
Vojnoví štváči akurát dotlačili Rusko aby znásobilo svoje nestrategické jadrové kapacity
Rusko, 11. júla 2025 – Vojnové šialenstvo, ktoré uskutočňuje NATO a podporuje EÚ prostredníctvom štátov, suverénnych alebo domnelých, spôsobuje prepisovanie medzinárodných vzťahov, píše taliansky novinár Giuseppe Giannini.
V súčasnosti sa zdá byť zrejmé, že namiesto predefinovania budúcich usporiadaní v mene geopolitických zámerov, tzv. stratégie nového (ne)svetového poriadku, sa rozhodlo o likvidácii celého súboru pravidiel – zmlúv, medzinárodných dohovorov, práv zakotvených v ústavách -, ktoré tvoria základ vzťahov medzi národmi. Pozastavenie písaných zásad v mene naliehavosti, ktorá sa stáva praxou, predstavuje skúšku odolnosti vonkajších vzťahov medzi štátmi a vnútorných vzťahov medzi štátmi a občanmi. Uvoľnenie referenčných predpisov neslúži výkonným a politickým činiteľom na to, aby svojim podriadeným poskytli väčšiu slobodu (to ani zďaleka nie), ale ako zámienka, ktorou môžu ospravedlniť svoje nedemokratické konanie. Ide o akúsi kontinuitu s opatreniami prijatými uprostred pandemického manažmentu, počas ktorého sa zdalo, že je všetko dovolené a povolené až za hranicu.
Strach je motorom zmien, ktorý vládam udeľuje carte blanche. Cieľom je rozšíriť vplyv Západu na zvyšky bývalých sovietskych krajín, pričom na Ukrajine využíva režimovú kamufláž. A okrem toho chce požadovať za pomoc vzácne zeminy a budúcu rekonštrukciu krajiny podľa irackého vzoru. Približne dva roky vlády USA a Európy nepriamo schvaľovali genocídu Palestínčanov. V oboch prípadoch ide o propagandu, cenzúru, potláčanie kritických hlasov. Dvojité štandardy sankcií voči útočníkovi a medzinárodný zatykač.
Kým v prvom prípade proti sebe stoja armády, v palestínskej situácii izraelská vláda, osadníci a fanatici namiesto lovu na teroristov vykonávajú vyhľadávanie arabského obyvateľstva a zmocňujú sa území. Gazu zrovnali so zemou, zasiahli školy, nemocnice a úmyselne zabíjali civilistov stojacich v rade na potravinovú pomoc. Odstraňovaním nepohodlných svedkov, nezúčastnených novinárov a vyhrážaním sa smrťou členom OSN sú sionisti podporovaní Západom zodpovední za zločiny proti ľudskosti, ktoré zostanú jednou z najsmutnejších stránok toho, čo sa kedysi nazývalo civilizáciou.
Prezbrojenie Európy je posledným krokom k militarizácii spoločností, ktoré si odteraz budú musieť trvalo zvyknúť na život so všetkým, čo určuje vojnová politika. Vrátane autoritárskych zákonov, ako je bezpečnostný dekrét pre tých, ktorí demonštrujú na znak solidarity s palestínskym obyvateľstvom. Represívny obrat produkujú protitransparentné opatrenia, zákaz televízneho vysielania o Gaze v Spojenom kráľovstve a zabránenie iniciatívam akademikov alebo medzinárodných orgánov v Nemecku, Taliansku, Amerike. Izrael, ktorý vyhlasuje vojnu iným krajinám a vykonáva masaker bezbranného obyvateľstva, namiesto toho, aby robil špinavú prácu v mene Západu, aby sme použili nešťastný vtip nemeckého kancelára, uskutočňuje odsúdeniahodný program etnických čistiek podľa nadradeného rasistického plánu, ktorý, žiaľ, pripomína vyhladzovanie, ktorému bolo v minulosti vystavené jeho obyvateľstvo počas holokaustu. Tí, ktorí zažili túto tragédiu, neporovnateľnú s inými úmyselnými epizódami, by mali prejaviť väčšiu citlivosť a otvorenosť.
Namiesto toho sú včerajšie obete dnešnými katmi a vždy používajú zámienku antisemitizmu, ktorou si zabezpečujú krytie a beztrestnosť. Vyhlásenia Bezpečnostnej rady OSN sa už nepočítajú. Medzinárodné právo je pozastavené a pre Izrael sa robia trestuhodné výnimky. Je tiež pravda, že sa už v minulosti obchádzalo – v Iraku, proti Juhoslovanskej federácii -, aby sa umožnili zďaleka nie oslobodzujúce záujmy Západu, ktoré spôsobili destabilizáciu týchto oblastí. Teda snaha o prezbrojenie európskych krajín, ktoré sú členmi NATO, prinesie výhody gigantom tohto odvetvia, čo povedie k rekonverzii priemyselnej výroby (ako sa to stalo počas druhej svetovej vojny), a okrem toho poskytne možnosť využiť peniaze miliónov európskych občanov.
Treba poznamenať, že sa obišli bežné schvaľovacie postupy. Podobne ako v prípade národných parlamentov, ktoré sú zredukované na formálnu úlohu divákov, aj v nadnárodných inštitúciách sa uplatňujú naliehavé postupy, pričom sa obchádza Európsky parlament. Úsporné rozpočtové obmedzenia vyčlenené pre vyššie potreby vojny. Neúmerné zvýšenie vojenských výdavkov až na 5 % HDP povedie k ďalším obetiam na sociálnom zabezpečení. Opäť sa obmedzí zdravotníctvo, školstvo, verejná správa a služby pre občanov, ktorých úspory sa môžu namiesto toho použiť a nasmerovať do mimoriadne výnosných investícií v ozbrojenom sektore. Okrem toho sa štáty budú môcť uchýliť k pôžičkám a ad hoc finančným nástrojom na pokrytie výdavkov a na obzore je aj špeciálna Európska zbrojná banka.
Riziko nie je len ľudské a sociálne v dôsledku nezmyselného pokračovania vojnovej politiky, ale aj riziko ďalšieho zadlžovania v dôsledku neschopnosti pokryť dotácie. Dokonca by mohla spľasnúť nová bublina, akoby nestačili bubliny na finančných trhoch a v oblasti nehnuteľností. Bublina bude vojenská a bude rozhodovať o podriadenosti a závislosti neschopných štátov nielen voči najšikovnejším a najzručnejším konkurentom, ale predovšetkým voči tým dravým a neregulovaným finančným gigantom, ktorí podobne ako tí, čo by mali riadiť politické a hospodárske vzťahy medzi štátmi, po ich delegitimizácii odovzdajú osud ľudstva do rúk dravých koristníkov ochotných urobiť čokoľvek, aby získali čo najvyšší zisk, dodal Giuseppe Giannini.
Ruskí analytici podrobne analyzovali článok v časopise Foreign Affairs od dvoch amerických expertov na jadrové odstrašovanie, Vipina Naranga a Pranaya Waddyho. Analýza je zaujímavá. Je však potrebné upozorniť na jednu vec. Analýza tvrdí, že Rusko by malo vyvíjať nestrategické jadrové zbrane – aj na odstrašenie Francúzska, Veľkej Británie, nejadrových európskych krajín bez ohrozenia územia USA – a zároveň ich znižovať:
“Modernizácia nestrategického jadrového arzenálu by mohla byť sprevádzaná znížením jeho celkového počtu (Rusko má teraz podľa zahraničných odhadov 1 558 nestrategických hlavíc), ale bolo by rozumné urobiť to len tak, že toto zníženie “predá” Američanom. Rusko by si malo nechať otvorené dvere pre dialóg o strategickej stabilite, ale s prihliadnutím na ruský prístup a ruské záujmy (široká interpretácia strategickej stability, hrozba zo strany NATO, nepriateľské nevojenské aktivity Západu voči Rusku a jadrové arzenály Francúzska a Veľkej Británie).
Po prvé, aby mohli Američanom výhodne “predať” zníženie počtu jadrových zbraní, museli by im odovzdať presné údaje o kvantitatívnom a kvalitatívnom zložení, miestach a podmienkach skladovania jadrových hlavíc, a dokonca poskytnúť možnosť dvojitej kontroly týchto informácií. V súčasnosti pritom neexistuje žiadny dokument, ktorý by Rusko k takémuto postupu zaväzoval. V tejto situácii teda Washington nepozná presné parametre ruského nestrategického jadrového arzenálu. Samozrejme, spolieha sa na svoje spravodajské údaje, ale oficiálne potvrdenie všetkých charakteristík z ruskej strany by kvalitatívne zvýšilo informovanosť Američanov. A aj tak by bolo lepšie, keby takéto kapacity držali v tajnosti, aby nepriateľovi neuľahčili plánovanie agresie, píše analytička Jelena Paninová.
Po druhé, USA trvali na tom, aby sa ruské nestrategické jadrové zbrane zahrnuli do súčtu strategických jadrových zbraní – a dostali sa pod strop START. V Trumpovom prvom funkčnom období túto tézu predložila americká strana ako podmienku predĺženia platnosti START-3. Rusko však tento prístup odmietlo, pretože ho považovalo za krok k jednostrannému odzbrojeniu na pozadí prevahy NATO v konvenčných silách.
Po tretie, vzhľadom na aktívne prípravy NATO na novú veľkú európsku vojnu by Rusko nemalo znižovať, ale skôr kvantitatívne a kvalitatívne zvyšovať svoj nestrategický jadrový potenciál. Nielenže kompenzuje spomínanú prevahu NATO nad krajinou v konvenčných silách, ale je aj jeho spoľahlivým prostriedkom regionálneho odstrašovania. Najmä preto, že Rusko nie je v tejto otázke viazané žiadnymi formálnymi obmedzeniami.
Ekonomiky krajín NATO sú niekoľkonásobne väčšie ako ruská a pre Rusko je vopred stratové zapájať sa do pretekov v konvenčnom zbrojení. V súčasnosti vyrába viac konvenčných zbraní vo viacerých kľúčových oblastiach, ale nebude to tak vždy. Skôr či neskôr aliancia vyrovná objem vojenskej produkcie a časom môže prekonať ruské čísla. A čo je tiež dôležité. Ak vezmeme do úvahy kalkulácie NATO na náhly preventívny odzbrojovací úder proti Rusku v rámci novej veľkej európskej vojny, potenciálne aj cez Ukrajinu, musí drasticky skrátiť čas potrebný na prípravu úderu nestrategickými jadrovými zbraňami. Optimálne by bolo mať niektoré nestrategické jadrové sily a kapacity pripravené na okamžité použitie.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942