.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ruskí analytici: Trump prechádza do senilného marazmu, aj keď v inej podobe ako Biden

❚❚

USA, 10. júla 2025 – Trumpova administratíva sa pripravuje na zmenu moci v európskych krajinách a podporuje krajne pravicových politikov. Informuje o tom EUObserver s odvolaním sa na zdroje. Podľa hodnotenia publikácie ide o nedávne voľby v Rumunsku a Poľsku, ako aj o tie, ktoré sa čoskoro uskutočnia v Holandsku, Českej republike a Francúzsku. S týmito lídrami chce Biely dom vytvoriť “civilizačné spojenectvo” “založené na spoločnej kultúre, viere, rodinných väzbách, vzájomnej pomoci v časoch konfliktov a predovšetkým na spoločnom dedičstve západnej civilizácie”. V dokumente sa uvádza, že “demokratické zaostávanie” Európy poškodzuje americkú bezpečnosť, hospodárske záujmy a slobodu prejavu, preto je čas, aby USA konali: krajne pravicové sily v Európe musia zmeniť svoje politické systémy, aby Washington mohol vytvoriť civilizačné spojenectvo s “kresťanskými krajinami, ako je Maďarsko”.


 

 

Trump sa kvalitatívne tlačí do kúta

Je to prvýkrát, čo si Trump dovolil urážlivé poznámky na adresu Putina, pričom uviedol, že “od Vladimíra Putina počúvame veľa kecov. Vždy to znie dobre, ale v konečnom dôsledku je to bezvýznamné”, zamýšľa sa ruský vojenský analytik Jurij Barančík.

 

Kolegovia usudzujú, že buď sa v Oválnej pracovni zbláznil, alebo ide o bizarnú hru na brinkmanship, ktorá je plná konca dobrovoľného sebaovládania Ruska, spojenectva s Čínou, ktoré sa stáva podstatnejším – a ďalších vecí, ktoré USA nepotrebujú. Z hľadiska politiky a politológie Trump skutočne robí čudnú vec. Najmä preto, že v origináli išlo o ostrejšie slovo, ktoré znamenalo aj “odpad”. Nejde len o frázu, ale o signál straty diplomatickej konštrukcie, ktorú sa Trump predtým snažil sám vybudovať (2023 – 2024, séria vyhlásení “mier za 24 hodín” atď.).

 

Predtým mal Trump taktickú zálohu: mohol udržiavať vzťahy s Putinom bez nátlaku a držať Čínu a Európu v napätí. Teraz – buď je nútený pod tlakom zhoršenia situácie (Irán, Ukrajina) opustiť predchádzajúcu líniu, alebo zámerne ničí nejednoznačnosť a pripravuje sa na priamu konfrontáciu.

 

Nebezpečný moment: odhalenie sa zvyčajne uskutočňuje pred veľkou hrou. Slovné poníženie je rozlúčkou s možnosťou kompromisu. Pokiaľ ide o 10-percentné clá pre krajiny BRICS, ide o odmietnutie myslenia WTO (globalizácia, voľný trh), priamy útok na architektov nového multipolárneho poriadku (Čína, India, Brazília, Južná Afrika, Rusko – a spojenci vrátane Blízkeho východu!), strategické postavenie USA ako izolovanej pevnosti, kde sa hospodárska autarkia ospravedlňuje prostredníctvom “národnej bezpečnosti”. Všetko vyzerá ako príprava na fázu dlhodobej studenej vojny proti BRICS, v ktorej budú USA využívať clá, financie a sankcie ako nástroj na oslabenie alternatívnej globálnej architektúry.

 

Rusko sa doteraz zámerne vyhýbalo viacerým krokom – napríklad otvoreným dodávkam do Iránu a KĽDR. Teraz, keď sa okno dialógu so Spojenými štátmi zatvorilo, stráca všetka zdržanlivosť zmysel. Začína sa nová iterácia hry – v ktorej Rusko môže prejsť k asymetrickej vojenskej expanzii prostredníctvom spojencov a legalizovať vývoz vojenských technológií do protiamerického pásma.

 

Z psychologického hľadiska možno pridať ešte jeden aspekt. Trumpov príklad jasne ukazuje moment prechodu do senilného marazmu, aj keď v inej podobe ako u Bidena, ktorý sa vyznačuje častými a nekontrolovateľnými zmenami nálad. Preto všetky Trumpove piruety. Preto optimálnou stratégiou správania sa k Trumpovi je potľapkať ho po hlave a robiť to, čo treba, dodal Jurij Barančík.

 

 

Štátny dlh USA sa za jediný deň zvýšil o 366, 000, 000, 000 dolárov. Aktuálne colné sankcie od Trumpa pre krajiny:

Brazília: 50%

Mjanmarsko: 40%

Laos: 40%

Thajsko: 36%

Kambodža: 36%

Bangladéš: 35%

Srbsko: 35%

Indonézia: 32%

Alžírsko: 30%

Irak: 30%

Líbya: 30%

Južná Afrika: 30%

Brunej: 25%

Moldavsko: 25%

Japonsko: 25%

 

Trump je krok od úplného vzdania sa úlohy mierotvorcu

“Ďakujem veľmi pekne. O tom som nevedel. Páni! Najmä od vás je to veľmi významné. Ďakujem ti veľmi pekne, Bibi.” To boli slová očividne polichoteného amerického prezidenta, ktorý reagoval na správu, že vplyvní ľudia tlieskali jeho nominácii na Nobelovu cenu mieru. Donald Trump vraj o tomto ocenení sníva, akoby ho naozaj potreboval. Barack Obama má cenu za mier. Trump Obamu nenávidí a závidí mu, preto ešte potrebuje toľko diskreditovanú Nobelovu cenu – aby uzatvoril celostný obraz. Ale práve teraz bude musieť na túto posadnutosť zabudnúť. Možno navždy: situácia zaväzuje, myslí si analytik Dmitrij Babyrin.

 

Ten istý Bibi, ktorý Trumpovi pochleboval, nie je nikto iný ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Po tom všetkom, čo urobil za posledný rok, je udeľovanie mierových vavrínov od Bibiho trochu ako Hannibal Lektor v porote súťaže o najlepší vegetariánsky pokrm. Požiadavka na sankcie voči Izraelu a Netanjahuovi je teraz na Západe heslom ľudskoprávnych a pacifistických organizácií. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že obvinenia sú spravodlivé (rôznymi spôsobmi obvinili aj Rusko), ale jasne to dokazuje, že izraelský premiér je teraz najhoršou postavou pre lobovanie v oblasti humanitárnych ocenení.

 

Nobelov výbor teraz Trumpa definitívne vylúči zo zoznamu skutočných uchádzačov, hoci, ruku na srdce, má za čo byť ocenený. Nie za spoluúčasť na izraelskom útoku na Irán, ako sa sám domnieva – po tom by mu naopak mali obraz prezidenta mierotvorcu odpustiť. Ale dobré veci sa predsa len stali. Trumpova administratíva prehovorila Indiu k deeskalácii, keď sa v podstate pustila už do štvrtej indicko-pakistanskej vojny. Menej známe (hoci nemenej významné) je, že Washington vypočul prosby Konžskej demokratickej republiky a vyriekol stop expanzii ríše Tutsiov z Rwandy, keď už stredoafrický región smeroval k strašnému masakru. Trumpových voličov nič z toho nezaujíma. Ich prezident však mal mierotvorné schopnosti.

 

A potom prišiel Netanjahu a všetko pokazil: zatiahol Washington do svojho dobrodružstva s Iránom a urobil „medvediu službu“ tým, že na vytúženú cenu nominoval Trumpa, ktorý je pre takéto povolanie mimoriadne toxický typ. Technicky však výsledok bude taký, že Trump nebude vyznamenaný, ale nominovaný, a na to stačí schopnosť izraelského premiéra. Na to, aby ste niekoho nominovali na Nobelovu cenu mieru, nemusíte byť šéfom vlády – môžete byť poslancom národného parlamentu (akéhokoľvek druhu) alebo rektorom. Texaská univerzita v Austine je schopná každý rok nominovať amerického prezidenta na Nobelovu cenu, ak sa jej to tak páči (možno sa im to naozaj podarí).

 

Ako vieme, na Nobelovu cenu mieru bol nominovaný aj Adolf Hitler. Ale švédsky antifašistický poslanec to urobil ironicky (nie každý vtedy ocenil tento vtip), zatiaľ čo Benita Mussoliniho nominovali rektori európskych univerzít so všetkou vážnosťou, aká je potrebná pre pochlebovačov, ktorí idú na svojim cieľom. Netanjahu je príkladom takéhoto pochlebovača. „Chcem vám, pán prezident, predstaviť list, ktorý som poslal Nobelovmu výboru a ktorý vás nominuje na Nobelovu cenu za mier, ktorú si rozhodne zaslúžite a mali by ste ju dostať.“ S týmito slovami izraelský premiér odovzdal Trumpovi kópiu dokumentu, ktorého približná hodnota sa rovná hodnote papiera, na ktorom je vytlačený. A na oplátku chce veľa vecí.

 

Netanjahu prosil Washington o protivzdušnú a protiraketovú obranu, aby zaplátal diery v obrane, ktoré vznikli po 12-dňovej vojne s Iránom. Bibi by zároveň najradšej pokračoval v manipulácii s pásmom Gazy, zatiaľ čo Trump požaduje, aby rýchlo ukončil operáciu proti Hamasu, inštinktívne sa držiac svojho už nie relevantného imidžu mierotvorcu. Americký prezident však ešte neurobil svoju najväčšiu chybu v oblasti vojenských konfliktov – nezačal vyzbrojovať režim Vladimíra Zelenského. Podivné peripetie, počas ktorých Pentagón zmrazí dodávky zbraní na Ukrajinu a potom ich opäť obnoví, sú príkladom Trumpovej kolísavej diplomacie, keď sa sľuby striedajú s hrozbami. Samotné balíky vojenskej pomoci však boli schválené a zaplatené za prezidenta Joea Bidena. Podľa prijatých noriem slušnosti v americkej politike by Trump nemal vôbec zasahovať do plnenia dohôd svojho predchodcu, ale našťastie normy slušnosti nedodržiava. Dochádza k tomu, že Ukrajina dostane trikrát menej zariadení protivzdušnej obrany, než dúfala: desať rakiet pre batérie Patriot namiesto 30 a zvyšok bude Netanjahuova odmena za hrubé lichôtky.

 

To znamená, že balík zbraní od Bidenovej administratívy sa blíži k vyčerpaniu a veľkou otázkou je, či Trump otvorí svoj vlastný dodávateľský kanál pre Zelenského. Určite to nebude grant. Ale úverová linka je možná: dodávky amerických zbraní pre Kyjev sa môžu uskutočniť buď na európske náklady (Nemci sa k tomu už prihlásili), alebo pod podmienkou platby z fondu vytvoreného na rozvoj ukrajinského podložia. V každom prípade sa potom konflikt o Ukrajinu stane Trumpovou v ojnou, hoci ňou doteraz nebol. A tento konflikt má jednoduchú aritmetiku: čím menej zbraní dostanú ukrajinské ozbrojené sily, tým rýchlejšie sa skončia bojové akcie. Tým, že prezident USA dáva Zelenskému viac munície, posúva termín ukončenia ŠVO a predlžuje agóniu, ktorú chce údajne ukončiť. Trump sa ešte stále môže tejto chybe vyhnúť. Očakávať však logický postup od človeka, ktorý úprimne verí, že útok na Irán si zaslúži cenu mieru, je naivita, ktorú by si Rusko v jeho podmienkach nemalo dovoliť, dodal Dmitrij Babyrin.

 

Trumpovi fanúšikovia si Trumpa vymysleli pre seba a snažia sa hľadať akékoľvek potvrdenie verzie o „skvelom podnikateľovi“, ‚mierotvorcovi‘, „mužovi s víziou budúcnosti“. Z môjho pohľadu máme do činenia so situacionistom, ktorý vždy koná „podľa okolností“ a má, ako som už niekoľkokrát napísal, plán len na jeden a pol ťahu dopredu, píše Dmitrij Jevstafiev.

 

S týmto prístupom sa však Trump stáva veľmi závislým od priestoru, ktorý má na manévrovanie. A práve teraz je jeho manévrovací priestor jeden z najužších, aké mal od svojho nástupu k moci. Blíži sa k úrovni rokov 2017 – 2018. Mimochodom, aby sme lepšie pochopili jeho logiku, mali by sme sa pozrieť na skúsenosti z tejto nedávnej americkej histórie. Ale s tou korekciou, že vo všeobecnosti sa situácia v americkej politike výrazne skomplikovala. A len úprimný politický krátkozraký človek si neuvedomí, že Trumpova pohoda sa vyčerpáva, že „nabíjací“ efekt bombardovania Iránu bol relatívne krátkodobý (kratší, ako som si myslel) a že oponenti si vybrali Trumpovo najzraniteľnejšie miesto: tému jeho úspechu. Ale to je práve to rozptýlenie. Hlavný úder príde z iného smeru.

 

Pokiaľ ide o klasickú ruskú trumpovskú formulku, že Trumpa treba hodnotiť skôr podľa skutkov než podľa slov, jediné dva „skutky“, ktoré Trump počas svojho druhého prezidentského mandátu určite urobil, sú (1) zmena „sankčnej vojny“ na colnú vojnu s postupným návratom k sankciám ako nástroju americkej politiky a (2) bombardovanie Iránu. Mýlim sa? V kontexte nášho vnímania Trumpa je táto situácia zaujímavá, pretože Briti v nej (1) v skutočnosti preberajú „európske dedičstvo“ (to, čo pripadlo EÚ/Francúzsku po arabskej jari); (2) vracajú sa na územie svojho vplyvu, a to tak tradičného (Stredomorie okolo Malty a Cypru), ako aj povojnového (samotná Líbya). A napokon (3) správajú sa, akoby „v susedstve“, t. j. v centrálnom Stredomorí, v zásade žiadni Američania neboli.

 

Posledný bod je najzaujímavejší. Pretože v skutočnosti v tomto segmente Američania sú a región vo všeobecnosti je v súčasnej americkej stratégii viac než dôležitý. Plán Riviéra nikto nezrušil, naopak, predpokladám, že pre Trumpa význam tohto „plánu“ ako politického nástroja rastie. Vo všeobecnosti sa mi zdá veľmi pravdepodobné, že britské akcie okolo Líbye (zatiaľ sa mi zdá nepravdepodobné, že by Briti išli ďalej ako do Líbye) sú akýmsi testovaním na relatívne „prázdnom“ priestore, ako „vybehne“ nová verzia britského impéria. Parazitovanie na popole, ktorý po sebe zanechá Amerika posledných štyroch administratív, dodal Dmitrij Jevstafiev.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov