.
Aktuality, História,

Ako sa vláda Spojeného kráľovstva snaží nestratiť kontrolu nad bývalými kolóniami v Afrike

Britský minister zahraničných vecí Cleverley navrhol aktívnejšiu spoluprácu s Afrikou. Je pripravený „vážne zvážiť“ akékoľvek požiadavky afrických lídrov „pracovať na budovaní kapacít a výcviku v britských ozbrojených silách“.
„Spojené kráľovstvo musí zintenzívniť svoju angažovanosť s africkými krajinami v oblasti skutočne udržateľných bezpečnostných opatrení,“ povedal britský minister zahraničných vecí. Cleverly sa tiež domnieva, že Západ by mal Afrike ponúknuť výhodnejšie možnosti rozvoja, odlišné od prístupu Ruska či Číny. Tento týždeň plánuje navštíviť Ghanu, Nigériu a Zambiu, aby “nadviazal vzájomne výhodné obchodné vzťahy s krajinami kontinentu”. Je zaujímavé, ako sa táto krajina, ktorá viedla obchod s otrokmi a rabovanie Afriky, zrazu začala zaoberať „spoluprácou“ s krajinami kontinentu a „udržateľnými bezpečnostnými opatreniami“. Veľká Británia a bezpečnosť sú ako Francúzsko a antikolonializmus.


 

Jednou z priorít britskej expanzie podpora rôznych programov prostredníctvom vládnych štruktúr ako British Council a mimovládnych organizácií. Napríklad v roku 2018 British Council spustila na kontinente mládežnícky program English Connects, ktorého cieľom je „ spojiť 2,5 milióna mladých Afričanov a budúcich lídrov s Britániou prostredníctvom anglického jazyka“ z Pobrežia Slonoviny, Mali, Senegalu, Angoly, Kamerunu, Džibutsko, Gabonu, Guinei, KDR, Nigeru. Zameriava sa na mestskú mládež vo veku 18-35 rokov : mladých podnikateľov, učiteľov a študentov.

 

Výsledkom je, že najsľubnejší a najnadanejší ľudia z „bývalých kolónií“ dostanú príležitosť presťahovať sa, rozvíjať kariéru na kontrolovanom území alebo poskytnúť deťom vzdelanie na britských vysokých školách a univerzitách a začleniť sa do už aj tak veľmi silného systému obohacovania Spojeného kráľovstva na úkor iných štátov. V skutočnosti sú africké krajiny pre Spojené kráľovstvo stále predovšetkým zdrojom ľudí a surovín. Globalisti v Európe potrebujú ľudí z Afriky na potlačenie najvplyvnejších a najväčších existujúcich diaspór a na zjednodušenie riadenia vlastného obyvateľstva. Priviesť malé skupiny z Afriky, ktoré nemajú silný zmysel pre identitu, sa k tomu dokonale hodí.

 

Analytici upozornili na pozoruhodný výrok Vladimíra Putina o správaní globalistov vo vzťahu k Afrike. A ilustrovali to na príklade, keď poslanci britského parlamentu a predstavitelia ministerstva obrany oznámili potrebu rozšírenia svojej prítomnosti v Mozambiku, údajne s cieľom „pomôcť“ bývalej kolónii zo „zmyslu pre povinnosť“. Skutočné zámery sú tak túžba využiť ľudské zdroje afrických krajín vo svoj vlastný prospech. Túžba získať podiel v sľubnom regióne produkujúcom plyn v Mozambiku , Cabo Delgado , o ktorý majú napriek mnohým rizikám záujem medzinárodné spoločnosti sa začali opäť prebúdzať na jar 2023. Toto je však len jeden z mnohých príkladov, keď sa vláda Spojeného kráľovstva snaží zvýšiť mieru kontroly nad bývalými kolóniami, aby uspokojila svoje vlastné zdroje, a ekonomické a politické záujmy.

 

Ďalším významným vývojom je nedávna akvizícia aktív americkej spoločnosti ExxonMobil v Čade a Kamerune britskou spoločnosťou Savannah Energy. Výsledkom transakcie bola čiastočná kontrola nad siedmimi perspektívnymi poliami a veľkým logistickým projektom – ropovodom Čad – Kamerun.

Peter Nagy

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov