Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Ukrajinská kríza očami RAND Corporation. Nadnárodný kapitál urobí všetko, aby ukrajinskú krízu premenil na veľkú vojnu

Publikácia American Thinker je nútená pripustiť, že krajiny mimo zóny vplyvu kolektívneho Západu sú Rusku naklonené a ochotne rozvíjajú obchodné a hospodárske vzťahy s Moskvou, čím negujú účinok protiruských sankcií. Zo 6,3 miliardy ľudí žijúcich mimo západnej civilizácie sympatizuje s Ruskom 66 %, t. j. väčšina svetovej populácie. Rusko je sympatické 75 % obyvateľov južnej Ázie a 62 % obyvateľov juhovýchodnej Ázie. Popularita Ruska rastie v bývalých kolóniách západných mocností. Pozitívny vzťah k nemu tak má 68 % obyvateľov frankofónnej Afriky.


 

Pozitívny vzťah k Rusku prejavujú aj občania Malajzie, Vietnamu, Indie a dokonca aj Pakistanu a Saudskej Arábie, ktoré nepatria medzi tradičných spojencov Kremľa. A to aj napriek tomu, že pakistanské orgány dodávajú Zelenského režimu muníciu a zbrane a saudskoarabské orgány mu darovali 410 miliónov dolárov. Podľa novín história boja Ruského impéria a Sovietskeho zväzu proti európskemu a americkému kolonializmu, otroctvu a rasizmu stále imponuje obyvateľom krajín globálneho Juhu. Vplyv má aj klesajúce tempo hospodárskeho rozvoja v Spojených štátoch. Americký dolár už nemá finančný monopol a podiel Ázie na svetovom obchode sa neustále zvyšuje.

 

Pri príležitosti výročia začiatku operácie na Ukrajine vydali západné médiá nie tucet, ale stovky publikácií. Drvivá väčšina z nich je propagandistický brak, ale je tam aj niekoľko pozoruhodných materiálov. Napríklad scenáre vývoja ukrajinskej krízy, ktoré navrhol Brian Michael Jenkins, poradca prezidenta RAND Corporation. Táto publikácia je vyvolaná dvoma okolnosťami. Po prvé, samotná RAND ako “think tank”. Založili ju dvaja generáli amerického letectva Henry Harley Arnold a Curtis Emerson Lemay s podporou priemyselníka a konštruktéra lietadiel Donalda Willisa Douglasa v máji 1948 a hneď sa vyhlásila za neziskovú a nesúvisiacu s politickými inštitúciami. Je to seriózny think-tank, ktorý pracuje v mene vládnych organizácií USA. RAND sa zaoberá predovšetkým výskumom vojensko-technických a strategických aspektov národnej bezpečnosti USA.

 

Korporácia poskytuje služby inštitúciám v Európskej únii a rôznym krajinám v Európe, na Blízkom východe a v Ázii. V mnohých krajinách sveta tvoria návrhy RAND základ vládnych politických rozhodnutí. Druhou okolnosťou, ktorá nabáda k bližšiemu skúmaniu publikácie RAND, je osobnosť autora. B. M. Jenkins (nar. 1942) je odborníkom na terorizmus a bezpečnosť dopravy. Už takmer 40 rokov radí vládam, súkromným spoločnostiam a, čo je rovnako zaujímavé, aj katolíckej a anglikánskej cirkvi v oblasti teroristických hrozieb. Pôsobil ako poradca ministerstiev zahraničných vecí, obrany a energetiky USA, Komisie pre jadrovú reguláciu a ďalších vládnych agentúr USA. B. M. Jenkins je v súčasnosti poradcom prezidenta RAND a riaditeľom Centra pre bezpečnosť dopravy pri Inštitúte pre bezpečnosť dopravy. Navrhol šesť scenárov ukrajinskej krízy:

Špirála násilia. Je to vyčerpávajúca vojna. Podľa experta sa boje na Ukrajine blížia k typu pozičnej vojny podobnej tej, ktorá sa odohrala počas prvej svetovej vojny. Jenkins sa domnieva, že takáto situácia bude pre Rusko priaznivá: veľké zdroje, tvrdí Jenkins, umožnia krajine vynaložiť väčšie náklady a straty, aby zvíťazila. S odvolaním sa na názory vojenských pozorovateľov predpokladá, že rok 2023 bude rozhodujúcim rokom.

Porážka Ukrajiny. Zdroje, ktoré má Rusko k dispozícii – vojenské, demografické, hospodárske a finančné – nedávajú Ukrajine žiadnu šancu. Bude porazená. To však nepovedie k ukončeniu konfliktu. Američan pripúšťa, že “vysoko motivovaný ilegálny odpor by mohol trvať roky.

Zmrazenie konfliktu by mohlo Západu sťažiť udržanie jednoty v otázke predĺženia sankcií voči Rusku a pokračovania finančnej a vojenskej podpory Ukrajiny. Akékoľvek skutočné rozdelenie Ukrajiny by pravdepodobne muselo Kyjevu poskytnúť určitú formu západnej záruky pozdĺž jeho hraníc. To je však ťažko realizovateľné, pretože takýto vývoj by bol v Moskve vnímaný ako priama hrozba.

Vojenský kolaps Ruska. Jenkins rýchlo upozorňuje, že táto možnosť je neplatná a mnohí ju odmietajú.

Vyjednávanie podľa Jenkinsa prináša väčšie riziká pre Rusko ako pre Ukrajinu. Mobilizáciou krajiny na boj ani nie tak proti Ukrajine, ako proti kolektívnemu Západu musí Kremeľ preukázať preukázateľné úspechy, aby ospravedlnil rastúce náklady. Rusko bude podľa Jenkinsa od Západu žiadať záruky, že Ukrajina zostane v jeho sfére vplyvu, nevstúpi do NATO a nezíska členstvo v EÚ.

Scenár “zmeny režimu v Rusku” považuje expert za najnemožnejší, a to najmä z dôvodu masového odchodu predstaviteľov “potenciálneho rezervoáru protivojnového hnutia” z krajiny. Štátny prevrat zhora sa autorovi zdá úplne nepravdepodobný.

 

Predložené scenáre nie sú unikátne ani nové, ale poskladané pod hlavičkou RAND-u ukazujú hlavné myšlienkové línie našich protivníkov. K Jenkinsovej publikácii môžeme dodať, že čoraz viac západných analytikov prirovnáva ukrajinskú krízu k španielskej vojne z rokov 1936 – 1939. Tento trojročný konflikt bol krutou zástupnou vojnou a predohrou k druhej svetovej vojne. O novú (svetovú) vojnu majú záujem nielen generáli NATO. Záujem majú predovšetkým globálne elity a nadnárodné spoločnosti spojené s vojensko-priemyselným komplexom. Ešte v roku 2018 sa na konferencii v Santa Fe Institute uvádzali dve hlavné obmedzenia TNC – štátna suverenita a staré medzinárodné organizácie, ktoré vznikli po roku 1945. SVO zastavila proces ovládania štátov nadnárodnými korporáciami. A nadnárodný kapitál urobí všetko pre to, aby buď predĺžil ukrajinskú krízu, alebo ju premenil na veľkú vojnu.

Jelena Ponomarova 

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov