.
Aktuality, Námorníctvo,

Ruský profesor: Briti sa nepoučili zo svojich chýb, aj ich na mori čaká tvrdá ruská odveta

❚❚

Niektorí politici na Západe pripúšťajú, že bolo potrebné brať vážne to, čo povedal Vladimir Putin na mníchovskej konferencii v roku 2009. Ide však o politikov minulej generácie. Bolo by žiaduce, aby sa v rámci súčasných politických elít Západu pracovalo na náprave týchto chýb. Zatiaľ to však nie je vidieť.


 

Bývalý britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že nie je zodpovedný za zmarenie istanbulských dohôd v apríli 2022, ktoré mohli zabrániť ďalšej eskalácii konfliktu. Okrem toho, podľa informácií denníka The Times, má Veľká Británia záujem o obnovenie kontaktov s ruským vojenským vedením s cieľom vyhnúť sa incidentom, ktoré by mohli vyvolať priame bojové operácie medzi krajinami. O tom v rozhovore pre portál Ukraina.ru hovoril profesor MGIMO pri ruskom ministerstve zahraničných vecí a vedúci oddelenia európskej bezpečnosti Inštitútu Európy RAN Dmitrij Danilov.

 

– Dmitrij Alexandrovič, vytvára sa dojem, že britské elity sa snažia dištancovať od konfliktu na Ukrajine. Čo ovplyvnilo ich postoj?

– Nejde o zmenu postojov a Boris Johnson tu nie je smerodajný. V súčasnosti nijako neovplyvňuje postoj Británie. Môže len šíriť nejaké myšlienky. Ak je ako veterník, ak si tieto myšlienky osvojil, tak k nemu treba aj tak pristupovať. Pokiaľ ide o postoje britského vojenského establishmentu, je jasné, že riziká eskalácie rastú, čo je vidieť na mnohých incidentoch. Je to vidieť aj na tom, ako Rusko, povedal by som, brzdí tých najnezodpovednejších provokatérov eskalácie.

 

To, že tieto riziká treba znižovať, nám bolo jasné už veľmi dávno, ešte pred špeciálnou vojenskou operáciou. V tomto smere sa podnikali snahy a západným krajinám boli predkladané návrhy na dialóg. Mimochodom, tieto návrhy boli v podstate z rétorického hľadiska podporené na úrovni NATO práve po roku 2014. Ako by sme mali vnímať súčasné vyhlásenia? Ako snahu Západu napraviť chyby? Alebo naopak, ako pokus zopakovať úspešné kroky z minulosti, t. j. nasadenie nejakej podmienečnej konzultačno-vyjednávacej témy či programu. To poskytuje možnosť preskupiť sily a prostriedky. A potom eskalácia dosiahne novú úroveň a vyvíja sa v novej špirále. V súčasnosti sa skôr rysuje druhá možnosť.

 

Je jasné, že riziká rastú, je potrebný dialóg „military-to-military“, medzi vojenskými predstaviteľmi. Ale načo je potrebný? Na zníženie rizík? Ak áno, tak je už neskoro. Režim kontroly zbraní sa už zrútil. Vo vzťahoch Ruska so Západom prevláda vážna konfrontačná dynamika a pokúšať sa vniesť novú tému bez skutočného programu normalizácie je slepá ulička. Nejde len o Britov, hoci ich postoj často určuje nové politicko-diplomatické smerovanie západných krajín. Ale nielen Briti o tom hovoria. Potvrdzujú to aj vojenskí odborníci z iných krajín, ale ak sa týmto expertom nepodarilo presvedčiť svoje politické vedenie ani predtým, Rusko to už vôbec nezaujíma. O čom sa majú baviť? Chápu riziká, ale toto už nie je tá téma, s ktorou by mali vstupovať do nových konzultačných formátov.

 

Predtým mohla byť téma kontroly zbraní a eskalácie zaujímavá z hľadiska programu politického dialógu. Teraz je však diskusia o tomto probléme nemožná bez nejakých nových iniciatív na politickej úrovni. Ale ani na politickej úrovni sa v súčasnosti sotva dajú očakávať nejaké pokroky. Boris Johnson hovorí, že „Rusko nesprávne pochopili“. Ale rozhovor v takomto tóne je pre Rusko ponižujúci. Takéto prístupy k dialógu sú absolútne neprijateľné. Boli aj iní politici, ktorí hovoria, že sme predtým pravdepodobne zle počúvali Rusko a mali sme brať vážne to, čo povedal Vladimir Putin na mníchovskej konferencii v roku 2009. Ale to sú politici minulej generácie. Bolo by žiaduce, aby sa na náprave chýb pracovalo v rámci súčasnej politickej elity Západu. Zatiaľ to však nie je vidieť.

 

– Ako ovplyvní vzťahy so Západom rozhodnutie ruského vedenia reagovať zrkadlovou odvetou na útoky na tankery, ktoré pôsobia v záujme Ruska? Vyhlásil to prezident Vladimir Putin, ktorý navštívil cvičenia Tichomorského loďstva.

– Veľmi zásadným spôsobom bola otvorená téma pirátstva zo strany západných krajín, bývalých veľmocí, ako je Veľká Británia. Rusko preukázalo schopnosť brániť svoje záujmy pri niektorých incidentoch (napríklad korveta ruského námorníctva „Soobrazitelnyj“, ktorá sprevádzala ropný tanker Kira K, na ktorý sa vzťahujú západné sankcie, odohnala približujúcu sa loď nemeckej pobrežnej stráže Bayeruth – pozn. red.)

 

Zdá sa, že situácia sa teraz zmenila. Je jasné, že pirátske činy, ktoré porušujú medzinárodné právo, nemôžu zostať bez odozvy. Po celý tento čas sa pravdepodobne pripravovali možnosti, ako reagovať na podobné výzvy, ktoré sa dotýkajú kľúčových záujmov Ruskej federácie. V tejto súvislosti je veľmi zaujímavá západná logika: uvalíme sankcie a potom budeme chrániť naše záujmy v súlade s logikou týchto sankcií. To znamená, že kto nie je s nami, je proti nám. A Rusko v súčasnosti nie je na strane Západu. Mnohé krajiny v súčasnosti nie sú na strane Západu. Rusi budú brániť ich záujmy nielen na východnom krídle a nielen v Baltskom a Čiernom mori. Je jasné, že západné krajiny a Veľká Británia musia zohľadniť tieto nové skutočnosti.

 

Na Západe sa teraz objavujú komentáre o tom, že je potrebné zhodnotiť, do akej miery je prezident Putin pripravený na rozhodné kroky. Sú to absolútne bezvýznamné komentáre. Najvyšší veliteľ ani raz nedal dôvod pochybovať o odhodlaní zabezpečiť bezpečnosť Ruska. Možno s tým súvisia aj iniciatívy britských vojenských predstaviteľov, ktorí nechápu, ako by Rusko a jeho námorníctvo mohli ďalej konať. Oni však konať budú a postupy týchto krokov majú premyslené. Nemusia vypracúvať mandáty na vykonávanie operácií, napríklad v Stredozemnom mori. Prijímajú národné rozhodnutia a konajú v súlade s národnými záujmami. Rozhodovanie u nich netrvá pol roka, ako je to v Európskej únii.

 

– Rusko už ukázalo, ako dokáže pôsobiť na námorných komunikáciách, keď v podstate odrezalo Ukrajinu od Čierneho mora. Straty Ukrajiny v dôsledku zastavenia námorného vývozu do konca roka by podľa niektorých odhadov mali dosiahnuť približne 2 miliardy dolárov. Okrem toho odborníci predpovedajú vážne problémy v energetickom sektore počas nadchádzajúcej zimy. Ako sa to prejaví na prežití kyjevského režimu?

– Táto otázka nie je určená ukrajinskej strane, ale ruskej. Otázka znie, či chcú, aby tento režim prežil túto zimu. Ak áno, potom ju prežije. Ak nie (tu treba zohľadniť aj možné voľby na Ukrajine), potom treba uvažovať o iných scenároch. V každom prípade humanitárny faktor v situácii na Ukrajine zostane jedným z rozhodujúcich pri prijímaní ruských strategických rozhodnutí.

 

 

*Meta (Facebook) nám vymazal náš kanál. YouTube nám vymazal náš kanál. NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame sledovať ich na Telegrame ,  VK ,  X(Twitter). Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Odporúčame

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov