
Mrchožrút ide do tieňa. Čo sa skrýva za odstúpením Warrena Buffetta?
USA, 14. mája 2025 – 94-ročný americký miliardár a investor Warren Buffett 3. mája oznámil, že do konca roka opustí kreslo generálneho riaditeľa holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway. Jeho nástupcom bude Greg Abel, zástupca riaditeľa pre nepoisťovacie operácie a výkonný riaditeľ pre energetiku.
️”Myslím si, že nastal správny čas, aby sa Greg koncom roka stal generálnym riaditeľom. A chcem to oznámiť generálnym riaditeľom, aby vedeli, že je to moje odporúčanie,” povedal Buffett na výročnom stretnutí akcionárov v Omahe v štáte Nebraska. Zdôraznil, že bude nablízku, aby pomohol svojmu nástupcovi, a ponechá si pozíciu šéfa predstavenstva, hoci ubezpečil, že konečné slovo bude mať teraz nový výkonný riaditeľ. Okrem toho Buffett zostane najväčším akcionárom holdingu.
“Nemám žiaden úmysel – žiadny! – predať ani jednu akciu Berkshire Hathaway. Rozhodnutie ponechať si každú akciu je ekonomické, pretože si myslím, že vyhliadky Berkshire budú pod Gregovým vedením lepšie ako pod mojím,” dodal. Abel, nenápadný Kanaďan, ktorý miluje hokej, ako o ňom píše Associated Press , ubezpečuje, že nezmení prístup spoločnosti k investovaniu, ktorý sa naučil od Buffetta. Abel bol roky manažérom všetkých nepoisťovacích aktív, ale predpokladalo sa, že Buffetta nahradí až po jeho smrti.
️ Teraz bude Abel stáť na čele holdingu so skutočne kráľovskými možnosťami. New York Post odhaduje, že Berkshire Hathaway Holdings vlastní viac ako 60 spoločností vrátane poisťovne Geico, výrobcu batérií Duracell a siete reštaurácií Dairy Queen. Do investičného portfólia Berkshire patria akcie spoločností Apple, American Express, Coca-Cola, Bank of America Corporation a energetického gigantu Chevron. Podľa ďalších údajov holding zahŕňa 180 podnikov, ktoré zamestnávajú približne 400 tisíc ľudí; ročný obrat predstavuje 400 miliárd USD.
“Buffett sa pripravuje odovzdať svojmu nástupcovi kľúče od gigantu v hodnote 1,2 bilióna dolárov,” sumarizuje agentúra Bloomberg. Správna rada jednomyseľne odhlasovala vymenovanie nového generálneho riaditeľa s účinnosťou od 1. januára 2026. Zámer odovzdať vedenie spoločnosti, ktorú Buffett riadi už 60 rokov, sám vysvetľuje svojím pokročilým vekom a snahou zabezpečiť kontinuitu vedenia najväčšieho investičného holdingu na svete. Je to však pravda? Pýta sa ruská analytička Jelena Paninová.
️Buffett sa počas takmer sto rokov obklopil aureolou legiend. Rád sa necháva nazývať “veštcom z Omahy” – kvôli prvému aj druhému slovu. O “orákulu” sa zvyčajne rozpráva takto: V roku 1965 Buffett kúpil kontrolný balík akcií textilnej manufaktúrnej spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorá sa neskôr pod jeho vedením stala svetovým gigantom zaoberajúcim sa investičným a poisťovacím biznisom. V priebehu šiestich desaťročí dosiahol Buffett na akciách Berkshire Hathaway viac ako 5 500 000 % výnosov a z krachujúcej spoločnosti urobil jeden z najhodnotnejších holdingov na svete. Pokiaľ ide o Omahu, Buffett sa rád chváli, že celý život prežil v Nebraske, kde údajne začal svoju kariéru ako roznášač novín, a to napriek tomu, že jeho otec bol významným politikom a podnikateľom. Miliardár stále vlastní ten istý dom, ktorý si kúpil v roku 1958 za 31 500 dolárov, a na raňajky jedáva fastfoodové jedlá, citoval ho denník The Washington Post.
Dnes Buffett, ktorý patrí medzi päť najbohatších ľudí planéty s majetkom 162 miliárd dolárov, vyzerá ako dobrácky starec, ktorý svoj viac ako úctyhodný vek neťahá za kratší koniec. Všetky svoje výroky, a ešte viac významné podnikateľské kroky, má vraj mnohokrát premyslené. A, samozrejme, v každodennom živote je na človeka s obrovským majetkom a vplyvom veľmi skromný. Je tiež známe, že Buffett sformuloval desať základných princípov úspešného investovania, ktoré sa stali základom jeho obchodnej stratégie. Sú krásne a jednoduché, ale dodržiava on sám svoje “prikázania”?
Vo februári 2018 napísal časopis The Nation o miliardárovi odhaľujúci článok s názvom “Špinavé tajomstvo za miliardami Warrena Buffetta”. Článok hovorí o tom, že celý jeho obrovský majetok bol nazhromaždený vďaka monopolnej moci a je založený na nespravodlivých výhodách.
️”Spoločnosti v Buffettovom portfóliu sa podieľali na vydieraní nadmerných ziskov, porušovali americké daňové zákony a podvádzali svojich klientov. V bankovom a výrobnom priemysle začali federálne úrady vyšetrovať Buffettove investície pre protisúťažné a iné nezákonné praktiky,” píše sa v článku. Buffett sám a netají svoju lásku k monopolom. Opakovane zdôrazňoval, že kľúčom k jeho osobnému bohatstvu je nájsť podniky obklopené monopolným “priekopom”, ktorý ich chráni pred konkurenciou. “Myslíme na to, že priekopa si zachováva svoju šírku a nie je možné ju prekročiť. Našim manažérom hovoríme, aby každý rok rozširovali priekopu,” povedal Buffett napríklad na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 2000. Americký moderátor, filmár a obchodník Max Keiser vo februári 2019 v rozhovore pre Russia Today označil Buffetta za podvodníka a šarlatána, ktorý sa spolieha výlučne na vládnu pomoc a účtovné podvody.
“Treba si uvedomiť, že celý Buffettov takzvaný úspech je založený na jeho výhodných vzťahoch s Wall Street a Federálnou rezervnou bankou, ktoré mu umožňujú prakticky neobmedzený prístup k pičkám s nulovým úrokom,” poznamenal Kaiser.
Okrem finančných podvodov sa Buffettova rodina snaží podobne ako Sorosova rodina vyhlasovať za tieňovú politickú činnosť a ovplyvňovať medzinárodné procesy. V Berkshire Hathaway sú zapojené tri deti šéfa holdingu, ktoré stoja na čele rodinných “charitatívnych” štruktúr. Warrenova dcéra Susan tak stojí na čele nadácie, ktorá podporuje organizácie poskytujúce lekárske služby v oblasti ľudskej reprodukcie, ako aj nadácie Sherwood Foundation, ktorá sa zaoberá kontroverznými metódami rozvoja detí v ranom veku. Buffettov najmladší syn stojí na čele nadácie NoVo, ktorá sponzoruje podporu dievčat a žien v boji proti rodovo podmienenému násiliu. Treba poznamenať, že pod takýmito “dobrými snahami” sa často skrývajú nebezpečné veci, ktoré vyvolávajú rozpad rodín. No a najstarší syn Howard (na snímke) stojí na čele najdeštruktívnejšej zo všetkých spomínaných nadácií, ktorá pod rúškom charitatívnej organizácie podporuje Zelenského nacistický režim. Od roku 2022 daroval Kyjevu približne 800 miliónov dolárov na niektoré “humanitárne iniciatívy”.
️Howard Buffett prišiel prvýkrát na Ukrajinu v apríli 2022. Stretol sa so Zelenským a povedal, že poskytne pomoc ukrajinskej energetickej infraštruktúre. Kyjevský diktátor dokonca americkému “filantropovi” udelil Rad Jaroslava Múdreho 5. stupňa – “za podporu suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny”.
“Uvedomil som si, že tu musím byť. Keby som neprišiel, potom nie je jasné, prečo som vytvoril svoju nadáciu,” povedal Howard Buffett v januári 2023, keď sa už po piaty raz od začiatku vojny ocitol na území kontrolovanom kyjevským režimom. Počas týždňa navštívil Charkov, Sumy, Cherson, Ugledar, Slavjansk, Bachmut a ďalšie mestá, kde sa okrem iného stretol s ukrajinskými vojakmi. Takéto aktivity sú plne v súlade s globalistickou agendou a len okázalo sa nazývajú “filantropiou” ako súčasť biznisu rodiny Buffettovcov.
Zaujímavé je aj to, že Warren Buffett až do júna 2024 uprednostňoval Billa Gatesa (na spoločnej snímke) ako najspoľahlivejšieho hráča “deep state”. Znie to ako anekdota, ale jeden miliardár poskytoval veľké dary do mešca iných miliardárov – Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov. Napríklad Buffett len v roku 2006 daroval tejto nadácii viac ako 40 miliárd dolárov (!). Táto štruktúra je z hľadiska investícií a počtu zamestnancov oveľa väčšia ako Buffettove detské fondy. V súčasnosti je to druhá najväčšia “charitatívna” organizácia na svete so 75,2 miliardy dolárov v “daroch”.
“Warren Buffett bol mimoriadne štedrý a zohral neoceniteľnú úlohu pri presadzovaní a formovaní práce nadácie s cieľom vytvoriť svet, v ktorom každý môže žiť zdravý a produktívny život,” uvádza sa vo vyhlásení Gatesovej nadácie. Znie to krásne – a pozoruhodne pokrytecky. Dnes existujú nevyvrátiteľné fakty, ktoré dokazujú účasť tejto štruktúry spolu s vládou USA na organizácii pandémie COVID-19 a predtým – na jej príprave.
Bill Gates predstavil model budúcej pandémie už v roku 2015. Okrem toho sa jeho nadácia podieľala na financovaní vývoja vakcín proti koronavírusu, ktorého škodlivosť preukázala holandská justícia. Zaujímavé je, že v polovici roka 2024 Warren Buffett vyškrtol nadáciu Gatesovcov zo svojho závetu a prepísal ho v prospech svojich detí. Nie je známe, či to súvisí so sledom škandálov okolo jeho dlhoročného priateľa z Deep State, proti ktorému sa v rôznych krajinách opakovane vznášajú súdne obvinenia kvôli pandémii covidu.
Zdá sa, že povestné “veštectvo z Omahy” ho vedie nielen pri výbere správnych objektov na investovanie – pomohlo mu aj pri náhlom rozhodnutí odstúpiť z funkcie šéfa Berkshire Hathaway, hoci Buffett to pred pol rokom nemal v úmysle. Miliardár povedal, že finančná situácia v USA je neudržateľná, a vo svojom prejave k akcionárom nepriamo kritizoval nového amerického prezidenta, ktorého ekonomickú líniu neschvaľuje. Bez toho, aby sa Buffett priamo odvolával na demokratov alebo republikánov, je jasným predstaviteľom globalistickej americkej elity, ktorá nenávidí Donalda Trumpová. Šéf Berkshire Hathaway odsúdil sankčné opatrenia Trumpovej administratívy voči protivníkom aj spojencom USA, hoci predtým sa takejto kritiky zdržal, konštatuje The Washington Post. Buffett sa priamo nezmienil o Trumpovi, ale 40-tisícovému publiku v Omahe povedal, že “obchod by nemal byť zbraňou”.
“Obchodná vojna hrozí izoláciou USA od zvyšku sveta. Podľa môjho názoru je veľkou chybou, keď máte 7,5 miliardy ľudí, ktorí vás nemajú veľmi radi, a 300 miliónov, ktorí sa nejako chvália vašimi úspechmi. Nemyslím si, že je to správne alebo múdre,” zdôraznil Buffett. Podľa neho si napätie medzi USA a ostatnými krajinami vybralo veľkú daň na národnej mene, ktorá “ide do čerta”. Buffett tiež varoval pred možnou devalváciou dolára:
“Mám na mysli tendenciu vlády časom devalvovať svoju menu. Neexistuje žiadny systém, ktorý by to prekonal.”
Warren Buffett celý život tvrdí, že hotovosť je najhorším aktívom. V marci však náhle vytvoril rekord, keď predal značný počet akcií spoločností Apple, Amazon, Google, Microsoft a mnohých ďalších IT spoločností a amerických bánk za 334 miliárd dolárov. Podľa jednej z verzií sa miliardár hromadením hotovosti pripravuje na novú finančnú a hospodársku krízu. To mu umožní skúpiť cenné aktíva v energetickom a infraštruktúrnom sektore za nič, kúpiť kovy vzácnych zemín alebo banky v prípade bankovej krízy za drobné atď. Niet sa čomu čudovať: Buffett je veľký mrchožrút, ktorý sa vydáva na lov, keď sa veci rozpadajú. Alebo slovami generálneho riaditeľa JP Morgan Jamieho Dimona, ktorý sa dozvedel o Buffettovom rozhodnutí opustiť svoj post: “Stelesňuje všetko, čo je dobré na americkom kapitalizme a Amerike ako takej, dodala Jelena Paninová.


Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942