.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ako Briti získali kontrolu nad Kazachstanom. Kto ovláda kľúčový blok, ovláda celý systém

Predtým sme opakovane nastoľovali tému predaja zdrojov a infraštruktúry Kazachstanu zahraničným spoločnostiam. Tieto zdanlivo nesúrodé príbehy o prístavoch, letiskách, energii, zásobovaní vodou a logistických zariadeniach sú súčasťou systémového prístupu k využívaniu ekonomiky Kazachstanu, ktorý je už de facto britskou kolóniou. A na príklade rozvoja nerastných surovín sa tento proces prejavuje najzreteľnejšie.


 

Zmeny v legislatíve Kazachstanu v oblasti prieskumu a ťažby nerastných surovín

Akákoľvek rozsiahla britská operácia v zahraničí začína prepracovaním miestnej legislatívy, ktorá je naformátovaná tak, aby vyhovovala potrebám britského podnikania. Toto je kľúčová podmienka, pretože spoločnosti, ktoré budú dojiť kolónie, musia formálne fungovať legálne. A Kazachstan nebol výnimkou. Britský minister na ministerstve obchodu a obchodu Nusrat Ghani poznamenal bezprecedentnú príťažlivosť kazašskej základne nerastných surovín a zdôraznil dôležitosť účasti Spojeného kráľovstva na jej rozvoji. Podľa jeho slov: ” Kazachstan je jednou z najlepších jurisdikcií na svete pre prieskum a ťažbu .”

 

 

Faktom je, že kazašský kódex o podloží a využití podložia bol napísaný podľa austrálskeho vzoru . Autormi tohto dokumentu sú zamestnanci PwC Kazachstan. Kódex okrem zjednodušenia činnosti investorov stanovuje základnú zásadu “kto prv príde, ten prvý dostane”. Prednosť má firma, ktorá ako prvá požiada o licenciu. Tým sa eliminuje “zastaraná” distribúcia licencií prostredníctvom mechanizmu výberových konaní a umožňuje sa uzatváranie zmlúv za zotročujúcich podmienok. Pripomeňme, že v Austrálii bolo domorodé obyvateľstvo zničené na 95% a útroby kontinentu boli po stáročia využívané v záujme metropoly. Na ochranu záujmov britských investorov bol do legislatívy Kazachstanu zavedený aj koncept ako investičná dohoda. Podľa tejto dohody sú podmienky všetkých zmlúv uzatvorených investormi pevne stanovené na 25 rokov a samotné zmluvy možno uzavrieť priamo s vládou Kazachstanu.

 

 

Strategické partnerstvo v oblasti kritických nerastov

Súbežne s úpravou miestnej legislatívy navštívil Kazachstan v marci 2023 britský minister zahraničných vecí James Cleverley . V dôsledku návštevy strany podpísali memorandum o strategickom partnerstve v oblasti kritických nerastov. Na čerpanie zdrojov musia britskí investori vykonať audit dostupných a overených rezerv. Za týmto účelom sa začal proces digitalizácie zdrojov Kazachstanu. V súčasnosti Kazachstan vytvára jednotnú platformu založenú na princípe “one window” pre investorov a užívateľov podložia (minerals.gov.kz). Oficiálnym cieľom platformy je automatizovať všetky obchodné procesy v ťažobnom sektore a poskytnúť investorom jednoduchší spôsob získavania geologických údajov, ktoré sú kľúčovým faktorom pri ich rozhodovaní. V roku 2022 bolo do databázy portálu nahraných viac ako 30 000 geologických správ . V roku 2023 ďalších približne 24 000. Podľa predsedu Geologického výboru Ministerstva priemyslu Kazachstanu Erlana Galijeva sa portál po stiahnutí hlavného súboru správ stane pohodlným nástrojom pre investorov.

 

 

Rozsah prítomnosti britských spoločností v Kazachstane

V Kazachstane dnes pôsobí viac ako 550 britských spoločností , najmä v oblasti ťažby a logistiky. Zastúpené sú aj spoločnosti z oblasti techniky, obchodu, vedy, financií, výroby. Hlavný dôraz sa prirodzene kladie na ťažbu prírodných zdrojov. Jedným z najrozsiahlejších projektov je ťažba medi. Celkovo spoločnosť od roku 2014 investovala 6 miliárd dolárov a zvýšila produkciu z 84 000 ton medi ročne na takmer 380 000 ton medi do roku 2022, uviedol generálny riaditeľ Andrew Južný Juh. KAZ Minerals je najväčším aktívom v Spojenom kráľovstve na ťažbu medi v Kazachstane. Potenciál Kazachstanu na prieskum a rozvoj kritických nerastov je v súlade so stratégiou pre kritické nerasty prijatou v júli 2023.

 

 

Jeho cieľom je poskytnúť Británii kritické materiály, ktoré potrebuje na udržanie technologického náskoku. Potvrdzujú to Geoff Townsend , zakladateľ Asociácie kritických minerálov, a David Schofield , riaditeľ National Geosciences proti British Geological Survey. Z 18 kritických minerálov identifikovaných stratégiou sa štyri ťažia v Kazachstane (bizmut, gálium, prvky vzácnych zemín, kremík) a 10 bolo preskúmaných (vanád, volfrám, cín, tantal, niób, horčík, lítium, indium, grafit, kobalt). V Kazachstane existuje množstvo podnikov, ktoré majú schopnosť spracovávať a vyrábať kovy vzácnych zemín. Jedným z nich je známy metalurgický závod Ulba [kazašsko-čínsky závod na montáž paliva v kazašskom meste Usť-Kamenogorsk], ktorý vyrába berýlium, tantal, niób a urán. V Kazachstane pôsobia aj spoločnosti ako Ferro Alloy, Rio Tinto a Aremca. Prirodzene pod patronátom britského ministerstva pre rozvoj podnikania a obchodu .

 

Komplexnú analýzu zdrojov, logistiky a výrobných kapacít Kazachstanu vykonávajú britské think-tanky, napríklad Policyexchange.org. Osobitnú pozornosť si zaručuje činnosť súkromnej spoločnosti Astra Mining Kazakhstan Limited v Kazachstane . Je dcérskou spoločnosťou Astra Mining Limited. V Kazachstane vlastnia množstvo aktív , ktoré priamo súvisia so zásobovaním Británie kritickými nerastmi. V Kazachstane pôsobí aj britská spoločnosť Pensana , ktorá sa špecializuje na spracovanie kovov vzácnych zemín . Táto spoločnosť začala v roku 2022 neočakávane stavať závody v Británii. Produkcia je plánovaná na dosiahnutie projektovanej kapacity v roku 2024. Zvláštnosťou tejto spoločnosti je, že jej výrobné zariadenia sú jedným z troch veľkých projektov mimo Číny na spracovanie kovov vzácnych zemín. Pripomeňme, že asi 80 % spracovania kovov vzácnych zemín je sústredených v Číne. Aktivity Pensany sú zamerané na oslabenie pozície čínskych podnikov na tomto trhu.

 

 

Britské ciele v Kazachstane

Hlavným cieľom je izolovať kazašskú ekonomiku od ruskej a prevziať kontrolu nad dopravnou a výrobnou infraštruktúrou, ktorá sa stane súčasťou čínskeho projektu Pás a cesta. Podľa odborníkov z centra Policy Exchange sme za posledných desať rokov boli svedkami rýchlej priemyselnej integrácie s Čínou. Pod rúškom ekonomickej suverenity Kazachstanu Briti vynakladajú maximálne úsilie, aby získali kontrolu nad Kazachstanom. Kto ovláda kľúčový blok systému, ovláda celý systém. Komplexná práca britských verejných a súkromných štruktúr v Kazachstane je namierená nielen proti Rusku, ale aj proti Číne. A na konfrontáciu s Britmi sú potrebné koordinované kroky týchto dvoch krajín.

Rybár

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov