.
Aktuality, Letectvo,

Slovenské technické múzeum a český výrobca lietadiel Aero podpísali memorandum o spolupráci

Odolena Voda, 29. februára 2024 − Slovenské technické múzeum (STM), pobočka Múzeum letectva v Košiciach a AERO Vodochody AEROSPACE (Aero) podpísali memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti dokumentácie, propagácie a technického rozvoja letectva. Vzájomná spolupráca je zameraná na význam letectva, leteckej techniky a činností, uznávajúc ich spoločenskú dôležitosť v histórii, súčasnosti aj v budúcnosti.


 

.

 

Memorandum zahŕňa napríklad spoluprácu v oblasti podpory aktivít pri dokumentovaní histórie československého letectva a súčasnosti českého a slovenského letectva, vzájomnej propagácie aktivít zúčastnených strán v rámci verejných podujatí alebo poskytovaní odbornej pomoci, podpory a poradenstva. Dôležitým bodom memoranda je rozširovanie zbierkového fondu – múzejnej zbierky letectva a leteckej techniky Slovenského technického múzea. Spolupráca je zameraná aj na realizáciu tematických spoločenských a vzdelávacích podujatí alebo propagáciu činnosti zúčastnených strán prostredníctvom vydávaných publikácií, informačných a propagačných materiálov.

 

Ing. Viktor Sotona, MBA, prezident a predseda predstavenstva spoločnosti Aero, hovorí: „Zachovať, sprístupniť a prezentovať mimoriadne bohatú históriu československého leteckého priemyslu širokej verejnosti a odborníkom je dôležitým poslaním. Preto nás veľmi teší, že sme spojili svoje letecké sily so Slovenským leteckým múzeom a že môžeme spoločne nastoliť ten správny kurz aj smerom do budúcnosti.”

 

Hoci je košické múzeum zapamätateľné najmä vďaka jedinečnej tzv. galérii lietadiel – darov prezidentov a vlád štátov Európy, Ázie a USA, najväčšou výzvou pre túto inštitúciu je dobudovanie komplexnej múzejnej zbierky dokumentujúcej „zlatú éru” československého letectva.

 

 

Mgr. Zuzana Šullová, generálna riaditeľka Slovenského technického múzea: ,,Je preto pre nás mimoriadnou cťou udržiavať a rozvíjať partnerský vzťah s českou leteckou výrobnou spoločnosťou. Ako múzejníci si mimoriadne vážime všetku podporu, poradenstvo, a najmä zodpovednosť Aero aj v otázkach uchovania „odkazu pre budúce generácie” a súčinnosť pri uchovaní a prezentácii technického kultúrneho dedičstva z oblasti histórie letectva.”

 

Mesto Košice – sídlo STM a súčasne aj STM-Múzea letectva je úzko späté s výrobkami Aero Vodochody. Od počiatku 60. rokov minulého storočia sa Košice a blízky Prešov stali centrami výcviku leteckého personálu čs. vojenského letectva. Až do začiatku 21. storočia sa na letiskách v Prešove, a najmä v Košiciach, vycvičili stovky pilotov a technického personálu na lietadlách firmy Aero. Stali sa tak centrami, ktoré veľmi úzko spolupracovali na vývoji lietadiel L-29, L-39 všetkých verzií a L-59. Vykonávali sa vojskové skúšky lietadiel a v spolupráci s oddeleniami vývoja a konštrukcie podniku Aero Vodochody úspešne zavádzali uvedené typy lietadiel do prevádzky. Za vyvrcholenie môžeme považovať i činnosť svetoznámej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy, ktorá celé desaťročie (1992 – 2002) prezentovala letecké umenie českých a slovenských vojenských pilotov na lietadlách L-39 na najvýznamnejších leteckých dňoch Európy.

 

Ing. Miroslav Hájek, riaditeľ STM-Múzea letectva: „Zastávame názor, že česká a slovenská verejnosť si zaslúži poznať úspechy československého, v súčasnosti českého a slovenského leteckého priemyslu, úspechy v jednej z najnáročnejších technických oblastí. Jedným z nástrojov je aj toto memorandum, ktorého napĺňanie zo strany Aero a STM by malo byť v konečnom dôsledku nápomocné pri budovaní hrdosti na technickú vyspelosť v Českej republike a Slovenskej republike. Naším spoločným cieľom je propagovať historickú a súčasnú technickú úroveň leteckého priemyslu na našich územiach.”

 

Podpisom memoranda o porozumení zúčastnené strany nadväzujú na spoluprácu z roku 2022 pri organizovaní mimoriadne úspešnej medzinárodnej konferencie pri príležitosti 100. výročia narodenia hlavného konštruktéra lietadla Aero L-39 Albatros Ing. Jana Vlčka, ktorá sa konala v STM-Múzeu letectva v Košiciach.

 

 

Ing. Jan Chvojka, riaditeľ marketingu a PR spoločnosti Aero: „Sme veľmi hrdí na konštruktérsky a vizionársky odkaz Jana Vlčka, pretože Albatros je nadčasové lietadlo, ktoré prispelo k výcviku pilotov vzdušných síl desiatok krajín a je tiež základom súčasnej platformy L-39NG pre výcvik stíhacích pilotov.”

 

Múzeum letectva v Košiciach prezentuje zreštaurované, kompletné a v maximálnej možnej miere funkčné unikáty ako sú napr. L-29 Delfín, prvé lietadlo L-39 Albatros overovacej série v. č. 0001 alebo L-39V − verziu lietadla, ktorých v rámci série L-39 bolo vyrobených len 8 kusov a bolo aj súčasťou svetoznámej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Dokumentácii vývoja letectva a leteckej techniky sa Slovenské technické múzeum systematicky venuje už od svojho založenia v roku 1947. Mimoriadne pozitívnym zlomom v prezentácii výsledkov tejto činnosti bolo založenie samostatnej pobočky STM-Múzea letectva v Košiciach, ktoré tohto roku v polovici apríla otvorí už svoju 22. návštevnícku sezónu.

 

Slovenské technické múzeum je štátna príspevková organizácia zriadená Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a jeho hlavným poslaním je komplexná dokumentácia dejín a vývoja vedy a techniky, výroby, dopravy a priemyslu v Slovenskej republike – budovanie, ochrana a prezentácia zbierkového fondu. Zbierka letectva a leteckej techniky spravovaná Slovenským technickým múzeom aktuálne obsahuje takmer 1 500 zbierkových predmetov, ktoré dokumentujú históriu letectva, vývoja lietadiel, leteckých motorov a prístrojovej techniky, od počiatkov lietania až po nedávnu minulosť. Je prezentovaná na ploche takmer 20 000 m2 v jedinečnom Múzeu letectva v Košiciach.

 

 

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. sa zameriava na vývoj, výrobu, údržbu a modernizáciu civilných a vojenských lietadiel a je najväčším leteckým výrobcom v Českej republike a jedným z najstarších leteckých výrobcov na svete. V oblasti vlastných lietadiel je Aero stálym partnerom celého radu armádnych letectiev a má silné postavenie na trhu s vojenskými cvičnými a ľahkými bojovými lietadlami. Vďaka 11 000 lietadiel, ktoré vyrobilo za 100 rokov svojej existencie, stovkám lietadiel L-39 Albatros, ktoré sú stále v prevádzke u desiatok vojenských prevádzkovateľov i v celom rade demo tímov, a najmä vďaka novým lietadlám L-39NG sa Aero profiluje ako líder na svetovom trhu s prúdovými cvičnými lietadlami. V oblasti civilného letectva Aero spolupracuje s najväčšími leteckými výrobcami na širokej škále projektov a je partnerom v niekoľkých risk-sharingových programoch, kde je zodpovedné nielen za výrobu a montáž leteckých celkov, ale tiež za ich vývoj.
Radka Černá

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov