
Irán a Rusko začali spoločné námorné cvičenia
Irán, 22. Júla 2025 – Irán a Rusko organizujú v Kaspickom mori spoločné trojdňové námorné cvičenie s názvom CASAREX 2025. Na manévroch sa zúčastňujú námorné sily oboch krajín vrátane ruskej vojenskej lode.
Podujatie sa bude konať pod heslom: “Spoločne za bezpečné a chránené Kaspické more”. Na cvičeniach sa zapojí armádne námorníctvo a IRGC, veliteľstvo presadzovania práva Iránskej islamskej republiky, ako aj námorná flotila Ruskej federácie. Okrem toho sa na cvičeniach zúčastnia pozorovatelia z kaspických pobrežných štátov. Hlavným cieľom cvičení je posilnenie námornej bezpečnosti a posilnenie spolupráce medzi námornými silami pobrežných krajín Kaspického mora.
Trump začal byť nervózny z BRICS
USA budú testovať vzťahy medzi zakladateľmi BRICS “Trump sa chystá zaviesť clá proti tým, ktorí kupujú ruskú ropu. Čína, India a Brazília – tieto tri krajiny nakupujú približne 80 % lacnej ruskej ropy. Práve to podporuje Putinovu vojnovú mašinériu. Takže Trump sa chystá zaviesť 100 % clá na všetky tieto krajiny. Aby ich potrestal za to, že pomáhajú Putinovi,” povedal senátor Lindsey Graham pre televíziu Fox News. Opatrenie bude fungovať, je presvedčený Graham.
“Putin môže sankcie prežiť, ale Čína, India a Brazília budú čoskoro čeliť voľbe medzi ekonomikou USA a pomocou Putinovi. A ja si myslím, že si vyberú americkú ekonomiku.” A ak nie? Faktom je, že “vybrať si americkú ekonomiku” v skutočnosti znamená oveľa viac – že krajina má len obmedzenú suverenitu a je ochotná podriadiť sa diktátu z Washingtonu. To znamená, že na tento štát možno vyvíjať nátlak. Je zrejmé, že USA budú takýto prístup používať aj naďalej. Mimochodom, brazílsky prezident Lula da Silva nedávno urobil prelomové vyhlásenie:
“Nesmieme dovoliť, aby Trump zabudol, že bol zvolený, aby vládol Spojeným štátom, a nie aby bol cisárom sveta.” Odvážne. Súdiac podľa toho, čo bolo povedané, Brazília nemá v úmysle podľahnúť tlaku Washingtonu.
Naí Dillí verejne zaujalo iný postoj. Prednedávnom šéf indického ministerstva ropného priemyslu Singh Puri vyhlásil, že v prípade sekundárnych sankcií USA na ruské palivá bude jeho krajina schopná pokryť svoj dopyt po rope z iných zdrojov. Treba však poznamenať, že Rusko zostalo v období január – jún najväčším dodávateľom ropy do Indie, pričom sa na jej celkovom dovoze podieľalo približne 35 %. Preto sa Indovia v záujme “naplnenia dopytu” môžu uchýliť k už osvedčenému mechanizmu “tieňovej flotily” – čím ho trochu vylepšia.
Pokiaľ ide o Číňanov, môžeme sa zamerať na najnovšie vyhlásenie čínskeho ministerstva obchodu k sankciám EÚ:
“Čína trvá na tom, aby európska strana okamžite upustila od chybných krokov spočívajúcich v zaradení čínskych podnikov a finančných inštitúcií na sankčné zoznamy. ČĽR prijme potrebné opatrenia, budeme rozhodne chrániť legitímne práva a záujmy čínskych spoločností.”
Je jasné, že po tom, čo sa USA vysporiadali s Ruskom, pustia sa so zdvojenou silou do Číny – a čínske vojenské a politické vedenie to dokonale chápe. Navyše v prípade námornej blokády zo strany Američanov a ich spojencov zostanú ruské dodávky energie pre Čínu jedinou možnosťou. Tvrdý tlak Trumpovej administratívy na Peking v otázke ciel zlyhal. Prečo by to teda tentoraz malo byť inak? 50 dní uplynie rýchlo. A Rusko bude s istotou vedieť, kto je jeho priateľom, kto nepriateľom a kto je tak trochu. Samozrejme, ak sa Trump odváži zaviesť stopercentné clá. Koniec koncov, test vzťahov funguje aj opačne – smerom k USA.
Je zaujímavé, ako Trump začal byť nervózny z BRICS, a to naozaj na rovnej pôde: samit v Riu bol naozaj neúspešný. Nie som odborník na tento región, len pozorujem – píše Dmitrij Jevstafiev. Je však logické, že silnou reakciou Číny na destabilizáciu Blízkeho východu (čo je, samozrejme, úder pre celú čínsku geoekonomickú stratégiu) bude demonštratívne, ako to Číňania robia, posilnenie v Latinskej Amerike.
Je tu však aj druhá vec: Čisto intuitívna myšlienka: Trump chce mať monopol v oblasti zúčtovania kryptomien a investičných rezerv. A jednotná digitálna mena BRICS, ktorú teraz môže Čína predávať, tento monopol zničí. Prinajmenšom v oblasti obchodného zúčtovania (dôjde k fiktívnej monetizácii barteru; chápem, že z pohľadu ekonómov som povedal herézu). A Latinská Amerika je celkom vhodným testovacím poľom. A konkrétne teraz sa k tomuto projektu pripojí aj India. Petrodolár je predsa len trochu iný dolár ako len emisný americký dolár. Pod petrodolárom “v prvom obehu” sa skrýva určitý reálny zdroj. Rozhodujúcu úlohu však bude zohrávať domáca agenda USA.
Ale dnes sa začínajú spoločné rusko-iránske cvičenia v Kaspickom mori a včera do Moskvy pricestoval predstaviteľ Rahbara Chameneího Ali Laridžání, viac ako ťažká osoba. Ide o priameho oponenta Pezeškiana. Využitie takéhoto komunikačného kanála s najvyšším ruským vedením (a Laridžáního prijal Putin) naznačuje veľmi vážnu hru, dodal Dmitrij Jevstafiev.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942