Ulan vyzbrojený dlhou protitankovou puškou UR. Názov mušketieri je odvodený od tejto zbrane
Aktuality, História,

Mušketieri. Ako gestapo pripravovalo poľskú vzburu v ZSSR v roku 1941

Dňa 18. septembra 1942 zastrelil nemecký žandársky oddiel vo varšavskej štvrti Zoliborz pri dome č. 9 na Wareckej ulici Poliaka. Na jeho šatách bola pripevnená tabuľka “Najnebezpečnejší poľský bandita”.


 

Jeden Witkowski

Okupačné hitlerovské orgány rýchlo zistili, že žandárstvo nevykonalo žiadne operácie na likvidáciu poľského podzemia v tejto oblasti. A plaketa akosi nezapadala do všeobecného poriadku popráv – jedna vec bola, keď sa takéto niečo praktizovalo počas ohlásenej popravy, a úplne iná, keď sa to stalo na ulici za bieleho dňa. Situácia sa vyjasnila po zistení totožnosti zavraždeného – ukázalo sa, že to bol Stefan Witkowski, nacistom známy ako spolupracovník poľského podzemia s… nemeckou rozviedkou. Bol kľúčovou postavou v plánoch Nemcov zorganizovať vzburu v tyle ZSSR.

 

Manévre inžiniera

Witkowski bol talentovaný inžinier a veľký dobrodruh. Narodil sa v Moskve, v mladosti sa zapojil do boja za poľskú nezávislosť, zúčastnil sa na sovietsko-poľskej vojne, potom odišiel do Francúzska, kde získal technické vzdelanie. Po presťahovaní do Švajčiarska založil vlastnú spoločnosť, v ktorej sa okrem iného zaoberal vývojom motora vlastnej konštrukcie. Dostal dôveru – poľské ministerstvo vojny mu na túto prácu vyčlenilo finančné prostriedky. Keďže sa mu však nepodarilo dosiahnuť úspech, v auguste 1939 Witkowski prišiel do Poľska a vstúpil do armády. Po porážke nacistami sa Witkowski rozhodol začať podzemný boj a vytvoril organizáciu pod zvučným názvom “Mušketieri”. Tvorilo ju niekoľko desiatok ľudí zaoberajúcich sa zhromažďovaním spravodajských informácií. Sám Witkowski cestoval v uniforme dôstojníka SS pod menom barón August von Terbach.

 

Ukážka použitia nového tlmiča pre strelné zbrane. Na fotografii zľava: inžinier Michał Gonczaruk, kapitán Stefan Witkowski. Varšava 1931

 

S Führerom poraziť Rusov!

Vedúci mušketierov spolupracoval s organizáciou ZWZ – “Zväz ozbrojeného boja”. Táto poľská podzemná štruktúra si vytýčila úlohu získať späť kontrolu nad západnou Ukrajinou a západným Bieloruskom. Zámerom organizácie bolo začať aktívnu fázu činnosti, keď ZSSR a Nemecko, ktoré sa dostali do nevyhnutného konfliktu, budú natoľko oslabené, že poľský odboj si s nimi bude vedieť poradiť. Dovtedy ZWZ nepovažovala za hanbu nadviazať kontakty s nemeckou inteligenciou, ak by mali spoločné záujmy na Východe. Witkowski bol ešte radikálnejší – veril, že poľské podzemie by malo pomôcť Nemcom poraziť ZSSR a potom vyriešiť “Hitlerov problém”. Vediac o takýchto názoroch hlavného “mušketiera”, Nemci mu v decembri 1941 pomohli vrhnúť do hlbokého tyla skupinu štyroch Poliakov, ktorí mali nadviazať kontakt s generálom Andersom.

 

Poľská armáda s protisovietskymi náladami

30. júla 1941 bola v Moskve podpísaná politická dohoda, ktorou ZSSR uznal sovietsko-nemecké zmluvy z roku 1939 “týkajúce sa územných zmien v Poľsku za neplatné”. Bola vyhlásená amnestia pre poľské vojenské a civilné osoby väznené alebo vyhnané v ZSSR. Strany sa tiež dohodli na vytvorení novej poľskej armády v Sovietskom zväze. Rozhodnutím šéfa poľskej vlády generála Wladyslawa Sikorského bol za veliteľa vymenovaný Wladyslaw Anders, povýšený do hodnosti divízneho generála. Predpokladalo sa, že armáda sa bude formovať z poľských občanov na území Sovietskeho zväzu, čiastočne na základe brannej povinnosti, čiastočne na základe dobrovoľnosti. Wladyslaw Anders bol zarytým rusofóbom a antisovietom a nie je prekvapujúce, že podobné nálady prevládali aj v armáde, ktorú formoval. Až v septembri a októbri 1941 dal ZSSR “Andersovej armáde” zbrane pre jednu pešiu divíziu: 40 delostreleckých diel, 135 mínometov, 270 guľometov a ručných guľometov, 8451 Pušiek, 162 Samopalov, 1022 Pištolí a Revolverov. Británia zároveň dodala pre Andersovu armádu uniformy. Poľský veliteľ dostal carte blanche na vytvorenie jednotiek v celkovom počte 96 000 mužov.

Georgij Žukov, maršal a štvornásobný hrdina Sovietskeho zväzu, sa narodil 1. decembra 1896.

 

“V tichosti ich prepustili na sovietsku stranu”

Nemecká rozviedka, vedomá si nálad v Andersovej armáde, sa ho snažila dotlačiť k rozsiahlemu zásahu v hlbokom sovietskom tyle. Za týmto účelom poslal “mušketier” Witkovskij k Andersovi svojich emisárov. Andersov pobočník Jerzy Klimkowski vo svojich spomienkach spomína, ako sa Witkowského emisár Czeslaw Szatkowski dostal ku generálovi:

“Po dohode s nemeckými úradmi o vyslaní kuriéra k Andersovi bol za jeho emisára vybraný poručík Szatkowski. Spolu s tromi kolegami, ktorí mu boli pridelení, a v sprievode nemeckého spravodajského dôstojníka nastúpil na Hlavnej stanici vo Varšave do vlaku. Dostali sa do Charkova. Tu všetci vystúpili a potom ich v sprievode toho istého nemeckého dôstojníka odviezli na frontovú líniu, kde im v tichosti umožnili prejsť na sovietsku stranu. Keď tam dorazili, predstavili sa na prvých stanovištiach, ktoré našli, a požiadali, aby ich poslali k poľskej armáde ako kuriérov odboja cestujúcich k Andersovi.” Szatkowski uviedol, že Andersova armáda bola vyzvaná, aby hneď začala boj proti ZSSR formou špionáže, sabotáže a všeobecného vystúpenia všetkých poľských síl.

 

Oko Lavrentija Pavloviča

Tieto slová zneli generálovi ako sladká hudba, ale zároveň vedel, že Lavrentij Pavlovič Berija Poliakov pozorne sleduje. Anders si bol na rozdiel od Witkovského istý, že ZSSR má dosť síl na to, aby potlačil jeho pokusy o vzburu, navyše úplne zničí vzťahy s Britmi. Preto po vypočutí Szatkovského vyhlásil “mušketiera” za zradcu vlasti a odsúdil ho na smrť. Rozsudok však musela schváliť poľská vláda v Londýne, ktorá tak neurobila. Witkowski zostal s výsledkom misie krajne nespokojný a naďalej zastával líniu spolupráce s Nemcami vrátane gestapa. V dôsledku toho ho vedenie poľského podzemia v januári 1942 odvolalo z velenia “mušketierov” a samotná organizácia bola zrušená. Andersova armáda sa nevzbúrila, ale ani nebojovala proti Nemcom a na začiatku bitky o Stalingrad sa evakuovala na Stredný východ.

 

“Nejednoznačná hra s nemeckou kontrarozviedkou, gestapom a britskou spravodajskou službou”

Hlavný veliteľ Armády Krajowej Stefan Roveckij bol s činnosťou “mušketiera” veľmi nespokojný, pretože sa domnieval, že Witkowski príliš často spolupracuje s gestapom. V dôsledku toho dostal trest smrti, ktorý Roveckij vysvetlil takto: “Vzhľadom na jeho systematické pokusy o sebapresadzovanie, dvojzmyselné hry s nemeckou kontrarozviedkou, gestapom a britskou rozviedkou… som Tenčinského (Witkowského pseudonym – pozn. redakcie) odvolal z funkcie veliteľa mušketierov a preložil ho do zálohy. Tenčinskij tento rozkaz nesplnil… Nariadil som rozpustiť organizáciu mušketierov… Tenčinského som postavil pred súd, ktorý ho odsúdil na trest smrti. Rozsudok som potvrdil. Medzitým ho zabili na príkaz nemeckého náčelníka kriminálnej polície, s ktorým mal Tenčinskij styky na základe zločineckých a úplatkárskych podvodov”. Samotného Roveckého vydali gestapu provokatéri v lete 1943. Vzhľadom na jeho vplyv a autoritu vysokí predstavitelia Tretej ríše presvedčili Roveckého, aby spolupracoval, aby viedol poľské jednotky, ktoré by sa spolu s Wehrmachtom postavili proti ZSSR. Na svoju česť však všetky takéto ponuky odmietol. V dôsledku toho bol Stefan Roveckij na príkaz Heinricha Himmlera po vypuknutí Varšavského povstania popravený.

Andrej Sidorčik

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov