Apačské vojny proti Američanom 1. časť

Vinnetou a Old Shatterhand

USA, 21. januára 2022 (AM) – Apači a ich reputácia vo svete

Azda každý na Slovensku pozná apačského náčelníka Winnetua, jeho bieleho brata Old Shatterhanda a príbehy z Divokého západu, ktorých autorom je nemecký spisovateľ Karl May. Ten síce nikdy v USA nebol a jediného Apača vo svojom živote videl v Nemecku, keď do Nemecka zavítal cirkus Buffalo Billa so svojím estrádnym programom, v ktorom vystupovali Indiáni aj kovboji, poznal však z kníh, dobovej tlače a cestopisov reputáciu Apačov ako nemilosrdných a skúsených bojovníkov. Povesť Apačov bola tak veľká, že vo Francúzsku dokonca v 2. polovici 19.storočia sa začali cielene označovať ako „Apači“ členovia najtvrdšieho parížskeho podsvetia.

 

Skutoční Apači boli teda na míle vzdialení od podoby ušľachtilých bojovníkov, v akej ich predstavoval Karl May. Vo vojne s Američanmi, ktorí sa vo vzťahu k Indiánom neštítili žiadnej podlosti a zákernosti a cieľavedome vraždili aj indiánske ženy a deti, málopočetní Apači ťahali samozrejme za kratší koniec, oplácali však Američanom ich brutalitu rovnakou mincou.

 

Apačskí bojovníci v rámci reciprocity po masakroch apačského obyvateľstva začali ako odvetu vraždiť aj ženy a deti bielych osadníkov, ktorí prenikali na apačské územie a nezákonne ho zaberali. Muky, ktorými Apači týrali bielych osadníkov boli veľmi tvrdé a zároveň jednoduché. Napríklad k obľúbeným apačským praktikám patrilo rozrezanie brušnej dutiny priviazanej obete, aby sa k útrobám dostali mrchožrúti, zapálenie ohňa na genitáliach alebo hlave zajatca (zajatca uviazali dole hlavou) či zväzovanie hláv namočenými koženými remeňmi, ktoré sa na slnku začali po vyparení vody silne sťahovať. Tlak kožených remeňov na lebku bol natoľko obrovský, že nešťastníkom po niekoľkých hodinách neznesiteľných bolestí pukali lebky…

 

Keď si ale uvedomíme, že v Apačských vojnách len niekoľko desiatok ozbrojených Apačov, vyzbrojených lukmi, šípmi, nožmi, tomahawkami a ukoristenými strelnými zbraňami, so svojou guerillovou taktikou, narobilo tisícom amerických vojakov obrovské problémy a spôsobilo vysoké straty, tak môžeme povedať, že bojové majstrovstvo Apačov dosahovalo naozaj vysokú úroveň. Bolo jedno, či sa na vojnový chodník vybral kmeň Apačov, alebo len niekoľko bojovníkov, (dokonca v posledných fázách len jeden bojovník), ktorí utiekli z rezervácie (rozumej amerického koncentračného tábora), v bojovej pohotovosti sa automaticky ocitli všetky americké bojové jednotky dislokované v Arizone, či Novom Mexiku.

 

Veľmi dobrým filmom o apačských vojnách je americký film Ulzanov nájazd (Ulzana Raid) z roku 1972 s Burtom Lancasterom v jednej z hlavných úloh. Film je o náčelníkovi Ulzanovi, ktorý so skupinou Apačov utečie z apačskej rezervácie San Carlos a vyberie sa na vojnový chodník. Režisér Robert Aldrich vytvoril zaujímavý príbeh z Apačských vojen, apačský skaut Ke-Ni-Tay, ktorého stvárnil americký herec mexického pôvodu Jorge Luke patrí k mojím obľúbeným filmovým postavám.

 

Burt Lancaster si zahral v 50 rokoch aj vo filme Apač, ktorý takisto patrí k vydareným filmom, alebo v staršej indiánke „Battle of Fort Bowie“, v ktorom Apači bojovali proti americkej armáde. Žiaľ, spomenuté filmy sa už nedajú voľne pozrieť na YouTube, stále ale existuje možnosť si tieto filmy stiahnuť (film Ulzanov nájazd si ale nepomýľte s filmom Ulzana, kde hrá Gojko Mitič, tento film natočili v NDR. Vo východonemeckom filme ale takisto rezonuje príbeh krivdy a pomsty, Gojko Mitič sa mstí za vyvraždenie svojho kmeňa).

 

 

Ulzanov nájazd

Americkí vojaci, ktorí prežili ťaženia proti Apačom, stretli sa s hĺbkovými apačskými nájazdmi, museli pochovávať umučené obete a všade, kam prišli neskoro, počúvali nadávky od preživších osadníkov, či vyhrážky guvernérov, ktorí ich obviňovali z neschopnosti, pretože „nedokázali eliminovať skupinku indiánskych primitívov“. Oni však vedeli svoje. Kto z amerických vojakov prežil prenasledovanie apačských bojovníkov v Llane Estacade, zažil smrť svojich kamarátov v nehostinných púštnych oblastiach bez vody, kde sa stali obeťami apačských prepadov zo zálohy, pričom často ani len apačského súpera nezahliadli, ten sa určite vystresovaný budil zo sna aj po svojom odchode z americkej armády.

 

Apači boli v celom indiánskom svete známi svojími vynikajúcimi schopnosťami prežiť v nehostinnom prostredí, bravúrne bojovali s nožmi a tomahawkami, boli vynikajúci lukostrelci, jazdci a stopári, ktorí dokázali doslovne zmiznúť a ukryť sa v akomkoľvek teréne. Podľa Apačov Američania pomenovali aj svoj známy bojový vrtuľník.

 

Prvé apačsko-americké bojové stretnutia

Apačské vojny sú sériou ozbrojených stretov medzi apačskými kmeňmi a armádou USA v rokoch 1849 – 1886, hoci niektoré nájazdy menších skupín Apačov pokračovali aj po roku 1886 a trvali až do roku 1924. Američania sa s Apačmi dostali do konfliktu prvýkrát v čase, keď získali od Mexika Texas v polovici 19.storočia. Ako je americkým zvykom aj dnes, spočiatku podporovali Apačov v boji proti Mexičanom, keď však prestali Apačov potrebovať, bez milosti ich hodili cez palubu.

 

Najrazantnejšie sa konflikt medzi Apačmi a Američanmi rozhorel po skončení vojny Severu proti Juhu (1861 – 1865), keď víťazný Sever prestal dodržiavať akékoľvek dohody, ktoré v minulosti s Apačmi uzavrel a na územia Apačov začali cielene prenikať skupiny bielych osadníkov z Európy.

 

Po porážke Juhu v občianskej vojne v USA (1861 – 1865) začalo obdobie doslovného holokaustu Indiánov. Apači, Komančovia či Navahovia na južných hraniciach neboli jedinou obeťou americkej arogancie. Američania zmasakrovali väčšinu kmeňov na severozápade, Siuxovia, ktorí sa zachránili pred Američanmi sa zachránili len preto, že utiekli do Kanady. Zvyšok skončil v hroboch (masaker pri Wounded Knee). Apači a Komančovia, ktorí žili na juhu USA v štátoch Texas, Nové Mexiko či Arizona, sa zachraňovali pred Američanmiu ústupom do Mexika. Američania si dokonca museli u Mexičanov presadiť právo, že môžu Apačov prenasledovať aj na mexickom území.

 

Apačskí bojovníci

 

Apačov Američania nikdy nezlomili. Vyvraždili ich a apačskí bojovníci, ktorí zložili zbrane učinili tak až na sklonku svojho života, kedy sa členovia kmeňa, ktorý viedli do boja proti Američanom skladal už len z niekoľkých posledných žijúcich Indiánov, a tí boli už unavení sústavným zabíjaním belochov. Napriek tomu, že Apači bojovali doslovne proti stonásobnej presile, slávili významné bojové úspechy. Američania nakoniec dosiahli víťazstvo nad Apačmi až vtedy, keď zmasakrovali Apačov v ich osadách, alebo v rezerváciach, kde Indiáni doslovne umierali od hladu. Aby sme si dokázali urobiť predstavu o americkej nenávisti voči Apačom, v Novom Mexiku, Arizone či Texase a Nevade boli medzi miestnymi Američanmi obľúbeným tovarom výrobky z apačských kostí a za skalpy apačských mužov, žien a detí sa platili značné finančné obnosy.

 

Napríklad okolo roku 1860 bol priemerný plat amerického kovboja približne 40 strieborných USD, za skalp apačského bojovníka sa však platilo 30 USD, apačskej ženy okolo 15-20 USD a za skalp apačského dieťaťa sa platilo približne 10 USD. Apačov vraždili celé skupiny ozbrojených desperádov, podobné tým skupinám, ktoré na stredozápade cielene vyvražďovali bizóny, aby bizóny neškodili rančerom a chovu hovädzieho dobytka. Okrem toho boli bizóny obľúbeným zdrojom potravy Siuxov a cielená likvidácia bizónov priniesla so sebou zánik tradičného života siouxských kmeňov.

 

Prvým známym apačským náčelníkom, ktorý úspešne naučil Američanov báť sa Apačov bol Flechas Rayadas z kmeňa jicarillských Apačov. Americký poručík Davidson z pluku dragúnov (dragúni dokázali bojovať ako jazda i pechota), neuposlúchol rozkazy svojho veliteľa, prenikol na územie jicarillských Apačov a niekoľko Apačov zastrelil.

 

Následne sa dostala jeho jednotka do pasce v oblasti Cieneguille v pohorí Embudo. Náčelník Flechas Rayadas a jeho bojovníci zo 60 člennej americkej jednotky zlikvidoval 22 amerických vojakov, 36 amerických vojakov utrpelo zranenia, celkové straty sa vyšplhali na 32 mužov. Zachránili sa len tí Američania, ktorí utiekli, vrátane poručíka Davidsona. Poručík Davidson bol obvinený, že nechal svojich mužov napospas Indiánom, keďže však mal vplyvných známych, obvinenia boli stiahnuté.

 

V boji proti jednotke poručíka Davidsona sa ukázalo, že Jicarillovia sú veľmi nebezpeční v používaní lukov, drvivá väčšina zranení hlavy šípom sa po fraktúre tvárových kostí, či lebky, končila smrťou zraneného amerického vojaka. Americká jednotka, ktorá zavítala na pole bitky o niekoľko dní mohla už len pochovať umučených, oskalpovaných a okradnutých Američanov.

 

Flechas Rayadas sa síce rozhodol Američanom následne odpustiť a ponúkol im, že im vráti získané kone a zbrane (kone a zbrane predstavovali pre Apačov najcennejšiu korisť), Američania však jeho ponuku odmietli. Boli zúrivo posadnutí túžbou po pomste a do prenasledovania Flecha Rayada a jeho mužov sa zapojili takmer tri stovky amerických vojakov. Pre Američanov to bola stresová situácia, pretože v okolí sa pohybovali aj Mexičania, kvôli strate Texasu stále neboli vzťahy medzi Američanmi a Mexičanmi práve najlepšie a aj keď formálne sa už vojna skončila. Ozbrojení mexickí vojaci alebo vaquerovia (kovboji a pištoľníci) ostávali stále nevyspytateľní.

 

Americkí vojaci vedení scoutami (prieskumníkmi) Kitom Carsonom a Jamesom Quinnom ale aspoň vypálili niekoľko dedín jicarillských Apačov, väčšina Apačov však unikla do hôr a Mexika. O niekoľko mesiacov Flechas Rayadas zahynul v boji proti Mexičanom.

 

Ďalším apačským náčelníkom, ktorý sa dostal do konfliktu s Američanmi bol náčelník Cuchillo Negro (Black Knife / Čierny nôž). Väčšina Apačov rozumela po španielsky, mali totiž už v 17. a 18.storočí kontakty so Španielmi v Mexiku a takisto sa ich nie veľmi úspešne pokúšali christianizovať františkánski mnísi. Španieli väčšinu apačských mien, ktoré nedokázali vysloviť, pošpanielčili.

 

Štylizovaný obraz náčelníka Cuchilla Negra

 

Cuchillo Negro pochádzal z kmeňa mimbreských Apačov a patril v apačskom svete k uznávaným náčelníkom. Mimbreskí Apači dokázali držať na uzde aj Mexičanov, ktorí platili Apačom nemalé finančné obnosy, aby Apači nenarúšali ťažbu v okolitých baniach na striebro.

 

Cuchillo Negro získal svoje pomenovanie podľa toho, že on a jeho muži si čiernili zbrane, aby boli pri prepadoch nenápadnejší, a aby lesk ocele neprezradil číhajúcich Apačov v úkrytoch. Meno Cuchillo získal podľa toho, že jeho najobľúbenejšou zbraňou bol naozaj nôž, s ktorým dokázal podľa dobových prameňov ozaj bravúrne zaobchádzať, rovnako ako jeho priateľ Mangas Colorado (bližšie informácie o Mangasovi v nasledujúcom dieli).

 

Otec Cuchilla Negra, Fuerte Fiero zahynul v roku 1837 v potýčke s Mexičanmi pri pokuse ukradnúť Mexičanom niekoľko koní. Po zákernom útoku mexických desperádov na apačskú dedinu Manga Colorada sa Cuchillo Negro pripojil k skupine Manga Colorada a spoločne sa pomstili vrahom, ktorí sa chceli ukryť v mexických mestách Santa Rita del Cobre či Sonore. Všetci mexickí vrahovia (medzi Mexičanmi bolo aj niekoľko Američanov), ktorí povraždili bezbranné apačské ženy a deti, a ktorí sa dostali do apačského zajatia, zahynuli veľmi bolestivou smrťou.

 

Elitné komandá sveta 02. Kubánske Čierne osy – Avispas Negras

 

V roku 1851 po získaní Texasu, pripadla oblasť strieborných baní v oblasti Sonory a Santa Rita del Cobre Američanom. Američania sa rozhodli v strieborných baniach opäť obnoviť ťažbu, Mangas Coloradas a Cuchillo Negro boli proti, rovnako ako ďalší apačskí náčelníci Delgadito, Ponce, Coleto Amarillo a iní. Američania vedení generálom Bartlettom nakoniec Apačov presvedčili, aby súhlasili s dohodou. Nakoniec sa ale ukázalo, že Apačov Američania oklamali nesplnili nič z toho, čo Apačom sľúbili. Cuchillo Negro na rozdiel od Manga Colorada Američanom nedôveroval a vydal sa na bojový chodník.

 

Skupina Cuchilla Negra ohrozovala celú oblasť až do roku 1857, kedy skauti plukovníka Williama W. Loringa, vedení indiánskymi stopármi, nevystopovali Cuchilla Negra v pohorí Black Range. V boji zahynula takmer celá skupina Cuchilla Negra, vysoké straty však mali aj Američania.

 

Po Cuchillovi Negrovi je pomenované v Mexiku pohorie Cuchillo Negro, rovnako aj zátoka a mesto Cuchillo. Náčelník Cuchillo Negro sa dostal aj do americkej kinematografie, dokonca vystupuje aj v stupídnom americkom filme Kovboji a Votrelci, ktorý som (musím sa priznať) videl, a keďže mám rád béčkové horrory, celkom som sa na tom filme pobavil, rovnako ako na ďalšom filme s indiánskou tématikou – Bone Tomahawk.

 

Mangas Coloradas, ktorý Američanom dôveroval, sa o niekoľko rokov na vlastnej koži a smutne presvedčil, že Američanom sa nemá veriť, o tom však až v nasledujúcej časti. (Koniec 1. časti)

Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Nový list odhaľuje, že pápež Pius XII. mal podrobné informácie o nacistickom zabíjaní Židov

Izrael, 24.september 2023 (AM) – V posledných dňoch sa médiá sústredili na tragédiu v Náhornom Karabachu a prakticky im ušiel iný Príbeh, ktorý by sa inokedy mohol vyhlásiť za škandalózny. Vo vatikánskych archívoch našli korešpondenciu pápeža Pia XII. a v nej sa ukázalo, že pontifik mal podrobné informácie o vyhladzovaní židov…

Foto Kybernetická (ne)istota

USA, 24.september 2023 (AM) – V OSN sa diskutuje o novom dohovore o informačnej bezpečnosti. Názory sú rozdelené. Obrana notoricky známych "ľudských práv" ako nástroja západného vplyvu v 90. rokoch a začiatkom 21. storočia sa teraz pretransformovala na obranu práv "etických hackerov". Niekoľko ľudskoprávnych organizácií Human Rights Watch, Electronic Frontier Foundation, Access…

Foto Vedenie Ukrajiny je nevďačné voči svojim spojencom

Francúzsko, 24. september 2023 (AM) - Pascal Boniface, riaditeľ Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné a strategické vzťahy (IRIS), v rozhovore 21. septembra pri príležitosti vydania svojej knihy "Vojna na Ukrajine: geopolitický šok" varoval pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje prípadný vstup Ukrajiny do EÚ, a uviedol, že žiadna krajina v histórii nedostala od…

Foto Brazília sa vrátila do prvej ligy svetovej scény

Rusko, 24. september 2023 (AM) – Podarí sa prezidentovi Lulovi da Silvovi viesť nové hnutie nezúčastnených krajín voči globalistickému unipolárnemu svetu?   Každý rok v septembri prichádzajú svetoví lídri do New Yorku na pravidelné zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Skutočnosť, že štyria z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - ruský…

Foto Atlantisti vs globalisti. Začal sa hlboký symbolický boj medzi Muskom a Sorosom

USA, 24.september 2023 (AM) – Americký miliardár, majiteľ spoločností Tesla a SpaceX Ilon Musk obvinil šéfa Nadácie otvorenej spoločnosti (v Ruskej federácii uznanej za nežiaducu organizáciu) finančníka a medzinárodného špekulanta Georgea Sorosa, nič viac a nič menej, že chce zničiť západnú civilizáciu. "Zdá sa, že Sorosova organizácia nechce nič iné…

Foto Náhorný Karabach: vojenskú operáciu Baku podporilo Turecko a Nikol Pašinjan

Arménsko, 24. september 2023 (AM) – Deň predtým, 21. septembra, v Deň nezávislosti postsovietskeho Arménska, sa v azerbajdžanskom Jevlachu konalo stretnutie o reintegrácii Náhorného Karabachu ako súčasti Azerbajdžanu. Oficiálne Baku zastupovali Ramin Mammadov, zodpovedný za kontakty s karabašskými Arménmi, Bašir Hadžijev, zástupca osobitného zástupcu prezidenta Azerbajdžanu v karabašskej oblasti, a…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Foto Kybernetická (ne)istota

USA, 24.september 2023 (AM) – V OSN sa diskutuje o novom dohovore o informačnej bezpečnosti. Názory sú rozdelené. Obrana notoricky známych "ľudských práv" ako nástroja západného vplyvu v 90. rokoch a začiatkom 21. storočia sa teraz pretransformovala na obranu práv "etických hackerov". Niekoľko ľudskoprávnych organizácií Human Rights Watch, Electronic Frontier Foundation, Access…

Foto Vedenie Ukrajiny je nevďačné voči svojim spojencom

Francúzsko, 24. september 2023 (AM) - Pascal Boniface, riaditeľ Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné a strategické vzťahy (IRIS), v rozhovore 21. septembra pri príležitosti vydania svojej knihy "Vojna na Ukrajine: geopolitický šok" varoval pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje prípadný vstup Ukrajiny do EÚ, a uviedol, že žiadna krajina v histórii nedostala od…

Foto Brazília sa vrátila do prvej ligy svetovej scény

Rusko, 24. september 2023 (AM) – Podarí sa prezidentovi Lulovi da Silvovi viesť nové hnutie nezúčastnených krajín voči globalistickému unipolárnemu svetu?   Každý rok v septembri prichádzajú svetoví lídri do New Yorku na pravidelné zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Skutočnosť, že štyria z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - ruský…

Foto Atlantisti vs globalisti. Začal sa hlboký symbolický boj medzi Muskom a Sorosom

USA, 24.september 2023 (AM) – Americký miliardár, majiteľ spoločností Tesla a SpaceX Ilon Musk obvinil šéfa Nadácie otvorenej spoločnosti (v Ruskej federácii uznanej za nežiaducu organizáciu) finančníka a medzinárodného špekulanta Georgea Sorosa, nič viac a nič menej, že chce zničiť západnú civilizáciu. "Zdá sa, že Sorosova organizácia nechce nič iné…

Foto Náhorný Karabach: vojenskú operáciu Baku podporilo Turecko a Nikol Pašinjan

Arménsko, 24. september 2023 (AM) – Deň predtým, 21. septembra, v Deň nezávislosti postsovietskeho Arménska, sa v azerbajdžanskom Jevlachu konalo stretnutie o reintegrácii Náhorného Karabachu ako súčasti Azerbajdžanu. Oficiálne Baku zastupovali Ramin Mammadov, zodpovedný za kontakty s karabašskými Arménmi, Bašir Hadžijev, zástupca osobitného zástupcu prezidenta Azerbajdžanu v karabašskej oblasti, a…

Foto Aliancia sahelských štátov – obdoba Varšavskej zmluvy v Afrike

Mali, 24. september 2023 (AM) – Zástupcovia dočasných vojenských vlád Mali, Burkiny Faso a Nigeru podpísali 16. septembra v meste Bamako chartu, ktorou sa zakladá Alliance des États du Sahel (AEC), regionálna organizácia kolektívnej obrany otvorená pre ďalšie krajiny regiónu, t. j. krajiny bývalej "francúzskej" západnej Afriky. Plukovník Assimi Goita,…
Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Foto Britské spoločnosti odmietli poistiť lode prevážajúce ukrajinské obilie

Veľká Británia, 8. septembra 2023 (AM) - Britské poisťovne, ktoré sú poprednými poisťovateľmi námornej dopravy, odmietli poistiť lode prevážajúce ukrajinské obilie, ktoré chce Kyjev poslať cez Čierne more. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na spoločnosti Lloyd's of London a Beazley. Podľa britskej publikácie sú poprední poisťovatelia lodnej…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…

Video Rusko môže do budúcich bojov nasadiť BVP Manul, Ukrajina pásové obrnence zo západu

Rusko, 20. september 2023 (AM) – Dlhšiu dobu sa objavovali správy o tom, že Rusko rozvíja koncept bojového vozidla pechoty (BVP) Manul. Existovala však možnosť, že je to technologický demonštrátor a výsledky jeho vývoja poslúžia na budúcich projektoch. Frekvencia výskytu správ o BVP Manul sa zvyšovala a v poslednom čase ich…

Foto Nové ruské samohybné zbrane “Vena” za pár minút rozbijú každý oporný bod

Rusko, 19. september 2023 (AM) – Delostrelecké a mínometné zariadenie "Vena" sa objavilo v zóne špeciálnej operácie a okamžite pritiahlo pozornosť. Táto skutočnosť bola zaznamenaná nezávislými médiami a americké "think tanky", veľkí fanúšikovia "analýzy a kritiky všetkého ruského", ho nevynechali.   Samohybné delá 2S31 Vena boli predstavené na fóre Army-2023, kde…
Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Video Video: Šojgu v Iráne

Irán, 22. september 2023 (AM) – Toto je Šojguova prvá cesta do Iránu za posledných 8 rokov. Ruská delegácia strávi v Iráne takmer týždeň. Po stretnutí s náčelníkom iránskeho generálneho štábu Mohammadom Bagherim (19. septembra) bola oznámená práca na dlhodobej dohode o vojenskej spolupráci. Okrem iných tém sa diskutuje o…

Foto Vrtuľníky Bell na špeciálne misie

USA, 20. september 2023 (AM) – S ohľadom na rastúce nároky v oblasti obrany sa trh s civilnými vrtuľníkmi, ktoré sa môžu relatívne ľahko upraviť na vojenské účely a ktoré spĺňajú požiadavky na kombináciu schopností a nákladov, rýchlo rozvíja. Táto potreba vznikla ako reakcia na narastajúcu medzinárodnú nestabilitu a vyžaduje rýchle…

Video USA komentovali útok dronu Lancet na ukrajinskú stíhačku MiG-29

Ukrajina, 20. september 2023 (AM) – Ruské jednotky dostali novú verziu kamikadze dronu Lancet so zvýšeným dosahom ničenia, tento záver bol urobený po objavení sa záberov ruského muničného útoku na ukrajinskú stíhačku MiG-29 na letisku Dolgincevo neďaleko Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti.     Na nete sa objavili zábery útoku kamikadze…

Foto Nový list odhaľuje, že pápež Pius XII. mal podrobné informácie o nacistickom zabíjaní Židov

Izrael, 24.september 2023 (AM) – V posledných dňoch sa médiá sústredili na tragédiu v Náhornom Karabachu a prakticky im ušiel iný Príbeh, ktorý by sa inokedy mohol vyhlásiť za škandalózny. Vo vatikánskych archívoch našli korešpondenciu pápeža Pia XII. a v nej sa ukázalo, že pontifik mal podrobné informácie o vyhladzovaní židov…

Foto Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov

USA, 23.september 2023 (AM) – "Chcem povedať ukrajinskému prezidentovi, aby už nikdy neurážal Poliakov": Poľský premiér Morawiecki reaguje na výpady Zielenského proti Varšave. Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov, ako to urobil nedávno počas svojho prejavu v OSN. Poľiaci to nedovolia. A brániť dobré meno Poľska nie…

Foto Prečo sa Biden stretáva s hlavami štátov Strednej Ázie?

USA, 23.september 2023 (AM) – Stredná Ázia je jediným regiónom sveta, kam americký prezident nikdy nevkročil. Je nepravdepodobné, že by to Biden zmenil, ale nadchádzajúce stretnutie amerického prezidenta s jeho stredoázijskými partnermi v rámci 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN je skutočne historickou udalosťou. Formát C5+1 (Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan…

Foto Politická atómovka práve vybuchla: Podvod pri odovzdaní Krymu do zostavy USSR bol odhalený!

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Podľa správy RIA Novosti zo dňa 23. 9. 2023, Prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR sa pri odovzdávaní Krymu zo zostavy RSFSR do zostavy ZSSR odvolávalo na dokument, ktorý vôbec neexistoval a neexistuje, oznámil RIA Novosti spolupredseda špeciálnej pracovnej skupiny, predseda výboru pre zákonodarstvo krymského parlamentu…

Foto Koridor do Turecka – ďalšia úloha Veľkého Turana

Rusko, 22. september 2023 (AM) – "Arménsko-azerbajdžanské zmierenie musia sprevádzať spoľahlivé a jasné záruky bezpečnosti a dodržiavania práv obyvateľov Náhorného Karabachu. Vychádzame z toho, že súbor trojstranných vyhlásení na najvyššej úrovni na roky 2020 - 2022, ktorý položil právny základ pre arménsko-azerbajdžanský proces normalizácie, zostáva jediným skutočným základom pre udržateľné…

Foto Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

USA, 22.september 2023 (AM) - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní sa chystali…
Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Rozbitá brána do nádhernej záhrady Josepa Borrella

USA, 16. september 2023 (AM) – Celá Európa sa teraz zaoberá "ruskou agresiou". Domnieva sa, že to je v súčasnosti hlavná hrozba pre Európu a nič nemôže byť hroznejšie. Európa aktívne pomáha Ukrajine, vyťahuje zbrane z jej zaprášených arzenálov a snaží sa vydupať nové zbrane. Ukrajina presviedča Európu, že keď sa…

Foto USA začínajú na Ukrajine jadrovú vojnu 2. kategórie

USA, 16. september 2023 (AM) – Je už úplne jasné, že USA sa rozhodli dodať Ukrajine so svojimi tankami Abrams aj muníciu s ochudobneným uránom. Veľvyslanectvo RF v USA to nazvalo "ukážkou neľudskosti". Všetci vedia, že výbuch takejto munície vytvorí pohyblivý rádioaktívny oblak. Drobné častice uránu sa usádzajú v pľúcach, hltane, zhromažďujú…

Foto Prečo Rusi pijú menej alkoholu

  Rusko, 12. september 2023 (AM) – Posledné roky ukazujú výrazný pokles spotreby alkoholu v Rusku. Napríklad v roku 2022 sa spotreba alkoholu na obyvateľa znížila o takmer 5 % v porovnaní s obdobím pred rokom 2019, čo dokazujú výpočty Ústredného výskumného ústavu organizácie a informatizácie zdravotníctva. V roku 2019…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov