Ženy v kubánskej armáde
Aktuality, Bezpečnosť,

Podarí sa to USA po 60tich rokoch? Hospodárska a zdravotná kríza na Kube je vhodná zámienka aby zvrhli vládu krajiny

Hlavnou udalosťou, ktorá tento víkend pritiahla pozornosť celého sveta, boli najväčšie opozičné demonštrácie na Kube za takmer tri desaťročia.


 

„Oficiálnymi“ dôvodmi masívneho vypuknutia protestov, ktoré šíria najmä západné médiá, sú túžba „zvrhnúť diktatúru“, silné prepuknutie koronavírusu, kríza stále stabilného systému zdravotnej starostlivosti a cestovného ruchu, a teda aj sociálno-ekonomického stavu Kubáncov. Napriek tomu, že sa v krajine začalo očkovanie domácou vakcínou „Abdala“, odmietnutie dovozu zahraničných vakcín významne komplikuje rýchlu realizáciu procesu.

 

Komunistický štát sa skutočne nachádza v mimoriadne zložitých hospodárskych podmienkach spôsobených embargom a sankciami uvalenými Washingtonom, ako aj nedostatkom väzieb s medzinárodným bankovým systémom. V tomto ohľade je obzvlášť zaujímavá stratégia USA: Bidenova otvorená podpora demonštrantov a vôľa usporiadať humanitárny koridor — technika vypracovaná vo Venezuele a Juhoslávii, v rámci ktorej sa táto humanitárna pomoc realizuje úsilím amerických špecialistov pri podnecovaní farebnej revolúcie a v najobecnejšej podobe ide o priamy pokus o vojenský zásah do záležitostí iného štátu.

 

Najskôr USA tlačia na Kubu prostredníctvom sankcií (nie je vylúčené, že aj novou vlnou COVIDU, ako sa domnievajú odborníci) a potom sa ponáhľajú pomáhať pri rozširovaní svojich vlastných záujmov. Kubánsky minister zahraničia Bruno Rodriguez uviedol, že tento scenár sa s vysokou pravdepodobnosťou použije, pričom dostal podporu zo strany Ruska, Číny a Iránu.

 

Podľa amerického politického experta Andrewa Korybka môžu byť problémy Kubáncov, ktoré vyvolali protesty, oprávnené, nemožno však poprieť prítomnosť zahraničných osôb so záujmom o zvrhnutie vlády.

„Pričom najväčšie znepokojenie vyvoláva skutočnosť, ako súčasné udalosti formujú vnímanie mladých ľudí. Metóda, ktorá sa využíva v americkej informačnej vojne je postupné zasievanie semien pochybností do myslí mladých ľudí v každej krajine, ktorej vláda úplne nedodržiava americké diktáty. Kuba bola ich cieľom už celé desaťročia, ale až revolúcia informačných a komunikačných technológií v 90. rokoch začala mať na Kubu znateľný vplyv. Pretože sa internet neustále rozširuje a čoraz viac mladých ľudí sa zoznamuje s americkým naratívom, niektorí z nich môžu stratiť dôveru v systém svojej krajiny,“ vyjadril expert svoj názor na analytickej platforme „OneWorld Global Think Tank“.

 

Podľa neho je to práve pomerne veľký úspech, ktorý Kuba dosiahla po oslobodení od „imperialistického zovretia Spojených štátov“, čo Kubu udržiava v aktívnej pozícii usilovať o stále živé ideály. V tomto ohľade sa nová vlna COVID, ktorá odzbrojila kubánske obyvateľstvo, stala vhodným dôvodom pre ďalší pokus o zvrhnutie režimu. Washington sa tak pomocou informačnej vojny, ktorej účelom je odhaľovať najrôznejšie nešťastia komunistov, snaží zaštepiť svoje názory do kubánskej aktívnej mládeže a doplniť tak masy demonštrantov napĺňajúcich ulice veľkých miest.

 

„Niet pochýb o tom, že súčasné udalosti svedčia o farebnej revolúcii podporovanej USA, aj keď protesty vyvoláva aj globálna hospodárska kríza vyvolaná pandémiou COVID-19. Nie každý, kto nie je spokojný so súčasným stavom, a najmä zhoršujúcou sa životnou úrovňou, sú „americkí agenti“, ale tí, ktorí sa vzpierajú zákonom a kričia slogany o zmene režimu, sú prinajmenšom „užitoční agenti“ nepriateľov ich krajiny.»

 

Ruské MZV apeluje na USA, aby sa nevmiešavali do záležitostí Kuby a upustili od tradičných scenárov

Moskva vyzýva Washington, aby nezasahoval do vnútorných záležitostí Kuby a aby nechal Kubáncov samostatne rozhodovať o svojom osude, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.
“Vyzývame Washington, aby nakoniec zaujal objektívny postoj, odhodil pokrytectvo a, dvojaký meter ‘v politike. Dajte Kubáncom, ich vláde a národu, nech sa samostatne zorientujú v situácii a rozhodnú o svojom osude, “stojí vo vyhlásení Zacharovovej, ktoré je zverejnené na webovej stránke rezortu.

 

” Od Spojených štátov a ich nasledovníkov je potrebné len jedno – nezasahovať do záležitostí suverénneho štátu. A ak Washington naozaj trápi humanitárna situácia na Kube a chce niečím pomôcť obyčajným Kubáncom, tak je treba začať od seba – od zrušenia blokády, ktorú od začiatku odmietalo celé svetové spoločenstvo , “dodala.

Vo štvrtok Zacharovová ďalej uviedla, že USA konajú na Kube podľa scenára farebných revolúcií.
“Logika je tu jednoduchá. Washington ju už mnohokrát skúšal v rôznych situáciách, ale vždy v rovnakom smere – inšpiráciou farebnými revolúciami vo vzťahu k nepohodlným režimom. Najskôr sú voči nim uvalené sankcie, vytvárajú sa, alebo sa zvonku prinesú umelé problémy zaťažujúce sociálnu a ekonomickú situáciu. Na tomto základe je vyprovokované napätie, vzplanú protivládne nálady. A keď sa nahromadí, kritická masa ‘, všetka vina sa zvalí na národnú vládu. Onálepkujú ju, všemožne diskreditujú jej činnosť, čím dôjde k zlomu. Tento algoritmus sa teraz snažia aplikovať na Kubu, “uvádza ďalej Zacharovová vo svojom komentári.

 

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia napriek všetkým snahám miestnej vlády prijať opatrenia na podporu ekonomiky a pomôcť obyvateľom práve ju Washington obviňuje zo vzniknutej krízy.

“Američania pritom zamlčujú svoje vlastné podvratné akcie a konjukturné zámery. Bez uvádzania určitých paralel sa chce naším americkým kolegom pripomenúť nedávne udalosti v ich vlastnom domácom politickom živote. Kde boli ich starosti o humanitárnych cennostiach, politickom pluralizme a demokratických slobodách, keď po celej Amerike lovili účastníkov útoku na Kapitol 6. januára, ktorí sú za iné politické názory obvinení z vnútorného terorizmu a v súčasnosti sú trestne stíhaní? “Pýta sa Zacharovová.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov