Apačské vojny proti Američanom 1. časť

Vinnetou a Old Shatterhand

USA, 21. januára 2022 (AM) – Apači a ich reputácia vo svete

Azda každý na Slovensku pozná apačského náčelníka Winnetua, jeho bieleho brata Old Shatterhanda a príbehy z Divokého západu, ktorých autorom je nemecký spisovateľ Karl May. Ten síce nikdy v USA nebol a jediného Apača vo svojom živote videl v Nemecku, keď do Nemecka zavítal cirkus Buffalo Billa so svojím estrádnym programom, v ktorom vystupovali Indiáni aj kovboji, poznal však z kníh, dobovej tlače a cestopisov reputáciu Apačov ako nemilosrdných a skúsených bojovníkov. Povesť Apačov bola tak veľká, že vo Francúzsku dokonca v 2. polovici 19.storočia sa začali cielene označovať ako „Apači“ členovia najtvrdšieho parížskeho podsvetia.

 

Skutoční Apači boli teda na míle vzdialení od podoby ušľachtilých bojovníkov, v akej ich predstavoval Karl May. Vo vojne s Američanmi, ktorí sa vo vzťahu k Indiánom neštítili žiadnej podlosti a zákernosti a cieľavedome vraždili aj indiánske ženy a deti, málopočetní Apači ťahali samozrejme za kratší koniec, oplácali však Američanom ich brutalitu rovnakou mincou.

 

Apačskí bojovníci v rámci reciprocity po masakroch apačského obyvateľstva začali ako odvetu vraždiť aj ženy a deti bielych osadníkov, ktorí prenikali na apačské územie a nezákonne ho zaberali. Muky, ktorými Apači týrali bielych osadníkov boli veľmi tvrdé a zároveň jednoduché. Napríklad k obľúbeným apačským praktikám patrilo rozrezanie brušnej dutiny priviazanej obete, aby sa k útrobám dostali mrchožrúti, zapálenie ohňa na genitáliach alebo hlave zajatca (zajatca uviazali dole hlavou) či zväzovanie hláv namočenými koženými remeňmi, ktoré sa na slnku začali po vyparení vody silne sťahovať. Tlak kožených remeňov na lebku bol natoľko obrovský, že nešťastníkom po niekoľkých hodinách neznesiteľných bolestí pukali lebky…

 

Keď si ale uvedomíme, že v Apačských vojnách len niekoľko desiatok ozbrojených Apačov, vyzbrojených lukmi, šípmi, nožmi, tomahawkami a ukoristenými strelnými zbraňami, so svojou guerillovou taktikou, narobilo tisícom amerických vojakov obrovské problémy a spôsobilo vysoké straty, tak môžeme povedať, že bojové majstrovstvo Apačov dosahovalo naozaj vysokú úroveň. Bolo jedno, či sa na vojnový chodník vybral kmeň Apačov, alebo len niekoľko bojovníkov, (dokonca v posledných fázách len jeden bojovník), ktorí utiekli z rezervácie (rozumej amerického koncentračného tábora), v bojovej pohotovosti sa automaticky ocitli všetky americké bojové jednotky dislokované v Arizone, či Novom Mexiku.

 

Veľmi dobrým filmom o apačských vojnách je americký film Ulzanov nájazd (Ulzana Raid) z roku 1972 s Burtom Lancasterom v jednej z hlavných úloh. Film je o náčelníkovi Ulzanovi, ktorý so skupinou Apačov utečie z apačskej rezervácie San Carlos a vyberie sa na vojnový chodník. Režisér Robert Aldrich vytvoril zaujímavý príbeh z Apačských vojen, apačský skaut Ke-Ni-Tay, ktorého stvárnil americký herec mexického pôvodu Jorge Luke patrí k mojím obľúbeným filmovým postavám.

 

Burt Lancaster si zahral v 50 rokoch aj vo filme Apač, ktorý takisto patrí k vydareným filmom, alebo v staršej indiánke „Battle of Fort Bowie“, v ktorom Apači bojovali proti americkej armáde. Žiaľ, spomenuté filmy sa už nedajú voľne pozrieť na YouTube, stále ale existuje možnosť si tieto filmy stiahnuť (film Ulzanov nájazd si ale nepomýľte s filmom Ulzana, kde hrá Gojko Mitič, tento film natočili v NDR. Vo východonemeckom filme ale takisto rezonuje príbeh krivdy a pomsty, Gojko Mitič sa mstí za vyvraždenie svojho kmeňa).

 

 

Ulzanov nájazd

Americkí vojaci, ktorí prežili ťaženia proti Apačom, stretli sa s hĺbkovými apačskými nájazdmi, museli pochovávať umučené obete a všade, kam prišli neskoro, počúvali nadávky od preživších osadníkov, či vyhrážky guvernérov, ktorí ich obviňovali z neschopnosti, pretože „nedokázali eliminovať skupinku indiánskych primitívov“. Oni však vedeli svoje. Kto z amerických vojakov prežil prenasledovanie apačských bojovníkov v Llane Estacade, zažil smrť svojich kamarátov v nehostinných púštnych oblastiach bez vody, kde sa stali obeťami apačských prepadov zo zálohy, pričom často ani len apačského súpera nezahliadli, ten sa určite vystresovaný budil zo sna aj po svojom odchode z americkej armády.

 

Apači boli v celom indiánskom svete známi svojími vynikajúcimi schopnosťami prežiť v nehostinnom prostredí, bravúrne bojovali s nožmi a tomahawkami, boli vynikajúci lukostrelci, jazdci a stopári, ktorí dokázali doslovne zmiznúť a ukryť sa v akomkoľvek teréne. Podľa Apačov Američania pomenovali aj svoj známy bojový vrtuľník.

 

Prvé apačsko-americké bojové stretnutia

Apačské vojny sú sériou ozbrojených stretov medzi apačskými kmeňmi a armádou USA v rokoch 1849 – 1886, hoci niektoré nájazdy menších skupín Apačov pokračovali aj po roku 1886 a trvali až do roku 1924. Američania sa s Apačmi dostali do konfliktu prvýkrát v čase, keď získali od Mexika Texas v polovici 19.storočia. Ako je americkým zvykom aj dnes, spočiatku podporovali Apačov v boji proti Mexičanom, keď však prestali Apačov potrebovať, bez milosti ich hodili cez palubu.

 

Najrazantnejšie sa konflikt medzi Apačmi a Američanmi rozhorel po skončení vojny Severu proti Juhu (1861 – 1865), keď víťazný Sever prestal dodržiavať akékoľvek dohody, ktoré v minulosti s Apačmi uzavrel a na územia Apačov začali cielene prenikať skupiny bielych osadníkov z Európy.

 

Po porážke Juhu v občianskej vojne v USA (1861 – 1865) začalo obdobie doslovného holokaustu Indiánov. Apači, Komančovia či Navahovia na južných hraniciach neboli jedinou obeťou americkej arogancie. Američania zmasakrovali väčšinu kmeňov na severozápade, Siuxovia, ktorí sa zachránili pred Američanmi sa zachránili len preto, že utiekli do Kanady. Zvyšok skončil v hroboch (masaker pri Wounded Knee). Apači a Komančovia, ktorí žili na juhu USA v štátoch Texas, Nové Mexiko či Arizona, sa zachraňovali pred Američanmiu ústupom do Mexika. Američania si dokonca museli u Mexičanov presadiť právo, že môžu Apačov prenasledovať aj na mexickom území.

 

Apačskí bojovníci

 

Apačov Američania nikdy nezlomili. Vyvraždili ich a apačskí bojovníci, ktorí zložili zbrane učinili tak až na sklonku svojho života, kedy sa členovia kmeňa, ktorý viedli do boja proti Američanom skladal už len z niekoľkých posledných žijúcich Indiánov, a tí boli už unavení sústavným zabíjaním belochov. Napriek tomu, že Apači bojovali doslovne proti stonásobnej presile, slávili významné bojové úspechy. Američania nakoniec dosiahli víťazstvo nad Apačmi až vtedy, keď zmasakrovali Apačov v ich osadách, alebo v rezerváciach, kde Indiáni doslovne umierali od hladu. Aby sme si dokázali urobiť predstavu o americkej nenávisti voči Apačom, v Novom Mexiku, Arizone či Texase a Nevade boli medzi miestnymi Američanmi obľúbeným tovarom výrobky z apačských kostí a za skalpy apačských mužov, žien a detí sa platili značné finančné obnosy.

 

Napríklad okolo roku 1860 bol priemerný plat amerického kovboja približne 40 strieborných USD, za skalp apačského bojovníka sa však platilo 30 USD, apačskej ženy okolo 15-20 USD a za skalp apačského dieťaťa sa platilo približne 10 USD. Apačov vraždili celé skupiny ozbrojených desperádov, podobné tým skupinám, ktoré na stredozápade cielene vyvražďovali bizóny, aby bizóny neškodili rančerom a chovu hovädzieho dobytka. Okrem toho boli bizóny obľúbeným zdrojom potravy Siuxov a cielená likvidácia bizónov priniesla so sebou zánik tradičného života siouxských kmeňov.

 

Prvým známym apačským náčelníkom, ktorý úspešne naučil Američanov báť sa Apačov bol Flechas Rayadas z kmeňa jicarillských Apačov. Americký poručík Davidson z pluku dragúnov (dragúni dokázali bojovať ako jazda i pechota), neuposlúchol rozkazy svojho veliteľa, prenikol na územie jicarillských Apačov a niekoľko Apačov zastrelil.

 

Následne sa dostala jeho jednotka do pasce v oblasti Cieneguille v pohorí Embudo. Náčelník Flechas Rayadas a jeho bojovníci zo 60 člennej americkej jednotky zlikvidoval 22 amerických vojakov, 36 amerických vojakov utrpelo zranenia, celkové straty sa vyšplhali na 32 mužov. Zachránili sa len tí Američania, ktorí utiekli, vrátane poručíka Davidsona. Poručík Davidson bol obvinený, že nechal svojich mužov napospas Indiánom, keďže však mal vplyvných známych, obvinenia boli stiahnuté.

 

V boji proti jednotke poručíka Davidsona sa ukázalo, že Jicarillovia sú veľmi nebezpeční v používaní lukov, drvivá väčšina zranení hlavy šípom sa po fraktúre tvárových kostí, či lebky, končila smrťou zraneného amerického vojaka. Americká jednotka, ktorá zavítala na pole bitky o niekoľko dní mohla už len pochovať umučených, oskalpovaných a okradnutých Američanov.

 

Flechas Rayadas sa síce rozhodol Američanom následne odpustiť a ponúkol im, že im vráti získané kone a zbrane (kone a zbrane predstavovali pre Apačov najcennejšiu korisť), Američania však jeho ponuku odmietli. Boli zúrivo posadnutí túžbou po pomste a do prenasledovania Flecha Rayada a jeho mužov sa zapojili takmer tri stovky amerických vojakov. Pre Američanov to bola stresová situácia, pretože v okolí sa pohybovali aj Mexičania, kvôli strate Texasu stále neboli vzťahy medzi Američanmi a Mexičanmi práve najlepšie a aj keď formálne sa už vojna skončila. Ozbrojení mexickí vojaci alebo vaquerovia (kovboji a pištoľníci) ostávali stále nevyspytateľní.

 

Americkí vojaci vedení scoutami (prieskumníkmi) Kitom Carsonom a Jamesom Quinnom ale aspoň vypálili niekoľko dedín jicarillských Apačov, väčšina Apačov však unikla do hôr a Mexika. O niekoľko mesiacov Flechas Rayadas zahynul v boji proti Mexičanom.

 

Ďalším apačským náčelníkom, ktorý sa dostal do konfliktu s Američanmi bol náčelník Cuchillo Negro (Black Knife / Čierny nôž). Väčšina Apačov rozumela po španielsky, mali totiž už v 17. a 18.storočí kontakty so Španielmi v Mexiku a takisto sa ich nie veľmi úspešne pokúšali christianizovať františkánski mnísi. Španieli väčšinu apačských mien, ktoré nedokázali vysloviť, pošpanielčili.

 

Štylizovaný obraz náčelníka Cuchilla Negra

 

Cuchillo Negro pochádzal z kmeňa mimbreských Apačov a patril v apačskom svete k uznávaným náčelníkom. Mimbreskí Apači dokázali držať na uzde aj Mexičanov, ktorí platili Apačom nemalé finančné obnosy, aby Apači nenarúšali ťažbu v okolitých baniach na striebro.

 

Cuchillo Negro získal svoje pomenovanie podľa toho, že on a jeho muži si čiernili zbrane, aby boli pri prepadoch nenápadnejší, a aby lesk ocele neprezradil číhajúcich Apačov v úkrytoch. Meno Cuchillo získal podľa toho, že jeho najobľúbenejšou zbraňou bol naozaj nôž, s ktorým dokázal podľa dobových prameňov ozaj bravúrne zaobchádzať, rovnako ako jeho priateľ Mangas Colorado (bližšie informácie o Mangasovi v nasledujúcom dieli).

 

Otec Cuchilla Negra, Fuerte Fiero zahynul v roku 1837 v potýčke s Mexičanmi pri pokuse ukradnúť Mexičanom niekoľko koní. Po zákernom útoku mexických desperádov na apačskú dedinu Manga Colorada sa Cuchillo Negro pripojil k skupine Manga Colorada a spoločne sa pomstili vrahom, ktorí sa chceli ukryť v mexických mestách Santa Rita del Cobre či Sonore. Všetci mexickí vrahovia (medzi Mexičanmi bolo aj niekoľko Američanov), ktorí povraždili bezbranné apačské ženy a deti, a ktorí sa dostali do apačského zajatia, zahynuli veľmi bolestivou smrťou.

 

Elitné komandá sveta 02. Kubánske Čierne osy – Avispas Negras

 

V roku 1851 po získaní Texasu, pripadla oblasť strieborných baní v oblasti Sonory a Santa Rita del Cobre Američanom. Američania sa rozhodli v strieborných baniach opäť obnoviť ťažbu, Mangas Coloradas a Cuchillo Negro boli proti, rovnako ako ďalší apačskí náčelníci Delgadito, Ponce, Coleto Amarillo a iní. Američania vedení generálom Bartlettom nakoniec Apačov presvedčili, aby súhlasili s dohodou. Nakoniec sa ale ukázalo, že Apačov Američania oklamali nesplnili nič z toho, čo Apačom sľúbili. Cuchillo Negro na rozdiel od Manga Colorada Američanom nedôveroval a vydal sa na bojový chodník.

 

Skupina Cuchilla Negra ohrozovala celú oblasť až do roku 1857, kedy skauti plukovníka Williama W. Loringa, vedení indiánskymi stopármi, nevystopovali Cuchilla Negra v pohorí Black Range. V boji zahynula takmer celá skupina Cuchilla Negra, vysoké straty však mali aj Američania.

 

Po Cuchillovi Negrovi je pomenované v Mexiku pohorie Cuchillo Negro, rovnako aj zátoka a mesto Cuchillo. Náčelník Cuchillo Negro sa dostal aj do americkej kinematografie, dokonca vystupuje aj v stupídnom americkom filme Kovboji a Votrelci, ktorý som (musím sa priznať) videl, a keďže mám rád béčkové horrory, celkom som sa na tom filme pobavil, rovnako ako na ďalšom filme s indiánskou tématikou – Bone Tomahawk.

 

Mangas Coloradas, ktorý Američanom dôveroval, sa o niekoľko rokov na vlastnej koži a smutne presvedčil, že Američanom sa nemá veriť, o tom však až v nasledujúcej časti. (Koniec 1. časti)

Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto “Koniec hegemónie Západu je nezvratný”. Svetové médiá o Putinovom prejave

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Video Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o…

Foto Ruské jednotky v predstihu získali veľkú dávku modernizovaných tankov T-80BVM

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Ruská armáda dostala veľkú dávku tankov T -80BVM, vybavenie bolo odoslané od výrobcu Omsktransmaš jednotkám po železnici. Informovala o tom tlačová služba "Uralvagonzavod".   Podľa správy bola dávka modernizovaných tankov T-80BVM dodaná armáde v rámci obrannej objednávky štátu, avšak v predstihu. Koľko vozidiel ministerstvo obrany dostane, sa…

Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Stoltenberg schladil Kyjev – žiadne „urýchlené“ prijatie Ukrajiny do NATO nebude

Ukrajina, 30.september 2022 (AM) – Volodymyr Zelenskij v reakcii na znovuzjednotenie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu s Ruskom oznámil, že Ukrajina 30. septembra žiada o urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie. Po stretnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Zelenskyj poznamenal, že Ukrajina už údajne preukázala svoju zlučiteľnosť so štandardmi západného bloku a…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Kadyrov označil výsledky referend za prirodzený vývoj politiky Kyjeva. Rusko je krok od matu USA na Ukrajine

Čečensko, 29.september 2022 (AM) – Len jeden krok zostával Moskve, aby dala Spojeným štátom mat. Napísal o tom Edouard Husson, publicista francúzskeho vydania Le Courrier des Strateges. Francúzsky analytik si je istý, že Spojené štáty už nemajú priestor na manévrovanie. Ak sa regióny LĽR, DĽR, Cherson a Záporožie stanú súčasťou Ruskej federácie,…

Foto Čína uviedla do služby najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Foto Lupara je späť

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

Foto Na Putinovu výzvu Burjatsko, Jakutsko a Tuva povolávajú skúsených veteránov ostreľovačov

Burjatsko, 26.september 2022 (AM) – Rodák z Burjatska Badma Cyrendoržiev ide na Ukrajinu medzi mobilizovanými z republiky. Podľa jeho slov je to už jeho tretia „vojna“. Prvá bola v Afganistane, kde skončil ako súčasť 860. motostreleckého pluku, kde si odslúžil vojenskú službu.   Po prvom nácviku streľby na strelnici ho zaradili…

Foto “Koniec hegemónie Západu je nezvratný”. Svetové médiá o Putinovom prejave

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Stoltenberg schladil Kyjev – žiadne „urýchlené“ prijatie Ukrajiny do NATO nebude

Ukrajina, 30.september 2022 (AM) – Volodymyr Zelenskij v reakcii na znovuzjednotenie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu s Ruskom oznámil, že Ukrajina 30. septembra žiada o urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie. Po stretnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Zelenskyj poznamenal, že Ukrajina už údajne preukázala svoju zlučiteľnosť so štandardmi západného bloku a…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Briti už vedia koľkí z nich zomrú po ruskom jadrovom útoku aj ktoré ciele budú zničené

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM) –  K občanom sa ruský prezident Vladimir Putin prihovorí 30. septembra, kedy bude podľa Kremľa mať veľký prejav. Ako informoval tlačový tajomník hlavy štátu Dmitrij Peskov, 30. septembra sa v Kremeľskom paláci uskutoční slávnosť podpisu dohôd o vstupe nových území do Ruska. V tejto súvislosti sa…

Foto Mobilizácia, dezertéri a Kazachstan

Kazachstan, 29.september 2022 (AM) – Ruský dezerčný exodus do Kazachstanu naberá na obrátkach. Podľa kazašských zdrojov sa od 21. septembra do 28. septembra do republiky dostalo viac ako 100-tisíc ľudí. Na hranici frontu, v republike je rozruch.   Osobná doprava sa podľa pohraničnej služby KNB strojnásobila. Aby sa Rusi mohli zaregistrovať, vytvárajú sa samostatné centrá…
Foto Západní experti komentujú novú elektronickú ochranu lodí ruskej Čiernomorskej flotily

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Čiernomorská flotila ruského námorníctva nainštalovala špeciálne bariéry pri vstupe do Sevastopolského zálivu, kde sa nachádza najväčšia námorná základňa. Informujú o tom západné médiá a monitorovacie zdroje s odvolaním sa na satelitné snímky americkej spoločnosti Planet Labs. Publikácie poznamenávajú, že ruskí vojenskí námorníci urobili takýto krok v dôsledku…

Foto Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Video USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pri…

Foto Čína uviedla do služby najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Foto Turecko predložilo dôkazy o presune gréckych vojsk na sporné demilitarizované ostrovy

Turecko, 26.september 2022 (AM) – Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom, členmi bloku NATO, boli desaťročia napäté, no v poslednom čase sa vážne zhoršili. Rozpory medzi Aténami a Ankarou dosiahli vrchol, krajiny si neprestávajú posielať agresívne hrozby a robiť agresívne gestá, ktoré môžu viesť k novej vojne v Európe.     „Egejská…

Foto USA chystá novú námornú základňu v gréckom Alexandroupolise pre dodávky zbraní na Ukrajinu

Grécko, 20.september 2022 (AM) – Velenie amerického námorníctva sa začalo zaujímať o grécky prístav Alexandroupolis s cieľom vytvoriť ďalšiu americkú vojenskú základňu. V Grécku už existuje jedna základňa NATO s prevažujúcou prítomnosťou americkej armády (okrem gréckych). Táto základňa sa nachádza na severe Kréty v zálive Souda. Teraz sa pravdepodobná nová vojenská základňa…

Foto Ruské jednotky v predstihu získali veľkú dávku modernizovaných tankov T-80BVM

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Ruská armáda dostala veľkú dávku tankov T -80BVM, vybavenie bolo odoslané od výrobcu Omsktransmaš jednotkám po železnici. Informovala o tom tlačová služba "Uralvagonzavod".   Podľa správy bola dávka modernizovaných tankov T-80BVM dodaná armáde v rámci obrannej objednávky štátu, avšak v predstihu. Koľko vozidiel ministerstvo obrany dostane, sa…

Foto USA poskytnú Ukrajine ďalších 18 raketových systémov HIMARS. Na víťazstvo potrebujú ešte 200 kusov

Ukrajina, 29.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miest dočasného nasadenia 14. a 92. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Dvurečnaja, Kondrašovka a Petrovka v Charkovskej oblasti bolo zlikvidovaných viac ako 150…

Foto “Ideálny polygón”. Čo ponúkla ukrajinská armáda Západu?

Ukrajina, 26.september 2022 (AM) – Ukrajina sa stala testovacím miestom pre západné zbraňové systémy, vojenské technológie a taktiky. Predstavitelia kyjevského režimu o tom bez rozpakov hovoria otvorene. Najmä námestník ministra obrany Vladimir Gavrilov na konferencii amerického národného obranného priemyslu v Texase vyzval Biely dom, aby pokračoval v dodávkach najnovších technológií a…

Foto Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak predstavitelia národnej…

Foto Iránske tanky Zulfikar a Karrar

Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američanovi v iránsko-irackej vojne…

Foto Nemecký superťažký tank Kollosall-Wagen

Nemecko, 22.september 2022 (AM) – Otcom superťažkého tanku K-Wagen bol nemecký inžinier Josef Vollmer. Koncom I. svetovej vojny v roku 1917 Nemci dospeli k názoru, že preraziť spojenecké línie na francúzskom bojisku sa im podarí len super ťažkými zbraňami. V roku 1917 sa teda Nemci snažili skonštruovať na svoju dobu obrovský a…
Foto O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.    …

Foto Západní analytici odhalili ďalší test ruskej rakety Burevestnik

USA, 20.september 2022 (AM) – Podľa západných vojenských analytikov, ktorí sa špecializujú na štúdium komerčných satelitných snímok, vykazuje testovacie miesto Pankovo ​​​​na Novej Zemi v odľahlej časti ruskej Arktídy „nárast aktivity“. Podľa nich existujú jasné signály, že Rusko sa pripravuje na testovanie rakety Burevestnik s jadrovým pohonom (v NATO nazývanej Skyfall).  …

Foto Na Ukrajine už nie je nikto kto by pilotoval americké stíhačky

Ukrajina, 19.september 2022 (AM) – Vojenský expert Vladimir Jevsejev uviedol, že na Ukrajine nie je nikto, kto by pilotoval americké F-16 a F-15 dodané z Pentagonu.   „Na Ukrajine už prakticky nezostali žiadni piloti druhej triedy. Navyše sa vie aj o smrti tých najskúsenejších leteckých es. V podmienkach, keď nie sú…

Foto Iránske transportné lietadlá čoraz častejšie lietajú do Moskvy. Západní analytici varujú

Irán, 18.september 2022 (AM) –Lietadlá s nákladom z Iránu už takmer päť mesiacov lietajú z Teheránu do Moskvy a Moskovskej oblasti so zvýšenou frekvenciou. V poslednej dobe čoraz častejšie prichádzajú iránské transportné lietadlá. Navyše, v odbornej komunite sa tento fenomén už nazýva „iránsky expres“ alebo „púť do tretieho Ríma“.   Napríklad…

Foto Poľský prezident Duda: “Toto je koniec sovietskych stíhačiek v poľskom letectve“

Poľsko, 17.september 2022 (AM) – Poľsko urobilo prvý krok k nahradeniu sovietskych stíhačiek MiG-29 v prevádzke podpísaním dvoch zmlúv naraz na dodávku juhokórejských stíhačiek. Celkovo Poľsko dostane 48 stíhačiek na základe dvoch zmlúv – 12 stíhačiek FA-50 Block 10 a 36 stíhačiek FA-50PL. To všetko bude Varšavu stáť 3 miliardy dolárov. Okrem…

Foto OSN ako nástroj politiky USA

USA, 15.september 2022 (AM) – V súčasnej bezprecedentnej konfrontácii medzi kolektívnym Západom a Ruskom sa Washington snaží využiť všetky dostupné prostriedky a metódy, aby spôsobil Moskve maximálne škody. V tomto smere nie je výnimkou štruktúra OSN – kedysi autoritatívnej medzinárodnej organizácie, ktorá sa zmenila na štruktúru úplne kontrolovanú Spojenými štátmi. Jedným…

Video Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o…

Foto Pravda a výmysly o trestaneckých práporoch

Slovensko, 30.september 2022 (AM) – Pred 80 rokmi 28. 7. 1942 sa v Rusku zrodil Ľudovým komisárom obrany ZSSR, teda Stalinom, podpísaný rozkaz č. 227, ktorý je verejnosti známy aj pod názvom „Ani krok späť!“. Vznikol tým nový druh vojsk Červenej armády tzv. „štrafnikov“ (vojenské trestanecké útvary) a spolu s ním sa zjavila hromada…

Foto Britský the Guardian: “Na Ukrajine nás USA ťahajú k vojne s Ruskom”

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM, The Guardian) – Úloha Washingtonu na Ukrajine a jeho podpora neonacistov režimu má obrovské dôsledky pre zvyšok sveta. Prečo v našom mene tolerujeme hrozbu ďalšej svetovej vojny? Prečo povoľujeme lži, ktoré ospravedlňujú toto riziko? Rozsah našej indoktrinácie, napísal Harold Pinter, je "brilantný, dokonca vtipný, vysoko úspešný akt…

Foto Ako libanonskí šiíti spôsobili v roku 1983 americkej námornej pechote krvavý kúpeľ a prinútili ich rýchlo utiecť z krajiny

Libanon, 29.september 2022 (AM) – Občianska vojna v Libanone /1975 - 1990/ zmenila túto kedysi kvitnúcu krajinu, ktorú prezývali Švajčiarsko Blízkeho východu, na nepoznanie. V krajine sa rozhorel náboženský konflikt medzi šiítmi, sunnitmi a kresťanmi, tento konflikt spoza hraníc riadili Američania a Izrael, ktorí sa obávali aj sunnitských Palestínčanov, ktorí utiekli z…

Foto Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR Milan Žuffa-Kunčo, s ktorým som sa zoznámil nedávno v Trenčíne počas rokovania XXX. Valného zhromaždenia Spoločnosti M. R. Štefánika.    …

Foto Andrej Fursov: Nové otroctvo – progres „temných“ treba vykoľajiť

Rusko, 26.september 2022 (AM) – V 70. rokoch sa určité segmenty priemyslu začali presúvať z jadra kapitalistického systému, predovšetkým zo Spojených štátov, do krajín vtedajšieho tretieho sveta, predovšetkým do Kórey a Taiwanu. A čoskoro sa začalo rozprávať o „východoázijských tigroch“ a tak ďalej. Presun priemyslu priniesol buržoázii „technologického jadra“ veľké zisky:…
Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Foto Vyše sto zástupcov národných spolkov založilo spoločnú platformu pre sociálnu bezpečnosť v kritickej medzinárodnej situácii

Slovensko, 30.august 2022 (AM) – Viac ako sto delegátov zo Slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán sa 27.augusta 2022 stretlo pod Kriváňom za Okrúhlym stolom. Ich prvoradým záujmom je spustenie procesu Slovenského národného obrodenia. Situácia v spoločnosti dosiahla neudržateľnú úroveň. Súčasná vládna moc nie je schopná suverénne riadiť štát…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny pokračujú v masívnom ostreľovaní Energodaru pred plánovanou návštevou misie MAAE

Ukrajina, 29.august 2022 (AM) – Mesto Energodar v Záporožskej oblasti, kde sa nachádza jedna z najväčších jadrových elektrární na Ukrajine, je opäť vystavené systematickému ostreľovaniu zo strany ukrajinskej armády. Informuje o tom viacero informačných zdrojov naraz, z ruskej aj ukrajinskej strany.   V dôsledku ostreľovania ukrajinským delostrelectvom na parkoviskách vo dvoroch…

Foto Na Kryme môže pôsobiť Britmi riadená diverzná skupina

Krym, 17.august 2022 (AM) – Vojenský expert Alexej Leonkov objavil "britský štýl" v sérii výbuchov na Kryme. Na polostrove môže podľa neho fungovať sabotážna a prieskumná skupina.   Alexej Leonkov v rozhovore povedal, že na Kryme by mohla pôsobiť profesionálna sabotážna skupina, ktorá zariaďuje výbuchy rôznych zariadení na polostrove. Zároveň, ako…

Foto Rusko má dve možnosti ochrany Záporožskej jadrovej elektrárne

Ukrajina, 16.august 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny už týždeň ostreľujú jadrovú elektráreň v Záporoží. Väčšinu nepriateľských úderov dokážu sily protivzdušnej obrany odraziť. Na pozadí rastúcej hrozby jadrovej katastrofy však miestne úrady navrhujú zastaviť prevádzku jadrovej elektrárne. Nakoľko je takýto krok prijateľný z technického, ekonomického a vojensko-politického hľadiska?   Vedenie Záporožskej…

Video Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rádioaktívnej kontaminácie. A toto sú…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…