Nasadenie tankov T-62 v Čečensku a na Kaukaze

T-62M v Čečensku zdroj: militaryarms.ru

Čečensko, 25. novembra 2021 (AM) – V roku 2022 ubehlo už 60 rokov od prvého masového nasadenia tankov T-62, najprv v rámci Sovietskej armády, neskôr armád štátov Varšavskej zmluvy. Tento tank slúži dodnes v mnohých armádach po celom svete. Aj keď ide už o relatívne starý tank, stále je využívaný v bojových konfliktoch v Afrike či Ázii – jeho výhodou je relatívne nízka cena, robustnosť a jednoduchosť údržby.

 

Celkovo bolo vyrobených približne 20-tisíc tankov T-62 rôznych modifikácií. Úspešným bojovým krstom si tank T-62 prešiel pri augustových udalostiach roku 1968 v Československu, kedy sa sovietske tanky často presúvali v bojových kolónach bez výraznejších problémov. Prvý bojový stret tank T-62 absolvoval pri sovietsko-čínskom konflikte o ostrov Damanskij na rieke Ussuri v marci 1969.

 

Sovietske tanky T-62 boli masovo nasadené vo vojne v Afganistane (1979 – 1989), pričom vo svojej výzbroji ich mala nielen Sovietska armáda, ale aj Afganci a niekoľko koristných T-62 dokonca mali k dispozícii aj mudžahedíni.

 

Tanky T-62 sa zúčastnili bojových stretov pri rozpade ZSSR, nasadené boli v arménsko-azerbajdžanskom konflikte v roku 1991 aj na arménskej a aj na azerbajdžanskej strane. Takisto sa uzbecké a tadžické T-62 zúčastnili útokov na moslimských wahábistických teroristov, financovaných Američanmi, ktorí potrebovali oslabiť sovietsky vplyv v bývalých stredoázijských sovietskych republikách – preto v Tadžikistane, Uzbekistane, Turkménsku či v Kirgizsku organizovali, podobne ako v Afganistane, náboženské vojny a destabilizáciu. Božie mlyny melú pomaly, ale iste a rovnako ako dopadli Američania v Afganistane, dopadnú aj v bývalých sovietskych stredoázijských republikách.

 

Prvé boje o Groznyj

T-62 sa zúčastnili aj bojových operácií v Čečensku. Keďže cieľom tohto článku nie je informovať o technologickom strome T-62 a jeho modifikáciách, tieto informácie sú totiž bežne dostupné na webe, venujeme pozornosť len nasadeniu modernizovanej verzie T-62M, ktorá bola vo vojne v Čečensku nasadená spoločne so základným ruským tankom T-72.

 

V Čečensku boli tanky T-62 a T-62M nasadené už počas I. čečenskej vojny (11. december 1994 až 31. august 1996). Tanky T-62 a T-62M mali k dispozícii nielen príslušníci ruskej armády, ale aj členovia proruských čečenských oddielov, niekoľko T-62M bojovalo aj na strane protiruských čečenských teroristov a separatistov a tanky T-62M boli aj vo výzbroji ruských „kontratnikov“, ktorí mali skúsenosti s tankami T-62M napríklad z vojny v Afganistane.

 

Samozvaný prezident Čečenska, Džochar Dudajev, podporovaný Američanmi, mal od začiatku konfliktu v decembri 1994 k dispozícii približne 10 tankov bývalého šalinského tankového pluku, ktorý bol v Šali, približne 40 km od Grozného, dislokovaný už v sovietskej ére.

 

Šalinský tankový pluk bol nasadený aj v Afganskej vojne (1979 – 1989), odkiaľ sa vrátil do ZSSR v roku 1989. V roku 1991, keď sa ZSSR rozpadal, ostalo Čečencom k dispozícii približne 10 kusov T-62 tohto pluku, patriaceho do 42. gardovej motostreleckej divízie a 10 BTR 60PB, no keď vypukla I. čečenská vojna, mohli protiruskí separatisti do bojov nasadiť už len približne 6 tankov tohto pluku, zvyšok nebol bojaschopný, problémy mali Čečenci aj s BTR, pretože sa nedokázali o túto techniku adekvátne starať.

 

Video Šalinský tankový pluk:

 

Protidudajevovskí Čečenci mali k dispozícii niekoľko starších T-62M, ich motory však neboli práve najsilnejšie a kolóna protidudajevovských čečenských proruských bojovníkov pri svojom presune v náročnom horskom teréne smerom ku Groznému v prvej fáze vojny koncom novembra 1994 zničila motory dvoch T-62M a tiež motory niekoľkých BTR. Na rozdiel od protiruských Čečencov, Moskva poskytla pruruským čečenským jednotkám aj modernejšie BTR-80.

 

Proruskí čečenskí bojovníci a Dudajevovi čečenskí separatisti sa stretli po prvýkrát v boji pri dedine Kalaus. Keďže Američania financovali pre Dudajeva aj kúpu viacerých tankov T-72A z Azerbajdžanu, Gruzínska a v stredoázijských republikách a na Ukrajine najali dostatok posádok s bojovými skúsenosťami z Afganistanu, mal Dudajev k dispozícii relatívne silné tankové posádky, ktoré sa však museli obávať prevahy ruského letectva.

 

Začiatok vojny v Groznom

V bojovom strete pri dedine Kalaus dva dudajevovské T-72 zničili T-62 proruských čečenských bojovníkov, v boji zahynuli strelec a nabíjač, vodič a veliteľ tanku utrpeli ťažké zranenia. Dudajevovské T-72 o niekoľko týždňov neskôr zničilo ruské letectvo. Krátko pred začiatkom najtvrdších bojov o Groznyj proruskí čečenskí bojovníci prišli v okrajových štvrtiach Grozného kuriózne aj o ďalší zo svojich tankov T-62M. Vodič tanku nešťastne zavadil anténou rádiostanice tanku o električkové drôty, takže všetka elektronika v tanku nenávratne zhorela a tank ostal nebojaschopný.

 

Proruskí Čečenci po niekoľkých týždňoch z Grozného ustúpili a Rusi pochopili, že do bojov budú musieť nasadiť ruské tankové jednotky a skúsenejšie ruské posádky. Väčšinu ruských tankov, ktoré útočili na Groznyj v decembri 1994 však predstavovali T-72A a T-72AV. Posledný bojaschopný T-62M, ktorý mali proruskí čečenskí bojovníci k dispozícii, odovzdali v januári 1995 Rusom. Väčšina tankov T-72A a T-62, ktoré mali k dispozícii Dudajevovi separatisti, boli do februára 1995 zničené alebo poškodené protitankovými zbraňami, ruskými T-72A a tiež ruským letectvom.

 

Ruskí tankisti si v Groznom uvedomovali nebezpečenstvo, ktoré hrozí zo strany čečenských separatistov a teroristov. Tí útočili na ruské tanky v meste protitankovými zbraňami RPG a PTUR. Ruské tanky v tom čase nemali ešte adekvátnu aktívnu a ani pasívnu obranu, tankisti preto zvyšovali odolnosť svojich tankov svojpomocne. Na tanky navarovali nové oceľové pláty, na ktorých sa mali aktivovať vystrelené projektily, podobnú úlohu plnili vrecia plnené pieskom či brvná. Žiaľ, pri prvom masívnom útoku ruských tankov na Groznyj čečenskí separatisti s protitankovými zbraňami zničili veľké množstvo ruských tankov a posádok, ktorým chýbalo krytie pechoty.

 

T-62M s domontovanou obranou voči PTUR a RPG zdroj: warchechnya.ru

 

II. čečenská vojna (august 1999 – máj 2000), obrana Dagestanu pred wahhábistickým terorizmom

Po skončení I. čečenskej vojny moslimskí wahhábistickí teroristi, financovaní Američanmi a Arabmi, prúdili do Čečenska najmä z Turecka, bývalých stredoázijských sovietskych republík či Azerbajdžanu. Cieľom bolo destabilizovať Kaukaz a bývalú sovietsku Strednú Áziu. V Rusku sa schyľovalo k výrazným politickým zmenám, prezident Jeľcin „vytiahol“ do najvyšších politických sfér súčasného ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ten už na sklonku Jeľcinovej éry začal s opatreniami, ktorých cieľom bolo zastaviť mocenský úpadok Ruska a v januári 2000, po abdikácii Jeľcina, sa Vladimír Putin stal ruským prezidentom.

 

Krátko po aktivizácii Vladimíra Putina sa začala rýchlo meniť situácia aj na Kaukaze. Vypukla II. čečenská vojna, v ktorej Rusko získalo kontrolu nad Kaukazom, porazilo čečenských separatistov a Rusi tak spravili výrazný škrt americkým plánom.

 

Keďže v auguste 1999 bola situácia na Kaukaze značne napätá a v Dagestane hrozilo, že sa s americkou a arabskou podporou podarí destabilizovať aj tento región, nasadili Rusi v Dagestane 93. mechanizovaný pluk 100. divízie vojsk Ministerstva vnútra. V rámci tejto jednotky bolo nasadených aj približne 60 tankov T-62, vrátane modernizovanej verzie T-62M (modernizácia z roku 1983). Na sklonku Jeľcinovej éry však malo Rusko stále množstvo finančných problémov, čo sa negatívne prejavovalo aj na stave techniky ruskej armády. Prezident Putin však začal s reformami v ruských ozbrojených silách, ktoré bojaschopnosť a celkový imidž ruskej armády výrazne zlepšili.

 

Najznámejším tankovým dôstojníkom, ktorý bojoval v Dagestane na tanku T-62 sa stal poručík Alexej Kozin, ktorý ukončil Čeľjabinský tankový inštitút v máji 1999. Už od júna toho istého roka slúžil v Dagestane, kde velil tankovej čate. Tanky podporovali ruské jednotky, ktorých úlohou bolo dostať pod kontrolu dopravné tepny teroristov, ktorými prúdili na Kaukaz zbrane, drogy munícia, pohonné hmoty.

 

Poručík Kozin a jeho zničený tank T-62 s číslom 015

 

Na Kozinov tank v bojovom postavení pri dedine Duči v Novolakskej oblasti Dagestanu zaútočili začiatkom septembra 1999 čečenskí a arabskí wahhábistickí teroristi. Tank poručíka Kozina s číslom 015 ostreľoval útočiacich teroristov, ktorí sa snažili tank vyradiť z boja protitankovými zbraňami. V boji sa nakoniec wahhábistickým teroristom podarilo tank vážnejšie poškodiť, zranenia utrpeli strelec vojak Sergej Gerasimov a nabíjač Konstantin Gerasimenko.

 

 

Poručík Kozin prikázal členom posádky opustiť tank a ustúpiť na pozície, ktoré boli pod kontrolou ruských vojakov. Sám ostal s protilietadlovým veľkorážnym guľometom DŠKM kryť ústup zranených členov svojej posádky, zasiahol ho však do hlavy nepriateľský sniper. Poručík Kozin zraneniu podľahol vo svojom horiacom tanku, kde už začala vybuchovať uskladnená munícia. O tank a telo poručíka Kozina potom vypukol tvrdý boj, ktorý trval niekoľko dní, dňa 15. septembra 1999 boli teroristi zatlačení a Rusi nakoniec mohli telo hrdinského poručíka Kozina s vojenskými poctami pochovať. Poručík Alexej Kozin získal posmrtne vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

 

Počas II. čečenskej vojny bolo na Kaukaze nasadených približne 370 ruských tankov. Išlo o tanky T-72AV, T-72B, T-72B1, T-72BM, T-62 a T-62M, koľko z toho bolo T-62 a T-62M nie je presne známe, podľa odhadov ich mohlo byť do 100 kusov.

 

Tankami T-62M bola vyzbrojená aj jednotka plukovníka Jurija Budanova, ktorý úspešne likvidoval v bojoch čečenských teroristov, čo sa nepáčilo Američanom, ktorí už museli odpísať nielen Dudajeva, ale aj ďalších separatistických poľných veliteľov. Keďže na prelome rokov 1999 a 2000 mali Američania ešte stále v ruských ozbrojených silách dostatok agentov, ktorí Rusko zrádzali za „hrsť dolárov“, škodili Američania Rusom aj cez týchto agentov. Úplatní ruskí vysokí dôstojníci odstavovali agilných bojových dôstojníkov, informovali čečenských teroristov, predávali ruské zbrane a muníciu čečenským bandám.

 

Voči plukovníkovi Budanovovi za pomoci rôznych moskovských ľudskoprávnych nadácií a novinárov na americkej výplatnej listine vyvinuli v roku 2003 neprijateľný tlak, ktorý vyvrcholil nakoniec jeho obvinením a odsúdením zo znásilnenia a zastrelenia „nevinnej čečenskej ženy“. Išlo o Elsu Kungajevovú, ktorá však ako snajperka odstreľovala ruských vojakov.

 

Plukovníka Budanova v súdnom procese odsúdili na 10 rokov ťažkého žalára, neskôr sa však ukázalo, že celý proces bol zinscenovanou fraškou. Budanova prepustili z väzenia, v roku 2011 ho však v Moskve zastrelil čečenský vrah Jusup Temichranov. Toho polícia zatkla a vrah v roku 2018 zomrel vo väzení. Podľa Temichranovho advokáta ho niekoľkokrát vo väznici brutálne zbili, krátko pred smrťou ho podľa slov občianskoprávneho aktivistu a advokáta ubili na smrť príslušníci ruských špeciálnych jednotiek.

 

Na Kaukaze bol v čase II. čečenskej vojny okrem už spomenutého 93. mechanizovaného pluku 100. divízie vojsk Ministerstva vnútra nasadený aj 160. gardový tankový pluk Sibírskeho vojenského okruhu, jednotku presunuli po železnici. Spoločne s motostrelcami zasadili vojaci 160. gardového pluku teroristom v oblasti Kirova, Komarova, Goragorska, Kerlajurty či Ačchoj – Martane niekoľko tvrdých úderov a v súčinnosti s výsadkármi a letectvom zničili veľkú časť živej sily teroristov. Bojov proti čečenským teroristom sa zúčastňovali aj Zabajkalskí kozáci (prieskumníci, pechota).

 

Tankisti 160. gardového pluku

V boji pri Ačchoj – Martane sa čečenským teroristom podarilo poškodiť jeden z tankov T-62M 160. gardového pluku a takisto BMP-1. Rusi však do akcie nasadili samohybné húfnice Akácia 2C1, po 8 salvách sa pár demoralizovaných čečenských teroristov, ktorí zázrakom útok prežili, vzdalo, mnohí zomreli v zajatí na následky zranení z delostreleckého ostreľovania.

 

Tanky T-62 a T-62M aj tu bojovali len s improvizovanou obranou proti zbraniam RPG a PTUR. Ruskí tankisti však už dokonale zladili svoju činnosť s prieskumom, na vzdialenosť približne 4 km dokázali ničiť všetky určené ciele, išlo veľakrát aj o protitankové mobilné systémy inštalované na pickupoch a terénnych automobiloch, aké často používali pred niekoľkými rokmi aj teroristi Islamského štátu v Sýrii a Iraku.

 

V bitke pri Alchan Jurte si členovia 160. sibírskeho pluku, aj muži plukovníka Budanova pripísali na svoje konto takmer 200 zlikvidovaných teroristov, zvyšok sa snažil zachrániť útekom do Gruzínska, kde majú Američania stále mimoriadne silné pozície. Nakoniec sa ruským vojskám podarilo oslobodiť aj bašty čečenských teroristov Duba-Jurt a Urus-Martan.

 

Posledné významnejšie nasadenie T-62M súviselo s bojom pri Komsomolskom v apríli 2000, kde tri tanky T-62M, Šilky a 19. jednotka Specnazu zdecimovali skupinu čečenského poľného veliteľa, teroristu Ruslana Gelajeva, toho Rusi zlikvidovali nakoniec v roku 2004. Bojov proti Gelajevovej bande sa zúčastnili tanky T-62M plukovníka Budanova, podplukovníka Artura Arzumjana a kapitána Sergeja Chomutova. T-62M boli niekoľkokrát zasiahnuté z RPG, dodatočne nainštalovaná improvizovaná ochrana však dokázala posádky uchrániť a nikto nezahynul. Po skončení bojových operácií ostali tanky T-62 súčasťou 42. gardovej motostreleckej divízie, ktorá zostala dislokovaná v Čečenskej republike až do úplného konca čečenskej vojny.

Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Americká armáda vyrobila prvú sériovú modernizovanú atómovú bombu B61-12

USA, 3. december 2021 (AM, Sputnik) – Americký vojensko-priemyselný komplex odovzdal ministerstvu obrany prvú sériovú vzorku modernizovanej atómovej bomby B61-12, ktorou sú už niečo málo cez pol storočia vyzbrojené Spojené štáty, uviedla Národná správa jadrovej bezpečnosti (NNSA). Modernizácia predlžuje životný cyklus bomby minimálne o 20 rokov, čím prispieva k ich použitiu z už…

Video Ukrajinská armáda zverejnila video z hromadnej popravy migrantov na hraniciach s Bieloruskom

Bielorusko, 3.december 2021 (AM) – Utečenci z Blízkeho východu sa pokúšali dostať na územie Ukrajiny cez černobyľskú zónu. Príslušník Ozbrojených síl Ukrajiny Vasyl Rumak zverejnil video popravy migrantov v černobyľskej zóne. Utečenci sa minulý pondelok 29. novembra pokúsili prekročiť ukrajinsko-bieloruskú hranicu, aby sa dostali na územie ukrajinského štátu, no bola na nich spustená paľba.  …

Foto Ruské ozbrojené sily vytvorili prvú rotu bojových vozidiel Terminator

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Prvá jednotka ozbrojených síl RF vybavená bojovým vozidlom na podporu tankov (BMPT) "Terminátor", je vytvorená v Centrálnom vojenskom okruhu, povedal  generálplukovník Alexander Lapin.   „V súlade s rozhodnutím ministra obrany a pokynom náčelníka Generálneho štábu, prvá rota v Ozbrojených silách Ruskej federácie, s deviatimi bojovými…

Foto Ruské národné letectvo stojí pred veľkou zmenou. Bola ohlásená fúzia spoločností Suchoj, MiG a OAK

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Rozhodnutím vedenia Spojenej leteckej korporácie (OAK) sa v Rusku zlúčia tri veľké letecké spoločnosti. O podrobnostiach reorganizácie zlúčením dvoch veľkých spoločností sa bude rokovať na valnom zhromaždení v januári budúceho roka. Informovala o tom oficiálna stránka OAK.   Blížiace sa spojenie OAK, Suchoj a RSK MiG…

Foto Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien

Slovensko, 3. december 2021 (AM, MOSR) – Dáta z personálnych oddelení rezortu obrany ukazujú, že uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo 4 889 žien, čo predstavuje 22,9 percent zo všetkých zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR.   „Aj keď vojenské prostredie…

Foto Lukašenko oznámil spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenie

Bielorusko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti, že nie je vylúčené zvýšenie početného stavu bieloruskej armády. Lukašenko tiež vyhlásil, že v najbližších dvoch mesiacoch vykonajú bieloruskí a ruskí vojaci cvičenie na hranici republiky s Ukrajinou.   https://twitter.com/i/status/1379868087420354563   Bieloruské ministerstvo obrany zaregistrovalo…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Video Jedinečný pohľad: Na video bolo natočené testovanie lietajúceho granátometu

Nórsko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska spoločnosť Nammo aktuálne testuje dron s nainštalovaným protitankovým granátometom M72. Výrobca uvádza, že tieto nové zbrane môžu pôsobiť v húfoch.     Podľa informácií bola pre testovanie použitá bežná komerčná kvadrokoptéra, na ktorú bolo vertikálne namontované ľahké 66mm RPG. Ozbrojený dron sa vznášal nad…

Foto 71 druhov munície. Česká armáda podporí domáceho výrobcu

Česko, 1.december 2021 (AM) – Dňa 30. novembra 2021 bola medzi českým Ministerstvom obrany a českou spoločnosťou Sellier & Bellot uzavretá rámcová dohoda na dodávky 71 druhov malorážovej munície. Dohodu podpísali za ministerstvo obrany námestník pre riadenie sekcie vyzbrojovania a akvizícií Lubor Koudelka a za spoločnosť Sellier & Bellot as predseda predstavenstva Radek…

Video Nový nástup. Česká zbrojovka predstavila sériu guľovníc pre lov, šport a hobby streľbu

Česko, 26. november 2021 (AM) – Česká zbrojovka a.s., súčasť holdingu CZG – Česká zbrojovka Group, ktorá sa radí medzi najväčších svetových výrobcov ručných palných zbraní, ohlásila nástup úplne novej série opakovacích guľovníc značky CZ.     V segmente dlhých palných zbraní pre lov, šport či hobby streľbu patrí Česká zbrojovka a.s.…

Foto Nepriateľské krajiny? Utajovaný zbrojársky export z Ruska do krajín NATO v roku 2021 prudko vzrástol

USA, 18. november 2021 (AM) – V roku 2021 prudko vzrástol export utajovaného tovaru (lietadlá, jadrové materiály, zbrane a munícia) z Ruska do krajín NATO. To je hlásená podľa otvorených údajov ruskej Federálnej colnej služby. Medzi top 10 dovozcov týchto druhov ruských výrobkov patrilo šesť krajín Aliancie: USA, Česká republika, Nemecko,…

Video Recenzia filmu „Black 47“. Dráma mapujúca drsné obdobie írskych dejín

Slovensko, 3. novembra 2021 (AM) – V roku 2018 natočili Íri film Black 47, ktorý som okamžite po zhliadnutí zaradil medzi svoje obľúbené.   Režisérom bol Lance Daly, film vznikol podľa krátkeho írskeho filmu Ranger, ktorý pred rokmi napísali a zrežírovali Dillon a Ryan. Vo filme si zahrali významnejší anglickí a írski…

Video Guatemalská polícia nakupuje 800 samopalov Stribog od slovenského výrobcu Grand Power

Guatemala, 31. október 2021 (AM) – Slovenský výrobca zaznamenal ďalší úspech na medzinárodnom trhu , keď si jeho samopal Stribog vybrala aj Guatemalská polícia. Tá už 200 slovenských samopalov aj zaviedla do služby a objednala si ďalších 600 ks.   V tejto 17 miliónovej stredoamerickej krajine aktuálne prebieha debata o zoštandardizovaní policajnej výzbroje, pretože…

Video Ukrajinská armáda zverejnila video z hromadnej popravy migrantov na hraniciach s Bieloruskom

Bielorusko, 3.december 2021 (AM) – Utečenci z Blízkeho východu sa pokúšali dostať na územie Ukrajiny cez černobyľskú zónu. Príslušník Ozbrojených síl Ukrajiny Vasyl Rumak zverejnil video popravy migrantov v černobyľskej zóne. Utečenci sa minulý pondelok 29. novembra pokúsili prekročiť ukrajinsko-bieloruskú hranicu, aby sa dostali na územie ukrajinského štátu, no bola na nich spustená paľba.  …

Foto Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien

Slovensko, 3. december 2021 (AM, MOSR) – Dáta z personálnych oddelení rezortu obrany ukazujú, že uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo 4 889 žien, čo predstavuje 22,9 percent zo všetkých zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR.   „Aj keď vojenské prostredie…

Foto Lukašenko oznámil spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenie

Bielorusko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti, že nie je vylúčené zvýšenie početného stavu bieloruskej armády. Lukašenko tiež vyhlásil, že v najbližších dvoch mesiacoch vykonajú bieloruskí a ruskí vojaci cvičenie na hranici republiky s Ukrajinou.   https://twitter.com/i/status/1379868087420354563   Bieloruské ministerstvo obrany zaregistrovalo…

Foto Ruské sieťovo centralizované zväzky. Nie je to nový druh vojsk, ale novinka je to určite

Rusko, 1. december 2021 (AM) – Dnes v noci sa na stránke RIA Novosti objavila správa, že v ruských ozbrojených silách sa objavili zväzky, ktoré sú spôsobilé viesť mohutné sieťovo-centrálne operácie.   Sieťovo-centrálny princíp predpokladá, že všetci účastníci bojovej operácie sa stanú súčasťou jednej siete výmeny údajov, čo im umožní dosiahnuť informačnú a komunikačnú…

Foto Geniálna politika NATO. Lukašenko chce umiestniť jadrové zbrane na území Bieloruska

Bielorusko, 1. december 2021 (AM) – Ako poznamenal bieloruský líder, stane sa tak, ak sa vo východnej Európe objavia jadrové hlavice. "Minsk ponúkne Moskve umiestnenie jadrových zbraní na území Bieloruska, ak NATO urobí podobný krok v Poľsku." Uviedol bieloruský vodca Alexander Lukašenko.   Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg už skôr povolil…

Foto Americkí vojaci žiadajú od Pentagonu 100 miliónov dolárov za psychickú ujmu kvôli akciám ruskej armády

USA, 1. december 2021 (AM, Avia-pro) – Americkí vojaci vyjadrili nespokojnosť s konaním Pentagonu na zabezpečenie ochrany americkej armády a súdnou cestou žiadajú odškodné v celkovej výške asi 100 miliónov dolárov. Podľa vyjadrenia amerického vojenského personálu sú takéto požiadavky celkom rozumné, pretože v dôsledku akcií ruskej armády, ktoré vojenské velenie nepotlačilo alebo…
Foto Ruský admirál Popov vyhlásil že ponorka Kursk sa potopila po zrážke s ponorkou NATO. Experti reagujú

Rusko, 22. novembra 2021 (AM) – Vysoký ruský vojenský dôstojník (už nie je vo funkcii) urobil vyhlásenie o dôvodoch potopenia jadrovej ponorky Kursk, čo je v rozpore s oficiálnou verziou o výbuchu torpéda v priestore ponorky. Admirál Vjačeslav Popov urobil vyhlásenie o príčinách tragickej situácie v auguste 2000 v Barentsovom…

Foto Nórsko porušilo 100-ročnú vojenskú dohodu s Ruskom

Nórsko, 13. november 2021 (AM) – Rusko pristihlo Nórsko ako porušilo storočnú zmluvu o demilitarizácii súostrovia Svalbardy v Arktíde.   Ruské ministerstvo zahraničných vecí upozornilo na skutočnosť, že nórska námorná fregata Thor Heyerdahl vstúpila do prístavu Longyearbyen na Svalbardoch. Ide o zjavné porušenie Svalbardskej zmluvy z roku 1920, ktorá povoľuje využitie tohto…

Foto Čína stavia v púšti napodobeninu americkej lietadlovej lode pre nácvik raketových útokov

Čína, 9. november 2021 (AM) – Armáda ČĽR má v úmysle trénovať raketové útoky proti americkému námorníctvu . Za týmto účelom Čína postavila v strede krajiny, v púšti Taklamakan, raketový cieľ v tvare americkej lietadlovej lode triedy Ford.     Túto informáciu zverejnil portál USNI News, ktorý vlastní americký námorný inštitút,…

Foto Koľko rakiet Kaliber má ruská flotila? Toto číslo Vás prekvapí

Rusko, 7. november 2021 (AM) – Od uvedenia prvého nosiča rakiet Kaliber do prevádzky uplynulo presne 9 rokov a pri tejto príležitosti zhrnieme niektoré výsledky. Čo sa za tento čas podarilo dosiahnuť, koľko nosných rakiet už bolo nasadených a aké vyhliadky ruskú flotilu čakajú.   V novembri 2012 bola ruskej flotile…

Foto Najväčšie ruské výskumné plavidlo Akademik Ioffe zadržali v Dánsku

Dánsko, 5. novembra 2021 (AM) – Dánske úrady zadržali ruské výskumné plavidlo Akademik Ioffe, ktoré používa Širšov inštitút oceánológie, informovalo ruské veľvyslanectvo v Kodani.   „1. novembra pri tankovaní na ceste prístavu Skagen dánske úrady zadržali výskumné plavidlo (RV)“ Akademik Ioffe “z Federálneho štátneho rozpočtového vedeckého ústavu” Inštitútu oceánológie pomenovaného po…

Foto Izraelský analytik Kedmi: Množstvo a kvalita lodí ktoré Rusko stavia dokazuje že je zrelé na konfrontáciu s USA v oceánoch

Izrael, 4. novembra 2021 (AM) – Izraelský politológ Jakov Kedmi poznamenal, že Rusko je pri budovaní svojej vojenskej sily veľmi rozumné. Teraz je Ruská federácia pripravená vytvoriť vlastnú flotilu lietadlových lodí a odraziť Spojené štáty v oceáne.   Kedmi vo vysielaní „Soloviev Live“ vysoko ocenil úspechy Ruskej federácie v oblasti rozvoja…

Foto Ruské ozbrojené sily vytvorili prvú rotu bojových vozidiel Terminator

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Prvá jednotka ozbrojených síl RF vybavená bojovým vozidlom na podporu tankov (BMPT) "Terminátor", je vytvorená v Centrálnom vojenskom okruhu, povedal  generálplukovník Alexander Lapin.   „V súlade s rozhodnutím ministra obrany a pokynom náčelníka Generálneho štábu, prvá rota v Ozbrojených silách Ruskej federácie, s deviatimi bojovými…

Video Rusko začalo sériovú výrobu protilietadlového komplexu Gibka-S s ultrakrátkym dosahom

Rusko, 1. december 2021 (AM) – Ruský systém protivzdušnej obrany krátkeho a ultrakrátkeho dosahu „Gibka-S“ vstúpil do štádia sériovej výroby. Ako zdôraznil Rostec, ide o prvý systém protivzdušnej obrany typu VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) vyvinutý v Rusku.     Komplex protivzdušnej obrany Gibka-S je úplne pripravený na sériovú výrobu, povedal…

Foto Objavili sa prvé zábery nových tankov T-14 na platforme Armata

Rusko, 29. november 2021 (AM) – Ruské ministerstvo obrany oznámilo vojakom začatie dodávok nových tankov T-14 na platforme Armata. Podľa povereného náčelníka 47. vojenskej misie majora Dmitrija Repina bude prvá šarža tankov odovzdaná armáde do konca roka.     Námestník ministra obrany Alexej Krivoručko v piatok navštívil Uralvagonzavod, kde preveril plnenie obrannej…

Video Bielorusko testovalo svoju novú Flautu. Video

Bielorusko, 28. november 2021 (AM) – Na vojenskom cvičisku „Obuz-Lesnovsky“ v Bielorusku testovali nový viacnásobný raketový systém RC30 Flauta v kalibri 80 mm. Skúšobnú streľbu vývojársky podnik, ktorý je súčasťou štruktúry Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky. Informovala o tom tlačová služba Goskomvoenprom.     Testy potvrdili správnosť konštrukčných riešení, ktoré boli použité…

Foto Ochranný dáždnik. Rusko a Tadžikistan vytvoria spoločný systém protivzdušnej obrany

Rusko, 26. november 2021 (AM) – Duma bude musieť ratifikovať dohodu o spoločnom systéme protivzdušnej obrany Ruska a Tadžikistanu. Prezident Vladimir Putin už predložil relevantný dokument.   V elektronickej databáze Štátnej dumy sa objavil dokument predstavený prezidentom, ktorý stanovuje vytvorenie spoločného systému protivzdušnej obrany Ruska a Tadžikistanu. Dohodu ešte musia schváliť…

Foto Nasadenie tankov T-62 v Čečensku a na Kaukaze

Čečensko, 25. novembra 2021 (AM) – V roku 2022 ubehlo už 60 rokov od prvého masového nasadenia tankov T-62, najprv v rámci Sovietskej armády, neskôr armád štátov Varšavskej zmluvy. Tento tank slúži dodnes v mnohých armádach po celom svete. Aj keď ide už o relatívne starý tank, stále je využívaný v…
Foto Americká armáda vyrobila prvú sériovú modernizovanú atómovú bombu B61-12

USA, 3. december 2021 (AM, Sputnik) – Americký vojensko-priemyselný komplex odovzdal ministerstvu obrany prvú sériovú vzorku modernizovanej atómovej bomby B61-12, ktorou sú už niečo málo cez pol storočia vyzbrojené Spojené štáty, uviedla Národná správa jadrovej bezpečnosti (NNSA). Modernizácia predlžuje životný cyklus bomby minimálne o 20 rokov, čím prispieva k ich použitiu z už…

Foto Ruské národné letectvo stojí pred veľkou zmenou. Bola ohlásená fúzia spoločností Suchoj, MiG a OAK

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Rozhodnutím vedenia Spojenej leteckej korporácie (OAK) sa v Rusku zlúčia tri veľké letecké spoločnosti. O podrobnostiach reorganizácie zlúčením dvoch veľkých spoločností sa bude rokovať na valnom zhromaždení v januári budúceho roka. Informovala o tom oficiálna stránka OAK.   Blížiace sa spojenie OAK, Suchoj a RSK MiG…

Video Jedinečný pohľad: Na video bolo natočené testovanie lietajúceho granátometu

Nórsko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska spoločnosť Nammo aktuálne testuje dron s nainštalovaným protitankovým granátometom M72. Výrobca uvádza, že tieto nové zbrane môžu pôsobiť v húfoch.     Podľa informácií bola pre testovanie použitá bežná komerčná kvadrokoptéra, na ktorú bolo vertikálne namontované ľahké 66mm RPG. Ozbrojený dron sa vznášal nad…

Foto Elon Musk varoval pred hrozbou bankrotu SpaceX

USA, 2. december 2021 (AM) – Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX čelí reálnemu riziku bankrotu v dôsledku výrobnej krízy s novou raketou Starship. Jej zakladateľ a generálny riaditeľ Elon Musk o tom napísal v liste zamestnancom víkend po Dni vďakyvzdania (26. novembra). Text zverejnil kanál CNBC a publikácia The Verge.   Musk v…

Foto Ruské letecké a kozmické sily získajú nové lietadlá s hypersonickou zbraňou

Rusko, 30. november 2021 (AM, Sputnik) – Nové lietadlá s hypersonickými zbraňami začnú bojovú službu v leteckých vojenských jednotkách Leteckých a kozmických síl RF v budúcom roku, oznámil námestník vrchného veliteľa letectva, generálporučík Andrej Judin v rozhovore pre ruské noviny Krasnaja zvezda.     „Na budúci rok je v leteckých vojenských…

Foto Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.     „Vrtuľníky Bell 429 a 505 zaznamenávajú na európskom trhu mimoriadne úspechy, predovšetkým ako ideálna platforma pre…

Foto Abcházski vojnoví veteráni odmietajú integráciu s Ruskou federáciou

Abcházsko, 2. december 2021 (AM) – Zjednotená rada abcházskych veteránov kritizovala prezidenta samozvanej Abcházskej republiky Aslana Bžaniu. Veteráni tvrdia, že sú proti integrácii s Ruskou federáciou.   „Občania Abcházska! Prezident našej krajiny Aslan Bžania na stretnutí s vedeckou a tvorivou inteligenciou 22. novembra s odvolaním sa na tému vzťahov medzi Abcházskom a…

Foto Posledný žijúci český pilot RAF – generál Emil Boček ocenil morálne autority Česka aj Slovenska

Česko, 2. december 2021 (AM, MOČR) – Posledný žijúci český stíhací pilot RAF, armádny generál Emil Boček, dnes ôsmim osobnostiam a dvom inštitúciám odovzdal v Arcibiskupskom paláci cenu „Morálna autorita“. Udeľuje ju od roku 2019. Počas slávnostného večera vyznamenal dve osobnosti aj minister obrany Lubomír Metnar.   Odovzdanie vyznamenania za podporu a…

Foto Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hrdinom odboja sa Francúzsko…

Foto Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivanovič Krasnov,…

Foto Syruček: Prečo sa Alexander Dubček nemohol riadiť odkazom generála de Gaulle

Česko, 29. november 2021 (AM, Sputnik) – Zatiaľ sú medzi nami. Ale nastane doba, kedy budú hovoriť: poznal som človeka, ktorý poznal Dubčeka, preto si vypočujeme Milana Syručka, ktorý dnes lídra pražskej jari nazýva svojim priateľom. Nestor českej žurnalistiky poskytol redakcii Sputniku rozhovor pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka.  …

Foto Prečo sú USA koloniálnou ríšou?

USA, 27. november 2021 (AM) – Novinár britského listu The Guardian Daniel Immerwahr uvažuje nad tým, prečo sa občanom USA páči, keď je ich štát predstavovaný ako republika, kým krajina bola mnoho desaťročí impériom so svojimi kolóniami.   Immerwahr upriamil pozornosť na „Veľké spojené štáty“, ako sa nazývali na prelome 19. a 20.…
Video Vzbura profesorov v Rusku: po konferencii doručili úradom sedem nepríjemných COVID ultimát

Rusko, 15. november 2021 (AM) – Vedci, lekári a ľudskoprávni aktivisti v Rusku usporiadali konferenciu o aktuálnej situácii s koronavírusom a opatreniach, ktoré štát prijal. Výsledkom podujatia bolo, že jeho účastníci doručili úradom sedem ultimát týkajúcich sa ochorenia COVID.   V Petrohrade uskutočnilo niekoľko desiatok vedcov, lekárov, právnikov a aktivistov konferenciu,…

Foto Anketa Vojenský čin roka

Slovensko, 13. november 2021 (AM, MOSR) – Za účasti členov vlády, účastníkov odboja a samozrejme príslušníkov Ozbrojených síl SR sa uskutočnilo vyhlásenie laureátov 24. ročníka ankety Vojenský čin roka, ktorá vyzdvihuje výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany za predchádzajúci rok.   Minister obrany sa k vojakom počas galavečera prihovoril slovami velikána slovenskej…

Foto Alexander Rogers: Existuje pre Spojené štáty východisko z dopravného kolapsu?

USA, 4. novembra 2021 (AM) – Kalifornia naďalej sníva. Čerstvou správou zo slnečného štátu (každý prvý liberál vám povie, že HDP jednej Kalifornie je viac ako HDP celej Ruskej federácie) je, že dopravný kolaps sa nezastavuje, ale len zhoršuje.   Príčiny kolapsu dopravy v USA Ako sa ukázalo, prudký nárast počtu…

Foto Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: “Zabila by som ťa!”

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"     https://twitter.com/i/status/1451109272687886338   https://twitter.com/i/status/1450143466986643464   https://twitter.com/i/status/1451104319818932224   Podľa do oficiálneho zástupcu Luhanskej ľudovej republiky z pracovnej podskupiny kontaktnej skupiny pre rokovania Minskej…

Foto Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.     Faktom je, že podľa…

Foto Teória akademika Glazjeva sa potvrdila: Bol koronavírus vytvorený Američanmi?

Rusko, 15. október 2021 (AM) – Ruský vedec urobil senzačné vyhlásenie: koronavírus podľa všetkých indícií nie je prirodzený, ale umelý. Potvrdila sa teda teória Sergeja Glazyeva, ktorý pred rokom poukázal na to, že COVID-19 môže byť vytvorený iba v laboratóriu a ako biologickú zbraň uvoľnená „americkou elitou“.     Špecialista Ústavu…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…