© warontherocks
Aktuality, Bezpečnosť,

Ruská vojenská polícia nastúpila do sýrskeho mesta Sarakib

❚❚

Sýria, 3. marca 2020 ( Sputnik ) – Útvary ruskej vojenskej polície boli rozmiestnené v meste Sarakib v Sýrii. Je to uvedené vo vyhlásení Centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii.


“Vzhľadom na veľký význam bezpečného a neobmedzeného pohybu vozidiel a civilistov po diaľniciach M4 a M5 boli od 2. marca 2020 vyslané do mesta Sarakib jednotky ruskej vojenskej polície,” uvádza sa vo vyhlásení.

1. marca SANA informovala o tom, že jednotky sýrskej armády zostrelili turecký dron pri meste Sarakib v provincii Idlib.

Vyostreniu situácie v Idlibe

Situácia v Idlibe sa vyostrila po tom, čo 27. februára teroristi zo skupiny Hayat Tahrir al-Sham  zahájili  rozsiahlu ofenzívu na pozície sýrskej armády. Vládne vojská začali odvetnú paľbu. Podľa informácií ruského ministerstva obrany sa do paľby spolu s teroristami dostali tiež tureckí vojaci, ktorí sa však v mieste  nemali nachádzať . V dôsledku incidentu tak zahynulo 36 tureckých vojakov a viac ako 30 ich bolo zranených. Ruská strana pritom podnikla opatrenia na úplné prímerie zo sýrskej strany a zabezpečila evakuáciu mŕtvych a zranených na území Turecka. Ruské ministerstvo obrany zdôraznilo, že letectvo Vzdušno-kozmických síl Ruskej federácie sa v tejto oblasti nepoužilo.

 

Turecký prezident  Recep Tayyip Erdogan  po útoku zvolal schôdzu o bezpečnosti. Rada NATO tak v piatok 28.2. zorganizovala konzultácie o situácii v Sýrii, a to v reakcii na žiadosť Ankary.

V sobotu 29. februára ruský líder Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan spoločne viedli telefónny rozhovor, počas ktorého turecký vodca Putina požiadal, aby Turecko nechali v situácii “jeden na jedného” so sýrskymi vojskami.

Záväzky Turecka

Predtým ruský minister zahraničia Sergej Lavrov informoval o tom, že Turecko nebolo schopné splniť niekoľko kľúčových záväzkov k vyriešeniu problémov okolo sýrskeho Idlib. Teda, neizolovať ozbrojenú opozíciu, ktorá je pripravená na dialóg s vládou v rámci politického procesu, od teroristov.

V  rusko-tureckom memorande  z 18. septembra 2018, ktoré bolo koordinované podľa výsledkov schôdzky prezidentov Putina a Erdogana, totiž bola reč o zachovaní statusu quo, pokiaľ ide o prítomnosť tureckých vojakov, ale za podmienky stiahnutia z Idlibskej zóny deeskalace všetkých teroristických radikálnych skupín do 15. októbra 2018. Bolo tiež dohodnuté, že budú prijaté “účinné opatrenia na zabezpečenie stabilného režimu zastavenia bojových akcií” v hraniciach tejto zóny. Paragraf 7 memoranda predpokladal zavedenie spoločného rusko-tureckého hliadkovania v tejto oblasti.

Video: Sýrsky rebeli chvália Alláha za to že zostrelili lietadlo, kým nezistili že je to ich vlastné

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov