Rusko môže do budúcich bojov nasadiť BVP Manul, Ukrajina pásové obrnence zo západu

BVP Manul

Rusko, 20. september 2023 (AM) – Dlhšiu dobu sa objavovali správy o tom, že Rusko rozvíja koncept bojového vozidla pechoty (BVP) Manul. Existovala však možnosť, že je to technologický demonštrátor a výsledky jeho vývoja poslúžia na budúcich projektoch. Frekvencia výskytu správ o BVP Manul sa zvyšovala a v poslednom čase ich periodicita dosahovala vrchol.

 

Nakoniec vystúpil Pjotr Tjukov, generálny riaditeľ závodu na výrobu obrnenej techniky Kurganmaš, spadajúceho pod koncern Vysokopresné systémy v rámci štátneho konglomerátu Rostec. Uviedol, že vývoj ruského bojového vozidla Manul novej generácie bol stimulovaný bojovými skúsenosťami získanými počas vojny na Ukrajine.

 

“Pokračuje výskumné a vývojové úsilie s cieľom vytvoriť BVP Manul, ktoré je navrhnuté v súlade s požiadavkami ministerstva obrany (Ruskej federácie) a poznatkami získanými z používania obrnených vozidiel na Ukrajine. Po dokončení všetkých potrebných testov spustíme sériovú výrobu, ” uviedol Tjukov.

 

Práve na dokončenie testov dával Tjukov v ďalšom rozhovore očividný akcent a snažil sa predať myšlienku, že vývoj BVP Manul potrvá ešte tri roky. Zdanlivo tak uprostred vojny prebieha diskusia o projekte, akých je v Rusku množstvo. Z nich viaceré nenapredujú alebo dokonca po čase zmiznú zo zorného poľa.

 

V dôsledku toho mnohí západní odborníci postupne začínajú pochybovať o schopnosti Ruska vyvinúť nový projekt a dotiahnuť ho do konca, na bojisku dominujú zbrane z éry ZSSR a v niektorých prípadoch sa hovorí o obnovení ich výroby. Bude konkrétne projekt BVP Manul dokončený a nasadený v boji? Existujú príčiny, pre ktoré by sa BVP Manul mohlo ocitnúť v boji a to skôr než za tri roky.
Vozidlo má niekoľko inovatívnych charakteristík.

 

Má vpredu uložený motorový a prevodový priestor, bojový modul bez posádky a zadnú sklopnú rampu určenú na jednoduchšie nasadenie výsadku. Vozidlo je súčasťou širšieho úsilia o modernizáciu a diverzifikáciu ruského vozového parku obrnených vozidiel, pričom zohľadňuje skutočné bojové scenáre a rozvíjajúce sa potreby ruskej armády.

BVP Manul bolo po prvýkrát predstavené na vojensko-technickom fóre Armija-2020, nie je to však až taký nový projekt, ako by sa mohlo zdať. Svojim menom Manul maskuje pokračujúci vývoj projektu BVP Dragun, ktoré bolo predstavené už o päť rokov skôr na fóre Armija-2015. A jeho skúšky boli údajne ukončené už v októbri 2017. Ďalších viac než päť rokov tak pokračovali práce na vozidle totožnej koncepcie, len pod menom Manul.

 

Je potrebné pripustiť, že Dragun bol testovaný ako modernizácia BMP-3M, teda s vežou Bachča-U. Tá je vyzbrojená 100 mm kanónom 2A70, ktorý slúži aj na vypúšťanie protitankových riadených striel 9M117 Bastion, automatickým rýchlostrelným kanónom 2A72 kalibru 30×165 mm a guľometom PKTM kalibru 7,62×54 mmR. Alternatívne však mohol by Dragun vyzbrojený aj bezposádkovou vežou AU-220M Bajkal vyzbrojenou kanóom kalibru 57mm, alebo dokonca modulom vyzbrojeným tankovým kanónom kalibru 125 mm 2A82-1M. Vozidlo dostalo aj silnejší dieselový turbomotor UTD-32T s výkonom 816 konských síl, ktorý bol uložený spolu s prevodovkou v prednej časti vozidla.

 

Manul je v základnej verzii vyzbrojený bezposádkovou vežou s automatickým rýchlostrelným kanónom 2A42 kalibru 30×165 mm, guľometom PKT kalibru 7,62×54 mmR a štyrmi protitankovými riadenými strelami Kornet-EM schopnými odpalu v páre na prioritné alebo obrannými systémami chránené ciele cez deň aj v noci. Veža opäť sotva zamaskuje svoj pôvod v bojovom module Bumerang-BM. Ten bol vyvíjaný pre nové ruské platformy predstavené už v roku 2015 – tankovú Armata, pásovú Kurganec-25 a kolesovú 8×8 Bumerang. Veža Bumerang-BM viezla zásobu munície pre kanón 500 (160 protipancierových a 340 vysokovýbušných) a 2000 pre guľomet.

 

Napriek všetkému si však BVP Manul podľa niektorých správ stále ponecháva asi 50% svojich komponentov stále zhodných s BMP-3. To je vysoká miera príbuznosti, ktorá by uľahčila nábeh sériovej aj počas vojny. Tým viac, ak by Rusko získalo oporu v priemyselnej základni susedných štátov. Nedávno sa objavili správy o spolupráci s KĽDR, ktorá by okrem priamych dodávok bola schopná poskytnúť aj kvalifikovanú pracovnú silu so skúsenosťami v zbrojnom priemysle. Tým by stúpol výkon ruského vojensko-priemyselného komplexu a KĽDR by získala remitencie.

 

Ešte väčší význam by mala priama spolupráca s fabrikou sveta – Čínou. Ak by sa pracovníci KMZ na rannej tvorivej pracovnej porade rozhodli, že výrobu nezhodných komponentov pre BVP Manul zadajú čínskej korporácii, pravdepodobne by im obratom prišla správa: “Vzorky sú na ceste, neodchádzajte od samovaru.”

 

Ruské video so zábermi aj na BVP Manul s vežou odvodenou od modulu Bumerang-BM:

 

BMP-3 sa pritom stále vyrába a tiež vyvíja, hlavne pokiaľ ide o pancierovú ochranu a zapracúvajú sa skúsenosti z bojiska do každej novej výrobnej dávky. Dňa 8.9.2023 vydal Rostec tlačovú správu o expedícii novej výrobnej série BMP-3 ruským vojskám, spolu s opravenými staršími vozidlami. Píšu sa v nej okrem iného podstatné veci: “Za osem mesiacov tohto roka KMZ vrátane areálu Volgograd už prekročil ročný objem výroby bojových vozidiel z roku 2022 o 120 %.

 

Každá jednotka BMP-3 musí povinne obsahovať komplety doplnkovej ochrany – to sú protikumulatívne mriežky a bloky dodatočného pancierovania. Dnes sa ich vyrába 30-krát viac ako vlani. Okrem kompletizácie sériových vozidiel sa komplety doplnkovej ochrany dodávajú hlavnému odberateľovi ako samostatný výrobok v rámci plnenia plánu štátnych obranných objednávok.
KMZ expeduje hotové výrobky na špeciálne účely každý mesiac.

 

“Aby plnenie obranných príkazov štátu prebiehalo rytmicky, budujeme jasné kooperačné väzby s dodávateľmi komponentov, vykonávame technické vybavenie výroby, zlepšujeme štruktúru riadenia a prijímame personál,” hovorí Igor Giske, výkonný riaditeľ KMZ. “Konštruktéri, technológovia, dodávatelia, kontrolóri, pracovníci vo výrobe, vojenskí predstavitelia – všetci neúnavne pracujú pre spoločný výsledok, pre víťazstvo.”

 

Len o dva dni skôr vydal Rostec inú tlačovú správu venovanú tiež BVP a to BMP-2M vyzbrojeným vežou Berežok. V nej sa píše:
Holdingová korporácia Vysokopresné systémy (ktorej súčasťou je KMZ) štátneho konglomerátu Rostec expedovala ministerstvu obrany Ruskej federácie ďalšiu dávku modernizovaných bojových vozidiel pechoty BMP-2M s bojovými modulmi Berežok.
Tento modul sa používa na ničenie nielen nepriateľskej živej sily, ale aj opevnení a obrnenej vojenskej techniky vrátane tankov.
Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu poznamenalo, že dnes všetky podniky obranného priemyselného komplexu krajiny plnia potreby našich ozbrojených síl moderným a spoľahlivým vybavením. Medzi nimi je tulský KBP (výrobca veží Berežok), ktorý prispel k odovzdaniu ďalšej dávky BMP-2M s Berežkom. Ako poznamenávajú odborníci, takéto obrnené vozidlá sú žiadané pri vykonávaní misií v zóne špeciálnej vojenskej operácie.

 

Výzbroj bojového modulu Berežok zahŕňa 30 mm automatický kanón 2A42, 7,62 mm guľomet PKTM, 30 mm automatický granátomet AG-30M, ako aj dve odpaľovacie zariadenia protitankových riadených striel Kornet každé s dvoma raketami. Ich vlastnosti umožňujú zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 8 km (do 10 km) a zničiť všetky tanky a bojové vozidlá, ktoré na svete existujú. Komplex BMP-2M s modulom Berežok preukázal svoju účinnosť v oblasti špeciálnej vojenskej operácie. Vojenský personál, ktorý aktívne používa túto vojenskú techniku vo dne aj v noci, zaznamenáva jej vysokú palebnú silu a mobilitu,” komentoval Bekchan Ozdoev, priemyselný riaditeľ skupiny konvenčných zbraní, munície a špeciálnych chemikálií Štátnej korporácie Rostec. Pravidelné plnenie zmlúv hovorí o efektívnosti výrobného systému podnikov holdingu “Vysokopresné systémy”, ako aj o vysokej kvalifikácii a obetavej práci zamestnancov. Dnes, rovnako ako tímy všetkých obranných podnikov, pracujú na dve alebo tri zmeny, šesť dní v týždni.

 

Je teda nepochybné, že pracovníci KMZ sú naladení stachanovsky a bojovo, chcú prispieť k víťazstvu Ruska a dokázať prekonať dodávky zbraní, ktoré dostávajú ukrajinské vojská zo západu, prípadne sa pokračuje v ich výrobe priamo na ukrajinskom území kontrolovanom kyjevskou vládou. Je otázne, či by sa nenarušila plynulosť výroby KMZ začatím sériovej výroby BVP Manul. Na druhej strane by získalo Rusko BVP s principiálnymi výhodami. Posádka je spredu chránená okrem pancierovania aj mohutným motoprevodovým blokom. Zhora čiastočne bezposádkovým bojovým modulom. Výsadok opúšťa vozidlo rampou na zadnej stene korby, čo je riešenie, ktoré je jediné správne a Rusi si potrebovali vyskúšať na svojej obrnenej technike všetky ostatné spôsoby vystupovania z vozidla zboku, zhora a zozadu aby si to uvedomili. Zavedením BVP Manul by poklesli ich straty.
Vozidlu by 100 mm kanón chýbať nemusel.

 

Autor v tejto súvislosti bude pokračovať v skvelej tradícii nasierania čitateľov Armádneho magazínu svojimi a osvojenými komentármi k heroickým výkonom ruských tankistov a motostrelcov, ktorá sa začala prvotnou informáciou o tanku Aľjoša. Pritom však môže telegrafovať skutočnú mienku ruských odborníkov.

 

Tentokrát je Tribune Timur zdrojom videa zo zničenej dediny Kleščejevka na Bachmut/Arťomovskom úseku frontu, proti ktorej smeruje výpad ruského tanku T-90M spolu s dvoma BMP-3. Na záberoch vedenia bojovej činnosti aj efektoch streľby je vidieť, že posádky BVP uprednostňujú používanie automatických rýchlostrelných kanónov 2A72 a zdá sa, že ich úlohou je potlačiť paľbou ukrajinské vojská, ktoré prenikli do dediny. Zjavným bonusom tejto činnosti by bol výbuch skladu munície na 44 sekunde. Lenže problém sa objavil v čase 01:23, kedy je vidieť, že priestor pre výsadok v bojových vozidlách pechoty opúšťajú motostrelci a smerujú k pravdepodobne opustenému opornému bodu za vozidlami, resp. proti smeru ich jazdy k dedine. Medzitým obe BMP-3 aj tank vedú stále paľbu na dedinu a Proryv tam chvíľu ostáva aj po odjazde oboch BVP, kedy sa už začína prebúdzať ukrajinské delostrelectvo.
Rusi by mali venovať značné propagandistické úsilie predstaveniu živých účastníkov tohto boja spomedzi členov výsadku. Vie sa, že išlo o 85. brigádu. Útok s výsadkom pechoty bol vedený extrémne nedostatočnými silami a Rusi ho komentovali slovami, že o ďalšom priebehu boja nič nie je známe. Existuje tu reálna možnosť, že členov výsadku už pochovali na miestach, kde boli vysadení. Ak prežili a niečo tam dosiahli v danom počte a za daných okolností, tiež si všetci zaslúžia vyznamenanie.

 

Okrem toho, ak má BVP 100 mm kanón, vzniká tendencia používať ho ako ľahký tank a tiež hrozí, že pri zásahu alebo nabehnutí na mínu 100 mm munícia exploduje. Akokoľvek, toto video je plne vyhovujúce pre potreby daného článku, aj keď mohlo byť v Indonézii skrátené a prispôsobené.

 

Video z ruského útoku na Kleščejevku:

 

 

Uvidíme ako sa Rusi ohľadom BVP Manul rozhodnú. KMZ pravdepodobne pracuje na viacerých výrobných linkách prakticky nepretržite vo výrobných dávkach. Ak by sa dal zhromaždiť komplet vstupov, ktoré by prešli viac než štatistickou predvýrobnou previerkou a otvoriť jedna linka pre dávku BVP Manul, bolo by to dostatočné na overenie si vlastností vozidla v boji. Ak sa osvedčí, môže byť pre Rusko užitočné skôr, než o 3 roky, aj keď vojna ešte bude pravdepodobne pokračovať dlhšie a bez ohľadu na to, či to autor vo svojich článkoch pravidelne kritizuje.

 

V žiadnom prípade by eventuálne zaradenie BVP Manul do výzbroje nemal ovplyvňovať vznik nových verzií. Aj keď generálny riaditeľ KMZ Tjukov vo vyššie spomenutom rozhovore vyzdvihoval jeho všestrannosť a možnosť integrácie širokej škály zbraní – protitankových raketových systémov, delostreleckých systémov hlavňového aj reaktívneho delostrelectva či systémov protivzdušnej obrany. Okrem toho by platforma mohla byť prispôsobená pre špecializované vozidlá vrátane vozidiel na rádiochemickú a biologickú ochranu a medicínsku evakuáciu. Zatiaľ sa vie o tom, že sa vyvíja verzia s bojovým modulom Epocha, o bojových možnostiach ktorého sa vedú teoretické úvahy. Ako hlavnú zbraň totiž integruje veľmi neobvyklý kanón kalibru 57 mm. Nemá však nič spoločné s vyššie spomínaným výkonným kanónom BM-57 zbraňovej stanice AU-220M Bajkal, ktorý používa strelivo 57×348 mmSR. Toto je úplne nová zbraň, ktorá je akýmsi hybridom všetkého, čím Rusi doteraz svoje bojové vozidlá pechoty vyzbrojili. Dá sa predpokladať, že zabíjať má skôr ako veľkokalibrový automatický granátomet, kombinujúci nízke pracovné tlaky v hlavni s drážkovaným vývrtom a relatívne väčšie množstvo trhaviny prepravované na cieľ vnútri strely.

 

Experimentálne BVP označené ako B-19 s vežami Epocha vyzbrojenými 57 mm nízkotlakými kanónmi, protitankovými riadenými strelami Kornet a ľahkými riadenými strelami Bulat sa už zúčastnili cvičenia pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie

 

 

O výrobe BVP Manul sa však nebude robiť rozhodnutie v závode KMZ, holdingu Vysokopresné systémy ani v Rostec-u. Musí to byť riešenie na najvyššej a strategickej úrovni a zohľadňovať ďalší spôsob vedenia vojny aj to, s akými bojovými vozidlami sa bude dať počítať na opačnej strane frontu.

Medzitým sa stalo známym, že na Ukrajinu smerujú okrem iného ďalšie nemecké bojové vozidla pechoty Marder 1A3.
Na stránke nemeckej vlády sa objavila informácia, že Ukrajina dostala ďalších 20 BVP Marder 1A3 k 40 už skôr dodaným v rámci nového balíka pomoci a počet dodaných vozidiel tým stúpol na 60. Len o pár dní neskôr dňa 11.9.2023 zverejnil nemecký zbrojný koncern Rheinmetall tlačovú správu, z ktorej vyplýva, že dostal objednávku na dodávku ďalších 40 vozidiel Marder 1A3 pre Ukrajinu a ich počet tak stúpne na 100.

 

Marder je pásové obrnené bojové vozidlo pechoty, pôvodom zo západného Nemecka, ktoré bolo predstavené v roku 1971. Marder bol navrhnutý spoločnosťou Rheinmetall Landsysteme a bol vyrobený spoločnosťou Maschinenbau Kiel, mohol sa pochváliť robustným zváraným oceľovým pancierom. Predná časť korby Marderu bola navrhnutá tak, aby vydržala zásahy až 20 mm protipancierovým strelivom s priebojným jadrom APDS. Marder 1A3 je pokročilá verzia pôvodnej série Marder, ktorá ponúka ešte viac vylepšenú pancierovú ochranu a je primárne vyzbrojená 20 mm automatickým kanónom (Rh 202, 1250 kusov munície) a komplexom protitankových riadených striel MILAN.

 

Predstavenie BVP Marder v štýle studenej vojny:

 

K zvýšeniu bojových možností ukrajinských vojsk má prispieť aj dodávka britských prieskumných obrnených pásových vozidiel Scimitar Mk2. Podľa správ RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) výkony jeho servisných pracovníkov (s honosným názvom pracovnej pozície Field Support Representatives – FSRs) prispeli k tomu, na Ukrajinu mohlo byť za 32 dní odoslaných 23 vozidiel Scimitar Mk2. „FSR nasadení v Nemecku boli schopní (z kontextu zrejme úsilie o skoršie dodanie vozidiel Ukrajine) podporiť diagnostikou porúch, poskytnutím technického poradenstva a usmernení pri opravách, poskytnutím rád o bezpečnosti vozidla, vykonaním testov na cestách a riešením prieťahov pri opravách.”

 

Scimitar je ľahko obrnené bojové vozidlo, ktoré nesie 30 mm kanón Rarden (kaliber 30×170 mm KCB, nabíjaný ručne trojranovými klipmi, praktická rýchlosť streľby do 90 rán za minútu) na sebaobranu. Používali ho prieskumné pluky Kráľovského obrneného zboru a prieskumné elementy obrnenej pechoty. Tiež Belgicko. Momentálne len vo výzbroji Lotyšska (123 kusov) a Ukrajiny 23 kusov.

 

Ľahké prieskumné vozidlo Scimitar Mk2:

 

V neposlednom rade smeruje na Ukrajinu aj prvých 10 starých obrnených transportérov M113 repasovaných belgickou firmou John Cockerill Defence. Prečo ich vôbec spomínať a ešte v neposlednom rade? Dôvody sú tri. Sú v Beneluxe, je ich 10 a majú pásy. Bude sa nimi dať zamaskovať preprava prvých zhruba 10 amerických tankov Abrams na ukrajinské bojisko.

MK

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Izrael oznámil, že zabili veliteľov práporov Hamasu, veliteľov rôt a mnoho bojovníkov

Izrael, 4. december 2023 (AM) - Izrael napadol južnú časť pásma Gazy. 3. decembra bol oznam v The Time of Israel: Izraelská armáda v nedeľu potvrdila, že rozšírila svoju pozemnú ofenzívu na juh pásma Gazy a prisľúbila, že bude viesť kampaň s rovnakou intenzitou ako na severe Gazy, kde boje…

Foto Namiesto Ukrajiny – Ukrajinistan? USA chcú využiť banderovcov v partizánskej vojne proti Rusku

USA. 4. decembra 2023 (AM) - Vedenie USA sa bude snažiť predĺžiť konflikt na Ukrajine na čo najdlhší čas, aby nakoniec zlikvidovalo Rusko. Uviedol to plukovník americkej armády vo výslužbe Douglas McGregor, ktorý naplánoval niekoľko veľkých vojenských operácií. Podľa neho sa teraz hovorí o tom, že západná Ukrajina sa zmení na…

Foto Teherán-43: vojensko-diplomatická dráma a operácia Overlord

Rusko, 4. december 2023 (AM) - Pred 80 rokmi sa spojenci dohodli na otvorení druhého frontu. Druhá svetová vojna bola krátkym obdobím, keď sa Západ a Východ obrátili proti sebe. Spájala ich strašná hrozba - krvavý nemecký nacizmus. Traja vládcovia rôznych národností, názorov a zámerov - Josif Stalin, Franklin Roosevelt…

Foto Sovietska Stredná Ázia očami bývalého maďarského vodcu Mátyása Rákošiho

Maďarsko, 4. december 2023 (AM) - Antisovietsky nacionalizmus sa rozvíjal postupne, ale vytrvalo, okrem iného podporovaný voluntaristickou politikou Zväzového centra. V súvislosti s tendenciami faktickej eliminácie zväzových orgánov z kontroly nad situáciou v stredoázijských republikách a nad činnosťou miestnych vedúcich štruktúr od druhej polovice 50. rokov 20. storočia je zaujímavé…

Foto Ruské sily uskutočnili útoky na vojenské zariadenia od Charkova po regióny Ivano-Frankivsk

Rusko, 4. december 2023 (AM) - V noci 4. decembra začali ruské ozbrojené sily ďalšiu sériu útokov na ciele na územiach kontrolovaných kyjevským režimom. Útoky mali kombinovaný charakter: útočné drony boli najprv vystrelené na niekoľko cieľov, potom, po detekcii protivzdušnej obrany, "vstúpili do akcie" rakety, ktoré, ako vieme, "skončili už…

Foto Keď Západ hovorí o práve pre Ukrajinu – Srbsko si uvedomuje, že ide o dvojaký meter

Srbsko, 4. december 2023 (AM) – Srbský politik a diplomat Vuk Jeremič hovoril s kp.ru o globálnych problémoch súčasnosti. Po smrti bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera je na "druhej strane" čoraz menej medzinárodných expertov, ktorí adekvátne hodnotia realitu. Jedným z takýchto ľudí je Vuk Jeremič, ktorý sa narodil…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Video Rusko začína doháňať náskok Ukrajiny v automatických guľometných platformách

Slovensko, 4. december 2023 (AM) - Ruský telegramový kanál "Lovci hláv..." je účinná mediálna platforma v informačnej vojne na ukrajinskom bojisku. Môže prispieť k víťazstvu Ruska aj k porážke Ukrajiny. Na obidva prístupy mu stačí maličkosť - otvoriť diskusiu. A nevyhýbať sa citlivým témam.   Jednou z takých je aj…

Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Ruské sily uskutočnili útoky na vojenské zariadenia od Charkova po regióny Ivano-Frankivsk

Rusko, 4. december 2023 (AM) - V noci 4. decembra začali ruské ozbrojené sily ďalšiu sériu útokov na ciele na územiach kontrolovaných kyjevským režimom. Útoky mali kombinovaný charakter: útočné drony boli najprv vystrelené na niekoľko cieľov, potom, po detekcii protivzdušnej obrany, "vstúpili do akcie" rakety, ktoré, ako vieme, "skončili už…

Foto Rusi útočili na základňu námorníctva v Očakive. Porošenkovi nedovolili utiecť z Ukrajiny

Ukrajina. 3. decembra 2023 (AM) - Ruské jednotky pokračujú v nočných útokoch na vojenské zariadenia na Ukrajine, dnešná noc nebola výnimkou, sirény náletov sa rozozvučali nad mnohými ukrajinskými regiónmi. Uvádzajú to ruské a ukrajinské zdroje. Sirény náletov na Ukrajine sa rozozvučali v prvej hodine rána, objavili sa správy, že ruské kamikadze…

Foto “Minsk-3? Kto a prečo tlačí Ukrajinu k rokovaniam s Ruskom?

Rusko, 3. december 2023 (AM) – NATO sa snaží predstierať, že naďalej pomáha Ukrajine, ale tajne indoktrinuje Kyjev, že na uzavretie mieru nebude vhodnejší čas. Ukrajine sa hovorí: je čas ukončiť tento konflikt, čas nekonečnej podpory zo strany Západu sa skončil, Rusko túto vojnu vyhralo a my tento výsledok nijako…

Foto Armáda EÚ sa pripravuje na vojnu!

Rusko, 3. december 2023 (AM) – Rusko šetrí "Kalibre" a USA si pripravujú predmostia: Ako sa zmení ukrajinský konflikt? Dokážu návštevy Kyjeva ministrov z Európy a Ameriky oživiť prúd pomoci Ukrajine? Ako sa menia plány Západu ohľadne Ukrajiny a môže si Rusko za tejto situácie dovoliť exportovať zbrane do zahraničia? V redakcii…

Foto Ukrajina zinscenovala výbuchy na železničnej trati na medzi Ruskom a Čínou

Rusko, 2. december 2023 (AM) – Ukrajina zinscenovala dva výbuchy na železničnej trati na Sibíri, ktorá slúži ako kľúčový obchodný kanál medzi Ruskom a Čínou - SCMP s odvolaním sa na ukrajinské masmédiá Ukrajinská bezpečnostná služba uskutočnila operáciu s cieľom vyhodiť do vzduchu vlaky s palivom na železničnej trati Bajkal -…

Foto Seymour Hersh: Vrchný veliteľ Zalužnyj začal rokovania s Ruskom o prímerí bez súhlasu Zelenského

Ukrajina. 2. decembra 2023 (AM) - Americký investigatívny novinár Seymour Hersh urobil nové vyhlásenia, ktoré priťahujú osobitnú pozornosť. Na začiatok si pripomeňme, že Hersh raz publikoval výklad, v ktorom označil Spojené štáty americké za vinníka výbuchov na plynovodoch Nord Stream. Potom americké úrady začali Hersha vyvracať a prostredníctvom kontrolovaných médií publikovali…
Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Britská prísne tajná jadrová ponorka so 140-člennou posádkou takmer havarovala v Atlantiku

Spojené kráľovstvo, 20. november 2023 (AM) - Britská prísne tajná jadrová ponorka triedy Vanguard so 140-člennou posádkou takmer havarovala, pretože omylom klesla do príliš nebezpečnej hĺbky po tom, čo jej zlyhal hĺbkomer, píše denník Sun. Správa uvádza, že "najhoršia ponorková katastrofa v histórii námorníctva od druhej svetovej vojny bola tesne odvrátená". Príčinou…

Foto ISDM Zemledelje začína dominovať bojisku na Ukrajine

Ukrajina. 2. decembra 2023 (AM) - Budúcnosť pre systém ISDM Zemledelje predvídal autor od svojich prvých článkov pre Armádny magazín, dokonca ešte istú dobu predtým. Aktuálne to vyzerá tak, že predpoveď sa definitívne napĺňa, lebo je použitý optimálne, na blokovanie príjazdov do Avdejevky, presne ako to autor napísal už v apríli…

Foto Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí…

Foto Prvá potvrdená strata ruského transportéra Plastun

Ukrajina, 26. novembra 2023 (AM) - Nepríjemná a v podmienkach opotrebovávacej vojny nevyhnutná udalosť postihla ruskú armádu, ktorá prišla o jeden zo svojich nových ľahkých pásových transportérov Plastun-SN.   Tieto vozidlá len nedávno a v malom počte boli zaradené do výzbroje a bojovo nasadené. Podľa priebežných správ bolo prevzatých 14 kusov…

Video Vážny moment vojny. Odmietla Ukrajina obrnené vozidlá Bastion?

Ukrajina. 17.november 2023 (AM) – Dňa 12.11.2023 sa s prispením zdrojov pod možnou kontrolou azerbajdžanskej rozviedky začala rozširovať informácia, že v gruzínskom prístave Poti má kotviť loď, ktoré vezie Arménsku vyše 20 francúzskych obrnených vozidiel Bastion. To by samo osebe nebola veľká senzácia, len vznikla otázka, akým spôsobom sa tieto vozidlá…

Foto Vážny moment vojny. Ruská armáda dostáva stovky čínskych terénnych vozidiel

Rusko, 16. november 2023 (AM) - Ruská armáda do 10.11. 2023 prevzala prvých 537 kusov čínskych terénnych vozidiel Aodes (Odes) Desertcross 1000-3, v decembri 2023 obdrží ďalších 500 kusov a v prvom kvartáli 2024 je naplánovaná dodávka ešte 1090 kusov. Toto sa nedá interpretovať inak ako priama, zatiaľ neletálna vojenská pomoc…

Foto “Spustili na nás lov.” Kto je nočnou morou ukrajinských tankistov?

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – V doneckom smere Ozbrojené sily Ukrajiny už mnoho rokov vytvárajú silné opevnenia. Ruské jednotky však postupujú. Najmä vďaka leteckým prieskumným lietadlám a prevádzkovateľom dronov FPV. O ich každodennom boji - v správe RIA Novosti.   V slabo osvetlenom suteréne zničeného domu vyzerá atmosféra skôr ako počítačový…
Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Najmodernejší ruský požiarny vrtuľník Ka-32A11M absolvoval zahraničný debut v Dubaji

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Rusko predstavilo na výstave v Dubaji novú požiarnu verziu vrtuľníka Ka-32A11M, ktorý má podstatné vylepšenia oproti verzii Ka-32A11VS. Ide predovšetkým o nové ruské motory s digitálnym riadiacim systémom, digitálny letový a navigačný systém, moderné hasičské a záchranárske vybavenie.   Simulovaný požiarny útok troch vrtuľníkov…

Foto Chystá Rusko zimnú ofenzívu dronov?

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Po porážke ukrajinskej protiofenzívy ruské vojská pokračovali v útočnom úsilí v smere na Kupjansk, prípadne Liman, proti skromným územným ziskom ukrajinského pomocného úderu v okolí Arťomovska/Bachmutu a menej očakávane aj v okolí Avdejevky. Vyhli sa tak na západe očakávanej operačnej prestávke, ktorá mala byť…

Foto Ruské unikátne zbrane

Rusko, 18. november 2023 (AM) – Americký časopis Military Watch Magazine (MWM) napísal, že NATO značne zaostáva za Ruskom v kvalite i kvantite protilietadlových rakiet. Rusko má totiž protilietadlovú raketu 40H6, ktorej sa nič nevyrovná. A čo sa týka kvantity munície pre PVO, Rusko jej vyrába viac, ako štáty NATO dovedna.  …

Video Video zničenia bojového vozidla Bradley odhaľuje ruské inovácie na obídenie ukrajinskej obrany

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – Vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny je bezbranné proti vylepšenému ruskému dronu Lancet. V sieti sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako dron zasiahne ukrajinské bojové vozidlo pechoty špeciálnou muníciou, ktorá exploduje v určitej vzdialenosti od cieľa, a nie pri náraze. Zdá sa, že vylepšená verzia ruského dronu…

Foto Prečo USA oživujú technológiu lietajúcich krídel

USA, 15. november 2023 (AM) - V Spojených štátoch bol testovaný bombardér B-21 Raider, vytvorený v súlade so schémou "lietajúceho krídla". Po dlhú dobu bola táto technológia považovaná za slepú uličku vývoja letectva, ale moderné pilotné systémy vdýchli nový život kedysi zabudnutému vývoju. Čo chcú USA dosiahnuť novým modelom lietadla…

Foto Namiesto Ukrajiny – Ukrajinistan? USA chcú využiť banderovcov v partizánskej vojne proti Rusku

USA. 4. decembra 2023 (AM) - Vedenie USA sa bude snažiť predĺžiť konflikt na Ukrajine na čo najdlhší čas, aby nakoniec zlikvidovalo Rusko. Uviedol to plukovník americkej armády vo výslužbe Douglas McGregor, ktorý naplánoval niekoľko veľkých vojenských operácií. Podľa neho sa teraz hovorí o tom, že západná Ukrajina sa zmení na…

Foto Teherán-43: vojensko-diplomatická dráma a operácia Overlord

Rusko, 4. december 2023 (AM) - Pred 80 rokmi sa spojenci dohodli na otvorení druhého frontu. Druhá svetová vojna bola krátkym obdobím, keď sa Západ a Východ obrátili proti sebe. Spájala ich strašná hrozba - krvavý nemecký nacizmus. Traja vládcovia rôznych národností, názorov a zámerov - Josif Stalin, Franklin Roosevelt…

Foto Sovietska Stredná Ázia očami bývalého maďarského vodcu Mátyása Rákošiho

Maďarsko, 4. december 2023 (AM) - Antisovietsky nacionalizmus sa rozvíjal postupne, ale vytrvalo, okrem iného podporovaný voluntaristickou politikou Zväzového centra. V súvislosti s tendenciami faktickej eliminácie zväzových orgánov z kontroly nad situáciou v stredoázijských republikách a nad činnosťou miestnych vedúcich štruktúr od druhej polovice 50. rokov 20. storočia je zaujímavé…

Foto Keď Západ hovorí o práve pre Ukrajinu – Srbsko si uvedomuje, že ide o dvojaký meter

Srbsko, 4. december 2023 (AM) – Srbský politik a diplomat Vuk Jeremič hovoril s kp.ru o globálnych problémoch súčasnosti. Po smrti bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera je na "druhej strane" čoraz menej medzinárodných expertov, ktorí adekvátne hodnotia realitu. Jedným z takýchto ľudí je Vuk Jeremič, ktorý sa narodil…

Foto Rodinné oligarchické systémy nemajú šancu zvíťaziť

Rusko, 4. december 2023 (AM) - Pred 80 rokmi sa odohrala jedna z hlavných, ak nie hlavná bitka dvadsiateho storočia - bitka pri Kursku -, ktorá zavŕšila zlom vo Veľkej vlasteneckej vojne, a tým aj v druhej svetovej vojne. Pred 110 rokmi sa prvá svetová vojna ešte nezačala, ale jej…

Foto Ruskí systémoví liberáli priznali množstvo chýb, ale zďaleka nie všetky

Rusko, 4. december 2023 (AM) – Mnohé z liberálnych myšlienok majú stále silu štátnych rozhodnutí. Už viac ako tridsať rokov počúvame liberálnych ekonómov hovoriť: "nemusíme vynaliezať koleso", "robí to celý civilizovaný svet", "nemusíme vymýšľať nejaký špeciálny spôsob pre Rusko" atď. - zamýšľa sa poslanec Štátnej dumy, doktor ekonómie, profesor Nikolaj Novičkov.…
Foto Izrael oznámil, že zabili veliteľov práporov Hamasu, veliteľov rôt a mnoho bojovníkov

Izrael, 4. december 2023 (AM) - Izrael napadol južnú časť pásma Gazy. 3. decembra bol oznam v The Time of Israel: Izraelská armáda v nedeľu potvrdila, že rozšírila svoju pozemnú ofenzívu na juh pásma Gazy a prisľúbila, že bude viesť kampaň s rovnakou intenzitou ako na severe Gazy, kde boje…

Foto Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako…

Foto Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

Izrael, 1. decembra 2023 (AM) - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk.…

Foto O ukrajinských pomeroch. Novinár uverejnil počty súčasných politických väzňov na Ukrajine

Ukrajina, 30. novembra 2023 (AM) - Ukrajinský novinár Pavel Volkov uverejnil na kp.ru počty súčasných politických väzňov na Ukrajine. On sám, bývajúc v Záporoží, sa do roku 2022 zaoberal pomocou ukrajinským politickým väzňom, ktorí boli podozriví z proruských názorov. Za to si aj osobne posedel v ukrajinskej base, z ktorej sa mu…

Foto Blízky východ: plány na presídlenie Palestínčanov do tretích krajín

USA, 29. novembra 2023 (AM) - Podľa nedávneho článku Davida Hursta, šéfredaktora britskej publikácie Middle East Eye, sa pred rokom traja irackí sunnitskí politici z provincie Anbar ubytovali v jednom z mnohých luxusných hotelov pri Mŕtvom mori, kde ich pripravovali izraelskí predstavitelia. Išlo o oblasť Anbar, najväčší a jeden z…

Foto Oleg Carev: Ako SBU splnila príkaz Londýna „zorganizovať masaker v Buči“

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Portál Slobodnaja pressa (SP) sa pýta Olega Careva, čo David Arachamija zabudol spomenúť vo svojom škandalóznom rozhovore, v ktorom priznal, že Ukrajina sa mohla v apríli minulého roku vyhnúť vojne s minimálnymi stratami. Šéf frakcie vládnucej ukrajinskej strany Sluha ľudu v Rade David Arachamija…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov