Wagner ukoristil ručné zbrane pre milión ľudí

.

Slovensko, 4.máj 2023 (AM) – S väčším záujmom než boje o mestá Soledar a Arťomovsk/Bachmut bolo treba sledovať osud obce Paraskovievka, ktorá sa nachádza priamo medzi nimi na ceste T 0513. Pod ňou mal ležať v bývalých šachtách soľných baní najväčší sklad ručných zbraní na Ukrajine, ktorý ešte v roku 2014 obsahoval 2,1 milióna kusov výzbroje. Išlo o prevažne staršie modely vyrobené v 30.-60. rokoch minulého storočia. Takmer všetky modernejšie kusy pritom mali byť vyvezené Ukrajinou do roku 2015.

 

Keď bola dňa 17. 2. 2023 Paraskovievka úplne dobytá Wagnerom, nastalo ohlušujúce ticho. Žiadne správy z podzemia obce nevychádzali a propagandisti Wagnera vymysleli dymovú clonu. Predstavovali unikátne exempláre zbraní, ktoré boli na ukrajinské bojisko dodané západom, či už ručné revolverové granátomety kalibru 40mm, civilné automatické pušky pravdepodobne zhabané americkou políciou pri domových prehliadkach alebo fínske ručné granáty prerobené z delostreleckých mín kalibru 50mm. Na chvíľu to ešte rozptýlilo zvedavosť, čakalo sa však na správy z miest bližšie ku stredu Zeme. Ich absencia mohla mať taktické dôvody, mohlo dôjsť k ukrajinskej protiofenzíve, alebo aj vecné. Podzemné šachty mohli byť silne zamínované. Hovorilo sa dokonca o tom, že v podzemí by sa mohli brániť ukrajinskí vojaci a predtým si tam spraviť zásoby jedla a vody na niekoľko rokov. Počítalo sa aj s možnosťou, že v podzemí už nebude nič a Ukrajinci odtiaľ všetko odviezli.

 

PPŠ-41

 

Po vyše dvoch mesiacoch od dobytia Paraskovievky vystúpil šéf Wagnera J. Prigožin a informoval, že v skladoch sa nachádzajú ešte ručné zbrane pre milión ľudí. Vymenoval aj tie typy automatických ručných zbraní, ktoré už skladníci Wagnera majú vyťahovať na povrch. Pristavil sa pri drevených debnách s legendárnymi americkými samopalmi Thompson. Prigožin uviedol, že konkrétne týchto samopalov má niekoľko desiatok tisíc. Zbrane boli v ideálnom stave. Vyzerali ako by ich práve zabalili v americkej zbrojovke na začiatku 40. rokov minulého storočia. Ďalej tam majú byť sovietske samopaly PPŠ-41 (Pistolet Pulemjot Špagina) a PPS-43 (Pistolet Pulemjot Sudajeva, pôvodná verzia prijatá do výzbroje ako PPS-42). Z guľometov spomenul sovietsky ľahký ručný guľomet DP (Ďegťarjova pechotnyj) a pristavil sa aj pri ťažkých guľometoch Maxim vzor. 1910. Potiaľto by to bolo všetko v poriadku, vyššie uvedené zbrane a ich história budú nižšie stručne popísané. Lenže opäť sa odkryl problém medzi ruským ministerstvom obrany a Wagnerom.

 

PPŠ-43

 

Prigožin v ďalšom pokračovaní mydlovej opery Santa Barbara navrhol výmenu týchto zbraní za garantované dodávky aspoň 300 ton munície denne pre Wagner. Tvrdil, že momentálne dostávajú len 30% tohto množstva, čo je nedostatočné a zapríčiňuje to zbytočné straty. Uvidíme, ako sa situácia zmení po útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel na moskovský Kremeľ. Ako dôvod výmeny pritom Prigožin uviedol vyzbrojenie milícií/teritoriálnej obrany Ruska na územiach, ktoré sú ohrozené prienikom ukrajinských diverzantov. Každopádne, keď už boli tieto zbrane ukoristené, bude sa s nimi pracovať hoci aj z propagandistických dôvodov. Rusko zrejme samo vlastní dostatočné zásoby zbraní vyrobených, ukoristených alebo dodaných zo zahraničia v priebehu 2. svetovej vojny. Túto informáciu potvrdil aj fakt stavby Hlavného chrámu Ozbrojených síl Ruskej federácie, ktorý bol nedávno dokončený v parku Patriot v moskovskej oblasti. V podlahe chrámu sú zatavené koristné zbrane a hovorilo sa, že asi 3000 kusov nemeckých zbraní bude použitých aj pri výrobe zvonov.

 

Model 1921 samopalu Thompson

 

Teraz už k opisu tých typov zbraní, ktoré Prigožin spomenul a iných súvislostí. Začať možno zo samopalov (automatická zbraň na pištoľový náboj). Tým prvým je americký Thompson. Zbrane, ktoré Prigožin ukazoval pochádzajú z vojnových dodávok. V rámci lend-leasu dostal ZSSR až 137 129 kusov. Málo známa skutočnosť je, že bývalý ZSSR bezprostredne po svojom vzniku nakupoval samopaly Thompson cez Mexiko. Pravdepodobne bolo dodaných niekoľko stoviek kusov v rokoch 1923-1924 a slúžili v štruktúrach GPU NKVD. To bol ešte Model 1921 samopalu Thompson. Tieto samopaly kalibru .45 ACP (11,43mm) boli ale príliš kvalitne spracované, všetky súčiastky sa vyrábali na kovoobrábacích strojoch. Keď sa neskôr začala druhá svetová vojna a boli potrebné masovo vyrábané zbrane, samopal sa prepracoval tak, aby bola jeho výroba jednoduchšia a lacnejšia. V roku 1942 vznikol model M1 a o rok neskôr aj M1A1, čo je M1 s fixnými dioptrickými mieridlami. Hmotnosť jednotlivých verzií samopalu Thompson je od 4,69 do 4,9 kg bez nábojov. S bubnovým zásobníkom na 100 nábojov váži cez 8,5 kg. Verzia M1 s plným zásobníkom na 20 nábojov váži 5,35 kg. Jeho dĺžka je cca od 811 mm (M1) do 852 mm M 1928 A1. Rýchlosť streľby vojnového typu M1 je 700 rán za minútu, pôvodne to bolo 900-920 rán za minútu. Rusi by mali možnosť rozdať túto zbraň dobrovoľníkom v aktuálnom stave alebo ju upraviť.

 

 

 

V USA garážové zbrojovky upravujú samopaly Thompson pre policajné účely. Okrem modernizačných prvkov sa často policajnými útvarmi požaduje spätné zvýšenie rýchlosti streľby pomerne ťažkými strelami nábojov .45ACP. Rýchlo strieľajúci Thompson má veľký zastavovací účinok. Ale to by Rusko muselo zmobilizovať svoj priemysel a naladiť aj masovú výrobu tejto munície. V Európe sa najviac samopal Thompson používal počas občianskej vojny v bývalej Juhoslávii. Tam sa tiež samopal Thompson stal titulnou zbraňou chorvátskeho speváka – Thompsona, ktorý s ňou v roku 1991 naspieval kontroverznú skladby „Bojna Čavoglave.“ Obsahuje aj ustašovské motívy, preto má s ňou dodnes problém na medzinárodnej úrovni chorvátsky futbalový zväz kvôli možným sankciám, ak by ju spievali alebo prehrávali fanúšikovia alebo hráči. Na Ukrajine malo byť k 15.8.2021 odhadom 10 do 20 tisíc týchto samopalov, ktoré sa používali aj ako vyznamenanie za vojenské zásluhy. Momentálne sú teda na ukrajinskom bojisku voľné desiatky tisíc týchto zbraní a to na oboch stranách, ktoré nie sú v pôvodnej konfigurácii najviac želané ručné zbrane a hrozí riziko ich pašovania do susedných štátov.

 

Na príklade samopalov Thompson tiež Prigožin objasnil, prečo trvalo viac než dva mesiace, než sa objavili správy o podzemných skladoch zbraní v Paraskovievke. Chodba, kde boli uložené bola dôsledne zamínovaná až 4,5 tonami výbušnín. Toto množstvo je adekvátne, tieto tunely sú často také široké, že v nich môžu driftovať tanky v protismere. Vedú v nich aj podzemné koľaje pre káry, na ktorých skladníci Wagnera vozili zbrane k improvizovaným výťahovým šachtám vedúcim na povrch. Ďalšími samopalmi, ktoré sa pod Paraskovievkou našli, sú sovietske Špaginy PPŠ-41.

 

Tento samopal bol prijatý do výzbroje ešte pred napadnutím ZSSR zo strany Nemecka a jeho spojencov na základe cenných skúseností z vojny s Fínskom. Jeho výroba sa potom veľmi zvýšila, lebo šlo o konštrukčne a výrobne veľmi jednoduchú a nenáročnú zbraň. S jej výrobou sa dokázali vysporiadať aj technologicky zle vybavené sovietske civilné podniky v náročnom období vojny a bez kvalifikovanej pracovnej sily. Samopal dostal v priebehu vojny aj radový zásobník na 35 nábojov, ktorý bol lacnejší, praktickejší a nenáročný na výrobu. Pôvodne samopal používal bubnový zásobník na 71 nábojov 7,62x25mm Tokarev, čo sú výkonné pištoľové náboje. Samopal váži 3,6 kg bez zásobníka, 5,3 kg s bubnovým zásobníkom na 71 nábojov a 4,15 kg so zásobníkom na 35 nábojov. Jeho dĺžka je 843 mm. Určitým problémom bola vysoká rýchlosť streľby okolo 1000 rán za minútu. Ale pre ZSSR bol PPŠ-41 taká zbraň, s ktorou sa dala vojna vyhrať, ak by sa ešte neusiloval hľadať alternatívu.

 

Súťaž vyhral PPS-43, nečakaný kandidát z obliehaného Leningradu. Konštruktér Sudajev tam počas blokády vyvinul ešte jednoduchšiu zbraň, pri výrobe ktorej sa vo zvýšenej miere uplatňovalo lisovanie z kovu. Technologicky nenáročný a rýchly proces vhodný aj pre masovú výrobu. Jeho model 1942 sa dopracoval pre všeobecné podmienky väčšieho dostatku zdrojov mimo Leningrad. Celkové množstvo kovu potrebné na výrobu samopalu Sudajeva bolo polovičné oproti Špaginu, napriek tomu, že nemal drevenú pažbu. Na samopale Sudajeva bola drevená len pištoľová rukoväť a mal sklopnú kovovú pažbu. Prispelo k tomu zavedenie zlepšenej technológie výroby a zníženie podielu kovového odpadu zo 68-70 % pri PPŠ-41 na 48 % pri PPS-43. Trojnásobné sa skrátil čas potrebný na výrobu jedného exempláru Sudajeva oproti Špaginu. Výsledkom ale nebola nejaká lacná improvizácia, niektorí odborníci dokonca považovali samopal Sudajeva za najlepší z obdobia druhej svetovej vojny. V USA ho začali garážové firmy tiež upravovať, aj keď používa výkonný sovietsky pištoľový náboj 7,62×25 mm Tokarev (prípadne TT ako Tula-Tokarev). Používa zakrivený radový zásobník na 35 nábojov, iný než Špagin. Váži len 3,04 kg (pod 3 kg bol len pôvodný leningradský model 1942). Jeho dĺžka je 820 mm, pri sklopení pažby 615 mm. Výhodou bola nižšia rýchlosť streľby do 600 rán za minútu, čo skúsenému strelcovi umožňuje zmeniť cieľ aj počas dávky. Celkovo bolo počas vojny vyrobené obrovské množstvo samopalov, milióny PPŠ-41 aj PPS-43 a menší počet starších PPD-40 konštruktéra Degťarjova.

 

Susedná Ukrajina mala mať podľa poslednej známej inventarizácie 15.8.2011 300 000 Špaginov a o desať rokov neskôr 15.8.2021 aj 18 000 Sudajevov. Prigožin sa tvári, že má toho viac. Pokiaľ ide o guľomety (automatická zbraň na puškový náboj), tu odpadajú akékoľvek problémy s muníciu. Najmodernejšie ruské guľomety, ale dokonca aj nové odstreľovacie pušky Čukavina zaradené do výzbroje už počas trvania špeciálnej vojenskej operácie používajú stále ten istý ruský náboj 7,62x54mmR. Ten už od svojho zavedenia spolu s puškou Mosin vzor 1891 komplikuje konštrukciu ruských a neskôr sovietskych automatických zbraní, lebo je okrajový. Ale vždy sa nájde niekto, kto si s tým poradí. Týchto nábojov by mali byť na ruských skladoch miliardy okamžite k dispozícii aj pre ukoristené guľomety.

 

DP-27

 

Ručný guľomet Degťarjova, známy v zahraničí aj ako DP-27 alebo DP -28, je jednoduchá a ľahko ovládateľná zbraň, ktorá bola do výzbroje prijatá v roku 1927. Ale jeho bojové vlastnosti znižuje spôsob zásobovania muníciou pomocou diskov na 47 nábojov nasadzovaných na zbraň zhora. Tie trochu znižujú spoľahlivosť aj efektivitu zbrane. Tá nevydrží strelecké súboje, guľomet na guľomet, s nemeckými univerzálnymi guľometmi MG-34 alebo MG-42 hlavne ak sú zásobované nábojovým pásom. S diskom sa praktická rýchlosť streľby znižuje na 80 striel za minútu. V chaose boja ich obsluhy guľometov vedeli zašpiniť alebo aj postrácať. Napriek tomu sa ozbrojených konfliktoch používa doteraz.

 

Susedná Ukrajina mala k predchádzajúcej inventarizácii k 15.8.2011 120 000 guľometov DP a 19 000 modernizovaných DPM. Aktívne a úspešne sa tieto guľomety používajú ukrajinskými vojskami. Prigožin našiel guľomety DP v ideálnom stave, čo sa však nedá povedať o ich achillovej päte. Disky boli niektoré na vyhodenie. Guľomet s plným zásobníkom na 47 nábojov váži 11,6 kg (1,6 prázdny a 2,7 kg plný disk). Jeho dĺžka je 1270 mm. Teoretická rýchlosť streľby je 500-600 rán za minútu. Guľomety DP boli aj vo výzbroji Prvého česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR.

 

guľomet Maxim

 

Nakoniec zostáva zo zbraní potvrdených Prigožinom guľomet Maxim. Prvé exempláre kúpila cárska administratíva v Anglicku ešte v roku 1897 a boli so značným úspechom použité v rusko-japonskej vojne rokov 1904-5. Preto došlo ku kúpe výrobnej licencie. Najprv sa vyrábal upravený model 1905, potom už model 1910 lafetovaný na kolesovom vozíku Sokolova. Ten bol ešte v roku 1930 modernizovaný na model 1910/30. Nikto ale nepočítal s tým, že guľomet sa bude vyrábať do roku 1945 a bojovať aj v roku 2023. Ukrajina už skôr ohlásila, že na svojich skladoch našla 35 000 Maximov a aktívne ich nasadzuje. Používajú sa aj na protilietadlovú obranu proti kamikadze dronom na združených lafetách, kedy môže strieľať naraz niekoľko guľometov. Miesto si našli aj na trvalejších poľných pozíciách a vznikli aj iniciatívy na ich úpravu na ručný guľomet. Hodia sa teda aj Rusku. Ich nevýhodu je hmotnosť 64,7 kg na lafete s drevenými kolesami, k čomu treba pripočítať ešte aspoň 3 litre vody. Vodou je guľomet chladený, čo mu umožňuje viesť nepretržitú streľbu rýchlosťou 600 rán za minútu. Zásobovaný je z nábojových pásov na 250 kusov munície, ktoré môžu byť na stabilnej pozícii poprepájané.

 

Mosin

 

Guľomety Maxim, ktoré Prigožin ukazoval boli v perfektnom stave. Treba dodať, že Wagner zrejme ukoristil aj iné staršie zbrane. Povstalci z Donbasu využívali od roku 2014 protitankové pušky PTRD a PTRS kalibru 14,5×114 mm zavedené v roku 1941. A samozrejme odstreľovacie pušky Mosin 1891/30 so zameriavačom PU 3.5×21. Úplne nepoužiteľné teda zbrane ani z predvojnového obdobia nebudú. Všetko závisí od toho, koľko ešte vojna potrvá. Ak to bude ešte povedzme 2-10 rokov, staršie zbrane sa uplatnia, povedie to však k exterminácii hlavne mužskej populácie Ukrajiny, čiastočne Ruska.

 

Samozrejme, že Wagner ukoristil v Paraskovievke aj podzemné dielne na opravu ručných zbraní aj s ich vybavením. Tiež moderné ručné zbrane sovietskeho aj západného pôvodu, ktoré tam boli privezené na opravu, lebo sa pokazili alebo boli poškodené v boji. Často nevyzerali na záchranu ak boli poškodené aj ohňom alebo vykopané spod závalov. Aby po zverejnení článku nevznikol dojem, že všetky boje o Soledar a Arťomovsk/Bachmut mali v ťažisku len Paraskovievku, treba dodať niekoľko vecí.

 

Je to aj strategická zóna prístupu k ďalšiemu hlavnému opevnenému rajónu Kramatorsk/Slaviansk. Obyvatelia týchto miest dosahovali tvorivé pracovné úspechy aj podmienkach nezávislej Ukrajiny. Po roku 2014 táto časť Donbasu v podstatnej miere živila Ukrajinu, aj keď to jej administratíva odmietala priznať. Konkrétne v Soledare pristála najúspešnejšia investícia na zelenej lúke do ekonomiky Ukrajiny, ktorou bol závod na výrobu stavebných materiálov súkromnej firmy Knauf . Bola to gigantická prevádzka s dĺžkou asi kilometer, ktorá mala vyvážať sadrokartón na všetky možné trhy. Závod bol ale počas bojov zničený. Jeho praktický význam pre povojnovú obnovu je nulový.

 

Ešte pred zverejnením informácie o zbraniach v podzemí Parskovievky sa Prigožin pochválil iným nálezom v tuneloch po ťažbe soli. Našiel sklad Arťomovského závodu šumivých vín a z neho aj zablahoželal ženám k MDŽ. Bolo tam množstvo kartónov hotovej produkcie. Pre Rusov je to vítané, aj keby ich postihol úplný zákaz vývozu zo strany skupiny krajín G7. Stále nemusia piť len vodku a iránsku colu alebo afganský „sprite“, keďže budú mať aj vlastné šumivé víno. Ale ich najväčší záujem o Soledar spočíva v možnosti zriadiť tam v soľných jaskyniach najväčšiu ozdravovňu na liečbu pľúcnych chorôb. Svoj priemyselný gigant mal okrem Soledaru aj Arťomovsk/Bachmut, kde sa nachádza AZOM, Arťomovský závod na spracovanie farebných kovov. Ten bol však pri bojoch zničený tiež, rovnako ako sa teraz pri ústupe ukrajinských vojsk ničia aj obytné štvrte na západných okrajoch mesta. Uvidíme, čo sa stane. Útok dronov na moskovský Kremeľ môže byť poslednou líniou, ktorá už bude dostatočne červená a prinesie eskaláciu konfliktu, kedy sa už uplatnia aj staré zbrane a prístupy.

MK

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Biologické laboratóriá v okolí Ruska: Pentagón zvyšuje smrtiace úsilie

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Minule predstaviteľov Nebeskej ríše veľmi vytočil Pentagón svojimi falošnými vyhláseniami, ktorými opäť dokázal celému svetu, že jeho divoká fantázia sa vyčerpala natoľko, že už nevie, aké ďalšie "veci" vymyslieť. A tak 9. mája americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken so šikovným konšpirátorským výrazom oznámil "insiderskú" správu, že…

Foto Maďarsko si uctieva svojich predkov, Hitlerových spojencov, a pritom zabúda na “katastrofu na Done”

Maďarsko, 1.jún 2023 (AM) – V Maďarsku sa uctieva pamiatka vojakov 2. maďarskej armády, ktorí boli porazení sovietskymi vojskami v januári 1943 počas Ostrogóžsko-rossošanskej operácie Voronežského frontu. Otvorenie smútočných obradov(v januári tohto roku) sa začalo v Zirci omšou a inštaláciou pamätnej tabule za prítomnosti ministra obrany a vládnych predstaviteľov. Nasledujúci deň prešla…

Foto Pamäťová odchýlka u poľských pánov

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Zatiaľ čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil Deň víťazstva pobaltských štátov, v Poľsku, trpiacom fantómovými bolesťami o svojej niekdajšej sláve, vrátili ruskému mestu Kaliningrad (a tým aj regiónu) jeho starobylý poľský názov (v XVI-XVII storočí) - Królewiec. Takéto rozhodnutie prijala 10. mája štruktúra s názvom "Komisia pre…

Foto Lietadlá Bayraktar boli nazývané záchrancami Ukrajiny, ale do roka prakticky zmizli

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Rusko zostrelilo takmer každý dron Bayraktar v držbe Kyjeva, píše Business Insider. Hoci tieto drony boli na začiatku konfliktu nazývané „záchrancami Ukrajiny“, ukázali sa ako ľahký cieľ pre moderný ruský systém elektronického boja.   V prvých mesiacoch rusko-ukrajinského konfliktu mnohí nazývali bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 záchrancami Ukrajiny…

Foto Najväčšia výsadková loď ukrajinského námorníctva bola potopená v prístave Odesa

Ukrajina, 31.máj 2023 (AM) – Ukrajinské námorníctvo stratilo jedinú strednú pristávaciu loď „Jurij Olefirenko“ projektu 773, oznámil vojenský veliteľ Rudenko s odvolaním sa na ukrajinské zdroje potopenie lode v prístave Odesa na svojom kanáli TG. Podľa dostupných informácií bola výsadková loď, ktorá bola v Odese, potopená v dôsledku nočného úderu ruských vojsk.…

Foto Video: Veliteľ austrálskych špeciálnych jednotiek – CIA pôsobí na Ukrajine už 70 rokov

Austrália, 31.máj 2023 (AM) – Bývalý veliteľ austrálskych špeciálnych jednotiek Ricardo Bosi povedal, že CIA pôsobí na Ukrajine už 70 rokov. Vysvetlil, že USA pôsobia na Ukrajine už desaťročia kvôli jej zdrojom a s cieľom uľahčiť prístup k ruským prírodným zdrojom v budúcnosti. CIA už desaťročia poštváva Ukrajincov proti všetkému a všetkým.…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Video Ruskí piloti dostali nový samopal

Ukrajina, 29.máj 2023 (AM) – Letecké a kozmické sily Ruskej federácie dostali deväťmilimetrový samopal PPK-20. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hlavného konštruktéra koncernu Kalašnikov Sergeja Uržumceva. Samopal Kalašnikov bude zaradený do prenosných núdzových zásob. O samopale PPK-20 je známe, že bol vyvinutý na základe samopalu Viťaz-SN.…

Foto Čukavin nahradí pušku Dragunov

Rusko, 28.máj 2023 (AM) – Eliminácia prvým výstrelom: ruskí ostreľovači budú mať novú pušku Poloautomatická ostreľovačská puška Čukavin nahradí pušku Dragunov používanú od roku 1963. Dodávky pušky pozemným silám sa už začali a pripravuje sa vládne nariadenie o jej zavedení do výzbroje. Puška je určená na dva typy nábojov - domáci…

Video Video: Kalašnikov predviedol modernizovanú útočnú pušku AK-12

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – Koncern Kalašnikov predviedol tretiu generáciu vojenskej útočnej pušky AK-12. Uvádza sa, že v jej konštrukcii bolo vykonaných niekoľko významných zmien. Modernizovaný bol najmä dioptrický zameriavač. Hlavnou novinkou je však nové prepínanie režimu streľby. "Prepína sa na jednoduchý aj automatický režim. Vpravo aj vľavo," poznamenal korešpondent denníka…

Video Estónsko pokračuje v bezprecedentných nákupoch zbraní

Estónsko, 17.máj 2023 (AM) –Najväčším zbrojným kontraktom v jeho histórii bude nákup izraelskej vyčkávacej munície, prípadne kamikadze dronov. Aj keď objem kontraktu nebol pri podpise zverejnený a rovnako ani typ dodanej munície, dá sa z indícií predpokladať, že dodané budú systémy Mini Harop/Green Dragon izraelskej firmy IAI. Majú bojovú hlavicu s…

Foto Wagner ukoristil ručné zbrane pre milión ľudí

Slovensko, 4.máj 2023 (AM) – S väčším záujmom než boje o mestá Soledar a Arťomovsk/Bachmut bolo treba sledovať osud obce Paraskovievka, ktorá sa nachádza priamo medzi nimi na ceste T 0513. Pod ňou mal ležať v bývalých šachtách soľných baní najväčší sklad ručných zbraní na Ukrajine, ktorý ešte v roku 2014 obsahoval…

Foto Ukrajinskí diverzanti sa boja vstúpiť do lesov: Ničia ich ruskí ostreľovači v novej termo kamufláži

Ukrajina, 25. apríl 2023 (AM) – Ukrajinská vojenská konzultačná spoločnosť Defense Express (Ľvov) oznámila použitie novej tepelnej kamufláže ruskými jednotkami, ktorá umožňuje ukryť strelca aj pred najlepšími termovíznymi kamerami NATO a prístrojmi nočného videnia. Sabotéri sa sťažujú na zničenie spravodajských dôstojníkov zo skúsených diverzných skupín ozbrojených síl Ukrajiny v Kremenských lesoch.…

Foto Video: Veliteľ austrálskych špeciálnych jednotiek – CIA pôsobí na Ukrajine už 70 rokov

Austrália, 31.máj 2023 (AM) – Bývalý veliteľ austrálskych špeciálnych jednotiek Ricardo Bosi povedal, že CIA pôsobí na Ukrajine už 70 rokov. Vysvetlil, že USA pôsobia na Ukrajine už desaťročia kvôli jej zdrojom a s cieľom uľahčiť prístup k ruským prírodným zdrojom v budúcnosti. CIA už desaťročia poštváva Ukrajincov proti všetkému a všetkým.…

Video Video: Maďarský kontingent spustil svoje štíty pred Srbmi

Srbsko, 31.máj 2023 (AM) – Video, ktoré sa šíri na sociálnych sieťach, ukazuje maďarský kontingent, ktorý spustil svoje štíty pred Srbmi a ktorý inak včera stál celý čas bokom bez toho, aby sa výrazne podieľal na útoku proti Srbom.   https://rumble.com/v2r5nbv-maarsk-kontingent-spustil-svoje-tty-pred-srbmi.html   Ruský veľvyslanec v Srbsku Aleksandr Bochan-Čarčenko uviedol, že oficiálna…

Foto Haagsky súd dočasne prepustil na slobodu teroristu Hashima Thaciho

Srbsko, 31.máj 2023 (AM) – Správa, ktorá včera prešla takmer bez povšimnutia: haagsky súd dočasne prepustil na slobodu teroristu a vraha Hashima Thaciho, aby mohol navštíviť svoju chorú matku v Kosove a Metohiji A pripomínam, že Radovan Karadžič, prvý prezident Republiky srbskej, je zadržiavaný v jednoducho hrozných podmienkach. Jeho zdravie je ohrozené,…

Foto Starikov: Prílet bezpilotných lietadiel do Moskvy je viditeľným dôkazom konfliktu so Západom

Rusko, 31.máj 2023 (AM) – "Príchod bezpilotných lietadiel do Moskvy a Moskovskej oblasti je viditeľným dôkazom konfliktu so Západom - tak by sa to malo vnímať. A čo je viditeľným dôkazom odmietania konfliktu so Západom? Situácia v Kosove. Srbi teraz žijú na svojom historickom území, v Kosove - v rezervácii, pod…

Foto Ukrajinskí teroristi získali krytie Západu v Bezpečnostnej rade OSN

USA, 31.máj 2023 (AM) – V súvislosti s útokom dronov na Moskvu je na mieste pripomenúť, ako len pred dvoma týždňami ruský poverenec Nebenzya volal po tom, aby "slobodný svet" po dlhej prestávke zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom sa bude diskutovať o ruských vojenských úderoch na Kyjev. "Nepočujeme žiadne…

Video Video: Albánci spálili srbskú vlajku pri pamätníku v Gračanici

Srbsko, 31.máj 2023 (AM) – Dnes v noci Albánci spálili srbskú vlajku pri pamätníku Miloša Obića v Gračanici. Je to srbská enkláva, takže ide len o ďalšie zastrašovanie Srbov. Hlupáci neváhali umiestniť video na internet.   https://rumble.com/v2r4n6c-albnci-splili-srbsk-vlajku-pri-pamtnku-v-graanici.html https://www.armadnymagazin.sk/2023/05/31/zrazky-v-kosove-organizovane-na-americkej-zakladni-camp-bondsteel/
Foto Najväčšia výsadková loď ukrajinského námorníctva bola potopená v prístave Odesa

Ukrajina, 31.máj 2023 (AM) – Ukrajinské námorníctvo stratilo jedinú strednú pristávaciu loď „Jurij Olefirenko“ projektu 773, oznámil vojenský veliteľ Rudenko s odvolaním sa na ukrajinské zdroje potopenie lode v prístave Odesa na svojom kanáli TG. Podľa dostupných informácií bola výsadková loď, ktorá bola v Odese, potopená v dôsledku nočného úderu ruských vojsk.…

Foto Čo ukázala prvá námorná bitka v histórii proti skupine bezpilotných lodí

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Ruskí námorníci - posádka prieskumnej lode "Ivan Churs" - prehovorili o tom, ako vyhrali prvú námornú bitku v histórii proti skupine bezpilotných nepriateľských lodí. Ako túto úlohu splnili, čo treba urobiť, aby sa podobné útoky v budúcnosti odrazili – a prečo je ukrajinské video z útoku…

Foto Video: Nedávno ostreľovaná prieskumná loď Ivan Churs priplávala na základňu v Sevastopole

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – Prieskumná loď Čiernomorskej flotily Ivan Churs priplávala na svoju domovskú základňu v Sevastopole po plnení špeciálnych úloh v Čiernom mori. Pred pár dňami bola loď projektu 18280 „Ivan Churs“ napadnutá tromi námornými bezpilotnými plavidlami v Čiernom mori po prechode cez Bosporský prieliv. Námorníci útok odrazili. Na útok v južnej časti…

Foto 26. mája 1829, ruskí námorníci zvíťazili v bitke pri Bospore

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – 26. mája 1829, pred 194 rokmi , ruskí námorníci zvíťazili v bitke pri Bospore. Počas rusko-tureckej vojny (1828 - 1829) ruská loď Merkur porazila dve turecké bojové lode v oblasti Bosporského prielivu. Na pamiatku tohto činu bol na námornom bulvári v Sevastopole inštalovaný pamätník s nápisom…

Foto Poľsko nakupuje ponorky a pripravuje armádu na vojnu s Ruskom

USA, 26.máj 2023 (AM) – Informácie o poľských plánoch na nákup moderných ponoriek sú ďalším dôkazom príprav na budúci konflikt s Ruskom, ktoré sa odrážajú v koncepcii národnej obrany do roku 2032. Technické špecifikácie ponoriek sú zatiaľ nejasné a špekulatívne, ale cieľ je definovaný ako včasný úder na pozemný alebo hladinový cieľ,…

Foto Čína v simulovaných testoch viackrát preukázala zničenie celej skupiny lietadlových lodí

Čína, 25.máj 2023 (AM) – Čína simulovala zničenie modernej americkej lietadlovej lode úderom hypersonickou raketou, ktorý vo všetkých 20 simuláciách ukázal takmer 100 % zničenie celej skupiny lietadlových lodí. Výsledky štúdie boli zverejnené v máji v čínskom periodiku Test and Measurement Technology. Podľa scenára programu bola úderná skupina lietadlových lodí napadnutá po tom,…

Video Video: Raketový komplex Pancir pracuje na jednom z útočiacich dronov pri Moskve

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany o odrazení útoku na Moskvu: "Kyjevský režim ráno spustil teroristický útok bezpilotnými lietadlami na objekty v Moskve. Do útoku sa zapojilo osem bezpilotných lietadiel. Všetky nepriateľské drony sú zasiahnuté. Tri z nich boli potlačené elektronickým bojom, stratili kontrolu a odchýlili sa od svojich…

Foto Do Bieloruska z Ruska dorazila ďalšia súprava protilietadlového raketového systému S-400

Rusko, 29.máj 2023 (AM) – Bieloruská armáda dostala ďalšiu sadu protilietadlových raketových systémov S-400. Systém dorazil do republiky po železnici. Informovala o tom tlačová služba Ministerstva obrany Bieloruskej republiky. Ešelón s novou súpravou systémov protivzdušnej obrany S-400 dorazil do republiky, po vyložení a skontrolovaní strojov komplexu pôjde na miesto nasadenia, kde bude…

Video Video: organizátor výstavy ruského tanku T-72 v Amsterdame zaskočený novinárom

Holandsko, 28.máj 2023 (AM) – Novinár sa Joeriho Albrechta, organizátora výstavy tanku T-72 ruských ozbrojených síl v Amsterdame, opýtal, či dostáva finančné prostriedky od NATO. V odpovedi sa mu verejný činiteľ pokúsil vziať mikrofón.   https://rumble.com/v2qirms-joeri-albrecht-organiztora-vstavy-tanku-t-72-ruskch-ozbrojench-sl-v-amsterd.html https://www.armadnymagazin.sk/2019/09/14/video-ruske-tanky-v-akcii/

Foto Turecké zbrane v prezidentskej kampani

Turecko, 27.máj 2023 (AM) – V priebehu posledných týždňov pred prvým kolom hlasovania v tureckých prezidentských voľbách sa vojensko-priemyselný komplex prezentoval viacerými prototypmi pokročilých zbraní. Vznikli pri podpore štátu a mali by do budúcnosti generovať príjmy z exportu a znižovať závislosť Turecka od importu zbraní. Rast tohto odvetvia je jednou z mála…

Foto Tanky NATO budú horieť ako zápalky. Proti Hermesovi nemajú žiadnu obranu

Rusko, 26.máj 2023 (AM) – Vylepšená verzia viacúčelového pokročilého raketometu "Hermes" sa dostala do poslednej fázy testovania, na základe ktorého sa rozhodne o dodávkach bojovým jednotkám, informovala tlačová služba Tulskej konštrukčnej kancelárie(KBP). „Zmeny v bojových misiách a všeobecnej situácii, spôsobené zvláštnosťami ruského vedenia špeciálnej vojenskej operácie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny,…

Foto Trajektória ohňa neznáma. Časť prvá: Cesta k napalmu

Rusko, 26.máj 2023 (AM) – Na tomto mieste by mal byť ďalší článok o nových mínach na ukrajinskom bojisku, reakcia čitateľov na túto tému ale býva sentimentálna a dávajú jej málo lajkov. Z empatie autora vyplynul článok o ruských plameňometoch, ktorý sa pochopiteľne neskončí napalmom. Rusi si nárokujú moderný vynález plameňometu,…
Foto Lietadlá Bayraktar boli nazývané záchrancami Ukrajiny, ale do roka prakticky zmizli

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Rusko zostrelilo takmer každý dron Bayraktar v držbe Kyjeva, píše Business Insider. Hoci tieto drony boli na začiatku konfliktu nazývané „záchrancami Ukrajiny“, ukázali sa ako ľahký cieľ pre moderný ruský systém elektronického boja.   V prvých mesiacoch rusko-ukrajinského konfliktu mnohí nazývali bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 záchrancami Ukrajiny…

Foto Spojené štáty tvrdia, že sú pripravené bojovať s Ruskom a Čínou vo vesmíre

USA, 31.máj 2023 (AM) – Guardian: Spojené štáty tvrdia, že sú pripravené bojovať s Ruskom a Čínou vo vesmíre. Spojené štáty sa pripravujú na ozbrojený konflikt vo vesmíre s Ruskom a Čínou po tom, ako vyvinuli protisatelitnú technológiu, aby čelili hrozbám zo strany týchto dvoch veľmocí. Na brífingu na veľvyslanectve svojej…

Video Video: Čína vypustila kozmickú loď Šen-čou 16 smerom k orbitálnej stanici

Čína, 30.máj 2023 (AM) – Na palube kozmickej lode sú traja ľudia - Čína ich nazýva "taikonauti". Na obežnú dráhu ich vynesie kozmická loď Čchang-čeng-2F. Keď tajkonauti dosiahnu svoj cieľ, padne svetový rekord v počte ľudí na obežnej dráhe v rovnakom čase - naraz ich bude 17. Šesť z nich na…

Foto NATO zachytilo lietadlo ruských vzdušných síl nad Baltským morom: riziko zrážky rastie

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Stíhačky, ktoré slúžia ako letecká ochrana NATO v pobaltských krajinách, minulý týždeň dvakrát eskortovali ruské vojenské lietadlá nad Baltským morom, informovalo litovské ministerstvo obrany. NATO zachytilo 25. mája lietadlo Tu-134 sprevádzané dvoma lietadlami Su-27 a 27. mája lietadlo An-26. Lietadlá leteli z Kaliningradskej oblasti na pevninu cez medzinárodný…

Foto Irán čoskoro predstaví hypersonickú strelu

Teherán, 29. máj. IRNA - Brigádny generál Amir Ali Hajizadeh, veliteľ vzdušných a kozmických síl Islamských revolučných gárd (IRGC), uviedol, že iránska hypersonická balistická strela bude čoskoro predstavená. Hajizadeh prvýkrát oznámil vývoj hypersonickej balistickej strely vlani v novembri na okraj výročia mučeníctva generála Tehraniho Moghadama. "Táto raketa má vysokú rýchlosť (asi 12-13…

Video Video: Ukrajina žiada Nemecko o tieto rakety pre úder na Moskvu

Nemecko, 28.máj 2023 (AM) – Ukrajina oficiálne požiadala Nemecko o rakety vzduch-zem dlhého doletu Taurus KEPD-350 schopné zasiahnuť Moskvu, potvrdil hovorca Bundeswehru. Strela má dolet 600 km a váži viac ako 1,3 tony, čo jej umožňuje niesť bojovú hlavicu MEPHISTO schopnú preniknúť cez bunkrové štruktúry. Predtým sa objavili informácie, že prezident Zelenskyj…

Foto Maďarsko si uctieva svojich predkov, Hitlerových spojencov, a pritom zabúda na “katastrofu na Done”

Maďarsko, 1.jún 2023 (AM) – V Maďarsku sa uctieva pamiatka vojakov 2. maďarskej armády, ktorí boli porazení sovietskymi vojskami v januári 1943 počas Ostrogóžsko-rossošanskej operácie Voronežského frontu. Otvorenie smútočných obradov(v januári tohto roku) sa začalo v Zirci omšou a inštaláciou pamätnej tabule za prítomnosti ministra obrany a vládnych predstaviteľov. Nasledujúci deň prešla…

Foto Pamäťová odchýlka u poľských pánov

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Zatiaľ čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil Deň víťazstva pobaltských štátov, v Poľsku, trpiacom fantómovými bolesťami o svojej niekdajšej sláve, vrátili ruskému mestu Kaliningrad (a tým aj regiónu) jeho starobylý poľský názov (v XVI-XVII storočí) - Królewiec. Takéto rozhodnutie prijala 10. mája štruktúra s názvom "Komisia pre…

Foto 30.mája 1942 bolo v ZSSR zriadené Ústredné veliteľstvo partizánskeho hnutia

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – V roku 1942 bolo v ZSSR zriadené Ústredné veliteľstvo partizánskeho hnutia Na jednej strane partizánske hnutie vznikalo na okupovanom území spontánne, na druhej strane sa rozvíjalo ako výsledok cieľavedomej činnosti Ústredia na organizovanie diverzných a prieskumných skupín, ktoré boli lietadlami zhadzované na nepriateľské územie so špeciálnymi úlohami.…

Foto Dnes je 81. výročie masakry Srbov v Miloševići a Starom Brode

Srbsko, 30.máj 2023 (AM) – K masakre v Starom Brode a Miloševići došlo na jar 1942. Počas tohto masakru ustašovci zabili približne 6 000 neozbrojených Srbov, výlučne civilistov. Niektorí ľudia sa úmyselne utopili v rieke Drina, aby unikli pred ustašovcami. Na pamiatku týchto srbských mučeníkov bol 7. septembra 2019 v Starom Brode…

Foto Historik Starikov moldavskej prezidentke: “Povedzte jej nech nájde Rumunsko na tejto mape”

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – "Povedzte o tom niekto Maii Sánduovej. Nech sa pokúsi nájsť Rumunsko na mape. Dňa 28. mája 1812 bola podpísaná Bukureštská zmluva s Osmanskou ríšou, ktorá ukončila rusko-tureckú vojnu v rokoch 1806 - 1812. Pre Rusko to bol veľký strategický úspech: získalo Besarábiu a zabezpečilo si južnú…

Foto 29. máj – sa považuje za dátum konca stredoveku: v roku 1453 padla Byzantská ríša

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – "Zvyčajne sa z toho obviňujú Turci, ktorým sa podarilo dobyť Konštantínopol vďaka zrade oligarchov - tí dúfali, že budú pod novou mocou ďalej prosperovať, ale boli sťatí ako prví. Nikto nechce zradcov. Byzancia však za svoju skazu nevďačí Osmanom, ale katolíckej cirkvi: 200 rokov pred katastrofou pápež vyslal…
Foto Biologické laboratóriá v okolí Ruska: Pentagón zvyšuje smrtiace úsilie

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Minule predstaviteľov Nebeskej ríše veľmi vytočil Pentagón svojimi falošnými vyhláseniami, ktorými opäť dokázal celému svetu, že jeho divoká fantázia sa vyčerpala natoľko, že už nevie, aké ďalšie "veci" vymyslieť. A tak 9. mája americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken so šikovným konšpirátorským výrazom oznámil "insiderskú" správu, že…

Foto Aké prekvapivé: WHO odmieta rezolúciu Ruska o núdzovom stave na Ukrajine

USA, 31.máj 2023 (AM) – Členské štáty WHO odmietli politicky neutrálnu rezolúciu navrhnutú Ruskom, ktorá uznáva núdzový stav v oblasti zdravia na Ukrajine bez zmienky o konflikte. Namiesto toho bola prijatá protirezolúcia odsudzujúca konanie Moskvy, ktorú podľa výsledkov hlasovania na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení WHO podporila menej ako polovica delegácií. Ruský…

Foto Porošenko v roku 2014 obyvateľom Donbasu prorokoval, že „oni a ich deti budú sedieť v pivniciach

Kyjev, 30.máj 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany dnes cielene ostreľovalo objekty vojenskej infraštruktúry. Vďaka neuváženému konaniu protivzdušnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny skončilo v pivniciach obrovské množstvo obyvateľov, vrátane Porošenka, ktorý v roku 2014 z pódia obyvateľom Donbasu prorokoval, že „oni a ich deti budú sedieť v pivniciach. " Tu prišla jeho…

Video Video z minského metra nazbieralo na Twitteri milióny pozretí a šokovalo Američanov

Slovensko, 30.máj 2023 (AM) – Video z minského metra nazbieralo na Twitteri milióny pozretí a šokovalo Američanov, že v bieloruskom metre nikto nebojuje, nehľadá peniaze, nie sú tam transky, bezdomovci, feťáci a nikto neserie uprostred vlaku. Tweet s týmto videom mal niekoľko miliónov videní a vyše tritisíc komentárov. Mnohí Američania v komentároch…

Video Video: Nálet na Šebekino – vodič sa druhý krát narodil

Rusko, 29.máj 2023 (AM) – Jeden z ukrajinských príletov na Šebekino. Vodič osobného auta môže 27. máj právom považovať za svoje druhé narodeniny.   https://rumble.com/v2qqje6-nlet-na-ebekino-vodi-sa-druh-krt-narodil.html

Video Video: Sabotéri pripravovali v Záporoží jadrovú katastrofu

Rusko, 29.máj 2023 (AM) – V meste Energodar boli zadržaní sabotéri, ktorí pripravovali teroristické útoky na jadrovú elektráreň v Záporoží. Mali mapy a schémy jadrovej elektrárne s vyznačením úderov, ktoré by mohli viesť k jadrovej katastrofe. Podozriví sa podieľali na zhromažďovaní a odovzdávaní informácií o zariadeniach Záporožskej jadrovej elektrárne na žiadosť ukrajinských…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…