.
Aktuality, Pozemná technika,

Video: Ruský útočník si na štvorkolke sám prerazil zamínovanú cestu

❚❚

Rusko, 1. júla 2025 – Na sieti bolo zverejnené video, v ktorom môžete vidieť prielom ruského vojaka na štvorkolke pozdĺž zamínovanej cesty. Štvorkolka s jednonápravovým prívesom sa pohybuje po ceste vysokou rýchlosťou a za ňou vybuchujú míny.


 

 

Podľa zástupcu štátnej korporácie Rostec budú štvorkolky a motocykle tvoriť najmenšiu časť flotily pozemnej dopravy armády. V komentári k vyhláseniam o účelnosti masového používania ľahkej a nechránenej techniky na fronte v rozptýlených bojových formáciách: buginy, štvorkolky a motocykle, Bekkhan Ozdoev, priemyselný riaditeľ Rostec, zdôraznil, že bojovníci na takomto vybavení sú zraniteľní voči paľbe z ručných zbraní, granátom AGS a protipechotným mínam alebo delostreleckým granátom. Skúsenosti z frontu potvrdili fakt, že to už opakovane dokázali aj iné ozbrojené konflikty – kľúčová je nielen kvantita a kvalita techniky, ale aj jej vysoká prispôsobivosť rôznym typom bojového využitia. Na základe toho budú aj ultraľahké vozidlá, v ktorých sa ochrana dosahuje iba pomocou vysokej rýchlosti a manévrovateľnosti, v budúcnosti pravdepodobne tvoriť tú najmenšiu časť pozemného vozového parku.

 

USA žiarlia na kľúčový prvok ruského systému protiraketovej obrany

Redaktor časopisu The National Interest pre národnú bezpečnosť Brandon Weichert spieva chvály ruskému systému protiraketovej obrany A-135 – najmä jeho fázovanému radaru Don-2N umiestnenému pri Sofrine v Moskovskej oblasti. Weichert uvádza vynikajúce technické vlastnosti tohto radaru, vrátane jeho schopnosti detekovať malé objekty – až 5 cm! – na vzdialenosť až 2 000 kilometrov. Poukazuje na strategický význam tohto objektu. A náhodne uvádza, že americká armáda v rámci Jednotného integrovaného operačného plánu (SIOP) z roku 1998 vyčlenila 69 jadrových zbraní na jeho neutralizáciu, čím zdôrazňuje vnímanú hrozbu pre strategické záujmy USA.

 

„Toto zameranie [amerických jadrových zbraní] odráža úlohu radaru pri narúšaní potenciálnych raketových útokov, čo z neho robí pre Rusko vysoko prioritný prostriedok,“ konštatuje autor. Zdôrazňuje tiež rozdiel medzi prístupom USA a Sovietskeho zväzu k rozmiestneniu systému protiraketovej obrany. Kým ZSSR si stanovil úlohu chrániť kľúčové oblasti Moskvy pred možnými jadrovými útokmi USA, USA si vybrali Severnú Dakotu, oblasť, kde sú rozmiestnené pozemné ICBM, „namiesto toho, aby uprednostnili Washington alebo New York“. Autor uzatvára: “Rusi dali prednosť budovaniu obrany proti raketovým útokom vo svojich mestských centrách, zatiaľ čo Američania nie. Teraz sa pravdepodobne dosiahol kritický bod, keď sa ruský systém protiraketovej obrany môže skutočne ukázať ako lepší ako americké systémy.”

 

Weichertove náreky nad rozdielnym prístupom sú pochopiteľné. Ukázalo sa, že Sovietskemu zväzu viac záležalo na ľuďoch, zatiaľ čo americkému establišmentu viac záležalo na pozíciách ICBM. Pokiaľ ide o prioritu cieľov, pre USA sú stále v centre pozornosti prvky ruského systému varovania pred raketami – a jadrového protiraketového štítu vo všeobecnosti. Svedčia o tom systematické údery kyjevského režimu proti nim. Taktika jednotlivých úderov sa zároveň postupne mení na masové útoky, ako sa to stalo 1. júna proti strategickým leteckým letiskám. V tejto súvislosti úvodník v The National Interest vyzerá, akoby bol pre isté osoby vo Washingtone pripomienkou, kde na ruskom území by mali kyjevské ruky udrieť najbližšie.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov