.
Aktuality, Letectvo,

Čína je hlavný dodávateľ stíhačiek pre Pakistan

V súčasnosti je Pakistan takmer úplne zameraný na vojensko-technickú spoluprácu s Čínou. Prevažná časť bojových lietadiel je trvalo umiestnená na 12 leteckých základniach, kde sú zariadenia na pravidelnú údržbu a priebežné opravy lietadiel. Velenie pakistanských vzdušných síl má tiež 18 predsunutých leteckých základní, kde bola vybudovaná potrebná infraštruktúra. V prevádzkyschopnom stave je udržiavaných viac ako 15 rezervných dráh, ktoré môžu byť použité na rozptýlenie bojových letiek v období ohrozenia a počas vojny. Na všetkých hlavných leteckých základniach a väčšine záložných letísk boli vybudované trvalé železobetónové a podzemné úkryty schopné pojať celú stíhaciu flotilu.


 

 

Stíhačky F-7

Pakistanské letectvo už viac ako 40 rokov prevádzkuje čínske stíhačky rodiny F-7 (J-7) (exportná čínska kópia MiG-21). V súčasnosti zostáva v prevádzke približne 45 stíhačiek F-7PG a 6 dvojmiestnych stíhačiek FT-7PG. Pakistan získal 80 stíhačiek F-7PG/FT-7PG Skybolt v roku 2001 a uvažovalo sa o nich ako o dočasnej náhrade vyradených F-6 (čínska kópia MiG-19) a skorých verzií F-7. Pakistanské F-7PG boli vyrobené v 21. storočí, no okrem mierne upraveného tvaru krídla nie sú konštrukčne vzdialené od stíhačky MiG-21F-13 vyrábanej začiatkom 60. rokov. Stíhačky F-7PG čínskej výroby dostali nové komunikačné vybavenie, navigačné vybavenie a radarový varovný prijímač, zmenil sa prístrojový panel a na záchranu pilota sa použilo nové katapultovacie sedadlo.

 

Namiesto radarového diaľkomeru sa v kuželi nasávania vzduchu objavila anténa talianskeho radaru Grifo 7 mk.2, ktorý je schopný zaznamenať vzdušný cieľ na vzdialenosť 60 km. Ak však vezmeme do úvahy skutočnosť, že vlastnosti radaru bot sú veľmi skromné, pri zachytení vzdušných cieľov sa pilot spolieha najmä na navádzacie povely zo zeme a z lietadiel AWACS. Maximálna vzletová hmotnosť stíhačky F-7PG je 9100 kg, normálna – 7540 kg. Lietadlo má dolet 2200 km, bojový polomer 850 km. Maximálna rýchlosť letu vo veľkej výške je 2100 km/h. Vstavané zbrane: dva 30 mm kanóny so 60 nábojmi na hlaveň. Päť pevných rámp pojme zbrane s hmotnosťou až 1 500 kg. Na zasiahnutie vzdušných cieľov sa používajú riadené strely na blízko s termonavádzacími hlavicami vyrobenými v Číne, Amerike a Francúzsku.

 

Až donedávna slúžili F-7PG ako ľahké stíhače v sekundárnych úlohách. Teraz stíhačky tohto typu zostávajú vo výzbroji 17. letky so základňou v Péšávare a 23. výcvikovej letky na leteckej základni Mushaf. Jednotky rozmiestnené na iných leteckých základniach, ktoré predtým prevádzkovali F-7, sa teraz vybavujú ďalšími stíhačkami. Existujú informácie, že sa plánuje prestavba vyradených lietadiel na UAV, ktoré možno použiť ako rádiom riadené ciele a návnady. V roku 2025 sa plánuje úplné vyradenie zostávajúcich F-7PG a ich nahradenie modernými stíhačkami J-10C Vigorous Dragon a JF-17 Block 3 Thunder.

 

Stíhačky JF-17 Thunder

V roku 2010 vstúpila do služby stíhačka JF-17 Thunder, vytvorená čínskou korporáciou Chengdu Aircraft Corporation (CAC) a postavená spoločne s Pakistanským aeronautickým komplexom (PAC). Pakistanský závod vyrába 58 % častí draku lietadla vrátane prednej časti trupu, krídel a vertikálneho stabilizátora, pričom 42 % sa vyrába v Číne. Konečná montáž a hromadná výroba sa vykonáva v Pakistane. Spoločný čínsko-pakistanský projekt na vytvorenie stíhačky, ktorá má nahradiť lietadlá A-5C, F-7P, Mirage III a Mirage V, bol spustený po tom, čo Spojené štáty v 90. rokoch uvalili na Pakistan zbrojné embargo a obmedzili projekt Sabre II. (Super-7), v ktorej Grumman Aerospace vytvoril nové viacúčelové bojové lietadlo založené na exportnej čínskej stíhačke F-7M Airguard (kópia MiGu-21). Prepracovaná stíhačka mala bočné prívody vzduchu a v prednej kapotáži bol priestor pre veľkú radarovú anténu. Počítalo sa aj s použitím nového, výkonnejšieho a hospodárnejšieho motora J52-P-409 s ťahom prídavného spaľovania 71 kN, pokročilými palubnými systémami a zbraňami.

 

F-7PG na leteckej základni Mushaf

 

Udalosti na Námestí nebeského pokoja a sankcie uvalené v reakcii na pakistanské jadrové testy ukončili spolu so Spojenými štátmi program Sabre II, po ktorom Čína a Pakistan pokračovali vo vytváraní novej stíhačky s využitím amerického vývoja. Prvý let prototypu, ktorý bol pôvodne označený ako FC-1 Xiaolong, sa uskutočnil koncom augusta 2003. V marci 2007 dorazili do Pakistanu dve experimentálne stíhačky v rozloženom stave a po zložení ich pakistanskí piloti pilotovali. V lete 2009 závod PAC položil prvú sériu lietadiel JF-17. Náklady na jedno lietadlo boli 15 miliónov dolárov V decembri 2015 bolo oznámené, že v Pakistane bude zmontovaných 66 stíhačiek JF-17, ktoré vojaci aktívne testovali a v roku 2016 nalietali viac ako 19 000 hodín.

 

vyradené stíhačky F-6 a F-7 na leteckej základni Allam

 

Prvá produkčná modifikácia, známa ako JF-17 Block 1, bola v skutočnosti použitá na vojenské testy, počas ktorých sa zisťovali a opravovali nedostatky lietadla a načrtli sa cesty modernizácie. Ale zároveň, podľa vyjadrení predstaviteľov vzdušných síl, JF-17 Block 1 fungoval lepšie, ako sa očakávalo. Celkovo bolo postavených päťdesiat bojovníkov prvej modifikácie. Takmer všetky boli vybavené viacrežimovým pulzno-dopplerovským radarom NRIET KLJ-7, ktorý je exportnou verziou leteckého radaru KLJ-10 používaného na čínskom ľahkom stíhači J-10A/B. Táto stanica je schopná detekovať vzdušný cieľ s ESR 5 m² na vzdialenosť 150 km.

 

 

Pohon bol pouižitý motor RD-93 ruskej výroby, ktorý je variantom RD-33 inštalovaného na stíhačkách MiG-29. Vo februári 2015 sa začalo testovanie jednomiestneho JF-17A Block 2 a v apríli 2017 vzlietol dvojmiestny JF-17B Block 2 Na modifikácii Block 2 je časť draku vyrobená z kompozitov, ktoré umožnilo znížiť hmotnosť a zaviedol sa systém tankovania počas letu. Zlepšil sa radar a avionika, zaviedlo sa taktické externé dátové spojenie, ktoré sa svojimi schopnosťami podobalo NATO Link-16, a použilo sa aktívne rušiace zariadenie riadené digitálnym procesorom. Prvý let jednomiestneho lietadla JF-17C Block 3 sa uskutočnil 15. decembra 2019. Spustenie sériovej výroby v závode Kamra sa uskutočnilo v decembri 2020.

 

Dvojica stíhačiek F-7PG Skybolt

 

Stíhačka JF-17C Blok 3 je vybavená čínskym radarom s AFAR KLJ-7A, licenčne vyrábaným v Pakistane, s dosahom detekcie cieľa s ESR 5 m² až do 200 km. Táto stanica môže súčasne sledovať 15 cieľov a navádzať rakety na 4 ciele. Lietadlo je vybavené viacnásobným redundantným systémom riadenia letu po drôte, infračerveným vyhľadávacím a sledovacím systémom (IRST), zobrazovacím a zameriavacím systémom na prilbe (HMD/S), pasívnou optoelektronickou prieskumnou stanicou a raketovým približovacím systémom. výstražné zariadenie (MAWS), podobné tomu, ktoré sa používa na čínskych stíhačkách J-10C, nový, väčší a tenší holografický širokouhlý head-up displej (HUD), vylepšené zariadenie na riadenie elektronického boja. Podiel kompozitov v draku lietadla sa zvýšil, aby sa ďalej znížila hmotnosť. Ruský turbodúchadlový motor RD-93MA by mal nahradiť čínsky Guizhou WS-13 so zvýšeným ťahom a menšou dymivosťou. Pakistanské americké letectvo zadalo objednávku na 50 lietadiel JF-17 Block 3, pričom dodávky sa začnú v prvej polovici roku 2022. Všetky skoré verzie JF-17, ktoré majú značnú životnosť draku lietadla, sa musia dostať na úroveň bloku 3.

 

Stíhačka JF-17 Thunder

 

Stíhačka JF-17С Block 3 s maximálnou vzletovou hmotnosťou 13 500 kg má dolet 3 480 km. Dosah bojového letu s externými nádržami je 1740 km. Maximálna rýchlosť vo vysokej nadmorskej výške je 1910 km/h. Pri zemi – 1355 km/h. Max. – 16 900 m. Pakistanské stíhačky Thunder všetkých modifikácií sú vyzbrojené vstavaným dvojhlavňovým 23 mm kanónom Type-23-2 (kópia GSh-23-2). Osem závesných konzol pojme náklad s hmotnosťou až 4000 kg. Čínske rakety na vyhľadávanie tepla PL-5EII, PL-9C a PL-10E sú určené na použitie v boji zblízka.

 

stíhačky JF-17 na parkovisku továrne na výrobu lietadiel v Kamre

 

Pre útoky na veľké vzdialenosti sú tu radarom navádzané strely PL-12 (SD-10A) a PL-15E. Proti pozemným a povrchovým cieľom možno použiť NAR a voľne padajúce bomby, ako aj protilodné strely, riadené bomby a strely s rôznymi navádzacími systémami vyrobenými v Číne a Pakistane. Z hľadiska základných charakteristík je JF-17 Block 3 porovnateľný s neskoršími verziami F-16, no zároveň je výrazne lacnejší. Podľa podkladových údajov malo pakistanské letectvo v roku 2022 približne 160 JF-17. Tieto lietadlá sú prevádzkované v siedmich letkách: 18. na leteckej základni Bholari, 2. a 8. na leteckej základni Masrur, 16. na leteckej základni Minhas, 26. na leteckej základni Peshawar, 14. na leteckej základni Rafiki a 28. na leteckej základni Samungli. Celkový počet stíhačiek JF-17 v pakistanskom letectve by sa v roku 2025 mohol priblížiť k dvom stovkám kusov. Stíhačky JF-17 slúžia okrem Pakistanu aj v Azerbajdžane, Nigérii a Mjanmarsku.

 

JF-17 Blok 3

 

Stíhačky J-10С Vigorous Dragon

K dnešnému dňu je Pakistan jediným zahraničným nákupcom čínskych stíhačiek J-10C Vigorous Dragon. Z Číny bolo objednaných celkom 36 “Energetických drakov”. Konštrukcia J-10 v Číne začala v polovici 80-tych rokov a vstúpila do fázy praktickej implementácie po obdržaní materiálov na izraelskú stíhačku 4. generácie IAI Lavi. Prvý let experimentálneho izraelského levíča sa uskutočnil v decembri 1986. Práce pokračovali vysokým tempom, začiatok dodávok prvého sériového lietadla bol plánovaný na rok 1990. Američania však v obave, že Lavi bude súťažiť s Fighting Falcon, zablokovali financovanie tohto programu.

 

J-10A

 

V dôsledku toho sa na vytvorenie čínskeho J-10 použilo množstvo dôležitých vývojov na izraelskom ľahkom stíhači. Americká vláda vedela o čínsko-izraelskej zmluve a nezasahovala do nej, čo sa stalo akousi kompenzáciou za odmietnutie Izraela spustiť do sériovej výroby stíhačku vlastnej konštrukcie. Zároveň je vhodné uznať, že hoci dizajn nového čínskeho bojového lietadla vychádzal zo základných dispozičných riešení izraelského lietadla, nejde o úplnú kópiu Lavi. V polovici 90. rokov sa do programu J-10 zapojili ruskí vývojári a ako pohon bol navrhnutý turbodúchadlový motor AL-31F, inštalovaný na exportnom Su-27SK. Prototyp uskutočnil svoj prvý let 23. marca 1998. Oficiálne snímky lietadla boli zverejnené v roku 2007. Na základe fotografií sa ukázalo, že J-10 bol postavený podľa aerodynamického dizajnu kačica s trojuholníkovým stredným krídlom v blízkosti krídla PGO a zvislým chvostom s jednou plutvou. Prívod vzduchu sa nachádza pod trupom. Objavili sa aj informácie, že konštrukcia draku lietadla vyrobená na báze hliníkových zliatin obsahuje veľký podiel kompozitných materiálov. Produkčná stíhačka J-10A je vyrobená staticky nestabilne, čo by malo poskytovať vysokú úroveň manévrovateľnosti. To si vyžiadalo použitie systému riadenia typu fly-by-wire so štvornásobnou redundanciou a vysokovýkonného výpočtového systému.

 

J-10C

 

Jednomiestna stíhačka prvej produkčnej modifikácie J-10A má maximálnu vzletovú hmotnosť 19 277 kg. Bojový dosah je niečo vyše 1 200 km. Destilácia – 4600 km. Vo veľkej výške môže stíhačka zrýchliť na 2340 km/h. Bez prídavného spaľovania – až 1110 km/h. Cestovná rýchlosť – 970 km/h. Strop – 17 500 m. J-10A J-10A je vyzbrojený 23 mm vstavaným kanónom Type 23-2 (čínska kópia GSh-23-2). Na boj proti vzdušnému nepriateľovi možno použiť strely na boj zblízka s infračerveným vyhľadávačom PL-8 alebo ruským R-73. Na súboje rakiet alebo zachytenie nepriateľských bombardérov na strednú vzdialenosť boli pôvodne určené raketomety s poloaktívnym radarovým vyhľadávačom PL-11. Bojové bremeno s celkovou hmotnosťou až 5600 kg je možné zavesiť na 11 vonkajších rámp. Čoskoro po uvedení J-10A do prevádzky sa začala výroba dvojmiestnej bojovej cvičnej modifikácie J-10AS. Dvojmiestne lietadlo je vybavené kompletnou sadou palubného vybavenia a zbraní, má však kratší dolet. V bojových letkách sú zvyčajne dve dvojčatá na každých desať jednomiestnych lietadiel.

 

 

Vylepšovanie stíhačky pokračovalo a v roku 2012 začali dodávky lietadiel modifikácie J-10B. Hlavným rozdielom medzi týmto lietadlom a J-10A je použitie nového radaru s AFAR a zavedenie do výzbroje rakety dlhého doletu PL-12, ktorá je v USA považovaná za čínsku obdobu AIM- 120 AMRAAM. J-10B dostal aj vysoko účinnú pasívnu optoelektronickú stanicu na detekciu cieľov tepelným žiarením. Pôvodne bol sériový J-10B vybavený prúdovým motorom AL-31FN ruskej výroby, ale od roku 2016 sú lietadlá vybavené turbodúchadlom Shenyang WS-10A. Od roku 2017 sa stíhačky J-10C vyrábajú rýchlosťou približne 30 lietadiel ročne. Pohon tohto stroja je turbodúchadlový motor Shenyang WS-10B, ktorý podľa informácií zverejnených v čínskych médiách produkuje 144 kN v prídavnom spaľovaní. Výzbroj J-10C zahŕňa raketu krátkeho doletu PL-10 a najnovšie rakety dlhého doletu PL-15. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že podľa západných údajov môže dosah PL-15 dosiahnuť 150 km, stíhačka J-10C musí mať radar s veľmi vysokými energetickými indikátormi. Zároveň je pozoruhodné, že J-10С, schopný niesť značné bojové zaťaženie, nemá takú širokú škálu úderných zbraní ako čínsko-pakistanský JF-17 Block 3. Stíhačky J-10С môžu používať KD-PRR 88 a YJ-91, ako aj navádzané bomby s laserovým navádzaním a korekciou na základe signálov satelitného navigačného systému.

 

 

Konštrukcia draku lietadla J-10C implementuje množstvo technických riešení zameraných na zníženie radarovej signatúry, najmä prostredníctvom zmeny tvaru nasávania vzduchu a širokého použitia kompozitných materiálov. Pre aktívne rušenie slúži výbava KG600 s adaptívnym automatickým riadením. Súčasťou avioniky bol nový pasívny optoelektronický zameriavací a vyhľadávací systém a zameriavací a navigačný modul Blue Sky. Ak vezmeme do úvahy letové údaje, radarové charakteristiky a zbrane, existuje dôvod domnievať sa, že J-10C v pakistanskom letectve je určený hlavne na zachytenie vzdušných cieľov na veľké vzdialenosti a získanie vzdušnej prevahy.

 

Stíhačka J-10C na leteckej základni Minhas

 

Do konca roka 2022 mala 15. peruť dislokovaná na leteckej základni Minhas 20 J-10C. Podľa zahraničných pozorovateľov budú v priebehu najbližších rokov stíhačky tohto typu aktívne testované a ak sa skúsenosti z ich služby ukážu ako úspešné, budú nasledovať ďalšie objednávky. Vzhľadom na to, že Čína mieni rozširovať objem dodávok bojových lietadiel do zahraničia, bude Pakistanu poskytnutá všetka možná podpora pri prevádzke J-10C, aby sa vytvoril pozitívny obraz tejto stíhačky medzi zahraničnými kupcami.

Sergej Linnik 

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov