Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

Ilustračné foto

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o niečo neskôr, prednosť majú staré historické exekúcie.

 

Video je v ruštine, dajú sa k nemu ale pustiť aj anglické či nemecké titulky, takže nie je problém z kontextu pochopiť o čom je reč. Uvedené spôsoby popravy uvádzam presne v tom istom poradí, ako sú spomenuté v ruskom videu, kvôli lepšiemu pochopeniu prikladám slovenské informácie o jednotlivých trestoch tak, aby si čitateľ, ktorý má problémy s ruštinou, nemčinou či angličtinou mohol text najprv prečítať a potom si pozrel celkom zaujímavé video s vyobrazeniami spomenutých popráv.

 

Video Päť najhorších popráv v ľudskej histórii:

 

Ľudská fantázia je morbídne vynaliezavá vo vymýšľaní surovostí a sadizmus sprevádza ľudskú civilizáciu od nepamäti, uvedené tresty a hrdelné exekúcie spomenuté v článku sú naozaj nechutné a brutálne.

 

Brutalita neskončila u nacistov v II. svetovej vojne, brutalita trvá – dokladom tejto skutočnosti je napríklad americké týranie väzňov v Guantaname, Iraku, Afganistane na prelome 20 a 21.storočia, či sadistické vraždenie zajatých a zranených ruských vojakov na Ukrajine v posledných mesiacoch.

 

Na druhej strane niektorí ruskí kontratnici zo špeciálnych žoldnierskych skupín ukrajinským premotivovaným nacistom s žoldnierom neostávaju nič dlžní a oplácajú surovosti v duchu „zrak za oko a chrup za zub“, takže počet nacistov na Ukrajine sa rapídne a rýchlo znižuje, nahrádzať ich už musia žoldnieri so západných krajín.

 

A Afgánci už dávno naučili Američanov panicky sa báť afgánskych nožov, s afgánskou realitou, definovanou okrídlenou vetou: „Oni nám vypaľujú ohňom domy, my ich preto utopíme v krvi z ich podrezaných hrdiel“ sa teda zoznámili v Afganistane nielen sovietski vojaci, ale aj americkí žoldnieri, ktorých masový a vystrašený útek z Afganistanu sme mohli v priamom prenose sledovať minulý rok.

 

Ale poďme k videu. Autor v úvode hovorí o brutalite hrdelných trestov v minulosti, ktoré aj dnes prekvapujú svojou surovosťou. Cieľom týchto trestov nebola len trestnoprávna profylaxia (zabrániť trestným činom) a zadosťučinenie, ale často krát sa do týchto trestov premietala nielen zvrátenosť a sadizmus katov, ktorí tresty vykonávali, ale aj zvrátenosť sudcov, ktorí takéto tresty navrhovali.

 

01. Skafizmus, alebo Perzské plávanie 
Starovekí Peržania boli veľmi rozumný národ a keďže každá minca má dve strany, tak aj rozhľadenosť a inteligencia Peržanov sa mohla pretaviť do zvráteného systému trestania. Peržania vymysleli viacero brutálnych systémov popráv, ktorým trestali tie najhoršie zločiny. Jedným z najväčších zločinov bolo u Peržanov bohorúhanie, ktorého sa však človek dopustil aj vtedy, ak urážal panovníka, ktorý bol považovaný za stelesnenie božstva.

 

O Perzskom plávaní písal aj grécky historik Plutarchos, ktorý na vlastné oči tento druh popravy aj videl. Tento trest spomínal vo svojom nesmrteľnom diele Anabáza aj ďalší grécky historik Xenofón.

 

Plutarchos vo svojom diele Životopis Artaxerxa podrobne opísal popravu Mitriadesa, jedného z perzských bojovníkov kráľa Artaxerxa. Mitriades nielenže urazil Artaxerxa, ale si pripisoval aj zásluhy v bitke, ktoré však podľa Peržanov prináležali len panovníkovi. Blasfémia voči panovníkovi nemohla ostať nepotrestaná.

 

Pri tomto druhu trestu vyzliekli obeť donaha, namazali medom a olejom, aby o obeť prejavili záujem muchy, včely, osy a sršne. Následne obeť zavreli do loďky s horným prekrytím tak, aby obeti z loďky ako z truhly trčali len ruky, nohy a hlava. Následne do obete naliali olej, mlieko a preháňadlá, takže spôsobili obeti silnú hnačku a loďku nechali plávať na povrchu jazera.

 

Obeť v loďke niekoľko prvých dní ďalej násilne vyživovali mliekom, medom a olivovým olejom, aby sa obeť neustále vyprázdňovala – takže vnútro loďky sa postupne plnilo fekáliami. Medom natreté končatiny napádal bodavý hmyz, ktorý sa dokázal dostať aj do vnútra loďky a spôsoboval svojimi bodnutiami obeti ukrutné muky, pričom do rán obete nakladal vajíčka z ktorých sa vyliahli červy. Fekálie obete vo vnútri loďky zapríčiňovali najprv zápaly pokožky obete a neskôr už aj nekrózu tkaniva zaživa, čo nesmierne bolelo – Peržania teda umele vytvorili na tele obete boľavé hnijúce dekubity. Obeť žila niekoľko dní a umierala v strašných bolestiach.

 

V poslednom štádiu trestu už bol organizmus doslovne otrávený z produktov hnilobného rozkladu vlastného tkaniva. Podľa Plutarcha Mitriades žil a trápil sa 9 dní, spočiatku kričal a prosil, aby ho zabili, neskôr už len vydával neartikulovaný rev a chrapot, ktorý sa strácal v temnom bzučaní bodavého hmyzu lietajúceho v hnijúcom smradľavo-fekálnom opare, ktorý sa nad loďkou s obeťou vznášal.

 

02. Lei Či – Čínska smrť tisícimi malými rezmi a bodmi
Ďalší brutálny trest smrti pochádza z Číny. Je nesmierne bolestivý a na rozdiel od nesmierne bolestivej, brutálnej ale aj relatívne rýchlej popravy obete pomocou prehryzenia sa potkana cez brušnú dutinu obete (potkan je prikrytý misovitou pokrývkou na bruchu obete, následne pokrievku začnú kati zahrievať a potkan, ktorý pociťoval pálenie na chrbte sa v strachu následne prehrýzol cez brucho obete na slobodu), Lei či – čínska smrť tisícimi malými rezmi s následnou medicínskou opaterou mohla trvať až približne 30 dní.

 

Tento druh smrteľnej exekúcie považovali za obzvlášť brutálny aj samotní Číňania a posledný x ho praktikovali v roku 1905. Trest poznali a používali už v období pred naším letopočtom. Čínske písomné označenie popravy sa doslovne číta ako „Dlhá smrť v neľudských mukách“.

 

Odsúdenca vyzliekli do naha a priviazali k stĺpu. Následne obeti kati s nožmi, britvami, kliešťami spôsobili plytké rezy a body, alebo vytrhli kúsky mäsa. Exekúciu vykonávali pomaly po celom tele, vrátane genitálií. Rezali pomaly a presne, aby sa obeť trápila nesmiernymi bolesťami a nakoniec dostala septický šok. Okrem toho kati verili, že takto týraná obeť bude v záhrobnom svete kalikou a jej muky sa budú predlžovať aj vo večnosti.

 

Existovali tri spôsoby exekúcie. Pri miernom spôsobe po krátkej dobe prerezali obeti hrdlo, takže sa netrápila dlhšie ako 2-3 hodiny, pri brutálnom spôsobe popravy trvala smrť až 10 dní. Spočiatku mohli dávať obeti aj ópium, aby mohla sledovať ako z jej tela odrezávajú niektoré časti. Bolesť sa dostavila až keď ópium prestalo pôsobiť, stres však obeť pociťovala aj pri silnom omámení ópiom. Pri najtvrdšom prevedení trestu najprv obeť oslepili, čím automaticky zvýšili citlivosť hmatu, slepá obeť sa úplne koncentrovala na bolesť.

 

Zvrátení čínski kati však na rozdiel od Peržanov obeť krémovali obeť liečivými masťami, ošetrovali a liečili, podávali stravu a potraviny, aby sa agónia obete neustále predlžovala. Okrem toho kúsky ľudského odrezaného mäsa boli dôležitým artiklom v niektorých odvetviach špeciálnej čínskej medicíny, kde sa z týchto častí vyrábali liečivá a obľúbené boli aj talizmany z tela obete. Pri tomto spôsobe exekúcie obeť rozrezávali po malých čiastočkach aj 40 dní.

 

03. Tamesigiri – japonská exekúcia katanou
Ďalšími zvrátenými ázijskými úchylnými sadistami boli japonskí samuraji a ich Tamesigiri. V tomto prípade nemuselo ísť ani o exekúciu, ale len o vyskúšanie kvality katany. Do samurajskej éry Eda totiž samuraji skúšali kvalitu japonských katán a trénovali seky katanami na otiepkoch bambusa, od éry Eda tieto seky testovali na ľudskom tele, spočiatku na telách odsúdencov na smrť.

 

Pri exekúcii zviazaného odsúdenca uložili na vyvýšeninu cca 50 cm. Na tele farbou nakreslili línie, po ktorých chceli sekať katanou. Potom prišlo niekoľko samurajov a začali sekaním testovať kvalitu zbraní, ostrie čepele a techniku vlastných sekov.

 

Keďže Japonci svoj sadizmus dokazovali počas celej svojej histórie, vrátane II. svetovej vojny v Ázii, sadisticki vraždili aj odsúdencov. Najprv obeti odsekli ruky a nohy, potom obeť presekli v polovici tela a nakoniec obeti odsekli hlavu. Dôležité pre samurajov bolo, aby sa obeť čo najdlhšie trápila.

 

04.Manželstvo s mŕtvolou
Stredoveký európsky trest, ktorým v niektorých krajinách trestali vrahov, alebo ženy, ktoré zavraždili svojich manželov. Európania teda takisto vymysleli niekoľko nepríjemných a surových spôsobov popráv aj keď treba uviesť, že úroveň Peržanov a Číňanov skutočne nedosahovali.

 

Decimácia, či ulička (tresty zaviedli Etruskovia a používali sa v rímskych légiách), sťatia, vešania boli relatívne rýchle, rovnako ako štvrtenie obete, ktoré netrvalo dlhšie ako 20 minút. Upaľovanie sa vo väčšine prípadov vykonávalo tak, že po niekoľkých minútach obeť v dyme zaškrtili (alebo sa obeť udusila).

 

Výnimkou z radu európskych exekúcií bolo práve manželstvo s mŕtvolou, ktoré bolo naozaj hrôzostrašným trestom, čiastočne pripomínajúcim perzské plávanie. Tento trest tiež vymysleli Etruskovia a prvý ho opísal rímsky básnik Vergilius vo svojom diele Eneas. Obeť priviazali tvárou v tvár k čerstvej mŕtvole cez ruky, hruď driek i nohy tak natesno, aby mala obeť čo najmenšiu možnosť pohybu. Obeť a mŕtvolu potom položili na zem, obeť bola navrchu. Odsúdenca nechávali na pokoji a napájali ho násilne len vodou, aby neumrel rýchlo na dehydratáciu.

 

Mŕtvola začala v teple sinieť, opúchať, na jej povrchu sa začali objavovať hnilobné výpotky a pomerne rýchlo aj hnilobný rozklad a červy. Červy samozrejme žrali nielen mŕtvolu, ale aj natesno priviazanú obeť, čo pôsobilo obeti ukrutné bolesti. Rozkladajúca sa mŕtvola niekoľko centimetrov pred tvárou obete a hnilobný zápach rozkladu takisto pôsobili na obeť frustrujúco a nedodávali obeti pozitívne stimuly, väčšina obetí sa v priebehu niekoľkých hodín zbláznila. Obeť nakoniec dostala sepsu z mŕtvoly a červy sa jej dokázali doslovne prehrýzť až do pľúc a brušnej dutiny.

 

Ako už bolo spomenuté, trestali v prvom rade týmto hrôzostrašným trestom vrahov, ktorých zväzovali s ich obeťami. Po smrti nechávali obe telá často vystavené, až pokiaľ sa obe mŕtvoly nezliali do jedného nechutného celku.

 

05.Ťavia čiapočka, alebo mankurt
Tento hrôzostrašný trest pochádza zo Strednej Ázie a praktizovali ho najmä Uzbeci, Tadžici, Kazaši, Turkméni a čiastočne aj Kirgizi. Trest vymysleli Turkméni. Trest bol brutálny, veľmi jednoduchý a obeť sa úžasne trápila. Hlavným cieľom exekúcie však nebola smrť obete, ale zbavenie obete rozumu a jej prevrátenie do podoby otroka – zombie, označovaného v Strednej Ázii ako mankurt.

 

Tomuto trestu podrobili mladých silných vojenských zajatcov. Najprv im precízne oholili hlavu, potom im na hlavu nasadili čiapočku z čerstvo stiahnutej ťavej kože, ktorú namočili vo vode. Obeť priviazali na chrbát, hlava bola na vyvýšenom mieste zafixovaná v jednoduchej konštrukcii tak, aby na hlavu obete dopadali slnečné lúče. Kvôli slnku a teplu sa začala čiapka s mokrej ťavej kože šúveriť a sťahovať, čo obeti spôsobovalo ukrutné muky.

 

Obete odvliekli ďalej od obydlí a nechali 5 dní na Slnku. Dôvod, prečo obete odvliekli ďalej od vlastných obydlí bol jasný, obeť kvôli bolestiam, ktoré ťavia čiapka spôsobovala neľudsky revali. Navyše vlasy, ktoré začali na vyholenej hlave rásť nemohli kvôli čiapočke rásť smerom von, otáčali sa a rástli do kože, čo znásobovalo bolesť obete.

 

Po piatich dňoch sa kočovníci vybrali „zozbierať úrodu“ otrokov zombie – mankurtov. Vyžili len jednotlivci, viac ako 90% exekuovaných počas 5 dní na slnku umrelo. Tí ktorí prežili ostali dementní, mali nenávratne poškodený mozog, mnohým pukla kvôli ťavej čiapočke lebka a časť mozgovo miešneho moku vytiekla nosom, ušami, alebo cez prasknutú lebku či oči, ktoré mohli kvôli tlaku ťavej kože doslovne explodovať.

 

Získaný mankurt bol dementným otrokom, ktorý si už nič nepamätal a vykonával poslušne všetky jednoduché práce len za stravu, nehrozila ani jeho vzbura.

 

Najznámejšie vojenské bitky na Slovensku: Bitka pri Rozhanovciach

 

Záver
Všetky tresty, ktoré sú v článku spomenuté, boli vykonávané verejne. Ich cieľom bolo zlomiť ducha ľudí, pôsobili aj ako profylaxia – mali odrádzať ľudí od vykonávania trestnej činnosti. V závere autor videa ešte spomína ďalšie možnosti exekúcie – budovanie stavieb pre hromadné obesenie, narážanie na kôl a pod., o ktorých však hovorí v ďalších videách.
Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej oblasti na…

Foto Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

Foto Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúhovanie je technológia používaná na získavanie rôznych minerálov. Rosatom tvrdí, že…

Foto USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

Foto “Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný.” 3. december – Deň neznámeho vojaka

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návrh pamätníka pripravovali…

Foto Izraelský analytik Jakov Kedmi vysvetlil či Poľsko bude môcť anektovať časť Ukrajiny

Izrael, 3.december 2022 (AM) – V poľských politických a odborných kruhoch nepochybujú, že z popola ukrajinskej krízy vzíde „Veľké Poľsko“. Dôvodom sú historické práva a podľa ich názoru aj hlavný prínos k ochrane kyjevského režimu, ako aj prijímanie miliónov ukrajinských utečencov na ich území. Očakávania sú také veľké, že v Poľsku…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Video Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.       Na výcvikovej základni sa bojovníci trénujú v streľbe z rôznych druhov zbraní,…

Foto Streľba z pištole s tlmičom

Slovensko, 1.december 2022 (AM) – Po poslednej zmene zákona o strelných zbraniach a strelive je od 15.10.2022 možné na športové a poľovné účely používať tlmič hluku výstrelu. Trh reagoval na túto možnosť širokou ponukou tlmičov rôznych výrobcov. Tu je ale malý háčik, tlmiče, ktoré neboli vyrobené na Slovensku musia mať overovací certifikát našej Slovenskej…

Video SAKO TRG – nové odstreľovacie pušky Slovenskej vojenskej polície

Slovensko, 29.november 2022 (AM, BW Arms) – Vojenská polícia si v uplynulých dňoch prevzala nové odstreľovacie pušky SAKO TRG 42 A1 kaliber 338 Lapua Magnum spolu s optickými zameriavačmi a ďalším príslušenstvom. Nové pušky umožnia vojenským policajtom vysoko presnú streľbu na dlhé vzdialenosti aj v náročných podmienkach. Doterajšie náklady za sedem…

Video Ako strieľajú tí najlepší. V Thajsku prebehli majstrovstvá sveta v praktickej streľbe

Thajsko, 27.november 2022 (AM) – Vyvrcholením tohto ročníka pretekov v praktickej streľbe sú majstrovstvá sveta IPSC Handgun World Shoot 2022 organizované v thajskom meste Pattaya.  Už 19. ročník súbojov najlepších strelcov planéty v streľbe podľa pravidiel IPSC prebieha od 16. novembra až do 3. decembra 2022. Hlavné preteky, na ktorom sa zúčastní strelecká…

Foto Česká zbrojovka predstavuje nový špeciál pre IPSC streľbu

Česko, 25. november 2022 (AM) – Česká zbrojovka a.s. uvádza na trh novú športovú pištoľ CZ TS 2 ORANGE, určenú predovšetkým pre športové použitie, na čele so streľbou podľa pravidiel IPSC. Súčasne sa jedná o prvú športovú zbraň autentizovanú na blockchaine. Preto si pre premiéru tohto modelu vybrala majstrovstvá sveta IPSC…

Foto Nová pištoľ od AREX

Slovinsko, 22. november 2022 (AM) – Firma AREX Defense of Slovenia sa pripravuje na uvedenie novej samonabíjacej pištole Zero 2 v kalibri 9 mm Luger, čo je evolúcia vlastného dizajnu ručnej zbrane s bicím kladivom, ktorá ponúka množstvo vylepšení pre služobné, obranné, taktické a športové strelecké účely.     Prvýkrát bola zbraň…

Foto Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej oblasti na…

Foto Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

Foto Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúhovanie je technológia používaná na získavanie rôznych minerálov. Rosatom tvrdí, že…

Foto USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

Foto Izraelský analytik Jakov Kedmi vysvetlil či Poľsko bude môcť anektovať časť Ukrajiny

Izrael, 3.december 2022 (AM) – V poľských politických a odborných kruhoch nepochybujú, že z popola ukrajinskej krízy vzíde „Veľké Poľsko“. Dôvodom sú historické práva a podľa ich názoru aj hlavný prínos k ochrane kyjevského režimu, ako aj prijímanie miliónov ukrajinských utečencov na ich území. Očakávania sú také veľké, že v Poľsku…

Foto Hrozí útok na Užhorod. Putin vysvetlil Scholzovi že sa dlho zdržiavali ničenia infraštruktúry Ukrajiny. Šéfka EK demoralizovala Ukrajincov

Rusko, 3.december 2022 (AM) – Vladimir Putin v rámci telefonických rozhovorov medzi prezidentom Ruska a nemeckým kancelárom vyzval Olafa Scholza, aby prehodnotil svoj pohľad na ukrajinský konflikt. Ruský líder opäť podrobne vysvetlil prístup k vedeniu operácie a osobitne upozornil nemeckého kolegu na neprípustnosť eskalácie konfliktu. Dodávka zbraní, výcvik ukrajinskej armády a…
Video Výsadková loď taiwanského námorníctva sa potopila pri pobreží ostrova

Taiwan, 24. november 2022 (AM) – Podľa taiwanského velenia sa výsadkové plavidlo potopilo vo vodách patriacich do okresu Kinmen. Oficiálnou verziou dôvodov je zlé počasie: vysoké vlny, silný nárazový vietor.   "Vyloďovacie plavidlo pre vysoké vlny stratilo možnosť ďalšieho riadeného pohybu. Voda zaplavila kabínu, dostala sa do vnútorného priestoru. Členovia posádky výsadkovej…

Foto Vo Francúzsku spustili novú fregatu „chránenú pred kybernetickými hrozbami“

Francúzsko, 8.november 2022 (AM) –V Loriente sa konal slávnostný ceremoniál spustenia novej fregaty „Amiral Ronarc'h“. Je vedúcou loďou medzi piatimi „obrannými a útočnými“ fregatami, ktoré si objednalo francúzske námorníctvo. Pre poveternostné podmienky bola akcia neúplná, fregata nebola prinesená na vystrojovacie mólo. Ceremoniálu sa zúčastnili francúzsky minister obrany Sebastian Lecornu a grécky…

Foto NATO pripravilo novú úlohu pre Čiernomorskú flotilu

Ukrajina, 8.november 2022 (AM) – Vladimir Zelenskyj chce vytvoriť ukrajinskú flotilu námorných bezpilotných plavidiel. Tieto ambície môžu podporiť Spojené štáty a najmä Británia, ktorých drony už boli použité na teroristické útoky vo vodách Sevastopolu. Aké sú riziká pre Rusko v takýchto plánoch? A čo by proti tomu mohla postaviť Čiernomorská flotila…

Foto Kyjev oznámil plány na vytvorenie flotily námorných bezpilotných plavidiel. Vyhráža sa útokmi na Irán

Ukrajina, 6.november 2022 (AM) – Ukrajina sa najnovšie rozhodla zamerať na budovanie flotily námorných bezpilotných plavidiel. Minulo týždňový útok námorných bezpilotných lodí na ruské lode v Sevastopole priviedol Kyjev k presvedčeniu, že je to tá najlepšia možnosť. Zelenskyj urobil zodpovedajúce vyhlásenie.     Podľa ukrajinskej tlače sa finančná zbierka na nákup…

Foto Rusko počas testov odpálilo balistickú strelu Bulava

Rusko, 5.november 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že jadrová ponorka odpálila počas testov balistickú strelu Bulava. Odpálenie rakiet bolo uskutočnené z Bieleho mora na pohorí Kura na polostrove Kamčatka, píše sa v správe. Let prebehol v normálnom režime a že spustenie vykonala posádka „najnovšieho strategického raketového ponorkového…

Foto Vojenský expert o obave Pentagonu – rakete P-700: „Tri letia na lietadlovú loď, jedna alebo dve ďalšie na krížnik a tak ďalej“

Rusko, 21.október 2022 (AM) – Pre každú zložitú maticu existuje skrutka so špeciálnym závitom. Táto „ľudová múdrosť“ platí aj pre trh so zbraňami. Akonáhle sa na ňom objaví ďalšia superprepracovaná novinka, zvyšok účastníkov pretekov v zbrojení okamžite vyvinie buď niečo, čo ho prekoná, alebo niečo, čo ho môže zničiť.   Pamätáte…

Foto Prečo je obrana NATO proti ruským raketám bezmocná

USA, 30. november 2022 (AM) – Podľa západných expertov na Ukrajine dochádzajú rakety systémov protivzdušnej obrany. NATO oficiálne deklaruje, že zvažuje možnosť nových dodávok systémov protivzdušnej obrany kyjevskému režimu. O akých systémoch môžeme hovoriť – a prečo v žiadnom prípade nezachránia Ukrajinu pred ruskými raketovými útokmi?   Špeciálna vojenská operácia objasnila…

Foto Keď Ukrajine dôjde munícia

Rusko, 24. november 2022 (AM) – Ukrajine začala chýbať munícia – náboje, rakety a strely odlietajú ako „do pece“. Neexistuje žiadna vlastná výroba, staré sovietske zásoby sú prakticky vyčerpané a Západ uvádza, že Spojené štáty a európske krajiny „čelia výzve v dôsledku vyčerpania zásob zbraní, ktoré sa majú poslať na Ukrajinu“.…

Foto Český vojenský expert: Kyjev míňa príliš veľa munície na delostrelectvo západného typu. Prehľad operácie

Česko, 22. november 2022 (AM) –V západných publikáciách čoraz častejšie vychádzajú materiály o prohibičnom prekročení limitov na používanie munície ukrajinskou armádou. Predtým americkí experti, ktorí hodnotili situáciu, uviedli, že intenzita paľby z delostrelectva produkovaného krajinami NATO na Ukrajine je taká, že za pár týždňov zbraň vystrelí maximálny počet nábojov povolený na…

Foto Rusko prezbrojilo všetky raketové formácie na Iskandery

Rusko, 20. november 2022 (AM) – Raketové formácie Ozbrojených síl Ruskej federácie dokončili prezbrojenie na moderný komplex Iskander-M. Uviedlo to Ministerstvo obrany Ruskej federácie, pričom zdôraznilo jedinečnosť komplexu a absenciu jeho svetových analógov. Podľa otvorených zdrojov je dostrel Iskander-M až 300-500 kilometrov (údaje sa líšia). Takýto dosah robí rakety nepostrádateľnými pri…

Foto Raketu amerického komplexu HIMARS získala jedna z ruských konštrukčných kancelárií

Rusko, 13.november 2022 (AM) – Ruské špeciálne služby získali tajnými kanálmi prístup k celej rakete HIMARS, ktorá bola na územie Ruskej federácie prevezená cez územie tretej krajiny. Rakety americkej výroby - muníciu do univerzálneho raketometu HIMARS, ako je známe, používa ukrajinská armáda. Niekoľko sérií takýchto raketometov a tisíce rakiet pre ne dodala…

Foto Vojenský expert o slabine už dodaných raketometov NASAMS

Ukrajina, 12.november 2022 (AM) – NASAMS sú síce schopné pomôcť Kyjevu riešiť lokálne úlohy, no prikryť nimi celé územie Ukrajiny nedokážu. Navyše sú vraj bezmocné proti ruským Iskanderom.   „Protilietadlové raketové komplexy NASAMS by mohli podstatne zoslabiť útok na niektoré mesto, zostreliac nejakú časť ruských krídlatých rakiet a útočných dronov. Zároveň budú…
Foto Nový krok Ruska vo vývoji hypersonických zbraní. Mobilné odpaľovacie zariadenie pre „Cirkon“ ho urobí nezraniteľným

Rusko, 3. december 2022 (AM) – Pozemné mobilné zariadenie dodá „Cirkonom“ celý rad predností, vrátane utajenia. Takýto názor vyslovili počas rozhovoru s novinami Vzgljad vojenskí experti Aleksandr Bartoš a Konstantin Sivkov.   „Mobilné odpaľovacie zariadenie umožňuje presúvať túto zbroj čo najbližšie k objektom zásahu. Skracuje to čas letu a zabezpečuje utajenosť techniky, robiac ju fakticky…

Foto Georges Guynemer, druhé najúspešnejšie francúzsske stíhacie eso

Franúzsko, 3.december 2022 (AM) – Georges Guynemer (24.12. 1894, Paríž – 11. september 1917, Západné Flámsko) bol druhým najúspešnejším francúzskym stíhačom po René Fonckovi. Na svojom účte má 53 zostrelených nemeckých lietadiel. Bojoval nesmierne odvážne, sám bol zostrelený sedemkrát.     Narodil sa v rodine s dlhoročnou vojenskou tradíciou. Rodičom sa narodil…

Foto Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajiny, kto s…

Foto Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyselný…

Foto Ruské strategické raketové nosiče uskutočnili prvé pristátie na čínskom vojenskom letisku

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Ruské vzdušné sily a letectvo Čínskej ľudovej armády vykonali ďalšiu spoločnú hliadku v ázijsko-pacifickej oblasti, ktorá prechádzala po trase ponad Japonsko a Východočínske more. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva obrany. Spoločná letecká skupina zahŕňala ruské nosiče strategických rakiet Tu-95MS a čínske strategické bombardéry Hun-6k. V…

Foto Prečo je obrana NATO proti ruským raketám bezmocná

USA, 30. november 2022 (AM) – Podľa západných expertov na Ukrajine dochádzajú rakety systémov protivzdušnej obrany. NATO oficiálne deklaruje, že zvažuje možnosť nových dodávok systémov protivzdušnej obrany kyjevskému režimu. O akých systémoch môžeme hovoriť – a prečo v žiadnom prípade nezachránia Ukrajinu pred ruskými raketovými útokmi?   Špeciálna vojenská operácia objasnila…

Foto “Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný.” 3. december – Deň neznámeho vojaka

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návrh pamätníka pripravovali…

Foto Georges Guynemer, druhé najúspešnejšie francúzsske stíhacie eso

Franúzsko, 3.december 2022 (AM) – Georges Guynemer (24.12. 1894, Paríž – 11. september 1917, Západné Flámsko) bol druhým najúspešnejším francúzskym stíhačom po René Fonckovi. Na svojom účte má 53 zostrelených nemeckých lietadiel. Bojoval nesmierne odvážne, sám bol zostrelený sedemkrát.     Narodil sa v rodine s dlhoročnou vojenskou tradíciou. Rodičom sa narodil…

Foto Andrej Fursov: Projekt globálnej reštrukturalizácie. Svet je na ceste k zombie a Planéte opíc

Rusko, 30.november 2022 (AM) – Boj o svetovú hegemóniu vždy predpokladal a zahŕňal boj za to, čo Antonio Gramsci nazýval „kultúrnou hegemóniou“. Už Mikuláš I. si veľmi dobre uvedomoval potrebu boja v oblasti kultúry. Bol to on, kto nariadil vytvorenie ruskej ideológie - „Pravoslávie. Autokracia. Národnosť“. Ale nič z toho nebolo…

Foto Teheránska konferencia – november 1943: Bol to Stalin, kto bol proti rozdeleniu Nemecka

Slovensko, 29.november 2022 (AM) – V týchto dňoch si pripomíname stretnutie vedúcich predstaviteľov troch mocností ZSSR, USA a Veľkej Británie. 28. novembra 1943 sa začala Teheránska konferencia - bolo to vôbec prvé stretnutie hlavných predstaviteľov ZSSR, USA a Spojeného kráľovstva počas druhej svetovej vojny. Konferencii predchádzala konferencia v Káhire, nasledovala konferencia v…

Foto Čo hovorili Nemci o svojich spojencoch?

Slovensko, 30.november 2022 (AM) – Nemci zapojili do ťaženia na východe proti ZSSR počas druhej svetovej vojny nielen vlastnú armádu, ale aj armády spojeneckých štátov a národov. V podstate tým usporiadali križiacke ťaženie Európy proti boľševizmu. Ak to vyjadríme obrazne, tak nemecký vlk si do boja prizval aj svojich šakalov. Ako ich hodnotil?…

Foto Keď je krajina v marazme, majú ju zachrániť jej obyvatelia. Kniha “Rozhovory o živote”

Slovensko, 29.november 2022 (AM) – V prepise autorových rozhovorov nájdete odpovede na otázky o chápaní sveta, formovaní svetonázoru, o typoch psychiky, o dôsledkoch zákonov dialektiky, o rozume, etike, umení, o návykoch ľudí, o cieľoch, metódach riadenia, o kolektívnom vplyve, o výchove kádrov hlavne v Rusku, o ekonomickej bezpečnosti. Je to nebezpečné, keď je vedecký…
Foto Biela kniha o zabíjaní civilného obyvateľstva Afganistanu v dôsledku nezákonných činov USA a ich spojencov

Rusko, 18. november 2022 (AM) – Ministerstvom zahraničných vecí Ruskej federácie bola zverejnená Biela kniha o skutočnostiach smrti civilného obyvateľstva Afganistanu zapríčinených nezákonným konaním Spojených štátov a ich spojencov. Jej cieľom je upozorniť na rozsiahle vojnové zločiny spáchané počas pôsobenia USA, členských štátov NATO a ďalších medzinárodných aktérov v Afganistane v…

Foto Je na Slovensku reálna krízová situácia? Máte zabezpečenú rodinu ak nastane?

Slovensko, 15.november 2022 (AM, NO) – Poďme si predstaviť modelovú situáciu: „V celom meste nastane výpadok elektrického prúdu a infraštruktúry.“ Čo sa stane, ak to trvá dlhšie obdobie. Verejná doprava stojí, vlaky, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne…

Video Tréning baklanky priamo z ruského väzenia

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Na našom portáli som už písal o baklanke - systéme bitky ruských chuligánov, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pre niekoho nesmierne surový a nečestný. Každý ruský vor, chuligán, bandita alebo baklan však dobre pozná fakt, že vo svete však žiaľ nezvíťazia vždy tí…

Foto Ďalšie zasadnutie Národného obrodenia riešilo domobranu, potravinovú, zdrojovú a zdravotnícku bezpečnosť

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Koncom augusta viac ako sto delegátov zo slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán spustilo proces slovenského národného obrodenia. Delegáti Okrúhleho stola sa uzniesli na vzniku organizačnej štruktúry, ktorá postupne predstaví definované národné ciele a prirodzené práva národa. Budú informovať a usmerňovať národ v…

Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Foto Vyše sto zástupcov národných spolkov založilo spoločnú platformu pre sociálnu bezpečnosť v kritickej medzinárodnej situácii

Slovensko, 30.august 2022 (AM) – Viac ako sto delegátov zo Slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán sa 27.augusta 2022 stretlo pod Kriváňom za Okrúhlym stolom. Ich prvoradým záujmom je spustenie procesu Slovenského národného obrodenia. Situácia v spoločnosti dosiahla neudržateľnú úroveň. Súčasná vládna moc nie je schopná suverénne riadiť štát…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…