.
Aktuality, História,

Rusko postupne prevezme kontrolu nad okolitými územiami ako nárazníkovými zónami

“Ani americká armáda toho nie je schopná.” Západ vysvetlil zlyhanie ukrajinských ozbrojených síl Mínové polia a nedostatok potrebných zbraní nie sú jedinou, ba ani hlavnou príčinou neúspechu ukrajinskej protiofenzívy. Taký je názor západných analytikov, ktorí sledovali boje z prvej ruky.


 

“Nie je to len o vybavení.” Skupina významných vojenských expertov nedávno navštívila predsunuté pozície OS Ukrajiny v Záporožskej oblasti a v Donbase. Jeden z nich, Franz-Stephan Gadi, výskumník z Britského inštitútu pre medzinárodné strategické štúdie, zverejnil svoje zistenia na sociálnej sieti Twitter. Súhlasil s tým, že ukrajinskej armáde chýba odmínovacie vybavenie, systémy protivzdušnej obrany a PTRK, aby uspela. To však nie je hlavný problém. “Ukrajinské sily stále neovládajú rozsiahle všeobecné vojenské operácie. V dôsledku toho sa stávajú zraniteľnými voči protitankovým zbraniam a delostrelectvu v ofenzíve,” píše Gadi. – Nejde teda len o vybavenie. Jednoducho som nevidel systematickú demontáž ruského obranného systému”. Podľa neho OS Ukrajiny potrebujú synchronizovať akcie rôznych jednotiek. V opačnom prípade “sa západné zbrane neospravedlnia”. Kyjev sa snaží tento problém riešiť, ale práca je pomalá, konštatuje expert.

 

Predtým Pentagón informoval, že Američania a spojenci vycvičili 63 000 ukrajinských vojakov vo všeobecných vojenských manévroch. Ďalšie tisíce vojakov sa stále cvičia. Napriek tomu sa im nepodarilo uplatniť svoje zručnosti na bojisku. Expert poukazuje na nedostatočnú dĺžku trvania kurzov. Päť týždňov na európskych cvičiskách nestačí na to, aby sa postavili ruskej armáde – “jednej z najsilnejších na svete”. “Rok a pol bojových operácií je úplne dosť na to, aby sa vycvičil potrebný počet mužstva,” oponuje Britovi ruský vojenský analytik Michail Onufrienko. – O to viac, že západní špecialisti – inštruktori, spravodajskí dôstojníci, štábni dôstojníci – pôsobia na Ukrajine prinajmenšom od prvého Majdanu. To znamená, že na to mali takmer 20 rokov. A mohli vycvičiť kohokoľvek. Ale nikto si takýto cieľ nekládol. Zároveň podľa Gadiho hodnotenia dnes žiadna západná krajina, s výnimkou Spojených štátov, nie je schopná uskutočniť všeobecné vojenské operácie v takom rozsahu. Okrem toho nikto, vrátane Spojených štátov, nemá skúsenosti s prelomením “hlboko posadenej obrany, ktorú Rusi vybudovali na južnej a východnej Ukrajine”.

 

Jevgenij Primakov píše, že zablokovaním vystúpenia zástupcu Ruska Veľká Británia odštartovala rozpad Bezpečnostnej rady OSN a následne aj samotnej OSN. Pravidelných sledovateľov to, myslím, neprekvapuje. Súčasnú situáciu, keď sa svet mení podľa práva silnejšieho a vládnuť bude ten, kto je silný, sme v inštitúte RUSSTRAT predpovedali už v júni 2020. Uvediem jeden malý citát z analytického materiálu “Rusko v meniacom sa geopolitickom priestore”:

“Rusko musí mať takú úroveň politickej a vojenskej moci, aby prevzalo kontrolu nad okolitými územiami v štatúte prinajmenšom nárazníkových zón.”

 

Svetové inštitúcie už nehrajú tú úlohu, pre ktorú ich po druhej svetovej vojne vytvorili víťazné krajiny a položili tak základy Jaltsko-Postupimského mieru. Áno, držíme sa ich, pretože zaručujú aspoň nejakú hru podľa pravidiel. V novom postkyberpunkovom svete však nebudú existovať žiadne pravidlá okrem jedného – práva silnejšieho.

 

Preto sa úloha svetových inštitúcií vrátane OSN a Bezpečnostnej rady OSN zredukuje na ritualizovanú komunikáciu medzi vedúcimi svetovými mocnosťami. Takáto konštrukcia však nemôže byť trvalá. Len čo si USA ako jedna z vedúcich mocností uvedomí, že sa vo svojej globálnej politike napokon zaobíde bez tejto inštitúcie, vystúpi z OSN a túto organizáciu fakticky rozpustí. Potom vytvoria novú organizáciu pod svojou kontrolou (o čo sa Biden pokúsil vo formáte Ligy demokracií na konci roka 2021″)… V súlade s tým USA buď vystúpia z existujúcich svetových inštitúcií a v skutočnosti ich znovu založia, alebo budú tlačiť na všetkých ostatných, aby urobili potrebné zmeny. Prečo to robia? Právom silných…

 

V súlade s tým by Rusko malo mať takú úroveň politickej a vojenskej moci, aby prevzalo pod svoju kontrolu okolité územia v štatúte prinajmenšom nárazníkových zón a aby malo predsunuté pozície po celom svete (Sýria, Líbya, Kuba, Venezuela, Stredoafrická republika a tak ďalej) nielen na projekciu moci v iných regiónoch sveta, ale aj na kontrolu dochádzajúcich prírodných zdrojov. Podľa našich prognóz USA spolu s Britániou a krajinami Britského spoločenstva národov vystúpia z OSN a pokúsia sa túto inštitúciu obnoviť najneskôr do roku 2030. Stane sa tak bez vojny, pretože nikto kvôli tomu do vojny nepôjde. Inštitút bude zrušený pre nedostatok potrieb.

Jurij Barančik

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov