v dokladoch…, čiže takého človeka vzali do práce maximálne za hasiča v textilnej fabrike (vtedy morálne nie príliš cenené povolanie). A tak sa mu skladali na živobytie kolegovia z rozviedky. Nakoniec mu s veľkými obťiažami pomohli k pozícii prekladateľa vedecko-technickej literatúry vo vydavateľstve Progress. Až v roku 1972 na pokyn M. Andropova vrátili Semjonovi Markovičovi hodnosť podplukovník vo výslužbe a určili mu dôchodok 120 rubľov. Zomrel v roku 1986.

 

Efektivita vlastnej špiónskej siete

V roku 1945 Juliusa Rosenberga prepustili z armádneho vedecko-výskumného ústavu, pretože americkej rozviedke nakoniec došlo, že aktívne pôsobil v komunistických bunkách. On však dovtedy stihol vytvoriť vlastnú agentúrnu sieť, ktorej členmi boli okrem Davida Greenglassa aj Joel Barr, William Perl, Alfred Sarant a Morton Sobell.

 

Feklisov vo svojich spomienkach tvrdí, že Rosenberg mu odovzdal tisíce dokumentov so stupňom „tajné“ a „prísne tajné“ a raz že mu priniesol aj kompletnú bezkontaktnú rozbušku. Tie boli predurčené pre rakety PVO. Zaujímavé je, že Rosenberg v tom čase už nemal prístup k tajným informáciám, on len akumuloval prácu svojej agentúry. Niektoré získané materiály boli vskutku neoceniteľné.
Napríklad, Morton Sobell pracoval ako hlavný technik „General Electric“ a viedol vedecko-výskumnú skupinu rádiolokátorov centimetrovej vlnovej dĺžky. Feklisovovi odovzdal 40 vedecko-výskumných prác, ktoré mali spoločne vyše tisíc strán. Poskytol aj prvé údaje o navádzacích systémoch rakiet – nosičoch atómových zbraní.

 

Sobella zatkla FBI v Mexiku (v podstate ho odtiaľ uniesla) a na procese s Rosenbergovými bol tretím obvineným. Vinu si priznal, spolupracoval s vyšetrovateľmi a dostal 30 rokov basy. Odsedel si takmer 19 rokov v Alcatraze a vyšiel na slobodu v roku 1969. Zopár krát navštívil ZSSR i NDR, kde ho vítali ako čestného hosťa. Dodnes žije, má 104 rokov, a býva v dome seniorov, no podľa rečí už málokoho spoznáva. Posledný zrozumiteľný rozhovor poskytol v roku 2010.

 

V USA je Morton Sobell, ako objekt výskumu, omnoho populárnejší ako samotní Rosenbergovci. Ide totiž o to, že pre americkú spoločnosť nebol rozhodujúci samotný fakt špionáže a jeho detektívne detaily, ale motívy – prečo organizovaná skupina komunistov-židov zradila americký sen. Proces s Rosenergovcami sa konal v období mccarthizmu a perzekúcií komunistov, preto spoločnosť veľmi zaujímali ich motívy.

 

Ideologické odôvodnenie špionáže
Rosenbergovci si vinu nepriznávali, s vyšetrovateľmi nespolupracovali a všetci ostatní v procese ako jeden hlas opakovali formuláciu, ktorú vymyslel Semjonov: spojenci sa mali počas vojny čestne deliť o informácie so ZSSR. A po skončení vojny, že bolo treba dodržiavať vojensko-technickú paritu, pretože inak sa svet zrúti do záhuby. Takýto morálny postoj vyzeral presvedčivo i príťažlivo.

 

Prokurátor Roy Cohn tvrdil, že všetko je to spôsobené dielom Marxa, Engelsa a Stalina, obvinení, že sú ideoví a nie situační nepriatelia a preto si zľutovanie nezaslúžia. Okrem toho sa podľa obžaloby Rosenbergovci a ich skupina riadili „vernosťou ZSSR“, čo označovalo ich nezlučiteľnosť s USA a americkými hodnotami. Aj preto sa diskusie o motívoch (ako aj stupeň zapojenia do špionáže Ethel Rosenbergovej) vedú dodnes. Diskusia už dávno prerástla konkrétnosti a v USA sa stala akademickým sporom na tému vlastenectva a ideovosti.

 

S Mortonom Sobellom bolo všetko jasné od samého počiatku. Takých, ako Sobell, v USA nazývali „Red diaper babies“ (Deti z červenej plienky). Možno toho príčinou boli jeho rodičia, ktorí boli presvedčenými komunistickými fanatikmi so silnou ľavicovo-trockistickou úchylkou. Keď sa malý Morton hral vo svojej izbe, v susednej jeho matka mala schôdzu so svojimi „súdruhmi“. Keď Morton navštevoval inštitút, jeho otec, brooklynský židovský lekárnik, zásoboval jeho partiu bezplatnými prezervatívmi. Jeden jeho strýko organizoval v horách letný tábor pre mladých komunistov a druhý bol tajným kuriérom, prevážajúcim hlásenia zo straníckych buniek v New Yorku do Moskvy.

 

Morton Sobell sa ako komunista už narodil. Vznikla otázka: ako sa človek s takýmito danosťami mohol stať vedúcim supertajného laboratória v General Electric?

 

Ďalším zo základných informačných zdrojov Rosenberga bol jeho švagor David Greenglass, ktorý pracoval ako strojný zámočník v atómovom objekte v Los Alamos. Z tohto najtajnejšieho objektu povynášal všetko čo tam nebolo pripevnené.

 

David Greenglass usvedčil Rosenbergovcov

 

Na súde Greenglass svedčil proti svojej sestre a švagrovi a jeho svedectvá sa stali dobre, že nie najhlavnejšími dôkazmi. Podľa všetkého išlo o súčasť dohody. Greenglass svedčil výmenou za imunitu pre manželku Ruth. Na záver dostal 10 rokov a na slobodu vyšiel v roku 1960. Ruth Greenglassová sa vôbec vyhla trestu.

 

Otázka motivácie správania Davida Greenglassa nebola posudzovaná. On i prokurátor Cohn tvrdili, že ho zverbovali Rosenbergovci, čo z nich od samého počiatku robilo diablov z pekla (veď dokonca aj príbuzného zviedli). No a to, že manželia Greenglassovci úplne samostatne navštevovali schôdze mládežníckych komunistických buniek, to sa ani len nespomenulo.

 

So samotným Feklisovom sa Julius Rosenberg stretol okolo 40 až 50 krát. Okrem Feklisova bol v spojení s ďalšími agentmi rezidentúry: Anatolijom Jackovom, manželmi Cohenovcami. Istý čas ich kuríroval nelegálny agent Viliam Fišer (známy ako Abel).

 

Prezradenie

Existujú dve navzájom sa vylučujúce verzie prezradenia. Americká strana trvá na tom, že odhalila celú reťaz, vrátane Angličana Klausa Fuchsa, pomocou projektu „Wenona“, čo bolo supertajné laboratórium, zaoberajúce sa zachytávaním a dešifrovkou sovietskych rádiových správ. Údaje Wenony nebolo možné posudzovať v súde, pretože právne boli mizivé, navyše o existencii Wenony sa vôbec nemalo vedieť.
Vo všetkých krajinách je to pri špiónskych procesoch vážny právny problém: časť dôkaznej základne (a niekedy aj všetky dôkazy) je tajná, alebo sú tajné zdroje, či metodológia ich získania. Výsledkom toho býva, že žalujúca strana vyzerá zvláštne, pretože je nútená verejne využiť len časť dôkazov alebo vôbec tvrdiť „verte mi na slovo“.

 

Roy Cohn

 

Hovorí sa, že práve z tohto dôvodu vnikli u žalobcov problémy s dôkaznou situáciou, no prokurátor Roy Cohn tieto údaje tajne ukázal sudcovi Irwingovi Kaufmanovi, čím te ustrnul. A práve to rozhodlo o osude Ethel Rosenbergovej, ktorú spočiatku nechceli popraviť (išlo o matku dvoch detí, ktorá neukradla žiadne tajomstvá), no sudca Kaufman povedal: „Ona je horšia ako Julius. Je múdrejšia ako on. To ona všetko vymyslela.“

 

Reťaz bola nasledovná. V Londýne zatýkajú Klausa Fuchsa, ktorému predjavia fotografie podozrivých z počtu tých, ktorí sa z rôznych dôvodov nachádzali na háčiku FBI od 1940-tych rokov. Len tak ich ukazujú: čo ak náhodou niekoho spozná? Fuchs spoznáva Harryho Golda (narodený ako Henrich Golognickij, pochádzajúci z rodiny haličských židov, presťahujúcich sa spočiatku do Švajčiarska a potom, pred 1. sv. vojnou do Štátov), ktorý bol kuriérom a odovzdával agentom sovietskej tozviedky jeho materiály. FBI Golda podozrievala od roku 1946. Golda zatkli a on vydá Greenglassa (Gold dostal 30 rokov basy, no vyjde z nej v roku 1965 za dobré správanie, pracovať bude ako patológ anatóm v prestížnej nemocnici v New Yorku a čoskoro umiera na zvláštny srdcový záchvat.). A David Greenglas výmenou za imunitu svojej manželky okamžite prezradí každého, koho poznal, počnúc rodnou sestrou Ethel.

 

Pozornosť priťahuje aj to, že Pavel Sudoplatov sa spočiatku pokojne staval k otázke zatknutia Rosenbergových, pretože tí konali ako samostatná skupina mimo spojenia s inými spravodajskými sieťami. Ich zatknutie bolo síce smutné, no pre celý projekt nebolo tragické. Konkrétne Harry Gold sa nijako nekrížil s Rosenbergovcami, dokonca ani nevedel o ich existencii, okrem jedného nešťastného prípadu.
David Greenglass pripravil pre Moskvu už v lete 1945 (čiže nie dlho do prvého nasadenia atómovej bomby) správu o režime práce priepustných brán na objektoch v Los Alamos. Lenže sovietsky kuriér nedokázal z nejakého dôvodu prísť na stretnutie, a rezident Leonid Kvasnikov, jedna z legiend sovietskej rozviedky, vydal pokyn (schválený centrom) poslať na stretnutie s Greengassom Haryho Golda, ktorý sa dovtedy nikdy nestretol so skupinou Rosenberga. Bol tým porušený jeden z nahlavnejších princípov agentúrnej rozviedky: členovia jednej skupiny rozviedky sa nesmú v žiadnom prípade spoznať s druhou a ani ich cesty sa nikdy nesmú prekrížiť. Ak by nebolo tohto náhodného stretnutia Golda a Greenglassa v roku 1945, tak na Goldovi by sa zastavila celá reťaz odhalení a zatknutí.

 

Neskôr vo svojich spomienkach Sudoplatov skritizoval aj predchádzajúceho rezidenta Ministerstva štátnej bezpečnosti v USA Aleksandra Paňjuškina za to, že v roku 1948 vydal pokyn na obnovenie zamrznutého spojenia s Goldom, ktorého už sledovala FBI. Fotografia Golda sa tým dostala na opoznanie k Fuchsovi v rámci celého archívu FBI. Čiže jeden náhodný detail stiahol za sebou druhý.

 

Okolo procesu s Rosenbergovcami sa rozpútali celé propagandistické orgie. Proces bol od samého počiatku mimoriadne spolitizovaný práve kvôli sporom o motívoch obvinených. Obvinenie osobitne tlačilo na ideové pozadie prípadu. Celkovo vzaté, dokonca aj samotné zatknutie Rosenbergovcov sa stalo veľkou chybou z uhla pohľadu kontrašpionážnej praxe. Omnoho praktickejšie by bolo ponechať všetko tak, ako to je, neustále to sledovať a časom zatknúť celú reťaz. A čo by to prinieslo? Takto by sa bolo dalo už v roku 1950 odhaliť Fišera-Abela (odhalený bol až v roku 1957), no Američania sa rozhodli pre usporiadanie politického šou.

 

Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

 

V Sovietskom zväze odvetili symetricky. Pravda, v Moskve osobitne podtrhovali fakt, že všetci obvinení sú Židia a prezentovali proces s Rosenbergovcami ako prejav štátneho antisemitizmu v USA. Akcent na národnosť obvinených mal neutralizovať antikomunistický pátos obvinených.

 

Čiastočne sa to aj podarilo. Na obhajobu Rosenbergovcov (osobitne na obhajobu Ethel, ktorej vina sa zdala byť neočividnou) sa postavili všetci: od rímskeho pápeža Pia XII do Alberta Einsteina, Jean-Paula Sartra i Thomasa Mana. No v samotných USA sa „židovská téma“ nechytala. Veď aj prokurátor Roy Cohn a sudca Irwing Kaufman boli židia a za Rosenbergovcov sa nepostavila ani jedna židovská obec. V USA boli všetci zhrození práve ideologicky: zradou americkej vlasti kvôli komunistickým ideálom.

 

Špión, ktorý získal plány USA na atómový úder proti ZSSR

 

Poprava
Julius a Ethel Rosenbergovci boli popravení v sobotu 19. júna 1953 na elektrickom kresle. Zaujímavosťou je, že advokát žiadal o iný termín, aby sa to neudialo cez šabat (židovský deň odpočinku), no neuspel. Julius zomrel pomerne rýchlo, Ethel zomierala asi osem minút. Prúd do nej púšťali dodatočne až jej z hlavy vyšiel dym.
Vladimír Mikunda

 

 

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Andrej Fursov: Potrebujeme pochopiť nacistický plán Nepriateľa ľudstva – konečného riešenia „nadmernej triedy“

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Zmena biologickej podstaty vo svete „nového normálu“ sa plánuje ruka v ruke so znižovaním populácie a sprísňovaním kontroly nad ňou. Prostriedky: technické (čipy), chemicko-biologické (preto prudko vzrástla úloha Big Pharma), vojensko-politické (zničenie vášnivej časti spoločnosti vojnami), informačno-psychologické (zrušenie rodov, dôraz na práva menšín, zničenie rodiny). Čipovaný…

Foto Ktorý ukrajinský veliteľ vydáva rozkazy ostreľovať Doneck? Po vymenovaní Surovikina sa ruskí generáli stali rozumnejšími. Prehľad bojov na Ukrajine

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Vojenský korešpondent Andrej Rudenko odhalil vo svojom Telegram-kanáli veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý vydáva rozkazy ostreľovať Doneck. Identitu tohto ukrajinského veliteľa, ktorý vydáva zločinné rozkazy na ostreľovanie Donecka, v dôsledku čoho sú zabíjaní a zranení civilisti, odhalil vo svojom Telegram-kanáli dnes. Podľa neho je to veliteľ…

Foto V Nemecku sa uskutočnila rozsiahla operácia proti pučistom. Čo to znamená pre nemeckú politiku?

Nemecko, 8.december 2022 (AM) – V Nemecku sa včera uskutočnila rozsiahla operácia proti takzvaným „Reichsburgerom“ – členom pravicového radikálneho hnutia, ktorí sú pripravení na násilie a neuznávajú existenciu NSR. Podľa DW bolo počas špeciálnej operácie zadržaných najmenej 25 osôb pre podozrenie z príslušnosti k pravicovo-extrémistickému prostrediu. Podľa Spolkovej prokuratúry Nemecka plánovali „reichsburgovci“ zvrhnúť…

Foto Strašnejšie ako HIMARS: Diabolsky presná „letecká čarodejnica“ GBU-39 / B na raketovej „metle“

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Hovorca Pentagonu, nadporučík Tim Gorman , povedal, že Spojené štáty a ich spojenci "identifikujú a zvažujú najvhodnejšie systémy", ktoré pomôžu Kyjevu výmenou za raketomety HIMARS končiace v zámorských skladoch. A zdá sa, že Spojené štáty sú blízko k vyriešeniu tohto problému. Podľa tlačovej agentúry Reuters je v…

Foto Provokácie na iránskych hraniciach v réžii USA

Irán, 8.december 2022 (AM) – 3. decembra sa v Teheráne uskutočnilo stretnutie náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammeda Bagheriho a námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexandra Fomina, ktorý pricestoval do Iránu s vojenskou delegáciou. Mohammed Bagheri zdôraznil potrebu zintenzívnenia spolupráce medzi Teheránom a Moskvou v bilaterálnych otázkach, a to aj v…

Foto Ukrajinskej armáde v Artemovsku dorazili posily. Vojenský expert vysvetlil kde zmizli iránske drony a kedy prestane ostreľovanie civilistov v Donecku

Rusko, 7.december 2022 (AM) – Do ukrajinskej armády v Artemovsku dorazili posily. Jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny nachádzajúce sa v meste ju súrne potrebujú, pretože utrpeli vážne straty. Oznámil to dôstojník Ľudových milícií Luhanskej republiky Andrej Maročko s odvolaním sa na údaje, ktoré získala rozviedka LPR. Príchod posíl pre ozbrojené formácie Ukrajiny bol…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Strašnejšie ako HIMARS: Diabolsky presná „letecká čarodejnica“ GBU-39 / B na raketovej „metle“

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Hovorca Pentagonu, nadporučík Tim Gorman , povedal, že Spojené štáty a ich spojenci "identifikujú a zvažujú najvhodnejšie systémy", ktoré pomôžu Kyjevu výmenou za raketomety HIMARS končiace v zámorských skladoch. A zdá sa, že Spojené štáty sú blízko k vyriešeniu tohto problému. Podľa tlačovej agentúry Reuters je v…

Video Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.       Na výcvikovej základni sa bojovníci trénujú v streľbe z rôznych druhov zbraní,…

Foto Streľba z pištole s tlmičom

Slovensko, 1.december 2022 (AM) – Po poslednej zmene zákona o strelných zbraniach a strelive je od 15.10.2022 možné na športové a poľovné účely používať tlmič hluku výstrelu. Trh reagoval na túto možnosť širokou ponukou tlmičov rôznych výrobcov. Tu je ale malý háčik, tlmiče, ktoré neboli vyrobené na Slovensku musia mať overovací certifikát našej Slovenskej…

Video SAKO TRG – nové odstreľovacie pušky Slovenskej vojenskej polície

Slovensko, 29.november 2022 (AM, BW Arms) – Vojenská polícia si v uplynulých dňoch prevzala nové odstreľovacie pušky SAKO TRG 42 A1 kaliber 338 Lapua Magnum spolu s optickými zameriavačmi a ďalším príslušenstvom. Nové pušky umožnia vojenským policajtom vysoko presnú streľbu na dlhé vzdialenosti aj v náročných podmienkach. Doterajšie náklady za sedem…

Video Ako strieľajú tí najlepší. V Thajsku prebehli majstrovstvá sveta v praktickej streľbe

Thajsko, 27.november 2022 (AM) – Vyvrcholením tohto ročníka pretekov v praktickej streľbe sú majstrovstvá sveta IPSC Handgun World Shoot 2022 organizované v thajskom meste Pattaya.  Už 19. ročník súbojov najlepších strelcov planéty v streľbe podľa pravidiel IPSC prebieha od 16. novembra až do 3. decembra 2022. Hlavné preteky, na ktorom sa zúčastní strelecká…

Foto Česká zbrojovka predstavuje nový špeciál pre IPSC streľbu

Česko, 25. november 2022 (AM) – Česká zbrojovka a.s. uvádza na trh novú športovú pištoľ CZ TS 2 ORANGE, určenú predovšetkým pre športové použitie, na čele so streľbou podľa pravidiel IPSC. Súčasne sa jedná o prvú športovú zbraň autentizovanú na blockchaine. Preto si pre premiéru tohto modelu vybrala majstrovstvá sveta IPSC…

Foto Andrej Fursov: Potrebujeme pochopiť nacistický plán Nepriateľa ľudstva – konečného riešenia „nadmernej triedy“

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Zmena biologickej podstaty vo svete „nového normálu“ sa plánuje ruka v ruke so znižovaním populácie a sprísňovaním kontroly nad ňou. Prostriedky: technické (čipy), chemicko-biologické (preto prudko vzrástla úloha Big Pharma), vojensko-politické (zničenie vášnivej časti spoločnosti vojnami), informačno-psychologické (zrušenie rodov, dôraz na práva menšín, zničenie rodiny). Čipovaný…

Foto Ktorý ukrajinský veliteľ vydáva rozkazy ostreľovať Doneck? Po vymenovaní Surovikina sa ruskí generáli stali rozumnejšími. Prehľad bojov na Ukrajine

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Vojenský korešpondent Andrej Rudenko odhalil vo svojom Telegram-kanáli veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý vydáva rozkazy ostreľovať Doneck. Identitu tohto ukrajinského veliteľa, ktorý vydáva zločinné rozkazy na ostreľovanie Donecka, v dôsledku čoho sú zabíjaní a zranení civilisti, odhalil vo svojom Telegram-kanáli dnes. Podľa neho je to veliteľ…

Foto V Nemecku sa uskutočnila rozsiahla operácia proti pučistom. Čo to znamená pre nemeckú politiku?

Nemecko, 8.december 2022 (AM) – V Nemecku sa včera uskutočnila rozsiahla operácia proti takzvaným „Reichsburgerom“ – členom pravicového radikálneho hnutia, ktorí sú pripravení na násilie a neuznávajú existenciu NSR. Podľa DW bolo počas špeciálnej operácie zadržaných najmenej 25 osôb pre podozrenie z príslušnosti k pravicovo-extrémistickému prostrediu. Podľa Spolkovej prokuratúry Nemecka plánovali „reichsburgovci“ zvrhnúť…

Foto Provokácie na iránskych hraniciach v réžii USA

Irán, 8.december 2022 (AM) – 3. decembra sa v Teheráne uskutočnilo stretnutie náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammeda Bagheriho a námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexandra Fomina, ktorý pricestoval do Iránu s vojenskou delegáciou. Mohammed Bagheri zdôraznil potrebu zintenzívnenia spolupráce medzi Teheránom a Moskvou v bilaterálnych otázkach, a to aj v…

Foto Ukrajinskej armáde v Artemovsku dorazili posily. Vojenský expert vysvetlil kde zmizli iránske drony a kedy prestane ostreľovanie civilistov v Donecku

Rusko, 7.december 2022 (AM) – Do ukrajinskej armády v Artemovsku dorazili posily. Jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny nachádzajúce sa v meste ju súrne potrebujú, pretože utrpeli vážne straty. Oznámil to dôstojník Ľudových milícií Luhanskej republiky Andrej Maročko s odvolaním sa na údaje, ktoré získala rozviedka LPR. Príchod posíl pre ozbrojené formácie Ukrajiny bol…

Foto Spravodajský dôstojník CIA naznačil, prečo Ukrajinci zaútočili na ruské letiská. Dôsledky ruských odvetných úderov na energetický systém

USA, 7.december 2022 (AM) – V pondelok 5. decembra zaútočili ukrajinské drony na letiská Djagilevo v Riazanskej oblasti a Engels v Saratovskej oblasti. V dôsledku akcií Ozbrojených síl Ukrajiny boli zabití traja ľudia a štyria boli zranení. Na druhý deň zaútočil ukrajinský dron na letisko Kursk, čo spôsobilo požiar ropnej nádrže.…
Foto Je panika USA okolo ponorky Belgorod s Poseidonami opodstatnená?

Rusko, 6.december 2022 (AM) – Určite, potvrdzuje bývalý veliteľ Severného loďstva admirál Vjačeslav Popov. „Ich znepokojenie je pochopiteľné, pretože sami takú ponorku nemajú. Belgorod je niečím, pred čím sa nevedia ochrániť. To je dôvod, prečo sú Američania podráždení! Vo Washingtone si totiž zvykli, že sú to oni, kto určuje smer vývoja.…

Video Výsadková loď taiwanského námorníctva sa potopila pri pobreží ostrova

Taiwan, 24. november 2022 (AM) – Podľa taiwanského velenia sa výsadkové plavidlo potopilo vo vodách patriacich do okresu Kinmen. Oficiálnou verziou dôvodov je zlé počasie: vysoké vlny, silný nárazový vietor.   "Vyloďovacie plavidlo pre vysoké vlny stratilo možnosť ďalšieho riadeného pohybu. Voda zaplavila kabínu, dostala sa do vnútorného priestoru. Členovia posádky výsadkovej…

Foto Vo Francúzsku spustili novú fregatu „chránenú pred kybernetickými hrozbami“

Francúzsko, 8.november 2022 (AM) –V Loriente sa konal slávnostný ceremoniál spustenia novej fregaty „Amiral Ronarc'h“. Je vedúcou loďou medzi piatimi „obrannými a útočnými“ fregatami, ktoré si objednalo francúzske námorníctvo. Pre poveternostné podmienky bola akcia neúplná, fregata nebola prinesená na vystrojovacie mólo. Ceremoniálu sa zúčastnili francúzsky minister obrany Sebastian Lecornu a grécky…

Foto NATO pripravilo novú úlohu pre Čiernomorskú flotilu

Ukrajina, 8.november 2022 (AM) – Vladimir Zelenskyj chce vytvoriť ukrajinskú flotilu námorných bezpilotných plavidiel. Tieto ambície môžu podporiť Spojené štáty a najmä Británia, ktorých drony už boli použité na teroristické útoky vo vodách Sevastopolu. Aké sú riziká pre Rusko v takýchto plánoch? A čo by proti tomu mohla postaviť Čiernomorská flotila…

Foto Kyjev oznámil plány na vytvorenie flotily námorných bezpilotných plavidiel. Vyhráža sa útokmi na Irán

Ukrajina, 6.november 2022 (AM) – Ukrajina sa najnovšie rozhodla zamerať na budovanie flotily námorných bezpilotných plavidiel. Minulo týždňový útok námorných bezpilotných lodí na ruské lode v Sevastopole priviedol Kyjev k presvedčeniu, že je to tá najlepšia možnosť. Zelenskyj urobil zodpovedajúce vyhlásenie.     Podľa ukrajinskej tlače sa finančná zbierka na nákup…

Foto Rusko počas testov odpálilo balistickú strelu Bulava

Rusko, 5.november 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že jadrová ponorka odpálila počas testov balistickú strelu Bulava. Odpálenie rakiet bolo uskutočnené z Bieleho mora na pohorí Kura na polostrove Kamčatka, píše sa v správe. Let prebehol v normálnom režime a že spustenie vykonala posádka „najnovšieho strategického raketového ponorkového…

Foto Strašnejšie ako HIMARS: Diabolsky presná „letecká čarodejnica“ GBU-39 / B na raketovej „metle“

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Hovorca Pentagonu, nadporučík Tim Gorman , povedal, že Spojené štáty a ich spojenci "identifikujú a zvažujú najvhodnejšie systémy", ktoré pomôžu Kyjevu výmenou za raketomety HIMARS končiace v zámorských skladoch. A zdá sa, že Spojené štáty sú blízko k vyriešeniu tohto problému. Podľa tlačovej agentúry Reuters je v…

Foto USA tajne znížili dostrel raketometov HIMARS pre Ukrajinu

USA, 7. december 2022 (AM) – USA plánujú v priebehu nasledujúcich troch rokov strojnásobiť výrobu 155 mm munície. Americká ministerka armády Christine Wormuth (civilná pozícia) uviedla, že USA zvýšia svoju mesačnú produkciu 155 mm delostreleckej munície v dôsledku presunu nábojov na Ukrajinu. USA prejdú zo súčasnej produkcie 14 000 nábojov 155 mm…

Foto Prečo je obrana NATO proti ruským raketám bezmocná

USA, 30. november 2022 (AM) – Podľa západných expertov na Ukrajine dochádzajú rakety systémov protivzdušnej obrany. NATO oficiálne deklaruje, že zvažuje možnosť nových dodávok systémov protivzdušnej obrany kyjevskému režimu. O akých systémoch môžeme hovoriť – a prečo v žiadnom prípade nezachránia Ukrajinu pred ruskými raketovými útokmi?   Špeciálna vojenská operácia objasnila…

Foto Keď Ukrajine dôjde munícia

Rusko, 24. november 2022 (AM) – Ukrajine začala chýbať munícia – náboje, rakety a strely odlietajú ako „do pece“. Neexistuje žiadna vlastná výroba, staré sovietske zásoby sú prakticky vyčerpané a Západ uvádza, že Spojené štáty a európske krajiny „čelia výzve v dôsledku vyčerpania zásob zbraní, ktoré sa majú poslať na Ukrajinu“.…

Foto Český vojenský expert: Kyjev míňa príliš veľa munície na delostrelectvo západného typu. Prehľad operácie

Česko, 22. november 2022 (AM) –V západných publikáciách čoraz častejšie vychádzajú materiály o prohibičnom prekročení limitov na používanie munície ukrajinskou armádou. Predtým americkí experti, ktorí hodnotili situáciu, uviedli, že intenzita paľby z delostrelectva produkovaného krajinami NATO na Ukrajine je taká, že za pár týždňov zbraň vystrelí maximálny počet nábojov povolený na…

Foto Rusko prezbrojilo všetky raketové formácie na Iskandery

Rusko, 20. november 2022 (AM) – Raketové formácie Ozbrojených síl Ruskej federácie dokončili prezbrojenie na moderný komplex Iskander-M. Uviedlo to Ministerstvo obrany Ruskej federácie, pričom zdôraznilo jedinečnosť komplexu a absenciu jeho svetových analógov. Podľa otvorených zdrojov je dostrel Iskander-M až 300-500 kilometrov (údaje sa líšia). Takýto dosah robí rakety nepostrádateľnými pri…
Foto „USA môžu blufovať“: ruský pilot vysmial nový bombardér B-21

USA, 6. december 2022 (AM) – Americká obranná spoločnosť Northrop Grumman predstavila najnovší strategický bombardér B-21 Raider, vytvorený pomocou technológie stealth. Za akým účelom sa Spojené štáty rozhodli predviesť túto techniku, vysvetlil vojenský pilot Jurij Sytnik.   Prezentácia lietadla sa konala v štáte Kalifornia. Northrop Grumman tvrdí, že jej bombardér bude…

Foto Ako je vystrojený najnovší americký strategický bombardér

USA, 5. december 2022 (AM) –V Spojených štátoch po prvý raz verejnosti predstavili prvý prototyp nového amerického strategického bombardéra Northrop Grumman B-21 Raider. Podujatie nie je obyčajné – ide o prvý nový ťažký bombardér na svete za viac ako tridsať rokov. Prečo americké letectvo potrebovalo nový stroj tejto triedy, čím je…

Foto Nový krok Ruska vo vývoji hypersonických zbraní. Mobilné odpaľovacie zariadenie pre „Cirkon“ ho urobí nezraniteľným

Rusko, 3. december 2022 (AM) – Pozemné mobilné zariadenie dodá „Cirkonom“ celý rad predností, vrátane utajenia. Takýto názor vyslovili počas rozhovoru s novinami Vzgljad vojenskí experti Aleksandr Bartoš a Konstantin Sivkov.   „Mobilné odpaľovacie zariadenie umožňuje presúvať túto zbroj čo najbližšie k objektom zásahu. Skracuje to čas letu a zabezpečuje utajenosť techniky, robiac ju fakticky…

Foto Georges Guynemer, druhé najúspešnejšie francúzsske stíhacie eso

Franúzsko, 3.december 2022 (AM) – Georges Guynemer (24.12. 1894, Paríž – 11. september 1917, Západné Flámsko) bol druhým najúspešnejším francúzskym stíhačom po René Fonckovi. Na svojom účte má 53 zostrelených nemeckých lietadiel. Bojoval nesmierne odvážne, sám bol zostrelený sedemkrát.     Narodil sa v rodine s dlhoročnou vojenskou tradíciou. Rodičom sa narodil…

Foto Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajiny, kto s…

Foto Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyselný…

Foto Mierové rozhovory ako nenápadný západný doplnok bojovej činnosti

Rusko, 7.december 2022 (AM) – Momentálne sa zo strany USA (Biden), Francúzska (Macron) a Nemecka (Scholz) ozývajú výzvy na začatie mierových rozhovorov v otázke bojov na Ukrajine.   K tejto téme sa v špeciálnom vydaní televízie Rossija 1 v pondelok 5. decembra vyjadril profesor Aleksej Fenenko z Moskovskej štátnej univerzity, ktorý ju objasnil aj z historického pohľadu a nedávnych medzinárodných…

Foto “Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný.” 3. december – Deň neznámeho vojaka

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návrh pamätníka pripravovali…

Foto Georges Guynemer, druhé najúspešnejšie francúzsske stíhacie eso

Franúzsko, 3.december 2022 (AM) – Georges Guynemer (24.12. 1894, Paríž – 11. september 1917, Západné Flámsko) bol druhým najúspešnejším francúzskym stíhačom po René Fonckovi. Na svojom účte má 53 zostrelených nemeckých lietadiel. Bojoval nesmierne odvážne, sám bol zostrelený sedemkrát.     Narodil sa v rodine s dlhoročnou vojenskou tradíciou. Rodičom sa narodil…

Foto Andrej Fursov: Projekt globálnej reštrukturalizácie. Svet je na ceste k zombie a Planéte opíc

Rusko, 30.november 2022 (AM) – Boj o svetovú hegemóniu vždy predpokladal a zahŕňal boj za to, čo Antonio Gramsci nazýval „kultúrnou hegemóniou“. Už Mikuláš I. si veľmi dobre uvedomoval potrebu boja v oblasti kultúry. Bol to on, kto nariadil vytvorenie ruskej ideológie - „Pravoslávie. Autokracia. Národnosť“. Ale nič z toho nebolo…

Foto Teheránska konferencia – november 1943: Bol to Stalin, kto bol proti rozdeleniu Nemecka

Slovensko, 29.november 2022 (AM) – V týchto dňoch si pripomíname stretnutie vedúcich predstaviteľov troch mocností ZSSR, USA a Veľkej Británie. 28. novembra 1943 sa začala Teheránska konferencia - bolo to vôbec prvé stretnutie hlavných predstaviteľov ZSSR, USA a Spojeného kráľovstva počas druhej svetovej vojny. Konferencii predchádzala konferencia v Káhire, nasledovala konferencia v…

Foto Čo hovorili Nemci o svojich spojencoch?

Slovensko, 30.november 2022 (AM) – Nemci zapojili do ťaženia na východe proti ZSSR počas druhej svetovej vojny nielen vlastnú armádu, ale aj armády spojeneckých štátov a národov. V podstate tým usporiadali križiacke ťaženie Európy proti boľševizmu. Ak to vyjadríme obrazne, tak nemecký vlk si do boja prizval aj svojich šakalov. Ako ich hodnotil?…
Foto Biela kniha o zabíjaní civilného obyvateľstva Afganistanu v dôsledku nezákonných činov USA a ich spojencov

Rusko, 18. november 2022 (AM) – Ministerstvom zahraničných vecí Ruskej federácie bola zverejnená Biela kniha o skutočnostiach smrti civilného obyvateľstva Afganistanu zapríčinených nezákonným konaním Spojených štátov a ich spojencov. Jej cieľom je upozorniť na rozsiahle vojnové zločiny spáchané počas pôsobenia USA, členských štátov NATO a ďalších medzinárodných aktérov v Afganistane v…

Foto Je na Slovensku reálna krízová situácia? Máte zabezpečenú rodinu ak nastane?

Slovensko, 15.november 2022 (AM, NO) – Poďme si predstaviť modelovú situáciu: „V celom meste nastane výpadok elektrického prúdu a infraštruktúry.“ Čo sa stane, ak to trvá dlhšie obdobie. Verejná doprava stojí, vlaky, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne…

Video Tréning baklanky priamo z ruského väzenia

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Na našom portáli som už písal o baklanke - systéme bitky ruských chuligánov, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pre niekoho nesmierne surový a nečestný. Každý ruský vor, chuligán, bandita alebo baklan však dobre pozná fakt, že vo svete však žiaľ nezvíťazia vždy tí…

Foto Ďalšie zasadnutie Národného obrodenia riešilo domobranu, potravinovú, zdrojovú a zdravotnícku bezpečnosť

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Koncom augusta viac ako sto delegátov zo slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán spustilo proces slovenského národného obrodenia. Delegáti Okrúhleho stola sa uzniesli na vzniku organizačnej štruktúry, ktorá postupne predstaví definované národné ciele a prirodzené práva národa. Budú informovať a usmerňovať národ v…

Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Foto Vyše sto zástupcov národných spolkov založilo spoločnú platformu pre sociálnu bezpečnosť v kritickej medzinárodnej situácii

Slovensko, 30.august 2022 (AM) – Viac ako sto delegátov zo Slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán sa 27.augusta 2022 stretlo pod Kriváňom za Okrúhlym stolom. Ich prvoradým záujmom je spustenie procesu Slovenského národného obrodenia. Situácia v spoločnosti dosiahla neudržateľnú úroveň. Súčasná vládna moc nie je schopná suverénne riadiť štát…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…