Nasadenie tankov T-62 v Čečensku a na Kaukaze

T-62M v Čečensku zdroj: militaryarms.ru

Čečensko, 25. novembra 2021 (AM) – V roku 2022 ubehlo už 60 rokov od prvého masového nasadenia tankov T-62, najprv v rámci Sovietskej armády, neskôr armád štátov Varšavskej zmluvy. Tento tank slúži dodnes v mnohých armádach po celom svete. Aj keď ide už o relatívne starý tank, stále je využívaný v bojových konfliktoch v Afrike či Ázii – jeho výhodou je relatívne nízka cena, robustnosť a jednoduchosť údržby.

 

Celkovo bolo vyrobených približne 20-tisíc tankov T-62 rôznych modifikácií. Úspešným bojovým krstom si tank T-62 prešiel pri augustových udalostiach roku 1968 v Československu, kedy sa sovietske tanky často presúvali v bojových kolónach bez výraznejších problémov. Prvý bojový stret tank T-62 absolvoval pri sovietsko-čínskom konflikte o ostrov Damanskij na rieke Ussuri v marci 1969.

 

Sovietske tanky T-62 boli masovo nasadené vo vojne v Afganistane (1979 – 1989), pričom vo svojej výzbroji ich mala nielen Sovietska armáda, ale aj Afganci a niekoľko koristných T-62 dokonca mali k dispozícii aj mudžahedíni.

 

Tanky T-62 sa zúčastnili bojových stretov pri rozpade ZSSR, nasadené boli v arménsko-azerbajdžanskom konflikte v roku 1991 aj na arménskej a aj na azerbajdžanskej strane. Takisto sa uzbecké a tadžické T-62 zúčastnili útokov na moslimských wahábistických teroristov, financovaných Američanmi, ktorí potrebovali oslabiť sovietsky vplyv v bývalých stredoázijských sovietskych republikách – preto v Tadžikistane, Uzbekistane, Turkménsku či v Kirgizsku organizovali, podobne ako v Afganistane, náboženské vojny a destabilizáciu. Božie mlyny melú pomaly, ale iste a rovnako ako dopadli Američania v Afganistane, dopadnú aj v bývalých sovietskych stredoázijských republikách.

 

Prvé boje o Groznyj

T-62 sa zúčastnili aj bojových operácií v Čečensku. Keďže cieľom tohto článku nie je informovať o technologickom strome T-62 a jeho modifikáciách, tieto informácie sú totiž bežne dostupné na webe, venujeme pozornosť len nasadeniu modernizovanej verzie T-62M, ktorá bola vo vojne v Čečensku nasadená spoločne so základným ruským tankom T-72.

 

V Čečensku boli tanky T-62 a T-62M nasadené už počas I. čečenskej vojny (11. december 1994 až 31. august 1996). Tanky T-62 a T-62M mali k dispozícii nielen príslušníci ruskej armády, ale aj členovia proruských čečenských oddielov, niekoľko T-62M bojovalo aj na strane protiruských čečenských teroristov a separatistov a tanky T-62M boli aj vo výzbroji ruských „kontratnikov“, ktorí mali skúsenosti s tankami T-62M napríklad z vojny v Afganistane.

 

Samozvaný prezident Čečenska, Džochar Dudajev, podporovaný Američanmi, mal od začiatku konfliktu v decembri 1994 k dispozícii približne 10 tankov bývalého šalinského tankového pluku, ktorý bol v Šali, približne 40 km od Grozného, dislokovaný už v sovietskej ére.

 

Šalinský tankový pluk bol nasadený aj v Afganskej vojne (1979 – 1989), odkiaľ sa vrátil do ZSSR v roku 1989. V roku 1991, keď sa ZSSR rozpadal, ostalo Čečencom k dispozícii približne 10 kusov T-62 tohto pluku, patriaceho do 42. gardovej motostreleckej divízie a 10 BTR 60PB, no keď vypukla I. čečenská vojna, mohli protiruskí separatisti do bojov nasadiť už len približne 6 tankov tohto pluku, zvyšok nebol bojaschopný, problémy mali Čečenci aj s BTR, pretože sa nedokázali o túto techniku adekvátne starať.

 

Video Šalinský tankový pluk:

 

Protidudajevovskí Čečenci mali k dispozícii niekoľko starších T-62M, ich motory však neboli práve najsilnejšie a kolóna protidudajevovských čečenských proruských bojovníkov pri svojom presune v náročnom horskom teréne smerom ku Groznému v prvej fáze vojny koncom novembra 1994 zničila motory dvoch T-62M a tiež motory niekoľkých BTR. Na rozdiel od protiruských Čečencov, Moskva poskytla pruruským čečenským jednotkám aj modernejšie BTR-80.

 

Proruskí čečenskí bojovníci a Dudajevovi čečenskí separatisti sa stretli po prvýkrát v boji pri dedine Kalaus. Keďže Američania financovali pre Dudajeva aj kúpu viacerých tankov T-72A z Azerbajdžanu, Gruzínska a v stredoázijských republikách a na Ukrajine najali dostatok posádok s bojovými skúsenosťami z Afganistanu, mal Dudajev k dispozícii relatívne silné tankové posádky, ktoré sa však museli obávať prevahy ruského letectva.

 

Začiatok vojny v Groznom

V bojovom strete pri dedine Kalaus dva dudajevovské T-72 zničili T-62 proruských čečenských bojovníkov, v boji zahynuli strelec a nabíjač, vodič a veliteľ tanku utrpeli ťažké zranenia. Dudajevovské T-72 o niekoľko týždňov neskôr zničilo ruské letectvo. Krátko pred začiatkom najtvrdších bojov o Groznyj proruskí čečenskí bojovníci prišli v okrajových štvrtiach Grozného kuriózne aj o ďalší zo svojich tankov T-62M. Vodič tanku nešťastne zavadil anténou rádiostanice tanku o električkové drôty, takže všetka elektronika v tanku nenávratne zhorela a tank ostal nebojaschopný.

 

Proruskí Čečenci po niekoľkých týždňoch z Grozného ustúpili a Rusi pochopili, že do bojov budú musieť nasadiť ruské tankové jednotky a skúsenejšie ruské posádky. Väčšinu ruských tankov, ktoré útočili na Groznyj v decembri 1994 však predstavovali T-72A a T-72AV. Posledný bojaschopný T-62M, ktorý mali proruskí čečenskí bojovníci k dispozícii, odovzdali v januári 1995 Rusom. Väčšina tankov T-72A a T-62, ktoré mali k dispozícii Dudajevovi separatisti, boli do februára 1995 zničené alebo poškodené protitankovými zbraňami, ruskými T-72A a tiež ruským letectvom.

 

Ruskí tankisti si v Groznom uvedomovali nebezpečenstvo, ktoré hrozí zo strany čečenských separatistov a teroristov. Tí útočili na ruské tanky v meste protitankovými zbraňami RPG a PTUR. Ruské tanky v tom čase nemali ešte adekvátnu aktívnu a ani pasívnu obranu, tankisti preto zvyšovali odolnosť svojich tankov svojpomocne. Na tanky navarovali nové oceľové pláty, na ktorých sa mali aktivovať vystrelené projektily, podobnú úlohu plnili vrecia plnené pieskom či brvná. Žiaľ, pri prvom masívnom útoku ruských tankov na Groznyj čečenskí separatisti s protitankovými zbraňami zničili veľké množstvo ruských tankov a posádok, ktorým chýbalo krytie pechoty.

 

T-62M s domontovanou obranou voči PTUR a RPG zdroj: warchechnya.ru

 

II. čečenská vojna (august 1999 – máj 2000), obrana Dagestanu pred wahhábistickým terorizmom

Po skončení I. čečenskej vojny moslimskí wahhábistickí teroristi, financovaní Američanmi a Arabmi, prúdili do Čečenska najmä z Turecka, bývalých stredoázijských sovietskych republík či Azerbajdžanu. Cieľom bolo destabilizovať Kaukaz a bývalú sovietsku Strednú Áziu. V Rusku sa schyľovalo k výrazným politickým zmenám, prezident Jeľcin „vytiahol“ do najvyšších politických sfér súčasného ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ten už na sklonku Jeľcinovej éry začal s opatreniami, ktorých cieľom bolo zastaviť mocenský úpadok Ruska a v januári 2000, po abdikácii Jeľcina, sa Vladimír Putin stal ruským prezidentom.

 

Krátko po aktivizácii Vladimíra Putina sa začala rýchlo meniť situácia aj na Kaukaze. Vypukla II. čečenská vojna, v ktorej Rusko získalo kontrolu nad Kaukazom, porazilo čečenských separatistov a Rusi tak spravili výrazný škrt americkým plánom.

 

Keďže v auguste 1999 bola situácia na Kaukaze značne napätá a v Dagestane hrozilo, že sa s americkou a arabskou podporou podarí destabilizovať aj tento región, nasadili Rusi v Dagestane 93. mechanizovaný pluk 100. divízie vojsk Ministerstva vnútra. V rámci tejto jednotky bolo nasadených aj približne 60 tankov T-62, vrátane modernizovanej verzie T-62M (modernizácia z roku 1983). Na sklonku Jeľcinovej éry však malo Rusko stále množstvo finančných problémov, čo sa negatívne prejavovalo aj na stave techniky ruskej armády. Prezident Putin však začal s reformami v ruských ozbrojených silách, ktoré bojaschopnosť a celkový imidž ruskej armády výrazne zlepšili.

 

Najznámejším tankovým dôstojníkom, ktorý bojoval v Dagestane na tanku T-62 sa stal poručík Alexej Kozin, ktorý ukončil Čeľjabinský tankový inštitút v máji 1999. Už od júna toho istého roka slúžil v Dagestane, kde velil tankovej čate. Tanky podporovali ruské jednotky, ktorých úlohou bolo dostať pod kontrolu dopravné tepny teroristov, ktorými prúdili na Kaukaz zbrane, drogy munícia, pohonné hmoty.

 

Poručík Kozin a jeho zničený tank T-62 s číslom 015

 

Na Kozinov tank v bojovom postavení pri dedine Duči v Novolakskej oblasti Dagestanu zaútočili začiatkom septembra 1999 čečenskí a arabskí wahhábistickí teroristi. Tank poručíka Kozina s číslom 015 ostreľoval útočiacich teroristov, ktorí sa snažili tank vyradiť z boja protitankovými zbraňami. V boji sa nakoniec wahhábistickým teroristom podarilo tank vážnejšie poškodiť, zranenia utrpeli strelec vojak Sergej Gerasimov a nabíjač Konstantin Gerasimenko.

 

 

Poručík Kozin prikázal členom posádky opustiť tank a ustúpiť na pozície, ktoré boli pod kontrolou ruských vojakov. Sám ostal s protilietadlovým veľkorážnym guľometom DŠKM kryť ústup zranených členov svojej posádky, zasiahol ho však do hlavy nepriateľský sniper. Poručík Kozin zraneniu podľahol vo svojom horiacom tanku, kde už začala vybuchovať uskladnená munícia. O tank a telo poručíka Kozina potom vypukol tvrdý boj, ktorý trval niekoľko dní, dňa 15. septembra 1999 boli teroristi zatlačení a Rusi nakoniec mohli telo hrdinského poručíka Kozina s vojenskými poctami pochovať. Poručík Alexej Kozin získal posmrtne vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

 

Počas II. čečenskej vojny bolo na Kaukaze nasadených približne 370 ruských tankov. Išlo o tanky T-72AV, T-72B, T-72B1, T-72BM, T-62 a T-62M, koľko z toho bolo T-62 a T-62M nie je presne známe, podľa odhadov ich mohlo byť do 100 kusov.

 

Tankami T-62M bola vyzbrojená aj jednotka plukovníka Jurija Budanova, ktorý úspešne likvidoval v bojoch čečenských teroristov, čo sa nepáčilo Američanom, ktorí už museli odpísať nielen Dudajeva, ale aj ďalších separatistických poľných veliteľov. Keďže na prelome rokov 1999 a 2000 mali Američania ešte stále v ruských ozbrojených silách dostatok agentov, ktorí Rusko zrádzali za „hrsť dolárov“, škodili Američania Rusom aj cez týchto agentov. Úplatní ruskí vysokí dôstojníci odstavovali agilných bojových dôstojníkov, informovali čečenských teroristov, predávali ruské zbrane a muníciu čečenským bandám.

 

Voči plukovníkovi Budanovovi za pomoci rôznych moskovských ľudskoprávnych nadácií a novinárov na americkej výplatnej listine vyvinuli v roku 2003 neprijateľný tlak, ktorý vyvrcholil nakoniec jeho obvinením a odsúdením zo znásilnenia a zastrelenia „nevinnej čečenskej ženy“. Išlo o Elsu Kungajevovú, ktorá však ako snajperka odstreľovala ruských vojakov.

 

Plukovníka Budanova v súdnom procese odsúdili na 10 rokov ťažkého žalára, neskôr sa však ukázalo, že celý proces bol zinscenovanou fraškou. Budanova prepustili z väzenia, v roku 2011 ho však v Moskve zastrelil čečenský vrah Jusup Temichranov. Toho polícia zatkla a vrah v roku 2018 zomrel vo väzení. Podľa Temichranovho advokáta ho niekoľkokrát vo väznici brutálne zbili, krátko pred smrťou ho podľa slov občianskoprávneho aktivistu a advokáta ubili na smrť príslušníci ruských špeciálnych jednotiek.

 

Na Kaukaze bol v čase II. čečenskej vojny okrem už spomenutého 93. mechanizovaného pluku 100. divízie vojsk Ministerstva vnútra nasadený aj 160. gardový tankový pluk Sibírskeho vojenského okruhu, jednotku presunuli po železnici. Spoločne s motostrelcami zasadili vojaci 160. gardového pluku teroristom v oblasti Kirova, Komarova, Goragorska, Kerlajurty či Ačchoj – Martane niekoľko tvrdých úderov a v súčinnosti s výsadkármi a letectvom zničili veľkú časť živej sily teroristov. Bojov proti čečenským teroristom sa zúčastňovali aj Zabajkalskí kozáci (prieskumníci, pechota).

 

Tankisti 160. gardového pluku

V boji pri Ačchoj – Martane sa čečenským teroristom podarilo poškodiť jeden z tankov T-62M 160. gardového pluku a takisto BMP-1. Rusi však do akcie nasadili samohybné húfnice Akácia 2C1, po 8 salvách sa pár demoralizovaných čečenských teroristov, ktorí zázrakom útok prežili, vzdalo, mnohí zomreli v zajatí na následky zranení z delostreleckého ostreľovania.

 

Tanky T-62 a T-62M aj tu bojovali len s improvizovanou obranou proti zbraniam RPG a PTUR. Ruskí tankisti však už dokonale zladili svoju činnosť s prieskumom, na vzdialenosť približne 4 km dokázali ničiť všetky určené ciele, išlo veľakrát aj o protitankové mobilné systémy inštalované na pickupoch a terénnych automobiloch, aké často používali pred niekoľkými rokmi aj teroristi Islamského štátu v Sýrii a Iraku.

 

V bitke pri Alchan Jurte si členovia 160. sibírskeho pluku, aj muži plukovníka Budanova pripísali na svoje konto takmer 200 zlikvidovaných teroristov, zvyšok sa snažil zachrániť útekom do Gruzínska, kde majú Američania stále mimoriadne silné pozície. Nakoniec sa ruským vojskám podarilo oslobodiť aj bašty čečenských teroristov Duba-Jurt a Urus-Martan.

 

Posledné významnejšie nasadenie T-62M súviselo s bojom pri Komsomolskom v apríli 2000, kde tri tanky T-62M, Šilky a 19. jednotka Specnazu zdecimovali skupinu čečenského poľného veliteľa, teroristu Ruslana Gelajeva, toho Rusi zlikvidovali nakoniec v roku 2004. Bojov proti Gelajevovej bande sa zúčastnili tanky T-62M plukovníka Budanova, podplukovníka Artura Arzumjana a kapitána Sergeja Chomutova. T-62M boli niekoľkokrát zasiahnuté z RPG, dodatočne nainštalovaná improvizovaná ochrana však dokázala posádky uchrániť a nikto nezahynul. Po skončení bojových operácií ostali tanky T-62 súčasťou 42. gardovej motostreleckej divízie, ktorá zostala dislokovaná v Čečenskej republike až do úplného konca čečenskej vojny.

Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z palestínskych organizácií Islamského džihádu, si vyžiadala asi…

Foto Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav s muničnými skladmi, Jokohama so svojimi najväčšími vojenskými fabrikami, Niigata…

Foto Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia zároveň ustúpili správy o prebiehajúcom vyhladzovaní…

Foto Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbraní. Cieľom…

Foto V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou oblasťou Ukrajiny sa…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Ruské a republikánske sily používajú na Ukrajine pušku Ravager v NATO kalibri

Rusko, 6.august 2022 (AM) – Počas špeciálnej operácie na Ukrajine používajú spojenecké sily ostreľovaciu pušku DXL-5 "Opustošiteľ" v kalibru krajín NATO 12,7x 99mm, uviedol pre RIA Novosti zástupca Lobaev Arms - výrobcu tejto zbrane     "Zbraň pracuje dobre - puška sa ukázala ako veľmi presná, teraz je každý výstrel zdokumentovaný,…

Video Bývalý britský premiér Boris Johnson si zacvičil s ukrajinskými vojakmi. video

Veľká Británia, 23.júla 2022 (AM) – Bývalý britský premiér Boris Johnson navštívil ukrajinské vojenské výcvikové stredisko v kráľovstve, kde sa celkovo plánuje vycvičiť až 10 000 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny. Program zahŕňa strelecký a taktický výcvik, riadenie obrnených vozidiel a obrnených transportérov, ktoré Spojené kráľovstvo presúva do Kyjeva.  

Foto Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať pušky s najdlhším dostrelom na svete

Rusko, 22.júla 2022 (AM) – Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať najsilnejšie ďalekonosné pušky na svete SVLK-14S "Sumrak", ktoré vyrába domáca spoločnosť Lobaev Arms. Podľa agentúry TASS ostreľovači pracovali so "Sumrakmi" v Charkovskej a Kyjevskej oblasti, ale len občasne pre nedostatok podmienok na otvorených priestranstvách. Efektívny dosah ničenia cieľa pre SVLK-14S je viac…

Foto Trojhlavňová brokovnica s mnohými superlatívami

Slovensko, 12.júla 2022 (AM) – MAMMUT je svetový unikát - trojhlavňová brokovnica.v kalibri 12/89 Ultramagnum. Brokovnica je prekvapivo ľahká. Chrómované hlavne lepené k sebe zlatom pre väčšiu trvácnosť spojov - ráže 12/70, 76, 89mm SUPERMAGNUM - tri základné verzie: drevo, polymér, kamufláž - zbraň je možné konfigurovať podľa požiadaviek zákazníka: dĺžka…

Foto Rusi začali na Ukrajine používať elektromagnetické zbrane Stupor pre likvidáciu dronov

Rusko, 8.júla 2022 (AM) – Rusko prvýkrát použilo elektromagnetické zbrane proti ukrajinským dronom počas špeciálnej operácie na ochranu Donbasu. Zdroj agentúry TASS uviedol, že táto skúsenosť bola úspešná. Zariadenia vykazovali vysokú účinnosť a okrem toho sa ukázali ako ľahko použiteľné.     Mechanizmus účinku zbrane je jednoduchý. Stačí namieriť na nepriateľský…

Foto Náboj 38 Special – prečo sa nazýva „38“ špeciál?

USA, 8.júla 2022 (AM) – Prečo je náboj 38 Special definovaný ako "Special" a je uvádzaný ako kal.38, aj keď používa strelu kalibru .357? Medzi technickými a komerčnými označeniami nábojov je zvyčajne určitý rozdiel a náboj 38 Special sa nazýval „Special“ preto, aby sa zdôraznilo, že je lepší ako predchádzajúce náboje. Ale prečo práve“38"?…

Foto Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z palestínskych organizácií Islamského džihádu, si vyžiadala asi…

Foto Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia zároveň ustúpili správy o prebiehajúcom vyhladzovaní…

Foto V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou oblasťou Ukrajiny sa…

Foto Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Foto Krymom otriasla séria výbuchov. Sabotáž alebo raketový útok?

Rusko, 9.august 2022 (AM) – Na Kryme, v oblasti Novofedorovka, kde sa nachádza vojenské letisko, zahrmelo najmenej desať výbuchov. Orgány republiky túto skutočnosť potvrdzujú a žiadajú počkať na oficiálne oznámenia.     V areáli Novofedorovka sa nachádza vojenský útvar a vojenské letisko. Momentálne je známe, že prvý výbuch nastal o 15:20,…

Foto Hlavný terč je Čína. Americká CIA má novú prioritu namiesto boja proti terorizmu

USA, 9.august 2022 (AM) – Americká Ústredná spravodajská služba preorientováva svoje aktivity z boja proti terorizmu na Čínu. Uviedol to zástupca riaditeľa CIA David Cohen na neverejnom stretnutí so šéfmi protiteroristického oddelenia, o ktorom informuje agentúra Associated Press.   USA budú pokračovať v prenasledovaní teroristov, povedal Cohen, ale teraz je najvyššou…
Foto Ukrajinci s Britmi údajne pripravili scenár útoku na Krymský most

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Zo zdrojov v Očakove a Černomorska prišla informácia, že sa diskutuje o konkrétnom scenári útoku na Krymský most z mora. Plán (s najväčšou pravdepodobnosťou britský) predpokladá použitie obchodnej lode s ukrajinskou posádkou, ktorá sa použije ako nosič úderných zbraní - odpaľovacie zariadenie protilodných alebo riadených striel, prípadne…

Foto Čína reagovala na americkú provokáciu ako zodpovedná veľmoc a zároveň si posilnila svoj význam vo svete

Taiwan, 3.august 2022 (AM) – Americká politika provokácií, realizovaná doteraz skôr na Ukrajine, sa podľa očakávania dostala na Taiwan. Je zrejmé, že návšteva Nancy Pelosiovej v Tchaj-peji nie je súkromnou iniciatívou staršej šéfky Snemovne reprezentantov USA, ale plánovanou akciou Bieleho domu. Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy…

Foto Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň ruského námorníctva. Čo znamená tento sviatok pre Rusko?

Rusko, 31.júla 2022 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň námorníctva. Zábery boli vysielané na Prvom kanáli. Deň námorníctva sa v Rusku oslavuje každý rok poslednú júlovú nedeľu. Ruské námorníctvo tento rok oslavuje 326. výročie. V tom istom roku sa jadrová ponorka Belgorod stala súčasťou flotily, a stane…

Foto Provokácie NATO na severnej námornej ceste skončili. Rusko obmedzuje pohyb cudzích lodí

Rusko, 29.júla 2022 (AM) – Ministerstvo obrany RF navrhlo obmedziť prechod cudzích lodí po Severnej námornej ceste. Odborníci poukázali na včasnosť tohto kroku. Ministerstvo obrany navrhlo prijať pozmeňujúce návrhy, podľa ktorých budú môcť zahraničné lode vstupovať do vôd Severnej morskej cesty len s povolením. Zmeny už podľa RBC schválila vládna komisia…

Foto O vyhliadkach na jadrové zbrane v Japonsku. Izraelská verzia?

Japonsko, 26.júla 2022 (AM) – Až donedávna sa zdalo, že Japonci, ktorí zažili hrôzy atómových bombových útokov na Hirošimu a Nagasaki, boli jednotní v boji proti jadrovej hrozbe a boli za všeobecný zákaz zbraní hromadného ničenia. A teraz podľa niektorých prieskumov až polovica japonskej populácie súhlasí s odstránením zodpovedajúcich ústavných obmedzení a…

Foto Tajná ruská ponorka Podmoskovye bola spozorovaná v arktických vodách

USA, 25.júla 2022 (AM) – V arktických vodách bola videná účelová jadrová ponorka BS-64 Podmoskovye a oceánografické výskumné plavidlo „Jantar“ (projekt 22010 „Krjujs“). 24. júla o tom verejnosť informoval vojenský expert H.I. Sutton. Vojenský analytik a publicista, oznámil, že spomínaná tajná ponorka (Delta-IV Stretch v terminológii NATO) a prieskumná loď ruskej Severnej flotily…

Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbraní. Cieľom…

Video Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niektoré vozidlá už „prešli na…

Foto Sergej Šojgu uviedol koľko amerických húfnic a raketometov zatiaľ stratili ukrajinské sily

Rusko, 3.august 2022 (AM) –  Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu poukázal na značné straty jednotiek ukrajinského režimu v zbraniach západného typu . Straty Ozbrojených síl Ukrajiny podľa Šojgua rastú nielen v konvenčných, ale aj v ťažkých zbraniach. Počas špeciálnej vojenskej operácie stratil kyjevský režim v dôsledku ruských úderov 33 húfnic…

Foto Rusko zaradilo do služby hypersonické rakety Zirkon. Západ si začína uvedomovať blízkosť jadrovej vojny

USA, 2.august 2022 (AM) – Ministri zahraničných vecí Francúzska, USA a Británie vyjadrili svoj záväzok voči Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) a vyzvali Rusko, aby prestalo používať „nebezpečnú jadrovú rétoriku“ a zabránilo jadrovej vojne.   Spoločné vyhlásenie pripravili po ich stretnutí v New Yorku, kde sa 1. augusta začala 10.…

Foto Plukovník americkej rozviedky: “Odesa dobrovoľne prejde do Ruska”

USA, 1.august 2022 (AM) – V rámci špeciálnej operácie Odesa dobrovoľne prejde do Ruska, predpovedá penzionovaný plukovník rozviedky amerického letectva G. Murphy Donovan.   "Po získaní kontroly nad Donbasom ruská armáda dokončí vytvorenie nárazníkovej zóny medzi NATO a ruským územím. Pochybujem, že sa Moskva vzdá strategických území, za ktoré musela zaplatiť ruskou…
Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Ako Su-27 zachránil ruské vojenské letectvo

Rusko, 4.august 2022 (AM) – Pred 45 rokmi (20. 5. 1977) sa v ZSSR uskutočnil prvý let prototypu ťažkého stíhača 4. generácie, označeného šifrou T-10. Dnes vieme, že išlo o Su-27. Jeho konštruovanie sa stalo začiatkom celej epochy v sovietskom (ruskom) bojovom letectve. Skúsenosť vzdušnej vojny vo Vietname, kde na seba narazili dve vtedy najlepšie…

Foto Azerbajdžan potajomky odovzdal Ukrajine vysoko presné bomby pre stíhačky Su-25

Azerbajdžan, 1.august 2022 (AM) – Ešte v apríli Baku odovzdalo Kyjevu dávku 32 vysoko výbušných fragmentačných bômb QFAB-250 LG pre útočné lietadlá Su-25 ukrajinského letectva. Odosielateľom munície bola azerbajdžanská spoločnosť CIHAZ Industrial Association a príjemcom ukrajinská spoločnosť Ukrspetseksport, za ktorou stoja ministerstvá obrany oboch krajín.   QFAB-250 LG je nová vysoko…

Foto Čína posiela letecký tanker novej generácie YU-20 na výcvik bojovej pripravenosti ku Taiwanu

Čína, 31.júla 2022 (AM) – Čínsky letecký tanker novej generácie, YU-20, sa začal zapájať do výcviku bojovej pripravenosti, keďže sa očakáva, že lietadlo posilní operačné schopnosti iných bojových lietadiel na veľké vzdialenosti, oznámil to hovorca vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. Taktiež sa zaviazal chrániť suverenitu a územnú celistvosť Číny pomocou…

Foto Rusko si na Ukrajine otestovalo technológiu vzdušných vojen budúcnosti

Rusko, 28.júla 2022 (AM) – Ruské Su-57 počas špeciálnej operácie na Ukrajine plnili bojové misie v rojoch. Tieto stíhače boli vzájomne prepojené do spoločnej informačnej siete, vďaka ktorej si mohli preposielať údaje o rádiolokačnej situácii, o zistených cieľoch, koordinovať súčinnosť s inými účastníkmi boja.   V čom sú cenné tieto testy lietadiel 5. generácie v reálnych bojových…

Foto Filipíny sa zľakli a zrušili dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov

Filipíny, 28.júla 2022 (AM) – Filipínska vláda podľa agentúry Associated Press zrušila dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov. Podľa predstaviteľov filipínskeho ministerstva obrany by po invázii Ruska na Ukrajinu mohla pokračujúca vojensko-obchodná spolupráca s ním priniesť americké sankcie na Filipíny. Dohoda v hodnote 227 miliónov dolárov bola uzavretá ešte pred…

Foto Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav s muničnými skladmi, Jokohama so svojimi najväčšími vojenskými fabrikami, Niigata…

Foto Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo sa nedá určiť, pretože je obtiažne určiť…

Foto Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak…   Po uznaní nezávislosti DĽR…

Foto Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Foto Kto sú plánovači a tvorcovia významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Aby sme mohli začať chápať svetové udalosti, musíme si uvedomiť, že mnohé tragické a výbušné udalosti 20. storočia sa nestali samy od seba, ale že boli naplánované podľa dobre pripraveného plánu. Kto boli plánovačmi a tvorcami významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub.   Rímsky klub…

Foto Hirošima a Nagasaki – čo si vytrpeli ľudia?

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Sila výbuchov atómových bômb v Hirošime (atómová Little Boy 6. 8. 1945, 15-18 kiloton, výbuch 580 metrov nad zemou) a Nagasaki (plutóniová Fat Man 9. 8. 1945, 21-23 kiloton, výbuch 503 metrov nad zemou).     Ničivá energia atómovej bomby spočíva na 50 % z tlakovej vlny, na 35…
Foto Ukrajina ešte viac ostreľuje jadrovú elektráreň. Šéf Záporožia vyzval na útoky na Kyjev

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Šéf Záporožskej oblasti Evgenij Balickij počas fóra verejného hnutia „Sme s Ruskom“ 8. augusta podpísal príkaz na uskutočnenie referenda o vstupe regiónu do Ruskej federácie. V Melitopole sa koná fórum „Sme spolu s Ruskom“, na podujatí sa zúčastňuje asi 700 delegátov z celého regiónu. Vedúci regionálnej správy…

Foto Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili na stanicu raketu, ktorá dokázala…

Foto Prečo sú klamstvá dôležité pre priemysel rasových sťažností vysvetlí kniha: Black Lies Matter

Slovensko, 5.august 2022 (AM) – Dominantný naratív o rasových vzťahoch v USA dnes hovorí, že hlavné nebezpečenstvo pre životy černochov predstavuje belošský rasizmus, najmä násilnícky rasizmus policajtov. Podľa tohto názoru je Amerika beznádejne rasistický národ. Vznikla organizácia Black Lives Matter (BLM), ktorá vedie protesty a dokonca aj nepokoje v reakcii na prípady,…

Video Mesto New York pripravuje občanov na jadrový útok. Video

USA, 12.júla 2022 (AM) – Obyvatelia amerického New Yorku sa začali pripravovať na ozbrojený konflikt s použitím jadrových zbraní . Kancelária primátora vydala špeciálny pokyn, ktorý hovorí, čo robiť v prípade jadrového útoku na mesto. Návod vo forme videa zverejnilo New York City Department of Emergency Situations. Autori, ktorí ho zostavili,…

Foto Je svet pripravený na atómovú vojnu? Aký najhorší scenár boja o Ukrajinu vidí nositeľ Nobelovej ceny?

USA, 16.februára 2022 (AM) – Vzájomné zničujúce sa údery môžu ľudstvo priviesť k novej Dobe ľadovej. Ak sa konflikt rozšíri za hranice Ukrajiny a ak sa do neho zapojí NATO, boj by sa zmenil na obrovskú vojnu medzi atómovými mocnosťami s veľmi reálnym nebezpečenstvom nasadenia atómových zbraní.     Pri Západom zorganizovanej tragickej…

Foto Združenie vlastníkov zbraní: “Smernica EÚ sa snaží potlačiť prirodzenú vlastnosť človeka na efektívnu fyzickú ochranu”

Slovensko, 14.februára 2022 (AM) – V posledných dňoch znova celkom intenzívne riešime výklady znenia novelizovaného zákona o zbraniach. Z pohľadu aplikačnej praxe i toho, ako ju berú občania na ktorých ramená plnenie zákona spadlo. Či už ide o obsah tlačív, ktoré sa budú ešte meniť, alebo otázky ohľadom výkladu paragrafov, ktoré…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…