The Saker: Zaujímavý vývoj udalostí v Rusku za posledný týždeň

Suchoj Su-75 „Šachmat”, zdroj: thesaker.is

Rusko, 26.júl 2021 (AM) – Uplynulý týždeň bol v Rusku, čo sa týka vývoja viacerých udalostí, vcelku intenzívny a dnes by som sa chcel zmieniť o troch z nich:

1) Putin napísal veľmi zaujímavý článok o histórii Ruska a Ukrajiny, za ktorým nasledoval nemenej zaujímavý rozhovor s ruským prezidentom.

2) Rusko práve ukončilo testy skutočne hrozivých zbraňových systémov, ako je protilietadlový raketový systém  S-500 Prometeus a hypersonická riadená strela Zirkon, dosahujúca rýchlosť až Mach 8.

3) Na tohtoročnej prehliadke leteckej a kozmickej techniky MAKS Rusko práve predstavilo jednomotorové ľahké viacúčelové stíhacie lietadlo 5. generácie Su-75 “Šachmat”.

Všetko sú to naozaj veľmi veľké a dôležité udalosti, ktoré je potrebné rozobrať samostatne.

História Ruska a Ukrajiny očami Putina

V prvom rade by som vám odporúčal urobiť si čas a prečítať si celý článok tu a celý rozhovor tu (nevidím totiž žiadny zmysel v tom, aby som vás v tomto článku obťažoval nejakými úryvkami), obzvlášť, ak nepoznáte dostatočne dobre ruské dejiny alebo ak nežijete v zóne A. Navyše, keďže som „Putinov fanúšik” – a som tým notorický známy (obvinenie preukázané!), nikoho neprekvapím, keď poviem, že súhlasím takmer s každým slovom, ktoré Putin vyslovil alebo napísal. A povedzme si úprimne, všetky fakty, ktoré Putin uvádza, väčšina ľudí skutočne všeobecne pozná (okrem tých, ktorých mozog bol vymytý americkou / ukronacistickou propagandou) a skutočne nemá zmysel, aby som stále dookola opakoval „áno, toto je pravda” a „áno, má pravdu“.

 

Takže v nasledujúcich riadkoch by som k spomínanému článku a rozhovoru rád doplnil len niekoľko poznámok (predpokladám, že čitatelia obidva články čítali; ak nie, odporúčam úplne preskočiť túto časť),

 

1) Po prvé, ako som práve povedal, v uvedenom článku nie je pre vzdelaných ľudí prakticky nič nové. To však vlastne ani nie je Putinova cieľová skupina. Jeho cieľovou skupinou je mladá generácia ľudí (na Ukrajine, na Západe a dokonca, žiaľ, aj priamo v Rusku!), ktorá o dejinách vie len veľmi málo, ak vôbec niečo. A zatiaľ čo táto situácia platí pre Rusko, osobitne to platí predovšetkým pre Ukrajinu, ktorej obyvateľom sú už od roku 1917 masívne vymývané mozgy (Putin to mimochodom veľmi dobre vo svojom článku vysvetľuje).

 

2) Skutočným dôvodom, prečo tento článok vyvolal v Rusku taký rozruch a *úplnú* hystériu medzi ukronacistickými pomätencami (ktorí, opäť raz, v súčasnosti predpovedajú nadchádzajúcu ruskú inváziu, ako inak?) je to, že tieto veci síce boli celé desaťročia známe, bolo však politicky nekorektné spomínať ich, aby sa Ukrajinci nebodaj neurazili: od konca 80. rokov až po súčasnosť sa ukronacisti učili úplne odlišnú verziu dejín, ktorá zahŕňala pôvod v civilizácii Sumeru, stavbu egyptských pyramíd, vykopanie Čierneho mora, založenie starovekej árijskej civilizácie, etc. A čo je ešte zásadnejšie, oficiálny ukronacistický naratív tvrdí, že Rusi a Ukrajinci sú absolútne odlišní ľudia (Ukrajinci sú skutoční, čistí Árijci, zatiaľ čo Rusi sú ugro-altajskí Mongoli). Takže to, čo Putin svojím článkom spravil, je, že jednoducho (konečne!) vyhlásil, že cisár je nahý a bezradní Ukrajinci nepoznajú svoju vlastnú históriu.

 

3) Tento článok taktiež znamená vcelku dramatickú zmenu v tóne Kremľa. V minulosti sa totiž Kremeľ vždy snažil o zdvorilý a úctivý postoj k Ukrajincom a ich výmyslom ohľadom histórie, podobným vymyslenej krajine Wakanda z amerických komiksov. Teraz je s tým koniec, Rusko sa konečne rozhodlo otvorene vyhlásiť Ukrajincom (a zvyšku sveta!), že ich zakladateľské mýty sú založené na drahocennej *ničote* a že Rusko s týmto úplným nezmyslom, ktorý nemá nijaký reálny základ vo svete dospelých ľudí, skončilo.

 

Rád by som k Putinovým vyjadreniam povedal ešte jeden komentár:

Som presvedčený, že ukrajinskí nacionalisti vedú s Ruskom „slovnú vojnu” už mnohé desaťročia (spomínam si, ako som počúval ukrajinské vysielanie RL/RFE (Radio Liberty/ Radio Free Europe, pozn. prekl.) a vždy ma prekvapovala úplne otvorená nenávisť – hraničiaca až s rasistickou bigotnosťou – ukrajinskej propagandy; dokonca aj v porovnaní s inými vysielaniami pre ďalšie národnostné menšiny RL/RFE, ktoré, a to mi verte, mali vo svojich redakciách množstvo pomätencov „od kosti”) a ruská strana bola vo väčšine prípadov ticho a zdržanlivá, len aby sa Ukrajinci neurazili. Tomu je teraz koniec, v tejto slovnej vojne teraz Rusko použije svoju slovnú muníciu na vyvrátenie ukronacistických pseudohistorických rozprávok. A to naozaj veľmi vítam!

 

Napokon, domnievam sa, že Kremeľ už pracuje na „post-Ze” (Ze = prezident Zelenský, pozn. prekl.) možnostiach. Úprimne povedané, ani toto neprichádza ani o sekundu skôr! Ukrajina sa nachádza v stave voľného pádu už roky, ale na ukrajinské pomery chaos a napätie, ktoré sa odohrávajú teraz, prerastajú do hystérie v plnom rozsahu – oboje je vskutku úžasné a súčasne veľmi znepokojivé (ušetrím vás v tejto chvíli od ďalších podrobností, podobných článkov som uverejnil už viacero, hoci v blízkej budúcnosti sa k tejto pomalej agónii asi predsa len budem musieť vrátiť). Zdá sa mi, že Kremeľ očakáva, že po „Ze”  sa k moci tak či onak dostane skutočne bona fide nacistický vodca (poznámka: „Ze” síce nakoniec ukrajinským nacistom vyšiel v ústrety, ale sám rozhodne nie je „ten pravý” – iba to predstiera). Možnože ďalší bude „prezident Avakov” (ani on, mimochodom, nie je žiadny nacista, iba muž, ktorý nacistov veľmi obratne využíva)?

 

Záver je asi takýto: To, čo Kremeľ teraz otvorene očakáva, je konečný kolaps Ukrajiny. A aj keď „Biden” chce donútiť „Ze” k dodržiavaniu minských dohôd, bude to znamenať koniec pre „Ze” a návrat k absolútnej moci ukrajinských nacistov. Prečo? Na Ukrajine sú v súčasnosti zhruba tri sily, aspoň podľa všetkého:

1) Vládnuci režim („Ze” a jeho gang)

2) Opozícia (väčšinou strana OPZŽ – ukrajinsky Опозиційна платформа – За життя, rusky Оппозиционная платформа – За жизнь)

3) Skutoční „hardcore” nacisti (môžete si ich predstaviť ako ukrajinskú verziu hutuských „Interahamwe” v africkej Rwande).

 

Režim je v hlbokej agónii a jednoducho nie je životaschopný. Opozícia je rozdelená, často politicky zdiskreditovaná a nemá ani jasného vodcu ani jasnú víziu. V ostrom kontraste s tým je ukrajinská nacistická banda malá, avšak veľmi dobre organizovaná, veľmi dobre financovaná a veľmi dobre vedená (väčšina tzv. „pouličných” vodcov ukrajinských nacistov sú imbecili ako je Oleh Ljaško alebo ešte lepšie Oleh Tjahnybok, avšak Avakov nie je žiadny idiot, vie veľmi dobre spolupracovať so svojimi americkými patrónmi a tiež so skutočne šialenými ľuďmi ako je Andrij Bilecki či Olexij Danilov).

 

Faktom je, že z dlhodobého hľadiska vyzerá politická perspektíva vcelku dobre, pretože má niekoľko (veľmi málo?) celkom „ostrých” vodcov a vo svojom programe odporúča lepšie vzťahy s Ruskom, čo je pre Ukrajinu skutočne životne dôležité (doslova!). Avšak zatiaľ nevidím, žeby opozícia mala dostatok síl na to, aby porazila ukrajinských nacistov: najskôr musí odísť „Ze”, ukrajinskí nacisti musia opätovne prevziať moc a potom prísť s nejakou skutočne obrovskou šialenosťou (k čomu všetci nacisti dobre poslúžia, ako už ukázala história), ktorá Ukrajinu rozbije na rôzne nástupnícke štáty. Až vtedy bude mať súčasná opozícia politickú šancu vo východných a južných častiach Ukrajiny. Súčasná situácia je však príliš komplikovaná a nestála na to, aby kohokoľvek odhady a predpovede bolo možné brať vážne. Iba čas naozaj ukáže, ako to bude.

Protilietadlový raketový systém S-500 a hypersonická strela Zirkon prešli úspešne testami

Tento vývoj je možné v krátkosti zosumarizovať tak, že protiliedlový raketový systém S-500 a hypersonická riadená strela Zirkon nemajú nikde na svete ani len vzdialene porovnateľnú konkurenciu. Tak systém S-500 ako aj hypersonické rakety Zirkon sú ďaleko, ďaleko pred akýmkoľvek iným zbraňovým systémom vo svojej kategórii. Ešte lepšie – Impérium nemá nič, a myslím absolútne nič, čo by mohlo proti ktorémukoľvek z týchto systémov postaviť. Bez zveličovania je fér povedať, že po tom, ako bude S-500 v plnej prevádzke, bude väčšina letectva USA / NATO úplne zastaraná a to vrátane taktických / operačných a dokonca aj niektorých strategických rakiet. Čo sa týka hypersonickej strely Zirkon – tá dokáže to isté s hladinovými plavidlami amerického námorníctva. Povedať, že je to obrovský problém, je nepochopením vážnosti situácie, obzvlášť preto, že plánovači síl USA / NATO sa musia rozhodnúť, čo s tým a úloha to nie je vôbec ľahká, vzhľadom na to, že teraz začína byť jasné, že plánovači v radách ozbrojených síl USA / NATO sa dopustili niekoľkých skutočne zásadných chýb vo svojich predpokladoch v tom, ako bude skutočne vyzerať moderné bojisko 21. storočia. Vojenské plánovanie čelí mnohým obrovským technologickým a byrokratickým zotrvačnostiam, takže „jednoducho zmeniť smerovanie” nie je vôbec také „jednoduché”: zvyčajne to trvá desaťročia!

 

Nemám pochýb o tom, že americká propagandistická mašinéria MIC (masmédiá) bude teraz veľa rozprávať o amerických „hypersonických” zbraniach a o super-dooper letadlách 6. generácie. Buďme však úprímní: americký program hypersonických zbraní je stále v plienkach (v tom lepšom prípade) a má problémy. Pokiaľ ide o americké letectvo (USAF), bude treba veľa rokov, kým sa podarí aspoň čiastočne skrátiť nekonečný zoznam tých najväčších problémov s lietadlom F-35, a ani to nebude tým skutočným riešením: som si celkom istý, že pokiaľ USAF / USN dostanú dostatok času, nájdu spôsob, ako efektívne využívať toto lietadlo (prinajmenšom proti nie rovnocenným protivníkom), avšak jediným skutočným riešením tohto naozaj škaredého „bordelu” je nielenže rýchlo oživiť program F-15 (v jeho F-15X podobe, ktorá vyzerá mimochodom sľubne), ale zároveň tiež zahájiť vývoj lietadla 5++ generácie a súčasne pracovať na skutočnej, reálnej šiestej generácii, nástupcovi (v dobrom zmysle slova) F-35. Možno povedať, že ak F-35 niečo dokazuje, tak to, že Pentagon a americké MIC sú do tej miery skorumpované, že to nie je možné vyjadriť nijakými inými slovami (z čisto korupčného hľadiska bola F-35 ohromujúci úspech!), a to vyvoláva otázku: dokážu títo ľudia vôbec vyvinúť aspoň spolovice slušné, či dokonca dobré lietadlo? Alebo krajina, ktorej letecký priemysel vyvinul vynikajúce lietadlá ako F-16, A-10, 747 alebo F-15, stratila schopnosť vyrábať skutočné vynikajúce lietadlá? Ja neviem.

Čo si myslíte vy?

Úplne nové jednomotorové lietadlo 5. generácie Su-75 „Šachmat”

Toto je skutočne SPRÁVA dňa! Je to doslova zemetrasenie. Začnime súhrnom faktov, ktoré som sa snažil zhromaždiť z rôznych zdrojov: (vzhľadom k tomu, že všetky informácie boli uvoľnené len pred pár hodinami, môžu sa v nich ešte vyskytovať nepresnosti, takže brať s istou rezervou!)

 

 • Označenie: Suchoj Su-75 „Šachmat” (Checkmate)
 • Vysoká miera zhody s Su-57
 • Jednomotorová konfigurácia (kľúčové!)
 • 3D vektorovanie ťahu motora
 • Maximálna rýchlosť 2400 km/h (okolo 1500 míľ za hodinu alebo 1300 uzlov alebo niečo menej ako Mach 2)
 • Typická cena 30 miliónov USD
 • Vývoj iba 5,5 roka (boli využité superpočítače)
 • Akčný rádius 1500 km
 • STOL (potrebuje o 400 m kratšiu dráhu ako Su-57)
 • Max. nosnosť: 7,5 tony
 • Dostup: tesne pod 17 km
 • Maximálne preťaženie: 8+ G
 • Preletová vzdialenosť: 3000 km + (s využitím vnútorných nádrží)
 • Nízke RCS
 • Pokročilá avionika a tzv. sklenený (digitálny) kokpit (tzn. digitálne palubné vybavenie)
 • Radar Belka N036 typu AESA s dosahom 350-400 km
 • Zbrane dlhého, stredného a krátkeho dosahu na akékoľvek ciele
 • Dokáže zasiahnuť 6-8 cieľov (vo vzduchu, na zemi, na vode a proti PVO) simultánne
 • Bude vybavené raketou typu vzduch-vzduch 30P6 dlhého doletu (cca 160 km)
 • AI podpora a riadenie
 • Päť rakiet typu vzduch-vzduch nesených vo vnútorných šachtách
 • Palubné vybavenie pre vedenie elektronického boja
 • Su-75 má letecký kanón nesený vo vnútornom priestore
 • Su-75 bude aj v jednomiestnej aj dvojmiestnej verzii
 • Bude aj bezpilotná verzia Su-75 (automatická a diaľkovo ovládaná)
 • Su-75 má pokročilý datalink, umožňujúci operácie spoločne s ďalšími lietadlami alebo dronmi
 • Supercruise (nie som si istý? Pravdepodobne iba s budúcim motorom)
 • Lietadlo má tzv. „otvorenú architektúru” (adaptovateľné na špecifické požiadavky)
 • Spoločnosť Suchoj očakáva, že v nasledujúcich 15 rokoch predá asi 300 kusov Su-75
 • Su-75 môže byť upravený aj pre použitie na lietadlových lodiach
 • Cieľovými zákazníkmi sú tak VKS RF ako aj zahraniční klienti (pre tých osobitne exportná verzia)
 • Prvý let je naplánovaný na rok 2023, prijatie do služby vo VKS RF, za predpokladu, že bude potvrdená zmluva, v roku 2025. 

 

Pohľad na „sklenený” kokpit Su-75, zdroj: thesaker.is

 

Čo si myslím o uvedených charakteristikách? Tu je niekoľko mojich myšlienok (prosím, majte na pamäti, že sice som nejaký čas pracoval pre švajčiarske vojenské letectvo, nie som však letecký inžinier, takže všetko, čo tvrdím, berte s istou rezervou a súčasne si počkajte na vyjadrenie skutočných odborníkov!).

 

Po prvé, ide o veľmi potrebné lietadlo pre Rusko, ktoré v súčasnosti nedisponuje moderným, jednomotorovým bojovým lietadlom. Dnes sú všetky „základné” bojové lietadlá vo výzbroji VKS RF dvojmotorové: Su-30SM2, Su-35S, Su-34 etc. Dokonca aj oveľa menší proťajšok americkej F-16tky, MiG-29 je dvojmotorový, jeho nástupca, MiG-35 je tiež dvojmotorový. Všetko sú to vynikajúce bojové lietadlá, avšak jednomotorové by bolo oveľa lacnejšie, nielen čo sa týka nákupu ale aj údržby.

 

Po druhé, hlavná slabina Ruska v porovnaní s USA / NATO je kvantitatívna: lietadlá USA / NATO sú sice oveľa horšie, ale sú vyrábané v obrovských množstvách, ktorým sa ruská priemyselná základňa a financie nemôžu vyrovnať, prinajmenšom nie výrobou vysoko pokročilých avšak súčasne veľmi drahých lietadiel ako je napríklad Su-35S. Preto VKS RF potrebujú veľa lacných, ale vysoko efektívnych bojových lietadiel a Su-75 by mohol byť pre Rusko práve takýmto „strojom snov”.

 

Tu je dobrá fotografia, ktorá ukazuje ako sú si Su-75 a Su-57 zvonka podobné

 

Po tretie, jednomotorové lietadlo 5. generácie v cene približne 30 miliónov USD je extrémne lákavou možnosťou, osobitne kvôli svojej otvorenej architektúre. Špeciálne, keď jeho jediným protivníkom je „patetické” lietadlo F-35 (ktoré skutočne nie je naozajstným lietadlom 5. generácie, prinajmenšom v najbližšej budúcnosti (obzvlášť odvtedy, ako sa objavili zásadné problémy so základným dizajnom lietadla, bližšie si o tom, v prípade záujmu môžete prečítať tu).

 

Mimochodom, Rusi oficiálne popierajú, žeby mali v úmysle vytvoriť akúsi „ruskú odpoveď” na F-35. Tvrdia, že F-35 a Su-75 patria do úplne odlišných kategórií, a keď sa pozriete na také parametre ako rýchlosť, manévrovateľnosť, maximálna nosnosť alebo, a to zvlášť, cena, uvedomíte si, že Rusi majú naozaj pravdu: nejde „len” o to, že Su-75 je oveľa lepšie lietadlo, ale že skutočne patrí do inej „hmotnostnej bojovej” kategórie.

 

Po štvrté, rovnako ako skutočne účinný systém protivzdušnej obrany vyžaduje rôzne zbraňové systémy integrované do jednej siete a efektívne spolupracujúce, takisto aj taktické letectvo. Toto sú hlavné kategórie, ktoré musia VKS RF zaplniť: lietadlá priamej podpory (Su-25SM), úderné lietadlá (Su-24 a Su-34), lietadlá pre vybojovanie vzdušnej prevahy a stíhacie lietadlá (Su-30SM, Su-35S), pokročilé záchytné stíhacie lietadlá dlhého doletu (MiG-31BM) a lacná, všadeprítomná, avšak vysokoschopná stíhačka pre vzdušné súboje „nablízko” (dogfighter) pre frontové letectvo, ktoré sa bude môcť vysporiadať s nepriateľskými lietadlami a zároveň bude podporovať pozemné sily: Su-75. Rusi vyvinuli v minulosti niekoľko vynikajúcich jednomotorových stíhačiek, vrátane stíhačky MiG-23 (na Západe kritizovaná, avšak ruskí piloti ju milovali) a pravdepodobne najúspešnejšieho stíhacieho lietadla, aké bolo kedy vyrobené, MiG-21. Takže Rusi vedia ako na to, len jednoducho nevyrábali jednomotorové stíhačky veľa rokov a objavenie sa Su-75 „neprišlo ani o sekundu neskôr” pre VKS RF, ktoré budú mať konečne skutočne „celé spektrum” moderných, domácim leteckým priemyslom vyvinutých a vyrobených bojových lietadiel.

 

Po piate, Su-75 má nielenže veľa spoločných systémov s Su-57, ale zdá sa, že Rusi pracujú na skombinovaní svojich radarov dlhého dosahu (MiG-31BM, Su-57 a A-50M) s bojovými bezpilotnými lietadlami (ako Orion a ťažké bezpilotné lietadlo S-70) – buď s „tichými” (s nízkym radarovým odrazom) a pokročilými, ako aj s menšími a lacnejšími lietadlami ako je Su-75. Dajte si to dohromady s najvyspelejšou sieťou protivzdušnej obrany na svete a pochopíte, prečo USA / NATO majú z tohto všetkého taký bolehlav J.

 

Objavili sa tiež špekulácie, že Rusi začali s prácami na nástupcovi svojho bojového lietadla typu VSTOL – Jak-141 (ktoré sa Američania pokúsili skopírovať ako základ pre svoje lietadlo F-35 „vylepšili ho”, aby napokon žalostne zlyhali), avšak, zdá sa, že sa Rusi chystajú uspokojiť len so schopnosťami STOL. Vzhľadom na katastrofálny neúspech verzie F-35B (a nenasadenie Jaku-141) by to mohla byť múdrejšia voľba. Ak sa Su-75 dostane niekedy na lietadlovú loď, krátky vzlet s pomocou katapultu by mohol byť rozumnejším riešením.

 

A posledná vec: poprvýkrát po desaťročiach sa Rusom (konečne!) podarilo udržať veci skutočne v tajnosti a k únikom informácií o Su-75 takmer vôbec nedošlo – väčšina z tých, ktoré sa objavili, boli starostlivo uvoľňované pre zverejnenie ruskými orgánmi. Nemám na mysli masové médiá ako Argumenty i Fakty alebo Popular Mechanics. Dokonca aj odborná tlač mala iba niekoľko málo správnych predpovedí o tom, ako bude „čoskoro odhalená úplne nová stíhačka 5. generácie” vyzerať. Objavilo sa niekoľko fotografií, zopár kresieb a všetko bolo doplnené kvalifikovanými odhadmi. Stále však toho *veľa* nevieme, vrátane niektorých skutočne dôležitých tém, ako je napríklad radar Su-75 a riadené rakety dlhého doletu typu vzduch-vzduch. Môžeme teda konštatovať, že ruská kontrarozviedka konečne zvládla bezpečnostnú situáciu a v súčasnosti je schopná ponechať v tajnosti, čo utajiť potrebuje. A opäť, toto je veľmi potrebný a veľmi pozitívny vývoj udalostí.

Záver:

Tento týždeň bol pre Rusko dlhý a dôležitý, a podľa môjho názoru ilustruje niekoľko dôležitých vecí:

 • Rusi zjavne stratili aj posledné ilúzie o nacistami okupovanej Ukrajine a v súčasnosti sa aktívne pripravujú na „post-Ze” obdobie.
 • Putin cíti tlak obyvateľstva a v rámci príprav na budúce voľby spúšťa svoju PR kampaň.
 • Ruskému MIC sa darí lepšie než kedykoľvek predtým a nedávne úspechy ruských špičkových technológií ukazujú, že Rusko sa od Západu či Ázie oddelilo takzvaným „kvalitatívnym” (качественный отрыв) spôsobom.

Celkovo sú to všetko dobré správy.

The Saker

 

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnostných…

Foto Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšsku, Litve, Estónsku…

Foto Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

Foto V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet. Veľké možnosti k tomu budú…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnostných…

Foto Rusko používa nové exoskelety v Sýrii

Rusko, 30.August 2021 (AM) – Exoskelet, ktoré ruskí vojaci použili v Sýrii, zvyšuje bojový potenciál jednotiek, oznámili zástupcovia korporácie Rostec na fóre Army 2021.   "Okrem zvýšenia možností vojaka sa mnohonásobne zvyšuje bojový potenciál celej jednotky. Svedčia o tom aj skúsenosti z bojového použitia. V Sýrii už pôsobia ženijné jednotky vybavené pasívnymi…

Foto Podľa čoho si vybrať správný kolimátor

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Veľakrát dostávam otázku, aby som poradil aký kolimátor si majú ľudia kúpiť. A každý očakáva, že mu rovno poviem značku a presný model.   Ale ono to nie je také jednoduché .. Napriek tomu sa pokúsim dať zopár odporúčaní, ktorých sa držať a pár mojich osobných…

Video Spoločnosť Taurus predstavuje novú malú kompaktnú pištoľ GX4 v kalibri 9 mm

USA, 16.júl 2021 (AM) – Taurus predstavuje svoju novú, malú kompaktnú pištoľ v kalibri 9 mm Luger s vystuženým polymérovým rámom GX4. GX4 je malá pištoľ spoločnosti Taurus s minimalistickým dizajnom. Napriek svojej veľkosti a hmotnosti ponúka kapacitu 11 nábojov.     Nová samonabíjacia pištoľ Taurus GX4 v kalibri 9 mm bola oficiálne predstavená len nedávno.…

Foto 6.8 Western: nový lovecký kaliber s dlhým dosahom od spoločností Browning a Winchester

USA, 10.júl 2021 (AM) – Náboj 6,8 Western Winchester / Browning bol navrhnutý pre lov na veľké vzdialenosti a športovú streľbu a má viac energie ako veľká väčšina konkurentov rovnakého kalibru.   S rýchlo rastúcim globálnym záujmom o tieto disciplíny na celom svete a s puškami dostupnými na všetkých civilných trhoch a…

Foto Britský veľvyslanec na Slovensku požiadal NR SR aby zabezpečila zákaz exportu slovenských výrobkov Grand Power do Británie s odôvodnením, že s nimi bolo spáchaných 40 trestných činov

Slovensko, 26. júna 2021 (AM) – V utorok, 22.6.2021 sa uskutočnilo rokovanie dvoch výborov NR SR (Výbor pre obranu a bezpečnosť spolu s Výborom pre európske záležitosti) týkajúci sa návrhu novely zákona č. 190/2003 Z.z. kde sa v pripomienkovom a rozporovom konaní bojovalo za práva streleckej komunity. Na rokovaní výborov, na ktoré…

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet. Veľké možnosti k tomu budú…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Aliancia dostala názov AUKUS. Lídri troch národov v spoločnom…

Foto Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme …

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojným možnostiam, ak prihliadneme k sláve českých zbrojoviek? Budú nám tieto zbrane vôbec niečo platné v ére terorizmu? Predraží sa to? Ďalej…

Foto Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkromnou bezpečnostnou spoločnosťou Wagner. Bojí sa Francúzsko straty vedúceho postavenia v Mali?   Zdá sa, že vyhliadka na partnerstvo medzi malijskými orgánmi a…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Ruská špionážna loď znepokojuje Britov pri pobreží Írska

Írsko, 15.september 2021 (AM) – Britániu znepokojuje výskyt ruského oceánografického výskumného plavidla Jantar pri pobreží ostrova, ktoré na Západe nazývajú „lovcom podvodnej komunikácie“. Píše o tom vydanie britského denníka obrany.     Britský spravodajský expert H.I.Sutton upozornil na vzhľad Jantarú pri írskom pobreží. Podľa jeho názoru ruská loď dokáže presne to,…

Foto Rusi testujú ponorku bez posádky. Čo má spoločné s “torpédom apokalypsy”?

Rusko, 13.september 2021 (AM, Sputnik) – Do tejto "hudobnej" ponorky by sa ťažko vošiel niekto z Beatles, pretože dáva prednosť práci bez posádky. Ale v budúcnosti bude fungovať v spojení s najničivejším ruským ponorkovým systémom.   Ruské ministerstvo obrany začína na Ďalekom východe skúšky ponorky Klavesin-2R-PM bez posádky. Plánuje sa testovanie…

Foto Veľká Británia chce presunúť jadrové ponorky zo Škótska do Francúzska alebo v USA

Veľká Británia, 3. septembra 2021 (AM) – Veľká Británia vypracovala akčný plán na stiahnutie svojich jadrových ponoriek zo základní v Škótsku pre prípad, že by sa Škóti chceli odtrhnúť od Spojeného kráľovstva. Informuje Financial Times s odvolaním sa na dobre oboznámené zdroje. Podľa portálu je jednou z možných variantov presun ponoriek na…

Foto Ruské vojenské námorníctvo navýšilo dodávky stealth povlakov pre svoje lode o polovicu

Rusko, 29.August 2021 (AM) – Vedeckovýskumný ústav Ferrit-Domen holdingu Roselektronika zvyšuje objemy dodávok lodných povlakov pohlcujúcich radarové lúče pre ruské vojenské námorníctvo, v roku 2021 sa zvýši o 50%, oznámil výkonný riaditeľ ústavu Ferrit-Domen Maxim Kavajev.   "Povlaky odovzdané námorníctvu v roku 2020 umožnia zabezpečiť novú úroveň ochrany lodí vojensko-námorných síl .…

Foto Solidárne Španielsko nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave. Alžírsko s nimi nemalo problém

Španielsko, 21.August 2021 (AM) – Ministerstvo zahraničia Španielska nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave Ceuta na severnom pobreží Afriky, uvádzajú noviny Pais. Podľa informácií redakcie ruská strana žiadala o povolenie na zakotvenie v Ceute od 18. do 20. augusta pre veľkú bojovú loď Viceadmirál Kulakov a pre remorkér Altaj.   Španielske…

Foto Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme …

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojným možnostiam, ak prihliadneme k sláve českých zbrojoviek? Budú nám tieto zbrane vôbec niečo platné v ére terorizmu? Predraží sa to? Ďalej…

Foto Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.     Na novom module pracoval tím skúsených inžinierov a špecialistov vo výrobnom závode spoločnosti…

Foto Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľadávania cieľov.     Demonštrátor…

Foto Ruská Armata zvýši rýchlosť streľby: Špecialisti pracujú na novom projekte

Rusko, 16.september 2021 (AM) – Objavujú sa nové údaje o sľubnom vývoji na platforme Armata, čo je hlavná platforma pre množstvo moderných obrnených vozidiel vrátane tanku T-14.   Koncern „Uralvagonzavod“ vyvíja novú rýchlopalnú delostreleckú inštaláciu na základe „Armaty“, uvádza agentúra RIA Novosti. Kaliber samohybných zbraní je 152 mm, čo vylepší radu…

Foto Die Welt: mýtus o prevahe Tigrov

Nemecko, 14.september 2021 (AM) – Americký herec Brad Pitt sa v úlohe veliteľa tanku Sherman vo filme Železné srdce púšťa do boja s tankom Tiger. S nemeckým tankom, ktorý sa pre Ameriku stal symbolom vojenskej moci Nemecka a taktiež legendou, na vytvorení ktorej pracovali mnohí.   Niektorí americkí kritici porovnávajú film o vojne Davida Ayera Železné…

Foto Prečo ostal francúzsky bojovník bez mena?

Francúzsko, 9.september 2021 (AM) – Bez mena neznamená nič iné, než fakt, že jeho názov je vyvodený len z jeho určenia Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie čo v slovenčine možno preložiť ako obrnené bojové vozidlo pozemnej jednotky (aspoň dúfam že také niečo to môže byť). Kedysi sa v Československu (v ZTS…

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzkej…

Foto Podpora Paríža sa vyplatila: Grécko kúpilo ďalších šesť stíhačiek Rafale

Francúzsko, 15.september 2021 (AM) – Grécko práve oznámilo, že zvyšuje svoj nákup francúzskych stíhačiek na 24 kusov. Pri tomto predaji zohrala úlohu aj demonštratívna podpora Paríža počas napätia v Egejskom mori s Tureckom, čo posilňuje váhu Rafale na starom kontinente. "Vynikajúca správa: Grécko práve oznámilo svoj zámer získať ďalších šesť Rafalov.…

Foto Návrhy a realita: projekt palubnej stíhačky MiG – rozhorí sa medzi OKB Suchoj a RSK MiG boj o palubu?

Rusko, 13. septembra 2021 (AM) – V súčasnosti sú v ruskom palubnom letectve v službe len stíhacie lietadlá 4. generácie, takže v strednodobom horizonte bude potrebné celú túto flotilu lietadiel z dôvodu tak fyzickej ako aj morálnej zastaranosti nahradiť novými strojmi. V súvislosti s tým sú už dlhšiu dobu skúmané otázky…

Foto Prečo americkí vojaci nenávidia číslo 160?

Čína, 13.september 2021 (AM) – Čínski experti vraj našli vysvetlenie toho, prečo v USA nenavidia ruský diaľkový bombardér Tu-160, nazývaný „Biela labuť“. A zaradili toto zistenie medzi prekvapivé.   Bombardéry triedy Tu-160 „Biela labuť“ sú jednými z najmohutnejších lietadiel sveta. Do výzbroje boli prijaté na konci 1980-tych rokov a stále sú v službe. Podľa čínskych analytikov sú…

Foto Maďarské vojenské lietadlo sa postaralo o poriadny zhon v rakúskom vzdušnom priestore

Rakúsko, 12.september 2021 (AM, Sputnik) – Rakúsko ostro zareagovalo na manéver lietadla NATO, ktoré začalo neočakávane manévrovať vo vzdušnom priestore krajiny. Neplánovaný manéver maďarského lietadla vyvolal reakcie zo strany rakúskeho letectva.   Rakúsko odštartovalo dve svoje stíhačky Eurofighter, aby zachytili maďarské vojenské lietadlo a vyviedli ho zo vzdušného priestoru krajiny. Rakúske…

Foto Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšsku, Litve, Estónsku…

Foto Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

Foto Objektívne o 17. septembri 1939

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armády Józef Pilsudski.   Práve tento krok dáva súčasnej Varšave možnosť porovnávať Stalina s Hitlerom a ZSSR s nacistickým Nemeckom.…

Foto Die Welt: mýtus o prevahe Tigrov

Nemecko, 14.september 2021 (AM) – Americký herec Brad Pitt sa v úlohe veliteľa tanku Sherman vo filme Železné srdce púšťa do boja s tankom Tiger. S nemeckým tankom, ktorý sa pre Ameriku stal symbolom vojenskej moci Nemecka a taktiež legendou, na vytvorení ktorej pracovali mnohí.   Niektorí americkí kritici porovnávajú film o vojne Davida Ayera Železné…

Foto Ako Japonsko plánovalo napadnúť ZSSR?

Japonsko, 12.september 2021 (AM) – Pred 80 rokmi 2. júla 1941 sa v prítomnosti japonského cisára konala tajná porada, ktorá detailne rozoberala praktické kroky organizácie vojny proti ZSSR. V súlade s plánom Kantokuen bol početný stav japonských vojsk v Číne zvýšený o 500-tisíc na 1 milión, z ktorých 300-tisíc pôsobilo v Mandžusku.     Japonské velenie pôvodne…

Foto Stalin vyhral vojnu nielen ľuďmi, ale aj ekonomikou

Rusko, 10.september 2021 (AM) – Valentín Jurievič Katasonov napísal dielo „Stalinova ekonomika“, v ktorom sa nachádzajú údaje, ako sa pozviechavali jednotlivé hospodárstva z hrôz ničivej 2. svetovej vojny.     Jednoznačne z toho vyplýva, že Stalin vytvoril efektívny hospodársky model a preto sa ZSSR stal neodškriepiteľne mohutnou hospodárskou veľmocou. Druhá svetová vojna sa tak zmenila…

Foto Politológ Wasserman o Sputniku: Je Slovensko pripravené na umieranie?

Rusko, 1. september 2021 (AM) – Slovensko ruskú vakcínu odmietlo. Týmto gestom predstavitelia krajiny ukázali svoj cynický postoj k vlastnému ľudu ako k spotrebnému materiálu, hovorí Anatolij Wasserman: Vymenili životy tisícov ľudí za členstvo v EÚ.   Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky oficiálne oznámilo odmietnutie použitia ruskej vakcíny Sputnik V na hromadné…

Foto Francúzsko: Niekoľko nemocníc oznamuje neobmedzený štrajk kvôli nútenému očkovaniu zdravotníkov

Francúzsko, 6.August 2021 (AM) – Niekoľko nemocničných odborových zväzov vyzvalo na časovo neobmedzený štrajk na protest proti povinnosti zdravotníckych pracovníkov dať sa od 15. septembra zaočkovať. Sociálna únia SUD Santé vo svojej výzve tiež vyzvala na zrušenie patentov.   Od toho dátumu (15 septembra) bude možné pozastaviť pracovné zmluvy a dokonca…

Video VIDEO: Vyšetrovanie koronavírusu – relácia o knihe so šokujúcimi odhaleniami

Francúzsko, 6.máj 2021 (AM) – Francúzsky investigatívny novinár Philippe Aimar počas vlastného vyšetrovania pochopil, že tzv. pandémia je ťažká manipulácia a podvod. V relácii Hľadanie pravdy predstavil svoju novú knihu Vyšetrovanie koronavírusu:   https://www.y-comm.fr/8_vid/KK7JAwaEJE/JOVANOVIC_LE_DEFI_DE_LA_VERITE.mp4 Adam Riečanský

Foto Americké kybernetické útoky? Webové stránky Kremľa a orgánov činných v trestnom konaní sa prestali otvárať

Rusko, 11.marec 2021 (AM) – V stredu popoludní sa prestali otvárať webové stránky Kremľa , ruskej vlády, Roskomnadzoru , Vyšetrovacieho výboru , Štátnej dumy a mnohých ďalších ruských orgánov. Informovali o tom používatelia internetu z Ruska aj zo zahraničia.   Používatelia Downdetectoru, ktorí sleduje pokles webov, hlásia poruchy jedného z najväčších ruských…

Foto Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným analytikom Jánom Schneiderom, ktorý problematiku posudzuje z rôznych hľadísk, vrátane historického kontextu.   Termín hybridná…

Foto Poslanec Blaha: Na Slovensku je pravidlom, že záchrana prichádza z Ruska

Slovensko, 4.marec 2021 (AM, Sputnik) - Dodanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko vidí poslanec SMER-SD Ľuboš Blaha ako svedectvo spoľahlivosti doterajšej spolupráce oboch štátov. V komentári pre Sputnik uviedol historické paralely. Aj keď o vakcinácii si myslí svoje, úplne podporuje možnosť slovenských občanov vybrať si z niekoľkých dostupných vakcín.   Podľa písomného komentára…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…