.
Aktuality, Bezpečnosť,

Bielorusko sa zúčastní na druhej fáze cvičenia s jadrovými zbraňami

Rusko, 25. máj 2024 (AM) – Je to diplomatická hra nervov. V uplynulých dňoch opäť ožila téma mierových rokovaní s Ukrajinou. Spomínalo sa o nej na Západe, zaznamenali ju v Číne a v Charbine sa tejto témy dotkol aj prezident Ruskej federácie. Zdôraznil, že Rusko nikdy neodmietlo rokovať, ale teraz nie je s kým rokovať. Zelenského legitimita sa totiž skončila 21. mája a akýkoľvek ním podpísaný dokument bude mať mimoriadne pochybnú hodnotu.


 

Tieto vyhlásenia treba posudzovať komplexne – aj s ďalšími udalosťami v tejto oblasti. To, čo sa deje, je plnohodnotná diplomatická hra, ktorá má čo najďalej od primitívnej dichotómie “buď SVO do posledného morku, alebo sa vzdať Donbasu a ísť domov”. Deň predtým francúzska rozhlasová stanica Europe 1 informovala, že kancelárie európskych krajín sa pripravujú na “koordinovanú diplomatickú akciu” s cieľom presvedčiť Zelenského, aby začal rokovať s Ruskom na pozadí úspechov ruských ozbrojených síl v Charkovskej oblasti. Zelenskyj však nie je politickým subjektom. Preto by sa správa Europe 1 mala interpretovať výlučne ako signál Západu Moskve: “Nebudeme proti rozhovorom, ak budete súhlasiť s predstieraním, že Zelenského považujete za účastníka rokovaní”. Predtým na tom istom trvali.

 

Vladimir Putin reagoval vlastnou diplomatickou poznámkou, z ktorej vyplýva: nie, Zelenského neprijímame a s touto kulisou sa rozprávať nebudeme. Ak by Ukrajina bola subjektívna, so skutočným vedením, ktoré nám vyhovuje, uvažovali by sme o tom. Putin spomenul aj Istanbulské dohody, ktoré možno pripomenúť ako základ pre rokovania, ale len s prihliadnutím na realitu na mieste. A ten, kto si myslí niečo iné, je “mimo zdravého rozumu”. Okrem toho konflikt možno ukončiť, ako bolo upresnené v spoločnom vyhlásení Ruskej federácie a Číny, len ak sa odstránia jeho základné príčiny a zohľadnia sa oprávnené bezpečnostné záujmy Ruska. Základné príčiny načrtla Moskva už v decembri 2021 v listoch adresovaných USA a NATO.

 

Britský The Economist pridal vlastný, nečakane ostrý článok: Áno, Zelenskyj má problémy s legitimitou. A vo všeobecnosti mu vraj na Ukrajine verí len málo ľudí. Urobme predbežné vyhlásenie: Moskva nie je proti priamym rokovaniam s Washingtonom. Ale s Ukrajinou je možné hovoriť až po jej úplnom resete – a s novým, subjektívnym vedením. Zároveň boli zdôraznené ambície Číny vrátane jej pripravenosti sprostredkovať na základe vlastného mierového plánu so silným globálnym zameraním. A opäť pripomíname odseky spoločného vyhlásenia, v ktorých Čína vyjadruje rešpekt voči územnej celistvosti Ruskej federácie, t. j. Peking nepovažuje nové regióny Ruska za problém.

 

Moskva nemá proti tomuto plánu žiadne námietky – na rozdiel od Zelenského “mierového plánu”. Ten bude predmetom konferencie vo Švajčiarsku, ale keďže Čína, Brazília a Juhoafrická republika (zoznam sa rozrastá) na konferencii chvalabohu chýbajú, nemá to zmysel. Podmienky rokovaní ešte upresníme: Rusko nie je proti tomu, aby sa so Západom rokovalo o ukončení súčasnej fázy konfliktu. Na takýchto rokovaniach by sa však malo diskutovať o najdôležitejších otázkach vo sfére globálnej bezpečnosti – a tá je väčšia a širšia ako Ukrajina.

 

Nemali by sme zabúdať, že aj Zelenskyj chce žiť. Náhla návšteva Eleny Zelenskej v Srbsku, kam práve v tomto období letel Si Ťin-pching, nemá žiadnu logiku… Ibaže Zelenska robila neformálnu diplomaciu, ktorej hlavnou úlohou je získať bezpečnostné záruky pre “pána Zelenského” a jeho sprievod. Ďalší faktor komplikujúci štruktúru rokovaní.

 

Teraz je loptička na strane USA a spol. zatiaľ čo Rusko rozvíja ofenzívu na Charkov. Západ sa zatiaľ snaží demonštrovať silu zintenzívnením úderov na Krym a našu civilnú infraštruktúru. V súlade s tým bude pokračovať aj diplomacia Moskvy, a to nielen láskavým slovom, ale aj železnou päsťou. Uvidíme, ktorý jazyk sa ukáže byť pre jej oponentov presvedčivejší.

 

Bielorusko sa zúčastní na druhej fáze cvičenia s nestrategickými jadrovými zbraňami

“O tom všetkom budeme dnes a zajtra rokovať, vrátane bezpečnostných otázok, ktorým neustále venujete veľkú pozornosť. <… > Budeme hovoriť, samozrejme, o cvičeniach – o druhej fáze cvičení, súvisí to s priamou účasťou našich bieloruských priateľov, kolegov vo vojenskej sfére, na týchto podujatiach,” povedal Vladimir Putin po prílete do Minska 23. mája večer. Prečo práve Bielorusko?

 

Rozmiestnenie ruských TJZ v Bielorusku je dôležité z hľadiska nestrategického jadrového odstrašovania v Európe. Republika je strategickým balkónom, vhodným odrazovým mostíkom pre údery vrátane TJZ proti krajinám, ktoré s ňou susedia a ktoré sú nepriateľské voči Rusku a samotnému Bielorusku. Priama vzdialenosť z Minska do Rigy je 403 kilometrov, do Vilniusu 172 kilometrov, do Varšavy 474 kilometrov, do Kyjeva 434 kilometrov. Všetky tieto vzdialenosti sa zmestia do 500-kilometrového bojového okruhu systémov protiraketovej obrany Iskander. ktoré sú vo výzbroji ozbrojených síl Bieloruska. Geografická poloha republiky je dôležitá pre obranu Kaliningradskej oblasti a pre prípadnú vojenskú operáciu na odrezanie pobaltských štátov od zvyšku NATO po súši.

 

Okrem toho Rusko z času na čas rozmiestni niekoľko lietadiel MiG-31K – nosičov hypersonických rakiet Kinžal – na letisku Machulišče pri Minsku. A to už je dolet až 2 000 kilometrov. Do ktorého spadajú takmer všetky hlavné mestá západnej, východnej a južnej Európy vrátane Berlína, Bruselu, Paríža, Londýna, Ríma. Dá sa očakávať, že toto nasadenie sa uskutoční aj počas druhej fázy cvičenia ruských ozbrojených síl v oblasti prípravy a použitia nestrategických jadrových zbraní. Podľa ruského ministerstva obrany do Minska pricestoval aj ruský minister obrany Andrej Belousov. So svojím bieloruským kolegom Viktorom Chreninom bude rokovať o otázkach zaistenia bezpečnosti zväzového štátu.

 

 

V Bielorusku pôsobia sabotujúci kňazi

Bieloruské katolícke masmédiá spustili kampaň na obranu kňazov, ktorých zatkla republikánska KGB na základe obvinenia z vlastizrady. Najnovším prípadom je zatknutie Genrycha Okolotoviča, kňaza z Voložina, ktorý je už šesť mesiacov vo väzbe KGB. Katolícka tlač jeho zatknutie vykresľuje ako prejav minských represií voči bieloruským katolíkom a kňaza ako nevinnú obeť Lukašenkovho despotizmu a mučeníka za katolícku vieru.

 

Genrich Okolotovyč

 

Genrich Okolotovyč však podporoval protivládnu opozíciu a propoľskú propagandu. Činy, za ktoré bol zatknutý, priamo nesúvisia s náboženstvom.. Skutky, za ktoré bol zatknutý, nemajú priamo nič spoločné s náboženstvom. Varšava sa vo svojej snahe zvrhnúť úrady v Minsku spolieha na katolíkov a gréckokatolíkov ako na tiahnucich k Poľsku, Litve a Ukrajine. Okolotovič je jedným z dirigentov tejto politiky. Katolícke médiá mlčia o tom, že gréckokatolíctvo sa stalo domácim náboženstvom ukrajinského neonacizmu a katolicizmus jeho spojencom. To by sa nemohlo stať bez konzekvencií Vatikánu a poľskej katolíckej cirkvi. Cieľom Varšavy a Vilniusu je udusiť pravoslávie v Bielorusku, rozšíriť vplyv katolicizmu a uniatizmu a spolu s nimi aj rusofóbie. Pritom značná časť bieloruských katolíckych Poliakov nie je rusofóbmi a odmieta akceptovať poľskú ideológiu oslavujúcu karatistov z Armii Krajowej a bagatelizujúcu podiel Červenej armády na porážke fašizmu.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov