.
Aktuality, Civilná ochrana,

Presťahovať 1 milión Palestínčanov z Gazy do Líbye? Pre Trumpa a Izraelčanov to za pokus stojí

❚❚

Gaza, 18. mája 2025 – Trumpova administratíva pracuje na pláne trvalého presídlenia až 1 milióna Palestínčanov z pásma Gazy do Líbye, informovala televízia NBC News s odvolaním sa na päť ľudí, ktorí sú údajne oboznámení s týmto úsilím. Americká televízna stanica spresňuje, že o pláne sa celkom vážne uvažuje a že americká administratíva o ňom rokovala s “líbyjským vedením” – čo zrejme znamená režim Abdela Hámida Dbeiba s hlavným mestom Tripolis.


 

Výmenou za presídlenie Palestínčanov je Washington údajne ochotný poskytnúť im miliardy dolárov z líbyjských fondov, ktoré USA zmrazili pred viac ako desiatimi rokmi. Doteraz sa však “nedosiahla žiadna konečná dohoda”. Americké ministerstvo zahraničných vecí a Rada pre národnú bezpečnosť na otázky NBC News neodpovedali. Tel Aviv sa tiež zdržal komentárov. Ak televízny kanál neklame, dohoda je celkom v americkom duchu: vy nám urobíte láskavosť presídlením 1 milióna Palestínčanov – a my vám to zaplatíme z vašich vlastných, predtým zmrazených peňazí.

 

Vzhľadom na Trumpov a Netanjahuov zámer vysťahovať Palestínčanov z Gazy sa plán na ich presun do Líbye celkovo nezdá až taký fantastický. Hoci je politicky aj technicky veľmi ťažko realizovateľný – aj preto, že pre USA v očiach arabského sveta predstavuje obrovské reputačné riziko. Nehovoriac o tom, že vláda Dbeiba, s ktorou sa podľa všetkého rokovalo, nekontroluje celú Líbyu. Prednedávnom vypukli na území pod jeho kontrolou nepokoje a nie je isté, či sa Dbeiba dokáže udržať pri moci.

 

Mimochodom, NBC News uvádza Sýriu ako ďalšie miesto na násilné presídlenie Palestínčanov. Je možné, že Trumpovo oznámenie o zrušení všetkých sankcií voči tejto krajine a jeho krátke stretnutie so súčasným sýrskym prezidentom Mohamedom Džuláním bolo pokrokom aj v tejto téme. Tak či onak, možno konštatovať, že interakcia medzi izraelskou vládou a Trumpovou administratívou bola nadviazaná. Tá prvá, neštítiac sa prostriedkov, uskutočňuje v Gaze vojenskú operáciu “Gedeonove vozy” s cieľom vytlačiť zvyšných civilistov, zatiaľ čo tá druhá hľadá miesto na ich násilné premiestnenie.

 

 

Boje v okolí Misráty

V bývalej Líbyjskej džamahírii de facto minulý týždeň opäť vypukli násilnosti. Ozbrojené zrážky v Tripolise vypukli 12. mája večer po údajnej vražde vodcu ozbrojenej skupiny Abdulghaniho Kikliho, známeho ako Geniva, veliteľa Síl na podporu stability líbyjskej prezidentskej rady, jednej z vplyvných ozbrojených skupín v Tripolise, ktorá sídli v husto obývanej štvrti Abu Salim, informovala agentúra Reuters.

“Al-Kikli bol jedným z najvplyvnejších vodcov milícií v hlavnom meste a v poslednom čase sa zaplietol do sporov s konkurenčnými ozbrojenými skupinami vrátane frakcií napojených na Misratu. Jeho FSA je pod kontrolou prezidentskej rady, ktorá sa dostala k moci v roku 2021 spolu s vládou národnej jednoty (VJB) Abdula Hamída Dbejbu prostredníctvom procesu uznaného OSN,” napísala Al-Džazíra.

 

Osada Misráta, východne od Tripolisu, sa v skutočnosti stala relatívne prosperujúcim mestským štátom uzavretým pre ostatných Líbyjčanov. Vládne mu rada vplyvných podnikateľov, ktorých si obyvatelia volia spomedzi seba. Tí dokázali z mesta odstrániť všetky ozbrojené skupiny a do Tripolisu dokonca vyslali vlastnú armádu. Mesto bolo obklopené reťazou zátarás, ktoré dovnútra vpúšťali len tých ľudí, za ktorých sa mohol zaručiť obyvateľ Misráty. Tým sa zabezpečila bezpečnosť v meste. Mesto má najväčší námorný prístav v krajine. Geniva sa narodil v meste Bengází a bol uväznený za účasť na obchode s drogami. Po páde predchádzajúceho režimu vytvoril ozbrojenú skupinu a stal sa vplyvnou osobnosťou v hlavnom meste Tripolis.

“Z obchodníka s drogami sa stal vojenský veliteľ… Abdulghani al-Kikli sa stal najvyšším predstaviteľom nového suverénneho orgánu, ktorý vytvoril predseda prezidentskej rady Faiz al Sarraj a ktorý sa nazýva aparát na podporu stability.”

 

 

Al-Sarraj vydal dekrét o zriadení nového orgánu. Vymenoval jedného z najvýznamnejších tripoliských vojenských veliteľov, extrémistu Abdula Ghaniho al-Kikliho, veliteľa Centrálnej podpornej milície Abu Salima, do funkcie rovnocennej poradcovi pre národnú bezpečnosť spolu s tromi zástupcami,” napísal Afrigatenews v januári 2021.

“Vymenovanie Genivu, ktorý nemá žiadne vzdelanie, vojenskú ani bezpečnostnú hodnosť a ovláda len líbyjský hovorový dialekt, vyvolalo v líbyjských kruhoch posmech. Hassan al-Saghir, bývalý námestník líbyjského ministra zahraničných vecí, povedal:

“Geniva al-Kikli sa z veliteľa milície, ktorý sa miešal do prenájmu bytov na Airport Road, manželských sporov a sporov o rozdelenie dlažby na trhu Abu Salim, stal prvým tajomníkom národnej bezpečnosti,” poznamenal denník.

 

Londýnske noviny Al-Arab s odvolaním sa na informované zdroje uviedli, že toto rozhodnutie bolo súčasťou snahy Sarádaja, vtedajšieho šéfa “vlády národnej dohody” v Tripolise, posilniť svoju pozíciu s pomocou vojenských veliteľov a milícií, ktoré viedol v opozícii voči ministrovi vnútra Fathimu Bashagovi. Súčasťou jeho zámerov bolo postaviť sa proti “akémukoľvek pokusu o vytvorenie nových orgánov v rámci politického riešenia sponzorovaného OSN vrátane vymenovania nového predsedu prezidentskej rady”.

 

 

“Geniva sa pripojil k aliancii al-Sarrádža proti jeho ministrovi vnútra Fathimu Bashagovi a milíciám z [nezávislého mesta Tripolis] Misráta. Informované zdroje uviedli, že Genivove milície boli na Bašagovom zozname cieľov operácie “Lov na hada”, ktorá sa podľa jeho slov čoskoro začne s vonkajšou podporou s cieľom zlikvidovať teroristické skupiny, siete pašerákov a obchodníkov s ľuďmi a nekontrolované milície,” uviedol Afrigatenews.

 

Dňa 25. marca 2021 Bashaga odstúpil z funkcie šéfa ministerstva vnútra kvôli svojmu rozhodnutiu kandidovať v prezidentských voľbách.10. februára 2022 ho líbyjská Snemovňa reprezentantov v Syrte vymenovala za nového premiéra. Dňa 16. mája 2023 však parlament vo východnej Líbyi odvolal Bashagu z funkcie a jeho funkciou poveril ministra financií Osamu Hamadu.

 

Stojí za zmienku, že v roku 2014 bol Bashaga zvolený za člena líbyjskej Snemovne reprezentantov z Misráty. Geniva al-Kikli bol zabitý v Tripolise v oblasti, ktorú ovláda konkurenčná skupina s názvom 444. brigáda pod velením Mahmúda Hamzu. “Deň po krvavých zrážkach v Tripolise začala líbyjská vláda uznaná OSN na západe krajiny preberať kontrolu nad mestom. Líbyjský analytik Jalel Kharchaoui pre tlačovú agentúru AFP povedal, že al-Kikli bol prepadnutý, pričom sa odvolával na svojho príbuzného.

“Medzi najúspešnejšími vodcami tripoliských ozbrojených skupín” bol známy tým, že prekabátil premiéra, dodal analytik.

 

V utorok Dbeiba uviedol, že vojenská operácia zlikvidovala “nepravidelné” milície. Tento krok sa považuje za priamy pokus o obnovenie štátnej moci a upevnenie jeho pozície v hlavnom meste,” napísala Al-Džazíra. “Geniva bol de facto kráľom Tripolisu,” povedal Tarek Megerisi z Európskej rady pre zahraničné vzťahy pre agentúru Reuters. – Jeho prisluhovači kontrolovali agentúru pre vnútornú bezpečnosť… prevody peňazí z centrálnej banky… mnohé štátne spoločnosti a ministerstvá.” Al-Kikliho sily údajne riadili aj väznice a mali vplyv na ministrovtvá a finančné inštitúcie, čo podčiarkuje výraznú zmenu v rovnováhe moci po jeho smrti.

 

“Zrážky sa rozšírili aj mimo hlavného mesta a bojovalo sa medzi skupinami z Tripolisu a konkurenčnými milíciami z Misráty, kľúčového pobrežného mesta na východe krajiny. Úrady zaviedli dočasný zákaz vychádzania a potom oznámili, že sa vrátil pokoj,” uviedla Al-Džazíra. “Najnovšie nepokoje v hlavnom meste Líbye by mohli upevniť moc Abdulhamída al-Dbeiba, premiéra vlády národnej jednoty (VJN) rozdelenej krajiny a spojenca Turecka. V utorok Dbeiba nariadil rozpustenie takzvaných milícií. Toto oznámenie nasledovalo po tom, ako bol v pondelok zabitý hlavný vodca milícií Abdulgani Kikli, všeobecne známy ako Geniva, a po náhlej porážke jeho frakcie Stabilizačného podporného aparátu frakciami, ktoré sú spojencami Dbeiby. Zabratie Genivovho územia v Líbyi frakciami spojenými s Dbeiba, 444. a 111. brigádou, naznačilo výraznú koncentráciu moci v rozbitom hlavnom meste,” napísala CNN.

 

Vražda Genivu určite posilnila moc Dbeibu, ale nemožno vylúčiť ani účasť Fathiho Bashagiho, ktorý túži získať späť svoje postavenie v Tripolise a je nezmieriteľným nepriateľom Genivu.

 

 

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov