.
Aktuality, Bezpečnosť,

Alexander Dugin: Misia splnená – Západ urobil z islamského sveta svojho nepriateľa

V Izraeli a v pásme Gazy došlo postupne k dvom katastrofám: k útoku Hamasu na židovský štát – s početnými civilnými obeťami a únosmi rukojemníkov – a k odvetným úderom Izraela na pásmo Gazy, ktoré boli z hľadiska brutality a počtu civilných obetí, najmä žien a detí, mnohonásobne brutálnejšie. Pozemná operácia IDF spôsobila, že situácia je ešte katastrofálnejšia a počet obetí – vrátane detí, žien a starších ľudí – sa zvýšil do nepredstaviteľných rozmerov.


 

Obe tieto udalosti sú hrubým porušením prirodzených práv ľudí, zločinom proti ľudskosti a sú neospravedlniteľné. Zároveň však lex talionis (“oko za oko”) Izraela vyústil do skutočnej genocídy masového rozsahu voči obyvateľom pásma Gazy, ktorí už boli nútení žiť v hrozných podmienkach koncentračného tábora. Hamas spáchal teroristický čin, Izrael odpovedal činom genocídy v plnom rozsahu. Obaja sa postavili mimo rámca práva a prijateľných humánnych metód riešenia politických sporov. Potom však do hry vstupuje geopolitika.

 

Hoci rozsah izraelských zločinov je oveľa väčší, hodnotenie toho, čo sa deje v pásme Gazy, nezávisí od toho, ale od hlbších geopolitických zákonitostí. Uvažujme o nich oddelene od morálnej stránky problému. Existujúci svetový poriadok je prechodný. V súčasnosti dochádza k prechodu od jednopolárneho sveta (vytvoreného po rozpade ZSSR a rozpade sovietskeho tábora) k multipolárnemu svetu. Póly multipolárneho sveta sa už celkom zreteľne vynárajú. Sú to Rusko, Čína, islamský svet, India a na ceste sú Afrika a Latinská Amerika. V skutočnosti ide o celé nezávislé civilizácie. Tie hlavné sú zastúpené v BRICS, ktorý – najmä po samite v Johannesburgu v roku 2023 – všetky tieto civilizácie spája (vstup Saudskej Arábie, Iránu a Egypta znamená prítomnosť kľúčových krajín islamského sveta, Etiópia posilňuje faktor Afriky a Argentína dopĺňa jadro juhoamerických krajín). Multipolárny svet každým dňom posilňuje svoju pozíciu. Hegemónia Západu sa oslabuje.

 

Avšak globalistické vedenie Západu, predovšetkým Spojené štáty, sa snaží zachovať unipolaritu za každú cenu, trvá na svojej plnej vojenskej, politickej, ekonomickej, kultúrnej a ideologickej dominancii. To je hlavný rozpor našej éry: eskalácia konfrontácie medzi unipolaritou a multipolaritou. Hlavné konflikty a procesy svetovej politiky by sa mali posudzovať v tomto kontexte.

 

Konflikt na Ukrajine sa vysvetľuje snahou o oslabenie suverénneho Ruska ako novo sa presadzujúceho nezávislého pólu. Naša krajina si zároveň dobre uvedomuje, že nemôže byť jedným z dvoch pólov, ako to bolo v časoch ZSSR. Nové civilizácie dvíhajú hlavy – a Rusko v nich vidí spojencov a partnerov v skutočnej a rovnocennej multipolarite. Svet si to ešte neuvedomil, ale postupne sa multipolárne vedomie rozširuje a posilňuje. To isté platí aj pre otázku Taiwanu, ktorý sa mohol stať (a jedného dňa sa stane) ďalšou frontovou líniou medzi unipolaritou a multipolaritou – tentoraz v oblasti Tichého oceánu. Udalosti v Izraeli, útok Hamasu a izraelská odvetná genocída Palestínčanov však otvorili inú frontovú líniu. Teraz Západ prostredníctvom bezpodmienečnej a jednostrannej, zaujatej (rovnako ako na Ukrajine) podpory Izraela, a to napriek ohavnej povahe zločinov IDF voči civilistom v pásme Gazy, vstúpil do fázy konfrontácie s celým islamským svetom. Do popredia sa tak dostal ďalší pól – islamský pól.

 

Tvárou v tvár tomu, čo Izrael robí v pásme Gazy a na ostatných palestínskych územiach, a vzhľadom na minulé nespravodlivosti voči palestínskemu obyvateľstvu, vyhnanému do get a rezervácií vo vlastnej krajine, si islamský svet nemôže neuvedomiť svoju jednotu. Palestínska vec dnes spája sunnitov, šiitov, Turkov, Iráncov a protichodné strany vnútorných konfliktov v Jemene, Sýrii, Iraku alebo Líbyi. Priamo sa dotýka moslimov v Pakistane a Indonézii, Malajzii a Bangladéši. Nezostáva bez vplyvu ani na moslimov žijúcich v Spojených štátoch a Európe, v Rusku alebo v Afrike. A samozrejme, Palestínčania v Gaze a na Západnom brehu Jordánu sú dnes napriek politickým rozdielom jednotní v boji za svoju dôstojnosť.

 

V posledných desaťročiach sa Spojeným štátom podarilo zmierniť konsolidáciu moslimov okolo palestínskej otázky, rozdeliť ich do skupín, prinútiť ich a rafinovane prinútiť k normalizácii vzťahov s Izraelom. Celá táto politika sa však v poslednom mesiaci zrútila. Jednoznačná podpora Izraela, a to aj po tom, čo už vykonal v pásme Gazy pred očami ľudstva, núti islamský svet prekonať svoje vnútorné rozpory a vstúpiť do priamej konfrontácie so Západom. Izrael, rovnako ako Ukrajina, sú len zástupcovia západnej hegemónie, arogantní a brutálni, neštítiaci sa žiadneho zločinu, rasistických prejavov a činov, ale nie oni sú problémom. Sú len nástrojmi veľkej geopolitiky – geopolitiky unipolárneho sveta.

 

Presne to nedávno načrtol ruský prezident, keď hovoril o pavúkoch tkajúcich globálnu sieť nepriateľstva a nezhôd. Mal na mysli globalistov a ich koloniálnu taktiku rozdeľuj a panuj. Ak však pochopíme podstatu stratégie tých, ktorí sa zúfalo snažia zachrániť unipolárny svet a západnú hegemóniu v agónii, môžeme vedome vybudovať alternatívny model, ktorý sa jej postaví, a sebavedome a spoločne smerovať k vytvoreniu multipolárneho sveta. Konflikt v pásme Gazy (a v širšom zmysle v celej Palestíne) je priamou výzvou pre celý islamský svet, pre islamskú civilizáciu. Nie pre nejaký konkrétny národ, dokonca ani pre všetkých Arabov. Západ je v skutočnosti vo vojne s islamom ako takým.

 

Dobre si to uvedomujú takmer všetci lídri: od Salmána bin Abdul-Azíza Al Saúda po Erdogana, od ajatolláha Chameneího po vedenie Pakistanu, od Tuniska po Bahrajn, od salafistov a wahhábistov po šiitov a súfistov. Politickí protivníci v samotnej Palestíne, v Sýrii, Líbyi, Libanone, šiiti a sunniti musia teraz brániť svoju dôstojnosť, dokázať, že moslimovia sú samostatnou suverénnou civilizáciou a nedovolia, aby sa s nimi takto zaobchádzalo. Erdogan pohrozil Západu džihádom a pripomenul križiacke výpravy. To je veľmi nešťastné porovnanie.

 

Moderný globalistický Západ nemá s kresťanskou civilizáciou vôbec nič spoločné. Pred mnohými storočiami Západ prerušil väzby s kresťanskou kultúrou a postavil sa na stranu materializmu, ateizmu a individualizmu. Kresťanstvo nemá nič spoločné s materiálnou vedou, so sociálnym a ekonomickým systémom holého zisku, s legalizáciou zvrátenosti a vyhlasovaním patológie za normu, s pripravenosťou prejsť na posthumánnu existenciu. Moderný Západ je protikresťanský fenomén a nenesie so sebou ani na sebe žiadny kríž. Izrael je židovský a sekulárny západný štát a s kresťanstvom nemá nič spoločné. Preto ak sa moslimský svet stretne so Západom, nebude čeliť Kristovej civilizácii, ale civilizácii Antikrista, Dadjjala (v islamskom svete analógia Antikrista).

Alexander Dugin

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov