Lietajúce sudy alebo Saab J29 Tunnan ako jediné švédske stíhacie lietadlo povojnovej éry s úspešným bojovým nasadením

J29 Tunnan počas letovej ukážky v roku 2016. wiki commons

S nástupom éry prúdových lietadiel nemohlo ani neutrálne Švédsko, ktoré sa už tradične snaží „ísť vlastnou cestou” zostať bokom. Tak ako aj iní konštruktéri, i Švédi sa držali osvedčenej schémy tej doby a v roku 1947 vzlietlo prechodné stíhacie lietadlo Saab 21R, ktoré vzniklo „jednoduchou” konverziou, a to zástavbou prúdového motora do vrtuľového lietadla Saab 21.

Podobne postupovali napríklad Sovieti v prípade prúdového lietadla Jak-15, čo bola v podstate stíhačka Jak-3 s prúdovým motorom a táto koncepcia okrem zjednodušenia vývoja mala priniesť predovšetkým ľahší prechod pilotov na prúdové lietadlá a osvojenie si pilotáže a tiež pripraviť pozemný personál na prácu s novou technikou. Rovnako tak švédski piloti si na lietadle Saab 21R trénovali vzlet a pristátie pri vyšších rýchlostiach a čo bolo dôležité, lietadlo malo pre prúdové lietadlá tradičný trojbodový podvozok s prednou podvozkovou nohou v čele lietadla.

V tomto čase sa vývojári spoločnosti Saab už venovali návrhu stíhacieho lietadla Saab 29, ktorého prvý vzlet sa uskutočnil 1. septembra 1948. Čo nemožno uprieť Škandinávcom, je ich zmysel pre humor. Tvorcovia totiž sami dali lietadlu meno „Tunnan”, čiže sud. Švédi akoby predvídali vzhľadom na tvar lietadla aké vtipy budú kolovať o ich stíhačke, takže prezývky, ktoré zvyčajne prischnú lietadlám, v tomto prípade už neboli potrebné.

J 29A patriaci k jednotke F 9 Švédskych vzdušných síl, s detailným zobrazením nie úplne bežnej „výzdoby” v prednej časti lietadla.

Treba povedať, že napriek svojmu nenápadnému tvaru sa stíhačka ukázala byť plne porovnateľná so svojimi zahraničnými konkurentmi a v niektorých ohľadoch ich dokonca prevyšovala. V rokoch 1950-56 bolo postavených 664 kusov, čo pre neveľké Švédske vzdušné sily bola veľká séria. Okrem toho sa Tunnan napokon ukázal ako jediné stíhacie lietadlo švédskeho pôvodu, ktoré sa zapojilo do bojov: v rokoch 1961-63 sa niekoľko kusov Saab J 29 Tunnan zúčastnilo na strane mierových síl OSN v občianskej vojne v Kongu. Boli použité v úlohe útočných lietadiel a od pilotov a technikov si vyslúžili množstvo pochvál za svoju spoľahlivosť, pričom v samotných bojoch nebolo stratené ani jedno lietadlo.

 

Saab J 29 Tunnan v rámci mierových síl OSN v občianskej vojne v Kongu v rokoch 1961-63

J29 Tunnan z jednotky F 22 Švédskych vzdušných síl v rámci mierových síl OSN na území KongaKeď v roku 1960 získalo Kongo nezávislosť, pokúsila sa súčasne od novovzniknutého štátu osamostatniť provincia Katanga. OSN z tohto dôvodu vyslala do Konga mierové sily, ktoré tu zostali 4 roky. Katanžské vzdušné sily v tom čase disponovali jedným lietadlom Fouga Magister a niekoľkými ľahšími lietadlami, čo zároveň znamenalo vzdušnú dominanciu a taktiež neľahkú situáciu pre transportné lietadlá a pozemné jednotky.

V septembri 1961 sa preto OSN obrátilo na Švedsko, Etiópiu a Indiu so žiadosťou o vyslanie bojového letectva. 30. septembra boli zo Švédska presunuté štyri lietadlá J 29B z jednotky F 8 a 4. októbra sa presunuli do Leopoldville v rámci novovytvorenej jednotky F 22 pod vedením plukovníka Svena Lampella. Keď sa veliteľa jednotky spýtali, kedy budú môcť stíhačky letieť na svoju prvú misiu, jeho odpoveď znela: „Zaberie to 10 minút, kým sa doplní palivo”. (Výzbroj bola už na lietadlách.)

V priebehu roka 1962 potom pribudli k jednotke ďalšie štyri kusy A 29B a dva kusy prieskumnej verzie S 29C. Ako je zrejmé z uvedeného, vyslané boli staršie verzie (J 29B, A 29B) a to kvôli mierne lepšiemu doletu a menším nárokom na údržbu. Lietadlá švédskej jednotky sa napokon do augusta 1963 vrátili do Švédska. Medzitým sa však zúčastnili bojov s katanžskými separatistami.

Saab J 29B z jednotky F 22 mierových síl OSN (OCUN) v múzeu

 

8. októbra 1961 sa lietadlá presunuli do Luluabourgu a tu Švédi svojím vlastným spôsobom umiestnili stroje na rozptýlených miestach a keďže tu bolo horúco a vysoká nadmorská výška, navyše dráha mala dĺžku len 1950 m, nebolo možné vzlietnuť s plnými nádržami. Ak sa použili vonkajšie nádrže, ovplyvnilo to negatívne množstvo výzbroje. Bolo preto potrebné nájsť v danej situácii rozumný kompromis. Etiópčania tu napríklad nechceli dislokovať svoje lietadlá F-86 Sabre, pretože sa domnievali, že dráha je pre ich lietadlá príliš krátka.

Švédske stroje boli používané v 3 hlavných typoch bojových úloh:

– vzdušný boj

– útoky na nepriateľské letiská

– podpora pozemných jednotiek

Na základe rozhodnutia OSN mala provincia Katanga zákaz lietať so svojimi lietadlami, takže prvé misie boli hlavne hliadkovými letmi. Príkazy ku vzlietnutiu prichádzali z transportných lietadiel lietajúcich pozdĺž hranice, ktoré tak slúžili ako primitívne lietadlá včasnej výstrahy (AWACS).

Keď však provincia Katanga začala v decembri 1961 s ofenzívou, bolo prijaté rozhodnutie zničiť jej letectvo, čo sa viacmenej aj stalo v priebehu niekoľkých dní, spoločne s indickými lietadlami typu Canberra. Švédska jednotka sa potom presunula do Kaminy odkiaľ poskytovala podporu pozemným jednotkám OSN a ochranu transportnému letectvu. Boje v tejto etape občianskej vojny boli úspešne zavŕšené 16. decembra 1961.

V priebehu roka 1962 sa do operácií zapojila dvojica prieskumných lietadiel S 29C, keďže však nedisponovali rozšíreným navigačným zariadením, boli vždy doprevádzané aj jedným J 29B.

Situácia sa v Kongu medzičasom zhoršila, provincia Katanga získala ďalšie zbrane a Švédsko presunulo do Konga vyššie spomenuté štyri útočné stroje A 29B.

Etiópčania sa vrátili domov, Indovia mali iba jedno operačne spôsobilé lietadlo Canberra a teda sa na ďalších bojoch nezúčastňovali a iné potenciálne posily tvorené Talianmi, Iránčanmi a Filipíncami sa vždy objavili až po skončení bojov.

24. decembra 1962 zaútočili jednotky odštiepeneckej provincie Katangy na mierové sily OSN a 29. decembra, resp. 30. decembra boli Katanžské vzdušné sily zničené na zemi v Kolwezi a Jadotville. Záverečná protiofenzíva vedená mierovými silami OSN sa uskutočnila 21. januára 1963 za vzdušnej podpory švédskych lietajúcich sudov J29.

Čo sa týka strát, Švédi prišli o prvé lietadlo v januári a druhé v marci, obe havarovali. V apríli 1963 sa vrátili štyri lietadlá do Švédska (vrátane oboch S 29C) a po ukončení mierovej misie OSN v auguste 1963, bolo zostávajúcich 5 lietadiel zničených na mieste, keďže náklady na prevoz do Švédska boli príliš vysoké.

S 29C, prieskumná verzia Tunnana, vyobrazená verzia je z jednotky F 11, podobne sfarbené lietali aj v Kongu v jednotke F 22 Švédskych vzdušných síl v rámci mierových síl OSN

 

Saab J29 v letectvách Rakúska a Švédska v skratke

Do dnešných dní sa zachovalo niečo viac ako 25 ks Tunnanov, z toho približne 10 ks pripadá na Rakúsko, ktoré sa v roku 1961 stalo po zakúpení prvých 15 ks lietadiel J 29F zároveň jediným zahraničným užívateľom. Ďalších 15 ks J 29F prevzalo Rakúsko v roku 1963, z nich boli niektoré upravené do prieskumnej verzie – namiesto ľavej dvojice kanónov mali paletu s kamerami. Rakúske lietadlá J 29F boli dislokované na letiskách vo Schwechate, Klagenfurte a v roku 1962 sa pôsobiskom Tunnanov 1. Jagdbomber Staffel stalo letisko v Linzi-Hörschingu. Na jeseň roku 1964 došlo k bizarnej situácii, keď piloti dvoch rakúskych  J 29F stratili kvôli silnej hmle orientáciu a po spotrebovaní paliva núdzovo pristáli neďaleko Prahy v bývalom Československu. Piloti boli vrátení späť do Rakúska a poškodené stroje boli neskôr zošrotované.

J 29F z jednotky 2. Jagdbomber Staffel, letecká základňa Graz Thalerhof. Vyobrazené lietadlo je v prieskumnej verzii – ľavý kanón je nahradený pozorovacou výbavou.
J 29F z jednotky 1. Jagdbomber Staffel, toto lietadlo je uchovávané v múzeu vo Viedni.

Prevádzka lietadiel J29 vo Švédskych vzdušných silách bola v počiatkoch služby s relatívne nízkym počtom nehôd, predovšetkým z dôvodu malých skúseností s lietadlom šípovitého tvaru krídla a tiež kvôli absencii dvojmiestnej verzie Tunnanu – švédski piloti museli trénovať na dvojmiestnych lietadlách deHavilland Vampire predtým než sadli za riadenie Tunnanu.

 K vyradeniu stíhacích lietadiel Saab J29 Tunnan vo Švédskych vzdušných silách došlo v máji 1967, hoci niekoľko málo kusov slúžilo ešte v 70. rokoch ako cvičné terče. V auguste 1976 sa uskutočnil posledný oficiálny vojenský let s uvedeným typom lietadla. Úlohu lietadiel Saab J29 Tunnan medzitým prevzali nemenej zaujímavé lietadlá domácej výroby, Saab J35 Draken, ktoré boli zaradené do služby ešte v roku 1960.

 

 Aj v Izraeli sa nejaký čas pohrávali s ideou, že zakúpia pre svoje Vzdušné sily stíhacie lietadlá J29 Tunnan, z tejto myšlienky však napokon zišlo, Izrael sa rozhodol pre iné typy a uvedenú predstavu pripomína už iba hypotetická kamufláž.

J 29A v hypotetickej kamufáži Vzdušných síl Izraela (IDF/AF)

Saab J 29F Tunnan vo Waddingtone 7. júla 2013 :

 

Saab J29 Tunnan SE-DXB na leteckej show v roku 2017 :

Verzie:

J 29     Štyri prototypy postavené v rokoch 1949-50.

J 29A Stíhacia verzia, postavených 224 ks v rokoch 1951-54.

J 29B Stíhacia verzia, postavených 335 ks v rokoch 1953-55, mala o 50% väčšiu zásobu paliva a

podkrídelné závesné body pre nesenie bômb, rakiet a odhadzovateľných prídavných nádrží.

A 29B             V podstate rovnaké lietadlo ako J 29B, používané pre útočné bojové úlohy.

S 29C             Prieskumné („S” zo slova Sökningen, švédsky prieskum), postavených 76 ks v rokoch 1954-56, v upravenej prednej časti sa nachádzalo 5 kamier, bez výzbroje; neskôr boli upravené s vylepšeným krídlom zavedeným na verzii J 29E.

J 29D             Prototyp postavený v počte 1 ks pre otestovanie prúdového motora Ghost RM 2A s prídavným spaľovaním.

J 29E Stíhacia verzia, postavených 29 ks v roku 1955 s vylepšeným tvarom krídla pridaním aerodynamického prvku zvaného „psí zub” pre zvýšenie kritického čísla Mach.

J 29F   Stíhacia verzia, 308 ks lietadiel prerobených zo zásob verzií B a E v rokoch 1954-56; disponovali motorom Ghost s prídavným spaľovaním a krídlom so psím zubom; v roku 1963 boli všetky lietadlá v službe modifikované pre možnosť nesenia dvojice americkej teplom navádzanej strely AIM-9B Sidewinder, ktorá bola vyrábaná spoločnosťou Saab na základe licencie pod názvom Rb 24.

 

Technické údaje pre verziu J 29F:

Dĺžka, m:                                              11,00

Rozpätie krídel, m:                                10,227

Výška, m:                                             3,75

Plocha krídla, m2:                               24,15

Vzletová hmotnosť, kg

– prázdna:                                             4 845

– maximálna:                                         8 375

Počet motorov, typ:                              1x prúdový motor Volvo Aero RM2B (lic. De Havilland Ghost)

Ťah, kN:                                               27

Maximálna rýchlosť, km/h:             1 060

Cestovná rýchlosť, km/h:             800

Dolet, km:                                             1 100

Praktický dostup, m:                                 15 500

Stúpavosť, m/s:                                     32,1

Čas stúpania do výšky 10km, min.:     5,2

 

Kokpit lietadla J 29F, 2013. wiki commons

 

Výzbroj:

 4x 20 mm kanón Hispano-Suiza HS.404

neriadené rakety

– vzduch-vzduch, mm:                 75

– protipancierové, mm:                  145

– vysokoexplozívne, mm:  150

– vysokoexpl., protilodné, mm:            180

strely typu vzduch-vzduch:             Rb 24

 Zdroj: warspotx-plane, ai


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Video Prehliadky víťazstva v Moskve sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov

Rusko, 3.jún 2020 ( AM ) - Prehliadky víťazstva, ktorá sa bude konať 24. júna, sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov. Informoval o tom srbský veľvyslanec v Rusku Miroslav Lazanski.   "Pre Veľvyslanectvo Srbskej republiky v Ruskej federácii a pre srbskú spoločnosť je to veľká česť, že srbský prezident Aleksandar Vučić…

Video Americká armáda začala dostávať pušky a guľomety novej generácie – najväčšie prezbrojovanie za posledných 50.rokov zabezpečil nemecký SIG Sauer

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Nová útočná puška amerických ozbrojených síl má kaliber 6,8 milimetrov, používa bimetalické náboje so zvýšenou úsťovou rýchlosťou, z vyšším dostrelom a nižšou hmotnosťou.   Americké ozbrojené sily dostávajú pušky od nemeckej spoločnosti Sig Sauer, ktoré boli vyvinuté v rámci programu NGSW (Next Generation Squad…

Foto Občianska vojna v USA. Policajt bol zastrelený počas nepokojov v Las Vegas, neznámi ostreľovači v uliciach

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Jeden z policajtov bol zastrelený výstrelom do hlavy v americkom Las Vegas počas protestov vyvolaných smrťou Afroameričana George Floyda, informoval kanál 8News s odkazom na zdroj v polícii. Uvádza sa, že neznáma osoba údajne vystrelila na policajta v blízkosti hotela Circus. K ďalšiemu incidentu s policajtom v…

Foto Medzinárodné letecké dni SIAF na Sliači sa tento rok neuskutočnia, dôvodom je epidemiologické riziko

Slovensko, 3.jún 2020 ( AM, MO SR ) - Medzinárodné letecké dni SIAF sa tento rok neuskutočnia. Dôvodom pre zrušenie jubilejného 10. ročníka je možné epidemiologické riziko spojené s pandémiou Covid-19. Na tlačovej konferencii to dnes oznámili minister obrany SR Jaroslav Naď a riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry, ktorá je organizátorom Medzinárodných…

Video Šerif odporúča demonštrantom nevstupovať do jeho okresu pretože jeho obyvatelia majú radi zbrane. Video

USA, 2.jún 2020 ( AM ) - „Hovorím demonštrantom, ak si vážite život, pravdepodobne by ste nemali  demonštrovať  v Polk County. Pretože ľudia v okrese Polk majú radi zbrane, majú zbrane, povzbudzujem ich, aby vlastnili zbrane, a dnes večer budú vo svojich domovoch s nabitými zbraňami. A ak sa pokúsite preniknúť…

Foto Začiatok konca štátneho monopolu vo vesmíre? Český analytik k úspechu lode SpaceX

Česko, 2.jún 2020 ( AM, Sputnik ) - V sobotu došlo k významnej udalosti v histórii americkej a tiež svetové kozmonautiky, píše k štartu lode Crew Dragon český bezpečnostný analytik Jaroslav Štefec.   "V čom spočíva historickosť letu? Rozhodne nie v tom, že by sa USA po dlhých 9 rokoch od ukončenia…

Foto Putin hovoril o plánoch vytvoriť zbraň budúcnosti

Rusko, 23. februára 2020 (Sputniknews) - Rusko bude pokračovať v modernizácii svojich ozbrojených síl s tým, aby sa mohli využívať najnovšie druhy zbraní a vojenskej techniky. Na dnešnom koncerte Ministerstva obrany RF, venovanom oslavám Dňa obrancov vlasti, Vladimir Putin zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v modernizácii technického vybavenia svojej armády a…

Video Bojové vozidlo Zetor Gerlach s certifikáciou protimínovej odolnosti na úrovni 8 kg TNT potvrdil možnosť vývoja ešte odolnejšej verzie

  Schrobenhausen/Bratislava (28.11.2019) - Potvrdené. Taktické obrnené vozidlo ATV Zetor Gerlach 4x4 úspešne absolvovalo certifkačné testy protimínovej odolnosti. Tie potvrdili deklarované parametre na najvyššej úrovni ochrany v tejto triede vozidiel. Pod kabínou, ako i pod nápravou vozidla sa v súlade s metodikou NATO realizoval výbuch o sile 8 kg trhaviny –…

Video Carl-Gustaf s dlhším dostrelom

Raytheon Missile Systems a Saab Dynamics dokončili počiatočnú sériu riadených letových testov vývojovej munície Carl-Gustaf Munition (GCGM) - pre 84 mm nabíjateľný systém zbraní Carl-Gustaf. Štúdie pripravili pôdu pre demonštráciu schopností systému GCGM na jar roku 2020 v Spojených štátoch. Spoločné financovanie Raytheonom a Saabom je určené na použitie s odpaľovacími…

Foto GAZ-3344, dvojdielne terénne vozidlo, ktoré dokáže pokoriť každý, i ten najťažší terén

V ozbrojených silách RF sú aj vozidlá so schopnosťami prejsť terénom, v ktorom ľubovoľné iné vozidlo uviazne, zapadne alebo sa úplne utopí. Avšak tieto vozidlá idú vždy ďalej. Reč je o dvojdielnych kĺbových terénnych vozidlách GAZ-3344, ktoré sú považované z hľadiska sily za najvýkonnejšie spomedzi všetkých cestných vozidiel. Tieto pásové dvojdielne „snehomočiarochody“ dokážu…

Foto Video: Pobrežný komplex Bastion spúšťa raketu Onyx

Pobrežný komplex Tichomorskej flotily po prvý raz v histórii spustil raketu Onyx na Čukotke Po prvýkrát v histórii posádka pobrežného komplexu Bastion v tichomorskej flotile vypustila z územia autonómnej oblasti Čukotka raketu Onyx. Let rakety bol normálny. Raketa úspešne zasiahla cieľ vo vzdialenosti viac ako 200 kilometrov. Vypustenie rakety Onyx…

Foto Novinky na MAKS – 2019, alebo čím sa pochválilo Rusko

V Podmoskovsku sa konala v dňoch 27. augusta až 1. septembra 2019 už tradičná výstava venovaná letectvu a kozmu, MAKS. Zvláštnosťou tej tohtoročnej bolo, že po prvýkrát bola jej spoluorganizátorom aj Čína, pre ktorú sa výstava MAKS stala skvelou reklamnou príležitosťou – mohla tu predstaviť najnovšie úspechy vlastného leteckého a kozmického priemyslu.…

Video Americká armáda začala dostávať pušky a guľomety novej generácie – najväčšie prezbrojovanie za posledných 50.rokov zabezpečil nemecký SIG Sauer

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Nová útočná puška amerických ozbrojených síl má kaliber 6,8 milimetrov, používa bimetalické náboje so zvýšenou úsťovou rýchlosťou, z vyšším dostrelom a nižšou hmotnosťou.   Americké ozbrojené sily dostávajú pušky od nemeckej spoločnosti Sig Sauer, ktoré boli vyvinuté v rámci programu NGSW (Next Generation Squad…

Video Japonská armáda uprednostnila novú útočnú pušku z vlastnej produkcie. Video

Japonsko, 21.máj 2020 ( AM ) - Japonská armáda si vybrala novú pušku na prezbrojenie svojich síl. Puška z továrne Howa Machinery  - HOWA 5.56, oficiálne pomenovaná ako Typ 20, zvíťazila v tendri na nové ručné zbrane a nahradí pušku Howa Typ 89 v službách japonskej armády. Do súťaže bola vybraná aj útočná puška. SCAR-L…

Foto Čínske námorníctvo čoskoro prekoná americké – podľa výskumu agentúry Kongresu

USA, 5.máj 2020 ( AM ) - Nová  správa  predložená zákonodarcom USA ukazuje rozsah čínskej námornej expanzie a jej pravdepodobný výsledok. Do konca tohto desaťročia bude mať Čínske námorníctvo najsilnejšie námorníctvo na svete, ktorého plavidlá na hladine aj pod hladinou prevýšia námorníctvo iných krajín.   Zdá sa, že americké námorníctvo nemá primerané…

Video Americká armáda objednáva nové granátomety za 33,6 milióna dolárov

USA, 29.apríl 2020 ( AM ) – Velenie americkej armády uzavrelo kontrakt s pevnou cenou 33,6 milióna dolárov na odpaľovače 40mm granátov M320 a M320A1. Spoločnosť Capco so sídlom v Colorade (jediný uchádzač online súťaže ) bude vyrábať a dodávať granátomety do apríla 2025. Capco je prvý americký výrobca modelu M320A1, ktorý…

Video Poľská armáda dokončuje zmluvu na dodávku 50.000 taktických prilieb vlastnej výroby

Poľsko, 26.apríl 2020 ( AM ) - Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak 23. apríla potvrdil, že nová zmluva pre 50 000 kompozitných prilieb Maskpol je pred dokončením: "Momentálne dokončujeme zmluvu na 50 000 kompozitných prilieb Maskpol. Informácie o najbližších kontraktoch zverejníme čoskoro, “povedal Błaszczak prostredníctvom sociálnych médií.   Dodal, že poľské…

Foto Špaginov samopal – Zbraň víťazstva a skutočný súdruh vojaka Červenej armády

Rusko, 23.apríl 2020 ( AM, Sputnik ) - PPS-41 sa stal jednou z tých zbraní, ktorá pomohla vojakom Červenej armády vo víťazstve vo Veľkej vlasteneckej a 2. svetovej vojne. Vyrobený konštruktérom Georgijom S. Špaginom bol samopal prijatý do výzbroje v decembri roku 1940.     Dôležitosť tohto typu zbraní v bojoch si…

Video Americká armáda začala dostávať pušky a guľomety novej generácie – najväčšie prezbrojovanie za posledných 50.rokov zabezpečil nemecký SIG Sauer

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Nová útočná puška amerických ozbrojených síl má kaliber 6,8 milimetrov, používa bimetalické náboje so zvýšenou úsťovou rýchlosťou, z vyšším dostrelom a nižšou hmotnosťou.   Americké ozbrojené sily dostávajú pušky od nemeckej spoločnosti Sig Sauer, ktoré boli vyvinuté v rámci programu NGSW (Next Generation Squad…

Foto Občianska vojna v USA. Policajt bol zastrelený počas nepokojov v Las Vegas, neznámi ostreľovači v uliciach

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Jeden z policajtov bol zastrelený výstrelom do hlavy v americkom Las Vegas počas protestov vyvolaných smrťou Afroameričana George Floyda, informoval kanál 8News s odkazom na zdroj v polícii. Uvádza sa, že neznáma osoba údajne vystrelila na policajta v blízkosti hotela Circus. K ďalšiemu incidentu s policajtom v…

Video Šerif odporúča demonštrantom nevstupovať do jeho okresu pretože jeho obyvatelia majú radi zbrane. Video

USA, 2.jún 2020 ( AM ) - „Hovorím demonštrantom, ak si vážite život, pravdepodobne by ste nemali  demonštrovať  v Polk County. Pretože ľudia v okrese Polk majú radi zbrane, majú zbrane, povzbudzujem ich, aby vlastnili zbrane, a dnes večer budú vo svojich domovoch s nabitými zbraňami. A ak sa pokúsite preniknúť…

Foto Česko v rámci transatlantickej solidarity navýši svoj príspevok do rozpočtu NATO o 1,6 milióna euro

Česko, 2.jún 2020 ( AM, MO ČR ) - V pondelok 1. júna 2020 prerokovala vláda Českej republiky materiál Zmena výšky príspevku Českej republiky do vojenského rozpočtu, programu bezpečnostných investícií a civilného rozpočtu Organizácie Severoatlantickej zmluvy predložený spoločne ministrami obrany a zahraničných vecí.   Predmetom návrhu je zmena podielu Českej republiky…

Foto Poľská armáda bojuje proti nezamestnanosti – ponúka vojenský výcvik pre ľudí, ktorí prišli o prácu

Poľsko, 1.jún 2020 ( AM ) - Originálny spôsob boja proti nezamestnanosti sa objavil v Poľsku. Zaujímavosťou je, že túto metódu nenavrhlo ministerstvo práce,ale ministerstvo obrany. Tlačová služba poľského ministerstva obrany oznámila podpísanie dokumentu ministrom Mariuszom Blaszczakom. Na základe tohto dokumentu budú poľskí občania, ktorí sú vo vojenskej zálohe a zároveň prídu…

Video Zlého muža so zbraňou zastaví iba dobrý človek so zbraňou – ochrankár zaistil pušku ukradnutú demonštrantom. Video

USA, 1.jún 2020 ( AM ) - Bezpečnostná stráž zabezpečuje útočnú pušku ukradnutú demonštrantom v centre mesta Seattle. Počas protestov v centre mesta Seattle v sobotu zamaskovaný demonštrant vytiahol útočnú pušku zo zadnej časti zdemolovaného policajného vozidla. Vzápätí k nemu prichádza s namierenou pištoľou člen ochranky, odoberie prekvapenému mladíkovi zbraň a posiela…

Foto Ruskú severnú morskú cestu budú chrániť hypersonické zbrane

Rusko, 2.jún 2020 ( AM ) - Severná flotila Ruskej federácie dostane hypersonické zbrane, oznámil jej veliteľ, viceadmirál Alexander Mojsejev. Severná flotila ruského vojenského námorníctva je najmladšia v krajine, bola založená v roku 1933.   "Do výzbroje pozemných a pobrežných vojsk flotily má byť do konca roka dopravených cez 180 kusov zbraní…

Foto “Po zuby ozbrojená”: čínske médiá zhodnotili novú ruskú ponorku Lajka

Čína, 31.máj 2020 ( AM ) - Čínske noviny Guangming Daily písali o pripravovanej novej ruskej ponorke piatej generácie projektu 545 Lajka. Ponorka bude mať výtlak 11 340 ton a rýchlosť 35 uzlov. Maximálna hĺbka ponoru Lajky bude 600 metrov a autonómia prevádzky - 90 dní.   Trup bude pokrytý niekoľkými vrstvami kompozitných…

Video Irán bude ešte viac štípať v Hormuzskom prielive – námorníctvo dostalo 112 raketových člnov. Video

Irán, 29.máj 2020 ( AM ) - Námorné sily iránskeho gardového zboru dostali vo štvrtok 112 kusov raketových člnov na posilnenie útočnej sily v južných teritoriálnych vodách krajiny. Počas slávnosti, na ktorej sa zúčastnili vyšší iránski vojenskí predstavitelia, boli námorným silám odovzdané nové generácie motorových člnov domácej produkcie.   112 lodí, ktoré…

Video Prvé spustenie bezpilotnej ponorky Poseidon je naplánované na jeseň. Video

Rusko, 28.máj 2020 ( AM ) - Prvé spustenie bezpilotnej ponorky Poseidon je naplánované na jeseň, uviedol zdroj v ruskom obrannom priemysle. Na základe výsledkov testu sa rozhodne, kedy sa Poseidon dostane do služby.       Bezpilotný Poseidon označovaný aj ako super výkonné jadrové torpédo je súčasťou tzv. Oceánskeho viacúčelového systému.…

Foto Severná kórea dokončuje novú ponorku – bude dopĺňať strategický jadrový arzenál balistickými raketami

KĽDR, 26.máj 2020 ( AM, Yonhap ) - Severná Kórea môže v najbližšej budúcnosti posilniť svoje strategické sily novou ponorkou. Píše o tom juhokórejská agentúra Yonhap.     Podľa informácií agentúry má nová severokórejská ponorka výtlak 3 tisíc ton a je schopná niesť tri balistické rakety. V tejto súvislosti sa pripomínajú testy Pukguksongu-3,…

Video Bojoví plavci Kaspickej flotily – elitné sily ruského námorníctva. Video

Rusko, 15.máj 2020 ( AM, MO RF ) - Ruské ministerstvo obrany zverejnilo video z výcviku svojich bojových potápačov. Bojoví plavci - potápači zo sekcie protiponorkových sabotážnych síl a prostriedkov Kaspickej flotily vykonávali zostup do hĺbky, manipuláciu s nákladom počas špeciálneho taktického výcviku. Scenár zahŕňal uvoľňovanie zariadení v hĺbke 2 až 6…

Video Bohyňa vojny. Prvá skupina húfníc s vlastným pohonom „Koalícia-SV“ vstúpila do armády

Rusko, 23.máj 2020 ( AM ) – Ruská armáda dostala prvú várku nových húfnic Koalícia-SV, informovala tlačová služba štátnej spoločnosti Rostec. Vo februári Rostec vyhlásil, že skúšky delostreleckého zariadenia budú ukončené v roku 2022.   152 mm húfnica s vlastným pohonom „Koalícia-SV“ bola vytvorená na ničenie taktických jadrových zbraní, delostreleckých a mínometných batérií, obrnených…

Video Bojové vozidlo Bumerang – obojživelník ruskej armády

Rusko, 20.máj 2020 ( AM ) - Bumerang je novou bojovou platformou, ktorá bola vyvinutá pre ruskú armádu. Prvýkrát bola predstavená v roku 2015 počas vojenskej prehliadky 9. mája na Červenom námestí v Moskve.     Zvláštnou charakteristikou Bumerangu sú jeho obojživelné schopnosti. Stroj sa môže pohybovať vo vode s rýchlosťou 10 km / h. Okrem iného…

Foto Saudskí inžinieri budú vyrábať taktické vozidlá Oshkosh

Saudská Arábia, 19.máj 2020 ( AM ) - Oshkosh Defence založila spolu so saudskou spoločnosťou Al Tadrea Manufacturing Company spoločný podnik JV. Podnik, kde americký výrobca má menšinový podiel, má za cieľ rozvíjať odborné znalosti v Saudskej Arábii a stať sa hlavným dodávateľom taktických kolesových vozidiel.   Spoločnosť JV sa spočiatku zameria…

Video Zabijak tankov. Video vypustenia striel protitankového systému Kornet

Rusko, 13.máj 2020 ( AM, Sputnik ) - Pozrite si zábery z použitia ruského protitankového raketového komplexu Kornet pri streľbe na cvičné ciele na cvičisku v spomalenom zábere, rovnako ako aj raketový zásah komplexu tankov a ďalších objektov.   Protitankový raketový komplex Kornet, ktorý je vo výzbroji Ozbrojených síl Ruska, bol…

Foto Izraelský letecký výrobca IAI preberá výrobu armádnych vozidiel Zibar

Izrael, 11. mája 2020 ( AM ) - Izraelský výrobca Aerospace Industries (IAI)  - štátom vlastnená spoločnosť, pokračuje v diverzifikácii svojich pozemných operácií získavaním výroby vozidiel Zibar, Zmag a ZD od výrobcu terénnych vozidiel Ido Cohen.   Promo video vozidlo Zibar:   Terénne vozidlá budú modernizované pre vojenské obranné aplikácie s…

Foto Spojené štáty začali výrobu nových protitankových raketových kompletov FGM-148F Javelin

USA, 9. mája 2020 ( AM, Defensenews  ) - Americké vojensko-priemyselné spoločnosti Raytheon a Lockheed Martin začali výrobu prenosných protitankových raketových kompletov FGM-148F Javelin. Informuje o tom portál Defense News.   Nový model FGM-148F disponuje zdokonalenou viacúčelovou bojovou hlavicou, ktorá kombinuje nálože na likvidáciu reaktívneho pancierovania a zároveň má fragmentovanú oceľovú časť…

Foto Medzinárodné letecké dni SIAF na Sliači sa tento rok neuskutočnia, dôvodom je epidemiologické riziko

Slovensko, 3.jún 2020 ( AM, MO SR ) - Medzinárodné letecké dni SIAF sa tento rok neuskutočnia. Dôvodom pre zrušenie jubilejného 10. ročníka je možné epidemiologické riziko spojené s pandémiou Covid-19. Na tlačovej konferencii to dnes oznámili minister obrany SR Jaroslav Naď a riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry, ktorá je organizátorom Medzinárodných…

Foto Začiatok konca štátneho monopolu vo vesmíre? Český analytik k úspechu lode SpaceX

Česko, 2.jún 2020 ( AM, Sputnik ) - V sobotu došlo k významnej udalosti v histórii americkej a tiež svetové kozmonautiky, píše k štartu lode Crew Dragon český bezpečnostný analytik Jaroslav Štefec.   "V čom spočíva historickosť letu? Rozhodne nie v tom, že by sa USA po dlhých 9 rokoch od ukončenia…

Video Be-200: ruské lietadlo pre Sergeja Šojgua i Grétu Thunbergovú

Rusko, 31.máj 2020 ( Zdroj: AM, Sputnik ) - Tento stroj vie robiť veľa vecí, a vodná hladina mu vyhovuje rovnako dobre ako rovná pristávacia dráha. Už dvadsať rokov plní toto lietadlo veľmi úspešne mierové úlohy v Rusku a v Európe, teraz je ale pripravené čeliť nielen živelným pohromám ...      …

Video Raketa Falcon 9 s dvoma americkými astronautmi na palube odštartovala do vesmíru – historický úspech súkromnej kozmonautiky. Video

USA, 31.máj 2020 ( AM ) - Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon sa vypravila na Medzinárodnú kozmickú stanicu (ISS). Jej štart bol vysielaný na webových stránkach SpaceX. Štart rakety sa uskutočnil až na druhý pokus. Pôvodne bol totiž naplánovaný na stredu 27.…

Video Ako prinútiť vojenské letectvá Číny a Ruska prestať s „nebezpečným” sprevádzaním prieskumných lietadiel USA pri hraniciach Číny a Ruska…, otázka ktorá trápi západnú tlač

USA, 31. máj 2020 (AM, topwar) – Pre posádky amerických prieskumných, alebo otvorene povedané špionážnych lietadiel vraj nastali skutočne ťažké časy. Ruskí a čínski piloti im neumožňujú pokojne lietať a slobodne ukutočňovať prieskum. Tejto takpovediac horúcej téme sa venoval Tom Rogan v článku zverejnenom pred pár dňami na americkom portáli…

Video Ďalší prototyp rakety spoločnosti SpaceX – Elona Muska explodoval na testovacej rampe. Video

USA, 30.máj 2020 ( AM  ) - Nehoda údajne nesúvisí s chystaným dnešným štartom lode Crew Dragon. Prototyp kozmickej lode Starship pre medziplanetárne lety vyvinutý spoločnosťou SpaceX explodoval včera počas testov v Texase, keď bol naložený tekutým dusíkom. Zničená raketa vyletela do výšky 10 - 20 metrov a spadla. Informácie o prípadných…

Video Prehliadky víťazstva v Moskve sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov

Rusko, 3.jún 2020 ( AM ) - Prehliadky víťazstva, ktorá sa bude konať 24. júna, sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov. Informoval o tom srbský veľvyslanec v Rusku Miroslav Lazanski.   "Pre Veľvyslanectvo Srbskej republiky v Ruskej federácii a pre srbskú spoločnosť je to veľká česť, že srbský prezident Aleksandar Vučić…

Foto Starikov: Skutočná superzbraň tretej ríše bol pervitín

Nemecko, 25.máj 2020 ( AM, nstarikov.ru ) - Ani raketa V, ani super tank Maus ani nevyvinuté jadrové zbrane nepomohli fašistickému Nemecku dobyť svet. Pri hľadaní zázračnej zbrane Wunderwaffe nemecká veda a priemysel priniesli veľa sľubného vývoja, ale väčšina z neho zostala nerealizovaná. Aj keď superzbraň bola stále v rukách Tretej ríše, a to…

Video Sýrska a ruská armáda postavili pamätník na mieste smrti ruského hrdinu – pilota Filipova. Video

Sýria, 16.máj 2020 ( AM ) - Ruská a sýrska armáda dnes osadili v Sýrii pamätná tabuľa na pamiatku zosnulého ruského pilota Romana Filipova, ktorý zahynul počas bitky s militantmi v Idlibe.   Ruský vojenský pilot Roman Filipov zomrel 3. februára 2018 počas bitky s presilou militantov teroristických skupín v blízkosti…

Video Málo známi hrdinovia Veľkej vlasteneckej vojny – Psi, ktorí bránili vlasť až do samého konca. Video

Rusko, 13.máj 2020 ( AM, Sputnik ) - Cez 60 tisíc psov bránilo vlasť počas Veľkej vlasteneckej vojny. Psy pomohli nájsť asi štyri milióny mín a výbušnín a dokázali pomôcť 400 tisícom vojakom.     Okolo 60 tisíc psov bojovalo počas Veľkej vlasteneckej vojny. Vojny sa zúčastnili čistokrvní psy i pouličný, psy pomáhali ľuďom vo…

Foto V Tveri odstránili pamätnú dosku venovanú Katynskej poprave – dôležitý právny posun

Rusko, 10.máj 2020 ( zdroj: AM, Ilja Kasjanov ) - Prokuratúra Centrálnej oblasti mesta Tver vykonala previerku zákonnosti inštalácie symbolu stalinských represií na budove, ktorá je dnes sídlom Tverskej štátnej lekárskej univerzity. Závery tejto previerky sú nasledovné: Neexistujú dôkazy svedčiace o tom, že by v tejto budove bývalého sídla úradu NKVD na Sovietskej…

Video Naživo: Nech žije 75. výročie Dňa víťazstva! V Rusku prebiehajú oslavy veľkého dňa

Rusko, 9.máj 2020 ( AM ) - Ruský prezident Vladimir Putin kladie 9. mája veniec pri hrobke neznámeho vojaka neďaleko Kremeľských hradieb pri príležitosti 75. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Po slávnostnom pokládke vencov prednesie prezident národný prejav, po ktorom ruské letectvo usporiada leteckú show nad…

Foto Občianska vojna v USA. Policajt bol zastrelený počas nepokojov v Las Vegas, neznámi ostreľovači v uliciach

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Jeden z policajtov bol zastrelený výstrelom do hlavy v americkom Las Vegas počas protestov vyvolaných smrťou Afroameričana George Floyda, informoval kanál 8News s odkazom na zdroj v polícii. Uvádza sa, že neznáma osoba údajne vystrelila na policajta v blízkosti hotela Circus. K ďalšiemu incidentu s policajtom v…

Video Šerif odporúča demonštrantom nevstupovať do jeho okresu pretože jeho obyvatelia majú radi zbrane. Video

USA, 2.jún 2020 ( AM ) - „Hovorím demonštrantom, ak si vážite život, pravdepodobne by ste nemali  demonštrovať  v Polk County. Pretože ľudia v okrese Polk majú radi zbrane, majú zbrane, povzbudzujem ich, aby vlastnili zbrane, a dnes večer budú vo svojich domovoch s nabitými zbraňami. A ak sa pokúsite preniknúť…

Video Zlého muža so zbraňou zastaví iba dobrý človek so zbraňou – ochrankár zaistil pušku ukradnutú demonštrantom. Video

USA, 1.jún 2020 ( AM ) - Bezpečnostná stráž zabezpečuje útočnú pušku ukradnutú demonštrantom v centre mesta Seattle. Počas protestov v centre mesta Seattle v sobotu zamaskovaný demonštrant vytiahol útočnú pušku zo zadnej časti zdemolovaného policajného vozidla. Vzápätí k nemu prichádza s namierenou pištoľou člen ochranky, odoberie prekvapenému mladíkovi zbraň a posiela…

Foto Šok v Česku! Vláda podporí domobranu sumou až 250 miliónov korún

Česko, 20.máj 2020 ( AM ) - Česká vláda si zjavne začína uvedomovať bezpečnostné riziká v Európe. Vláda dnes na svojom zasadnutí schválila finančnú podporu spolkom, ktoré sa zaoberajú domoobranou. Návrh zákona ešte musí potvrdiť snemovňa, podľa predpokladov tento zákon podporia aj opoziční KSČM, SPD, Trikolora  ...     Návrh zákona, ktorým…

Foto Úradníci EÚ neprijateľne ovplyvňujú hlasovanie krajín za zákaz olova – materiály im pripravujú lobisti z globálnej ekologickej neziskovky

Česko, 5.máj 2020 ( AM ) - Evropská komise (DG ENV) v úředním dokumentu (v příloze) napřímo lobuje experty členských států EU - členy NADEG (výbor odborníků pro směrnici EU o ptácích a směrnice EU stanovištích, který se bude konat ve dnech 6. až 7. května 2020), aby ovlivnili hlasování zástupců členských…

Foto Slovenská armáda zabezpečila repatriáciu občanov z Cypru

Slovensko, 3.máj 2020 ( AM, MO SR ) - Na letisku Dopravného krídla Kuchyňa pristálo dnes vo večerných hodinách vojenské dopravné lietadlo C-27J Spartan, ktoré na Slovensko dopravilo 23 repatriantov z Cypru. Rezort obrany zabezpečil leteckú prepravu 15 slovenským občanom a spolu s nimi aj trom občanom Českej republiky, trom občanom…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…

Foto Slovenskí športoví strelci získali v histórií Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby najviac medailových umiestnení.

Prvý septembrový týždeň sa v hlavnom meste Srbska v Belehrade konal EUROPEAN HANDGUN CHAMPIONSHIP 2019, ktorý sa skončil pre Slovensko výnimočne úspešne a naši športoví strelci získali v histórií Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby najviac medailových umiestnení: Zlaté medaily získali: SHOOT OFF - Production Senior - Marián Vyšný SHOOT OFF -…

Foto Rozhovor s úradujúcim majstrom sveta v puške – Ernestom Nagyom

Slovensko na posledných Majstrovstvách sveta v puške podľa pravidiel IPSC, ktoré sa konali vo Švédsku, získalo v silnej konkurencii 560 top športových strelcov najcennejšie umiestnenie – zlatú medajlu. Rozhovor s úradujúcim majstrom sveta Ernestom Nagyom viedol Ing. Bystrík Zachar, Prezident Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby.  Ernest, čitateľov určite zaujímajú Tvoje strelecké začiatky. Kedy si…

Foto Zlatá medaila z Majstrovstiev sveta podľa pravidiel IPSC ide na Slovensko

V dňoch 3 - 10. augusta 2019 sa vo Švédskej Karlskoge uskutočnili 2. majstrovstvá sveta v disciplíne  puška podľa pravidiel IPSC. Samotný pretek prebiehal na druhej najväčšej vojenskej strelnici vo Švédsku. Na 20km úseku vojenského priestoru bolo pripravených 30 streleckých situácii, ktoré preverili strelecké schopnosti najlepších puškárov z celého sveta.…