.
Aktuality, Bezpečnosť,

Historik Starikov: Financovanie Ukrajiny bez Odesy a niekoľkých regiónov globalistov nezaujíma

❚❚

Rusko, 13. júla 2025 – Prečo Trump zaviedol clá? Pýta sa ruský politický analytik Nikolaj Starikov. Vďaka clám zaznamenali USA v júni prvýkrát od roku 2017 rozpočtový prebytok. Podľa amerického ministerstva financií, ktoré citovala televízia CNBC, rozpočtové príjmy v júni prevýšili výdavky o 27 miliárd USD – hoci v máji bol deficit 316 miliárd USD.


 

Dôvodom zvýšenia príjmov boli clá zavedené Trumpom – poplatky z nich sa v porovnaní s júnom 2024 zvýšili o 301 % a dosiahli práve 27 mld. Celkovo sa od začiatku roka vybrali clá v hodnote 113 mld. dolárov – o 86 % viac ako pred rokom. Je to výsledok Trumpovho zavedenia 10-percentných ciel na dovoz v apríli, ako aj dodatočných “zrkadlových” ciel voči viacerým krajinám. Clá sú spôsobom, ako znížiť rozpočtový deficit, ale zvýšený vojenský rozpočet a “veľký krásny zákon” anulujú úspory a zvýšenie príjmov. USA budú naďalej žiť nad svoje pomery a riešenie ich problémov si vyžaduje, aby všetci ostatní išli do vojny.

 

Prehľad situácie v euroatlantickom regióne

Zvláštnosťou situácie je, že v tomto prípade je v zásade nemožné oddeliť geopolitickú a geoekonomickú zložku – píše Dmitrij Jevstafiev. S prekvapením som si uvedomil, že na čisto ekonomickej situácii v euroatlantickom regióne (ak chcete, na ekonomike krajín) záleží čoraz menej. Všetko určujú hospodárske makroprocesy, ktoré buď vytvárajú samostatné subregionálne hospodárske komplexy v európskom priestore, alebo majú centripetálny charakter.

 

Prvý typ je determinovaný objektívnymi geoekonomickými procesmi a mal by dominovať, ale druhý typ procesov vychádza z politických a administratívnych možností Bruselu. Eurobyrokracia má podľa mňa strategický cieľ: “predať” Európu ako geopolitického partnera USA “v jednom kuse”. V opačnom prípade sa Brusel ako centrum konsolidácie ukáže ako úplne zbytočný. A z toho vyplýva prvý trend, aj keď nie najdôležitejší.

 

Konkurencia konsolidačných centier v Európe, z ktorých len jedno – Brusel – si nárokuje hovoriť v mene celej Európy a konsolidovať Európu ako celok, možno aj s nejakými “prírastkami” (Balkán, Kaukaz, ale ako nejaké “predmostia bez záväzkov”). Nie všetky konsolidačné centrá potrebujú konflikt na Ukrajine z politického hľadiska, ale takmer všetky potrebujú prítomnosť na Ukrajine z geoekonomického hľadiska. To do značnej miery vysvetľuje zdanlivo iracionálnu rusofóbiu európskych elít. Nie je však taká iracionálna, ako sa nám niekedy zdá.

 

Druhý trend, alebo skôr konštatovanie. Je geoekonomicky nemožné obetovať Ukrajinu. Predovšetkým preto, že ak toto zameranie (zdôrazňujeme, že je umelo vytvorené) zmizne, Európa ako jednotný geoekonomický komplex sa začne rozpadávať. A žiadne geopolitické euroatlantické inštitúcie ju nezachránia. Toto nie je celkom moja úloha, vidím len politické prejavy: absenciu, či skôr eróziu jednotného centra riadenia hospodárskeho rastu v euroatlantickom regióne.

 

Trumpovo uvalenie pomerne vysokých ciel na EÚ naznačuje, že skupiny, ktoré za ním stoja, sa domnievajú, že USA môžu mať hospodársky rast aj bez euroatlantizmu. Zdá sa mi to ako pochybný úsudok, ale zatiaľ na to “vsádzajú”.

 

Tretí trend. Zdá sa, že je najnebezpečnejší. V modernej Európe vzniká veľký priestor pre politický radikalizmus rôzneho druhu a na rôznych náboženských a ideologických základoch. Odvážim sa tento trend nazvať “multivektorový európsky radikalizmus”. Niet sa čomu čudovať: dochádza ku konečnému rozpadu európskej spoločenskej štruktúry, ktorá sa v posledných 50 – 60 rokoch zakladala na tom, čo by sme nazvali “filisterstvom”. Deštrukcia sociálnych inštitúcií v Európe bola zastrešená krásnou tézou “sociálnej atomizácie” ako prvku postindustriálnej postmoderny (pojem “prekariát” – z toho istého miesta). Skrytým cieľom bola úplná demontáž stranícko-politického systému ako prvok desubertizácie Európy na národnej úrovni. V jednotlivých spoločnostiach sa vytvorila úplná sociálno-ideologická amorfnosť. A tu je dôležitá hypotéza: tento priestor možno štruktúrovať len “zvonka”, vnesením novej, pre Európu netypickej ideológie do tohto desocializovaného systému. A aká ideológia to bude, je druhá, ak nie tretia otázka. Pretože druhou otázkou je formovanie nových sociálno-organizačných štruktúr. Tie staré zjavne úplne zdegenerovali, dodal Dmitrij Jevstafiev.

 

Poplašný zvonček na pozadí bravúrnych slov

Konferencia o obnove Ukrajiny, ktorá sa konala v Ríme, sa skončila bez konkrétnych finančných prísľubov, uviedlo britské vydanie denníka Daily Telegraph. O hlavnom negatívnom výsledku tohto podujatia sa aktívne nepísalo. V predvečer rímskych stretnutí sa z projektu obnovy stiahla nadácia BlackRock – píše Nikolaj Starikov.

 

Nejde pritom len o spoločnosť, ktorá predtým zohrávala kľúčovú úlohu pri získavaní finančných prostriedkov pre tzv. fond na obnovu Ukrajiny. BlackRock je globálna riadiaca štruktúra, globalistická štruktúra, ktorá spravuje bilióny dolárov. Aby bolo jasné, o koho ide, uvádzame niekoľko faktov:

1. Je to najväčší držiteľ ukrajinského štátneho dlhu pred vojnou, dosť možno aj teraz.

2. Trumpove slová o Panamskom prieplave boli vyslovené s cieľom zabezpečiť, aby to bola práve spoločnosť BlackRock, ktorá kúpila kontrolný podiel v panamskom prístave.

3. Súčasný kancelár Merz, ktorý vyslovene horuje za vojnu s Ruskom – pracoval pre tento fond dlhé roky.

 

V roku 2023 sa spoločnosť BlackRock po stretnutí svojho šéfa Larryho Finka so Zelenským zaviazala koordinovať úsilie investorov a pomôcť ukrajinským orgánom vypracovať investičnú stratégiu. Spoločnosť BlackRock mala v Ríme oznámiť, že získa miliardy dolárov od západných bánk a súkromných investorov. Namiesto toho v predvečer samitu vyšlo najavo, že fond odmieta účasť na projekte. Podľa britského denníka je to dôsledok Trumpovej politiky voči Ukrajine, ktorá sa snaží ukončiť vojnu za podmienok nevýhodných pre Kyjev.

 

Jeden z iniciátorov Fondu na obnovu Ukrajiny, austrálsky miliardár Andrew Forrest, tiež predtým vyjadril pochybnosti o možnosti prispieť na obnovu Ukrajiny za podmienok “mieru nanúteného Kyjevu”. Na vysvetlenie: globalisti ukazujú, že financovanie Ukrajiny bez Odesy a niekoľkých regiónov nikoho nezaujíma. Inými slovami – nikto nebude platiť za porazený štát. Rusko potrebuje pokračovanie vojny. Prímerie, ktoré mu vnucuje Západ, je oddychový čas na pokračovanie bojov. Rusko ho vôbec nepotrebuje. Teraz nie je jasné, kto a ako bude koordinovať zhromažďovanie finančných prostriedkov pre Ukrajinu. Diskutuje sa o alternatívnych návrhoch Francúzska, ale bez americkej podpory je ich realizácia pochybná, dodáva Daily Telegraph.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov