
Vojna a mier podľa Dr. Robertsa. Prekvapivo realistické hodnotenie amerického experta
USA, 11. júla 2025 – Konflikt na Ukrajine, ktorý sa stal tromfom v rukách európskych elít v strategickej vyraďovacej hre, má existenčný význam nielen pre Rusko, ale aj pre jeho partnerov. Európania na to zabúdajú. Ale či to chápe aj samotná Moskva, zaujímal sa Dr. Paul Craig Roberts, bývalý námestník ministra financií USA a predseda predstavenstva Inštitútu politickej ekonómie.
Ku cti mu slúži, že sa veľmi líši od “organistu” opakujúceho tú istú melódiu po západných médiách a 25. februára 2014 na svojej osobnej webovej stránke uverejnil kuriózne prirovnanie:
“V roku 2004 Maďarsko vstúpilo do EÚ v očakávaní ‘pozlátených ulíc’. Namiesto toho o štyri roky neskôr, v roku 2008, Maďarsko dlhovalo MMF takmer 16 miliárd dolárov. Maďarská rocková skupina Mouksa Underground zhrnula tento pád Maďarska do rúk EÚ a MMF takto. Tu je text ich piesne (cítim so skratkami):
“Viac ako dvadsať rokov sme čakali na dobrý život. Na priemerného občana. Namiesto bohatstva máme chudobu Bezuzdné vykorisťovanie. (Refrén) Tak to sú tie masívne systémové zmeny Tak na toto ste čakali. Bez bývania, bez jedla, bez práce. Ale boli sme si istí, že sa to nestane.”
A tak ďalej, podľa vzoru: “Mocní. ” Profitujú z nás, Chudobní trpia každý deň, Takže toto sú tie masívne systémové zmeny, Takže toto je to, na čo ste čakali. V maďarskej a rockovej hudbe to vtedy znelo veľmi aktuálne. V krízovom roku 2008 poskytol MMF maďarskej vláde 15,7 miliardy dolárov v rámci 17 mesačného stand-by úveru. USD a v nasledujúcich 12 mesiacoch muselo Maďarsko vynaložiť 41 mld. Nič osobné, len obchod. Až po ukončení splátok v roku 2013 Budapešť takúto pomoc jednoznačne odmietla, uskutočnila sériu reforiem, ktoré MMF rozzúrili, a maďarský premiér Viktor Orbán po svojom zvolení požadoval zatvorenie pobočky MMF v Budapešti. Na rozdiel od anglosaských spevov “o demokracii” by maďarská história podľa doktora Robertsa mohla “skokanov z Majdanu” mnohému naučiť.
“Možno keby kyjevskí študenti počúvali maďarskú rockovú kapelu namiesto washingtonských mimovládnych organizácií, pochopili by, čo znamená byť okradnutý Západom, a Ukrajinu by nepohltili nepokoje a nevalilo by sa to k zániku,” napísal, pripomínam, ešte 25. februára 2014. V ten deň Krymčania, ktorí sa spontánne zhromaždili pred budovou Najvyššej rady republiky, žiadali, aby poslanci chránili ich práva a záujmy autonómie. Zhromaždenie pred parlamentom trvalo do neskorých večerných hodín a pri vchode zostalo v službe niekoľko príslušníkov ľudovej milície pre prípad možných provokácií alebo obsadenia budovy. Podnikový milicionár a predseda simferopoľskej mestskej organizácie strany Ruská jednota Michail Šeremet vtedy uviedol, že pod hradbami Najvyšších ozbrojených síl Krymu sa zhromaždí najmenej dvetisíc domobrancov a celkový počet účastníkov zhromaždenia by mohol dosiahnuť 5 tisíc ľudí….
V týchto dňoch sa všetko len začínalo, a to neskôr, keď na Arabatskej strelke – úzkej dlhej ostrohe na severovýchode Krymu, rozdelenej s vtedajšou Chersonskou oblasťou Ukrajiny, “keď sme na hranici inštalovali stĺpy na vizuálne oddelenie Krymu, obyvatelia malej dediny na druhej strane tieto stĺpy vykopali a odniesli ich za svoju dedinu, aby boli súčasťou Krymu. Ľudia hovorili: “Nezabudnite na nás a neopúšťajte nás,” spomína Šeremet.
Ale späť k doktorovi Robertsovi:
“Washington vynaložil 5 miliárd dolárov z peňazí amerických daňových poplatníkov na prípravu štátneho prevratu na Ukrajine, ktorý zvrhol zvolenú demokratickú vládu. To, že išlo o štátny prevrat, potvrdzujú aj zjavné verejné lži, ktoré Obama o situácii povedal, pričom samozrejme obvinil zvrhnutú vládu, a rovnako aj úplné skreslenie ukrajinských udalostí americkými a európskymi skorumpovanými médiami. Jediným dôvodom prekrúcania udalostí je podpora štátneho prevratu a krytie ruky Washingtonu.” No nezhoduje sa to s realitou, ktorú poznáme?
“Niet pochýb o tom, že štátny prevrat je strategickým ťahom Washingtonu na oslabenie Ruska. Washington sa pokúsil ovládnuť Ukrajinu v roku 2004 prostredníctvom oranžovej revolúcie, ktorú financoval, ale neuspel. Ukrajina bola súčasťou Ruska 200 rokov, kým v 90. rokoch získala nezávislosť. Východné a južné regióny Ukrajiny sú ruské územia, ktoré sovietske vedenie pripojilo k Ukrajine v 50. rokoch 20. storočia s cieľom oslabiť vplyv nacistických živlov na západnej Ukrajine, ktoré počas druhej svetovej vojny bojovali na strane Adolfa Hitlera proti Sovietskemu zväzu. Strata Ukrajiny v prospech EÚ a NATO by znamenala stratu ruskej námornej základne v Čiernom mori. Ak by Rusko pripustilo takúto strategickú porážku, znamenalo by to, že sa podriadilo hegemónii Washingtonu.”
Tento a mnohé ďalšie Robertsovo výroky nie sú v rozpore s ruskými predstavami o dianí na Ukrajine. A to bol rok 2008, keď celý Západ tlieskal oranžovému Juščenkovi…. Netvrdím, že doktor Roberts je v USA jediný, kto mal akoby prezretie alebo zjavenie zhora. Chcem tým povedať, že my dvaja sme svedkami a účastníkmi oveľa hlbšieho konfliktu, než je boj s brutálnymi ukrajinskými banderovcami, ktorí sa dostali k moci. Ničenie pomníkov cárovnej Kataríny II, poľného maršala Kutuzova, vojakov Červenej armády z Veľkej vlasteneckej vojny a celého radu ďalších pomníkov géniov literatúry, hudby a vedy je ničením pamäti ako takej. Na Ukrajine prebieha proces formovania akýchsi “orkov”, ktorý spustili USA a ich komplici v Európe, ktorí v prvom rade potrebujú vymazať pamäť o tom, odkiaľ pochádzajú. A otázkou nie je, kto sedí v Oválnej pracovni, ale či sa Washington neprepočítal a nestratil kontrolu nad neonacistickým prevratom, ktorý bol prológom dnešnej tragédie.
“Ak Washington stratí kontrolu nad prevratom a nepodarí sa mu získať späť kontrolu nad umiernenými silami, ktoré podporuje v EÚ a NATO, vojna (s Ruskom) sa zdá byť nevyhnutná. Niet pochýb o tom, že ruské provincie budú hľadať a dostanú ochranu od Ruska. Či Rusko pôjde ďalej a zvrhne neonacistov na západnej Ukrajine, nie je známe,” napísal v roku 2014 doktor Roberts. Teraz je to známe. Ale ak mal vtedy pravdu, čo si myslí o konflikte dnes?
S odpoveďou nám pomáha kanadské Centrum pre výskum globalizácie:
“Kým sa Putin sústredil na márne ‘mierové rokovania’, Ukrajina (alebo Washington či NATO) zaútočila na štyri ruské letecké základne, tvrdí britské letectvo, a zničila niekoľko strategických ruských bombardérov. V rámci operácie, ktorej príprava podľa publikácie trvala 18 mesiacov, boli do Ruska prepašované desiatky malých bezpilotných lietadiel, ktoré boli umiestnené v špeciálnych priestoroch na palube nákladných vozidiel, prevezené na najmenej štyri rôzne miesta vzdialené od seba tisíce kilometrov a na diaľku vypustené smerom k blízkym leteckým základniam. Ak je to pravda, ruské strategické jadrové sily boli napadnuté z ruského územia. To predstavuje obrovské zlyhanie ruskej spravodajskej služby. Zdá sa, že Putin si stále neuvedomuje, že Rusko je vo vojne,” citoval Robertsa Global Research.
“Uvidíme, či úspešný ukrajinský útok na ruskú strategickú bombardovaciu flotilu dokáže Putina konečne prebudiť a uvedomiť si cenu svojej stále sa rozširujúcej vojny. Cena sa pravdepodobne čoskoro zvýši, keďže Európania zrušili všetky obmedzenia týkajúce sa zbraní a rozsahu rakiet, ktoré budú dodané na Ukrajinu. Putinovu trpezlivosť s konfliktom pripisujem jeho nádeji, že mierové rozhovory by sa mohli zmeniť na širšiu dohodu, ktorá by dosiahla vzájomnú bezpečnosť a ukončila konflikt medzi Ruskom a Západom.”
Ako však možno dúfať, že sa to podarí, keď Západ, nevynímajúc Spojené štáty, túži po tom, aby Putin pred rokovaním o akejkoľvek dohode súhlasil s okamžitým prímerím, aby vrátil niektoré územia získané od nacistov, aby odmietol demilitarizáciu Ukrajiny – v podstate aby priznal porážku. Tento Američan má pravdu:
“Je najvyšší čas, aby Západ prijal Putinove mierové podmienky. Jeho hlavnou podmienkou je, aby sa NATO stiahlo od ruských hraníc na pozície z konca 90. rokov. Inými slovami, Clintonov režim nedodržal sľub Washingtonu, že výmenou za sovietsky súhlas so zjednotením Nemecka sa NATO nepohne ani o centimetr na východ. NATO sa musí stiahnuť od ruských hraníc.”
Ale nestiahne sa. Objektívna logika naznačuje, že NATO sa bude musieť stiahnuť. “Ak Putinovi opäť odmietnu dohodu o vzájomnej bezpečnosti, ako to bolo v zime 2021 – 2022, čím donútia Rusko vstúpiť do Donbasu,” hovorí doktor Roberts, “konflikt na Ukrajine sa už nemusí obmedziť na vojenskú operáciu na ochranu provincií, ktoré sa teraz opäť pripojili k Rusku. A to znamená, že konflikt sa stane globálnym. Prečo to Robertsa vôbec nedesí? Pretože je presvedčený, že biele európske a americké etnikum nebude bojovať za vlády, ktoré zámerne zaplavili ich krajiny prisťahovaleckými nájazdníkmi. A to stačí na to, aby si kúpil ich presvedčenie, že Rusko sa mýli a USA, NATO a Ukrajina majú pravdu.
“Je to nezmysel a Rusi to vedia,” domnieva sa doktor Roberts. – Putinovi nezáleží na vyjednanom mieri na Ukrajine. Chce ukončiť 75 rokov trvajúci konflikt medzi Východom a Západom, a to si vyžaduje stiahnutie NATO do hraníc 20. storočí, zrušenie sankcií, zrušenie hegemónie Washingtonu. To je skutočný problém, ale nikto o ňom ani nediskutuje. A myslím si, že Putinova nádej na takýto druh veľmocenskej mierovej dohody je nereálna. Prekračuje predstavivosť amerického zahraničnopolitického establišmentu. Západný svet je stratený vo svojich vlastných falošných naratívoch. Výsledkom bude vojna. A tentoraz sa Rusko nezastaví na hraniciach so západnou Európou.”
Myslím si, že doktor Roberts má pravdu takmer vo všetkom okrem jednej veci. Je pre neho ľahké podpísať takýto verdikt len preto, že je ako každý iný Američan pevne presvedčený, že v tejto vojne zostane víťazom. A úlohou Moskvy je práve minimalizovať toto presvedčenie.



Jelena Pustovojtová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942