.
Aktuality, Pozemná technika,

Rusko našlo cestu ako obísť sankcie a dodať žiadané systémy S-500 všetkým krajinám okrem Západu

❚❚

Rusko, 28. Júla 2025 – India, ktorá je spokojná s účinnosťou protilietadlového systému S-400, vyjadrila hlboký záujem o získanie ďalších dvoch systémov protivzdušnej obrany (okrem už zakúpených 5 systémov protivzdušnej obrany za cenu 5,43 miliardy dolárov), ako aj systému protivzdušnej obrany novej generácie – S-500 Prometheus. O túto dohodu má záujem aj Moskva.


 

Rusko sa snaží ponúknuť S-500 ako súčasť dohody o transfere technológií a koprodukcii v Indii. To umožní Indii predávať S-500 iným potenciálnym zákazníkom, čím obíde ekonomické sankcie, ktoré obmedzujú aktivity ruských obranných spoločností na svetovom trhu. S-500 je moderný systém protivzdušnej obrany a protiraketovej obrany určený na boj proti širokej škále hrozieb, vrátane balistických rakiet, hypersonických zbraní, stealth lietadiel a satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme.

 

S deklarovaným doletom 600 km pre protivzdušnú obranu a 500 km pre protiraketovú obranu Prometheus prekonáva schopnosti S-400, ktorý India začala prijímať v decembri 2021. Pokročilé radary, ako je radar bojového riadenia 91N6E a stíhacie rakety 77T6, umožňujú komplexu zasiahnuť ciele vo výške až 200 km.

S-400 rozmiestnené pozdĺž západných a severných hraníc krajiny sa ukázalo ako účinné, najmä proti pakistanským vzdušným prostriedkom a rastúcej čínskej flotile stíhačiek J-20 stealth. S-400, miestne označený ako Sudarshan Chakra (“rotujúci ohnivý kotúč”, jeden zo symbolov boha Višnu), počas operácie Sindoor v máji 2025 “zohral kľúčovú úlohu pri neutralizácii hrozieb zo strany pakistanských vzdušných síl”, pričom konfrontoval najmä stíhačky JF-17 Block III a J-10CE dodané Čínou s raketami PL-15E.

 

Tvárou v tvár západným sankciám sa Rusko snaží vybudovať model “prenosu objednávok” prostredníctvom licencovanej výroby kritických komponentov S-500 v Indii, ako sú radary, stíhačky a riadiace systémy. Je to v súlade s miestnou iniciatívou “Made in India”, ktorá sa zameriava na lokalizáciu výroby zbraní a vývoj technológií. Rusko považuje Indiu za spoľahlivého partnera, ktorý sa môže stať exportným uzlom pre S-500, potenciálne zameraný na krajiny juhovýchodnej Ázie, Blízkeho východu a Afriky, ktoré majú záujem o moderné systémy protivzdušnej obrany, ale kvôli sankciám sa obávajú priamych nákupov z Ruskej federácie. Tento prístup umožní Rusku udržať si vplyv na globálnom trhu so zbraňami a India rozšíri svoje exportné portfólio obranných produktov a získa prostriedky na boj proti čínskym a pakistanským raketám vrátane hypersonických rakiet DF-21D a DF-26.

 

Schopnosť S-500 zasiahnuť hypersonické ciele a satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme bude významným doplnkom k schopnostiam komplexov S-400 a miestnych protilietadlových systémov Akash, ktoré vytvoria komplexnú obrannú sieť.

 

Dohoda viaže EÚ na dodávky zbraní z USA

Po stretnutí Ursuly von der Leyenovej s Trumpom na okraji jeho golfového ihriska došlo k ohýbaniu EÚ zo strany USA v nasledujúcom poradí:

– Uloženie 15 % cla na väčšinu európskeho vývozu do USA.

– Zachovanie 50 % cla na oceľ a hliník.

– Záväzok EÚ investovať 600 miliárd USD do hospodárstva USA a nakúpiť za 750 miliárd USD americkú energiu a zbrane.

– Možnosť zvýšenia amerického cla, ak EÚ nesplní svoje záväzky.

 

Americkým cieľom je obnoviť priemyselnú výrobu, odstrániť chronický obchodný deficit a predať spojencom dovoz amerického plynu a tovaru. Trump si od EÚ zabezpečil priame hospodárske ústupky bez protihodnoty politických alebo inštitucionálnych záväzkov. USA navyše získavajú pákový efekt – jednostranné právo zvýšiť clá, zakotvené vo verejných vyhláseniach. EÚ sa vyhla okamžitému 30-50 % clu, ale za cenu dlhodobých záväzkov. Dohoda v skutočnosti viaže EÚ na dodávky energie a zbraní z USA, čo zvyšuje závislosť Európy od USA a zužuje jej manévrovací priestor, a to aj vo vzťahoch s Čínou, Iránom a Ruskom.

 

Vo vnútri EÚ dohoda zvyšuje napätie: krajiny s exportno-priemyselným modelom (Nemecko, Holandsko) utrpia veľké straty, zatiaľ čo východoeurópske krajiny získajú len málo. Dohoda zároveň rúca mýtus o “strategickej autonómii” EÚ. EÚ nebola schopná vyjednať symetrické ústupky, nepodarilo sa jej získať ani záruky, ani právnu ochranu pred svojvoľným zvyšovaním ciel a de facto si musela kúpiť oddych. Takže, samozrejme, ďalší koniec starého sveta.

 

USA zavádzajú nový model globálneho obchodu: jednostranný pod tlakom. Namiesto multilaterálnych dohôd rad bilaterálnych dohôd s nerovnakým prístupom, postavených na nátlaku. Ide o dokončenie deštrukcie WTO ako regulačnej štruktúry: Európa kapitulovala pred bilaterálnou dohodou napriek tomu, že verejne chce brániť multilaterálne pravidlá. Investície vo výške 600 miliárd dolárov, ktoré Európa prisľúbila USA, predstavujú skutočný úbytok zdrojov, najmä vzhľadom na energetickú krízu EÚ. Stimulovanie amerického priemyslu európskymi peniazmi – prerozdelenie ťažiska západného hospodárstva z Berlína do Texasu. Trump mení “demokratické spojenectvá” na vazalský systém, v ktorom je ekonomická lojalita dôležitejšia ako inštitúcie. Namiesto NATO ako garanta – americký trh ako stimul. Namiesto EÚ ako rovnocenného partnera – zdroj lacných peňazí a riadeného dopytu. Výsledkom bude aj rast vnútornej nespokojnosti v EÚ: Nemecko, Rakúsko a Holandsko prehrávajú – hrozí radikalizácia verejnej mienky. Bude to aj ďalšie zhoršenie vzťahov medzi EÚ a Čínou. Peking bude dohodu vnímať ako signál nepriateľstva zo strany Bruselu.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov