.
Aktuality, Letectvo,

Nová ruská stíhačka a mikro kamikadze drony

❚❚

Rusko, 19. mája 2025 – Ak sa aktuálne stáva preferovanou taktikou ničenie tímov operátorov bezpilotných prostriedkov, potom sa zrejme stávali prijateľnou stratégiou aj vraždy vývojových pracovníkov konštrukčných kancelárií dronov, rádioelektronického boja a ďalších technológií potrebných pre dronovú vojnu, v hlbokom tyle protivníka


 

Aktuálne sa píše o skupinovom útoku šiestich ruských kamikadze dronov riadených umelou inteligenciou, ktoré sa navzájom identifikovali pomocou strojového videnia odlišnej farby svojich krídel a zaútočili všetky naraz. Pre Rusko sa stali problémom útoky ukrajinských útočných dronov v hĺbke vlastného územia a vytiahlo z naftalínu projekt z čias vojny v Afganistane, ktorý postupne a pomerne ťažkopádne prispôsobuje novým okolnostiam.

 

Jedna z ruských experimentálnych konštrukčných kancelárií špecializujúcich sa na výrobu lietadiel vykonala hĺbkovú modernizáciu cvičného lietadla Jak-52 na modifikáciu Jak-52B2 – stíhacie lietadlo proti dronom. Modernizácia bola založená na skúsenostiach s vytvorením ľahkého bitevného/COIN ( Counter-insurgency – protipovstalecké) lietadla Jak-52B z čias afganskej vojny v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

 

 

Ako uvádza vývojová firma, pri výbere typu lietadla pre tieto úlohy sa viac brali do úvahy počiatočné výkonové charakteristiky lietadla, ktoré výrazne prevyšujú charakteristiky takých lietadiel, ako sú Cessna-172 a Jak-18T, s ktorými sa experimentovalo skôr. Okrem toho existujúca flotila lietadiel Jak-52 umožňuje masové rozšírenie tohto projektu.

 

Vďaka úpravám môže lietadlo pod každým krídlom niesť užitočné zaťaženie 90 kg. Ako užitočné zaťaženie sa údajne používal celokruhový skenovací radar pracujúci v režimoch vzduch-vzduch, vzduch-zem a meteorologický radar, prípadne elektrooptický senzor PERGAM S400. Ako prostriedok ničenia sa momentálne používa poloautomatická broková karabína kalibru 12.

 

 

Lietadlo je vybavené palubným počítačom, ktorý okrem iného generuje informácie o zameriavaní, a moderným letovým a navigačným systémom, ktorý umožňuje vykonávať lety vo dne aj v noci, za jednoduchých aj náročných poveternostných podmienok.

 

S týmito úpravami je ľahký Jak-52B2 s piestovým motorom schopný napadnúť nepriateľské bezpilotné prostriedky ako napríklad An-196 “Ljutyj”, ako aj ľahké lietadlá v bezpilotnej verzii, ako napríklad Aeroprakt A-22. V súčasnosti má lietadlo osvedčenie o letovej spôsobilosti a prechádza testami na odladenie jeho palubného vybavenia. Treba dodať, že Jak-52B2 predstavuje pokrok voči ukrajinskému pokusu nasadiť bežný cvičný a športový Jak-52 v denných podmienkach s otvorenou kabínou, z ktorej striela člen posádky na drony bežnou brokovnicou.

 

 

Otázkou ostáva, ako sa na ruskú modifikáciu dostala rovnako brokovnica, resp. či bývalý ZSSR myslel dostatočne dopredu a otestoval účinnejšiu alternatívu. Odpoveďou, ktorú by človek viac čakal od Bruselu je regulácia, požiadavka zákona. Brokovnica bola pôvodne navrhnutá s cieľom mať civilné lietadlo s civilnými zbraňami v rámci implementácie zákonov “O súkromných detektívnych a bezpečnostných činnostiach v Ruskej federácii” a “O bezpečnosti zariadení palivového a energetického komplexu”, v ktorých boli vykonané zmeny a doplnenia týkajúce sa činnosti spoločností súkromných bezpečnostných služieb proti bezpilotným prostriedkom pri strážení chránených zariadení.

 

Licenčné a povoľovacie orgány Ruskej národnej gardy nepodporili myšlienku použitia letectva na ochranu zariadení kritickej infraštruktúry – považovali to za príliš komplikované. Od inštalácie PKTM sa muselo upustiť z dôvodu vysokej pravdepodobnosti spôsobiť škody tretím osobám na zemi. Momentálne je rozhodnutie vyzbrojiť Jak-52B2 brokovnicou vynútené a dočasné – ešte nie je definitívne.

 

 

Rusko sa snaží zvýšiť pasívnu ochranu najmä zariadení odvetvia ropného a plynového priemyslu pred útokmi dronov, ktoré sa stali menej frekventovanými pravdepodobne v dôsledku politických rozhodnutí. To sa môže zmeniť v prípade, že sa aj špeciálna vojenská operácia nakoniec transformuje na vojnu. Otázka ostáva možnosť zostrelenia kamikadze dronu postaveného na platforme ľahkého športového lietadla brokovnicou, ktoré samozrejme tiež v takom prípade spadne na zeme a ohrozí tretie osoby.

 

Sami Rusi však vyvinuli kamikadze drony, na ktoré by Jak-52B2 teoreticky stačiť mohol. Aktuálne sa však prezentuje ako tankoborník, nový kamikadze dron Тювик (Tjuvik – jastrab), údajne určený pre operácie na línii bojového kontaktu (na čo zrejme benzínová verzia nevyhnutne potrebuje dolet 100 km).

 

 

Ruské vojská na ukrajinskom bojisku budú čoskoro vyzbrojené novými útočnými bezpilotnými lietadlami Tjuvik, ktoré sú vzhľadom podobné na kamikadze drony Geraň. Informovalo o tom vedenie konštrukčnej kancelárie KB Stratim. Špecialisti zo Stratim vytvorili prakticky miniatúrnu verziu kamikadze dronu Geraň, ktorú nazvali Tjuvik. Nový dron je určený pre operácie priamo na frontovej línii, jeho hlavnou úlohou je zničiť nepriateľské obrnené vozidlá, v prípade potreby dokáže operovať aj proti bunkrom a pechote. Dron “Tjuvik” už prešiel testami v zóne ŠVO a vstúpil do fázy sériovej výroby. Čoskoro bude prichádzať k vojskám.

 

“Tjuvik” sa vyrába podľa konštrukčnej schémy lietajúceho krídla, v podstate kopíruje obrysy dronov Geraň. Štartuje obdobným spôsobom zo stojanov. Jedinečnou vlastnosťou dronu je, že dokáže pôsobiť proti fungovaniu systémov elektronického boja vďaka použitiu stabilného komunikačného systému “Pozemka” vyvinutého pre Tjuvik. Denník Izvestija cituje zakladateľa KB Stratim, s nom de guerre Obi-Wan:

“Toto ľahké útočné krídlo je určené na ničenie obrnených vozidiel.”

 

Podľa informácií zo stránky KB Stratim bol Tjuvik vyvinutý v dvoch verziách: s elektrickým a benzínovým motorom. Elektrická verzia má rýchlosť 150-180 km/h, dolet 40 km, nosnosť 3 kg, čas letu 20 minút. Benzínový motor má rýchlosť 300-350 km/h, dolet 100 km a užitočné zaťaženie 4 kg.

Čo si tu na záver môžeme všimnúť, okrem rastúcej dominancie dronov na ukrajinskom bojisku. Ruské predpisy ohľadne civilnej držby zbraní, vrátane ich použitia bezpečnostnými službami sa nedokázali po skúsenostiach s organizovaným zločinom 90. rokov prispôsobiť súčasným reáliám. Na druhej strane, o vypustení vyložených čiernych delfínov na slobodu sa podľa dostupných informácií neuvažuje. A predpisy dávajú vzniknúť z vonkajšieho pohľadu absurdným zbraniam, napríklad verzii odstreľovacej pušky Dragunov na náboj 9,6×53 mm Lancaster.

 

Minimálne Rusko začína kryť vývojárov technológií potrebných pre vedenie dronovej vojny, títo pre krátku svetskú slávu už ani nepoužívajú civilné mená, aby poľnú trávu nevoňali odspodu.

 

 

MK

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov