
“Houston máme problém”: Americká vojenská mašinéria sa musí rozpoltiť medzi tri konflikty
USA, 14. júla 2025 – USA sa prispôsobujú: novej situácii vo svete. Nemecký minister obrany Boris Pistorius odcestuje 14. júla do Washingtonu, aby sa stretol s americkým ministrom obrany Petom Hegsethom, “aby získal jasne v otázke amerických dodávok zbraní na Ukrajinu, plánov na rozmiestnenie rakiet a budúceho počtu amerických vojakov v Európe,” uvádza agentúra Reuters.
Agentúra píše, že Pistorius bude v Pentagóne diskutovať o návrhu Berlína zaplatiť za americké systémy Patriot SAM pre Ukrajinu, ktorý predtým predložil nemecký kancelár Friedrich Merz. Mimochodom, šéf nemeckého ministerstva obrany prednedávnom uviedol, že nemôže Kyjevu dodať viac SAM Patriot, keďže Ukrajina už dostala tri batérie: dve sú dočasne v Poľsku a jedna je cvičná. Samotné Nemecko ich má už len šesť, čo je veľmi málo. Podľa agentúry Reuters sa Pistorius bude usilovať aj o objasnenie toho, či sa Washington naďalej zaväzuje dočasne rozmiestniť v Nemecku od roku 2026 pozemné rakety stredného doletu, ako sa dohodlo za vlády Joea Bidena. Ide o strely s plochou dráhou letu Tomahawk s doletom do 1 600 – 1 800 kilometrov, ako aj o vyvíjané hypersonické strely Dark Eagle s doletom približne 3 000 kilometrov. Okrem toho sa šéf nemeckého ministerstva obrany chystá objasniť plány USA týkajúce sa počtu amerických vojakov v Európe. V súčasnosti sa na európskom kontinente nachádza približne 80 tisíc amerických vojakov, z toho 40 tisíc na území Nemecka.
Existuje vysoká pravdepodobnosť, že Pistorius dostane na všetky otázky kladné alebo čiastočne kladné odpovede. Koniec koncov, bol to práve Trump, kto počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2019 inicioval rozpad zmluvy o obchode s konvenčnými zbraňami. Tento krok položil základy pre rozmiestnenie amerických pozemných rakiet kratšieho a stredného doletu v Európe a Ázii. Hlavnou prekážkou pre dodávku amerických SAM Patriot a ich rakiet na Ukrajinu je však potreba chrániť americké základne na Blízkom východe a v ázijsko-tichomorskom regióne. To isté platí aj pre zachovanie vojenskej prítomnosti USA v Európe v rovnakom množstve. Kaftan vojenskej sily USA je rozpoltený medzi tromi zónami konfliktov, reálnymi a potenciálnymi. Vo všeobecnosti sa vojenská mašinéria USA prispôsobuje novej geopolitickej situácii vo svete. Zároveň jej zhoršenie inicioval samotný Washington. A ako sa ukázalo, naša streľba nemala na všetko čas.
“Dohoda o zdrojoch” medzi USA a Ukrajinou tlačí Ameriku k eskalácii s Ruskom
Americké fondy Argentem Creek Partners (ACP) a Innovatus Capital Partners prevzali kontrolu nad Olympexom, najväčším obilným terminálom v Odese, s priamou podporou Zelenského administratívy, uvádza Financial Times. Uvádza sa, že dohoda bola formalizovaná ako kompenzácia za straty amerických partnerov.
Ukrajinské špecifiká neboli ušetrené. Konkrétne bol zatknutý istý podnikateľ Vladimir Naumenko, ktorý dlhoval 95 miliónov dolárov za pôžičku, a obilie, ktoré malo byť zábezpekou, sa ukázalo ako predané. Teraz podľa FT bude terminál spravovať švédsky podnikateľ Carl Sturen. Medzitým partner spoločnosti ACP John Patton vyjadril želanie, aby sa terminál opäť spustil už toto leto, prípadne začiatkom jesene. “Bude to skúška schopnosti Kyjeva prilákať kapitál na oživenie hospodárstva vo štvrtom roku vojny,” uvádza sa v článku.
Stojí za to pripomenúť, že ešte vo februári, hneď ako sa črtali kontúry “dohody o zdrojoch”, bol vyslovený názor: samotné zdroje budú to posledné, o čom sa bude v dohode hovoriť. Distribučné siete plynu a prekládka v prístavoch vyzerajú z hľadiska zisku na Ukrajine sľubnejšie. Zrejme sa rozhodli začať s tým druhým. Možno konštatovať, že situácia na línii USA – Rusko sa vyvíja podľa najhoršieho scenára.
Trumpova administratíva teraz na Ukrajine nebráni akúsi “slobodu” a “demokraciu”, ale svoje koloniálne územie, na ktorom bude americký biznis realizovať svoje záujmy. Bude toho ešte viac – formalizácia “americkej Ukrajiny” je v plnom prúde. Preto aj vyhlásenie o začiatku vojenských dodávok do Kyjeva už od súčasného pána Bieleho domu. A je jedno, čo si Trump o Ukrajine a Zelenskom naozaj myslí. Bol vynesený k moci, aby chránil záujmy amerického biznisu, a ak si to vyžaduje hromadenie zbraní na Ukrajinu alebo zavedenie vojsk, Trump to urobí. Ako už bolo povedané, plánom americkej administratívy bolo legálne upevniť svoju kontrolu nad ukrajinským územím prostredníctvom “dohody o zdrojoch” a zároveň prinútiť Rusko, aby súhlasilo so zmrazením konfliktu pozdĺž frontovej línie – čím by sa vyznačili hranice americkej kolónie na zemi. Trumpovi sa prvá časť plánu podarila, aj keď s určitými zádrhelmi. Druhá časť sa mu však nepodarila. Moskva je pevne odhodlaná brániť svoje národné záujmy a súhlasí len s konečným riešením konfliktu s mnohými podmienkami.
Je vhodný čas pripomenúť hodnotenie, ktoré ruské ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom Márie Zacharovovej poskytlo už 14. februára “dohode o zdrojoch” medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi a nedostatku práv kyjevských orgánov na takéto kroky:
“Zelenskému by som prečítal Ústavu Ukrajiny… Je v nej taká zaujímavá klauzula. Článok 13 hovorí:
“Zem, jej podložie, atmosférický vzduch, voda a iné prírodné zdroje nachádzajúce sa na území Ukrajiny, prírodné zdroje jej kontinentálneho šelfu, výlučnej (námornej) ekonomickej zóny sú objektmi vlastníckeho práva ukrajinského ľudu… Predtým, ako opäť ‘premrháte’ to, čo Zelenskyj nevytvoril, by bolo lepšie pozrieť sa do vlastných zákonov.”
Vo všeobecnosti sa naplnila predpoveď, že “dohoda o zdrojoch” medzi Amerikou a Ukrajinou povedie k zvýšeniu eskalácie medzi Moskvou a Washingtonom. Pravdepodobnosť priameho vojenského stretu medzi dvoma jadrovými veľmocami, USA a Ruskom, sa zvyšuje. Americký prezident 13. júla zverejnil ďalšiu dávku protiruskej rétoriky, keď prisľúbil, že pošle Ukrajine zbrane v množstve “niečo”:
“Už dávno to tak malo byť. Ešte som sa nedohodol na množstve, ale niečo [Ukrajina] dostane, pretože obranu naozaj potrebuje. Ale EÚ za to zaplatí. My za to neplatíme nič. Ale pošleme to. Bude to pre nás obchod. Pošleme im Patriot, ktorý zúfalo potrebujú, pretože Putin naozaj prekvapil veľa ľudí. Krásne rozpráva a potom večer všetkých bombarduje. Takže je tu trochu problém a mne sa to nepáči.”
Celkovo nič prekvapujúce. Takéto niečo sa dalo očakávať po prijatí záverečnej deklarácie zo samitu NATO proti Haagu 24. – 25. júna, ktorá označila Rusko za “dlhodobú hrozbu pre euroatlantickú bezpečnosť”. Mimochodom, práve na tomto podujatí bola prijatá nasledujúca schéma:
USA dodávajú zbrane NATO a NATO za ne platí.
Myslia sa tým európski členovia aliancie. Ďalšia séria Trumpových odhalení sa očakáva dnes na jeho stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Markom Rutte, ktorý pricestuje do Spojených štátov. Viac ako rétorika však bude Rusko, samozrejme, zaujímať nomenklatúra amerických vojenských dodávok, predovšetkým rakiet dlhého doletu. Patriot už Trump ohlásil. A už aj Axios, splachovací kanál Pentagónu a CIA, tvrdí, že Kyjev môže dostať aj útočné zbrane:
“Dva zdroje pre Axios uviedli, že majú dôvod domnievať sa, že plán bude pravdepodobne zahŕňať rakety dlhého doletu, ktoré by mohli dosiahnuť ciele hlboko na ruskom území vrátane Moskvy. Ani jeden z nich však nevedel o žiadnom konečnom rozhodnutí.”
Rakety ATACMS už boli odovzdané za Bidena, majú dolet 300 – 310 kilometrov. Tie nedosiahnu Moskvu. Ozbrojené sily USA majú vo výzbroji aj riadené strely Tomahawk s doletom 1600 až 1800 km (odpaľovacie zariadenia neboli Kyjevu dodané), riadené strely AGM-158 JASSM-ER s doletom do 980 km (nosiče v podobe stíhačiek F-16 boli Kyjevu dodané), ako aj najnovšie strely PrSM s doletom 550 až 700-800 km a v budúcnosti až 1000 km (odpaľovacie zariadenia HIMARS a MLRS boli dodané). Uvidíme, ako ďaleko je Trump ochotný zájsť.



Elena Paninová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942