Recenzia na novozélandský film The Dead Lands (2014)

Maorijský bojovník záber z youtube z filmu The Dead Lands

Nový Zéland, 11. október 2021 (AM) – Pred niekoľkými rokmi som videl naozaj dobrý novozélandský film režiséra Toa Frasera s názvom The Dead Lands“. Tento film bol po prvýkrát premietaný na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte 4. septembra 2014 a okamžite žal, svojím historickým námetom, stvárnením i hereckými výkonmi, úspech.

 

Film som sledoval v maorijčine s anglickými titulkami. Neskôr som si ho pozrel aj v angličtine, zážitok však nebol až tak podnetný, ako v prípade pôvodného maorijského jazyka. Maorijské bojové výkriky, urážky a výzvy jednoducho lepšie znejú v maorijčine ako v angličtine.

 

Takisto som ocenil skutočnosť, že väčšina maorijských bojovníkov, ktorí vo filme vystupovali, neboli len obyčajní kaskadéri, ale muži, ktorí sa špeciálne venujú maorijskej histórii, bojovým umeniam (Mau Rakau) a zbraniam, ako aj štúdiu rituálu haka – ten mnohí môžu poznať v základnej podobe napríklad aj zo športových vystúpení novozélandského ragbyového národného tímu.

 

Video novozélandský ragbyový tým a jeho haka:

[

 

 

Haka má v maorijskej kultúre svoje osobité miesto

Haka má v maorijskej kultúre svoje osobité miesto. V klasickej podobe je podľa niektorých odborníkov tancom bojovníkov, obsahujúcim bojové techniky, podobne ako kata v karate.

 

Bojové tance predstavujú súčasť bojového umenia rôznych kultúr a civilizácií (napríklad starovekí Mykénčania mali Pyrrchichios – bojové tance so štítom, mečom alebo kopijou), v tieňových pohyboch sa odovzdávali informácie o jednotlivých technikách. Aj dnes pripadá veľká časť tréningu boxu, karate či thajského boxu tieňovým technikám cvičeným bez partnera.

 

Neskôr získala haka v živote Maoriov aj sociálny a kultúrny význam a stala sa súčasťou náboženského a kultúrneho vyjadrenia, takže ju mohli vykonávať nielen muži, ale aj ženy. Dnes, žiaľ, na Novom Zélande zdegradovala aj do podoby vítacieho tolerantného ceremoniálu a tanečníci haka (nemýliť si s bojovníkmi a ich rituálmi) dnes obšťastňujú tanečnými kreáciami zahraničné návštevy.

 

Slovo haka pochádza z polynézskych jazykov, Maoriovia sú totiž etnickí Polynézania, ktorí v 10. storočí prišli na Nový Zéland. Haku vykonávali maorijskí bojovníci tesne pred bitkou, s cieľom pozdvihnúť vlastného bojového ducha. Jej súčasťou je aj vyplazovanie jazyka, dupanie, výkriky a púlenie očí – to všetko má za cieľ vystrašiť nepriateľa.

 

Bojový tanec sa nazýva „haka pukana“ a rozdeľuje sa podľa toho, či sa tancuje bez zbraní (Haka taparahi) , alebo so zbraňami (Haka peruperu). Keďže Maoriovia boli kanibali, v hake sú zakomponované aj posunky, ktorými naznačovali, čo so zabitými nepriateľmi mienia urobiť. Kto sa pozorne zapozerá do bojovej podoby haky, nájde gestá imitujúce vytrhnutie srdca z tela (alebo pohlavných orgánov) či vyhryznutie tepny a pitie horúcej krvi.

 

Z Európanov videl prvý haku nizozemský moreplavec Abel Tasman, ktorý v roku 1642 priplával k Novému Zélandu, a na ktorého lode Maoriovia zaútočili. Prvý opísal haku v podobe vítacieho ceremoniálu pre budúce generácie Joseph Banks, kronikár anglického moreplavca Jamesa Cooka, ktorý si do svojho denníka napísal: „Ide o sugestívny bojový tanec, pri ktorom bojovníci imitujú boj svojimi zbraňami, jazyk vyplazia neuveriteľne ďaleko a rovnako dôrazne vypúlia svoje oči. Ich tváre tak získajú hrôzostrašný výraz.“

 

Obrázok maorijskí bojovníci

 

V 17. a 18. storočí sa anglikánski misionári snažili haku z myslenia Maoriov vykoreniť, ich snahy však boli neúspešné a krátko po tom, čo Maoriovia zabili a zjedli niekoľko anglikánskych misionárov, stratili anglikánski duchovní preventívne na dlhšiu dobu záujem Maoriov priviesť k anglikánskej viere. Katolíci na Novom Zélande takmer až do začiatku 20. storočia nepôsobili, pretože katolícka viera nebola v celom britskom domíniu v 19. storočí povolená.

 

Haku sa podarilo vykoreniť až v 19. storočí, kedy Briti, tak ako bolo často ich zvykom, vystrieľali odbojných Maoriov (vrátane žien a detí), množstvo mŕtvych Maoriov majú na svedomí nákazlivé choroby, ktoré biele obyvateľstvo medzi Maoriami šírilo – podobne ako u Indiánov aj dekami kontaminovanými pravými kiahňami, proti ktorým nemali Maoriovia ani Indiáni žiadnu imunitu.

 

Maoriovia prišli na Nový Zéland z Polynézie na svojich malých člnoch a pltiach. Dodnes existuje množstvo legiend, ktoré sa po generácie medzi maorijským obyvateľstvom ústne odovzdávali a neskôr aj písomne zaznamenali. Tieto legendy obsahujú náboženské predstavy Maoriov, kultúrne a sociálne zvyky a vytvárajú tak plastický obraz dávnovekej maorijskej kultúry.

 

Podľa legendy bol prvým náčelníkom, ktorý priplával na nový Zéland bojovník Kupe (pravdepodobne z Tahiti), priplavil sa niekedy okolo roku 925. Nová veľká populačná vlna Maoriov prišla na Nový Zéland v 14. storočí.

 

Maoriovia sa na Novom Zélande čoskoro rozmnožili natoľko, že začali trpieť hladom, pretože úroveň ich poľnohospodárskeho poznania bola mizivá. Nedostatok potravy zapríčinil, že spoločnosť sa výrazne militarizovala, boje sa stali súčasťou maorijského života. Chlapci boli od útleho veku vychovávaní v bojovom duchu, zbrane Maoriov sa vyrábali z kostí, dreva a kameňa, ku kovovým a strelným zbraniam sa Maoriovia dostali až v 17. storočí.

 

Film The Dead Lands predstavuje maorijský bojový štýl Mau Rakau

Film The Dead Lands sa mi páčil najmä preto, že predstavuje maorijský bojový štýl Mau Rakau. Muži, ktorí vo filme vystupujú, toto bojové umenie roky usilovne cvičia, choreografiu bojových scén takisto robil znalec Mau Rakau. Keďže k najbežnejším maorijským zbraniam patria kyjaky a kopije, vo filme sa bojuje s týmito zbraňami. Maoriovia nepoužívali štíty.

 

K najznámejším maorijským zbraniam patria Patau – jednoručný drevený kyjak, Mere – jednoručný kyjak zo zeleného kameňa, ktorý sa vyskytuje na Novom Zélande, Wahaika – vyrobená z veľrybej kosti, alebo z tvrdého dreva, ktorá mala výrez, tým bolo možné zachytiť nepriateľskú zbraň a prudkým otočením ju vytrhnúť z ruky. Kotiate bol takisto jednoručný drevený kyjak, do ktorého však mohli byť vsadené žraločie zuby, takže bojovník dokázal okrem úderov súpera aj rezať.

 

Kráľovskou podobou maorijskej zbrane je okrem klasickej kopije aj Taiaha, podoba kopije na jednej strane zakončenej dreveným hrotom, vytvrdeným v ohni a vybrúseným na kameni, na druhej strane je plochá čepeľ, ktorou je možné zasadzovať devastačné sečné údery. Všetky spomenuté zbrane a ich použitie sa nachádzajú aj v bojovej scéne z filmu, ktorú som do článku vložil.

 

Keď som film odporučil priateľovi, ktorý nikdy bojové umenia netrénoval, miluje však históriu, etnografiu a rád cestuje po svete, okomentoval maorijské jednoručné zbrane cynickými slovami: „Ani som si nevedel predstaviť, koľko zla a bolesti dokáže urobiť obyčajná pingpongová raketa…“

 

Ale vráťme sa späť k filmu. Keďže nechcem tým, ktorí film nevideli vyzradiť celý dej, budem, čo sa týka obsahu stručný. Film spracúva klasickú maorijskú legendu, plnú domorodých predstáv o cti, posmrtnom živote, kulte predkov a rituálnom kanibalizme, tvoriacich neoddeliteľnú súčasť maorijského historického povedomia a náboženského života.

 

Hlavným hrdinom filmu je 15-ročný chlapec Hongi, syn náčelníka Taneho, ktorý sa nechtiac stane svedkom cielenej provokácie. Dvaja vážení náčelníci, ktorých klany sa zdecimovali vo vzájomnom boji o teritórium sú ochotní uzavrieť po dlhej vojne prímerie. Tane, otec Hongiho je ochotný vrátiť nepriateľskému klanu kosti ich predkov z pohrebiska, ktoré v minulosti obsadili. Syn nepriateľského náčelníka Wirepa, však tajne kosti vlastných predkov poškvrní výkalmi a obviní z tohto aktu členov Taneho klanu. Mladý Hongi, ktorý zneuctenie videl, však obviní Wirepu z klamstva. Mier sa stáva chimérou a je zrejmé, že vojna bude pokračovať.

 

Wirepovi muži, ktorí sa vybrali na cestu domov, sa však domov nevrátia. Tajne sa vrátia k pevnosti Taneho klanu a nadránom Taneho klan, ktorý neočakáva tak rýchly a zákerný útok, napadnú. Wirepovi muži zvíťazia, zlikvidujú takmer celý Taneho klan, mladému Hongimu sa však podarí utiecť pred Wirepom, ktorý ho chce zabiť. Hongi prisahá pomstu Wirepovi a jeho mužom, po pohrebe vlastného otca sa vyberie Wirepu a jeho mužov stopovať a zabiť, aj keď nemá takmer žiadnu šancu na úspech.

 

Pri stopovaní Wirepu prenikne na územie, ktoré podľa maorijských legiend ovláda démon. Tento démon v minulosti vyhubil všetkých členov iného klanu a všetci Maoriovia sa tomuto územiu vyhýbajú. Ukáže sa, že nejde o démona, ale o vynikajúceho bojovníka s temnou minulosťou, ktorý začne mladého Hongiho učiť bojové umenie a takisto mu vysvetľuje svoje zvrátené predstavy o cti, tie však nebudem bližšie rozoberať, podrobnejšie sú vysvetlené priamo vo filme.

 

Aby som to zjednodušil – následne pri svojej ceste za pomstou zažijú mladý Hongi a jeho spoločník mnohé dobrodružstvá a „bojujú a zabíjajú od svitu do mrku všetko, čo sa im postaví do cesty. Pripájam aj video, ktoré žiaľ až do 2 minúty a 16 sekundy hyzdí nápis cez stred obrazovky. Bojové sekvencie sú však už bez tohto nápisu a všetky spomenuté zbrane v článku, vrátane bojovej haky a použitia týchto zbraní, možno vo videu vidieť.

 

Bojové sekvencie z filmu The Dead Lands:

 

 

A na záver už len zopár faktov z maorijskej histórie

Maoriovia žili v opevnených dedinách, ktoré boli dislokované v horskom teréne. Chránila pomerne primitívna, ale účinná drevená alebo kamenná fortifikácia, okolo sa nachádzali polia, na ktorých Maoriovia pestovali kultúrne plodiny, zaoberali sa tiež chovom kôz.

 

V centre dediny sa nachádzala stavba marae, ktorá bola zároveň svätyňou, iniciačným a vládnym centrom. Muži aj ženy chodili takmer nahí, nosili len krátku sukienku z lístia, ktorá im chránila genitálie, pred nečasom sa chránili plášťami z hrubej vlny. Takisto mohli nosiť kožené časti odevu. Maoriovia boli panteisti a uctievali kult predkov. Bohovia i predkovia boli prítomní v okolitej prírode, kostiach predkov a žili neustále v blízkosti živých. V čele maorijského spoločenstva stál náčelník – kazik, ktorý mal aj náboženskú funkciu.

 

Maoriovia mali mnohé ďalšie zaujímavé zvyky. Vykonávali Haputangu (podľa maorijskej tradície je najlepším gynekológom a pôrodníkom muž, pretože ten dokáže komunikovať s nenarodeným potomkom pomocou rôznych hrdelných zvukov a takisto vykonával pôrodnú masáž, o ktorej sa dnes veľa nevie, ale ktorej cieľom bolo uľahčiť žene pôrod). Haputangu dnes poznáme len z historických správ, celé umenie zmizlo v nenávratne.

 

Maoriovia chápali smrť ako niečo prirodzené, k čomu život smeruje a od detstva sa zmierili s pominuteľnosťou života. Pre maorijských mužov bola najlepšia smrť zahynúť v boji. Ak muž umrel na chorobu alebo na starobu, maorijská spoločnosť to vnímala ako trest bohov za nejaké skryté blasfemické prehrešky. Pohreby mali prísne pravidlá, ktoré ak sa nesplnili presne, zabránili predkom dostať sa do posvätného sveta. Ak boli predkovia nepokojní, prejavilo sa to negatívne v živote celého spoločenstva, ktoré začali prenasledovať rôzne nešťastia.

 

Súčasťou maorijského života bolo tetovanie – moka, u mužov malo tetovanie naháňať nepriateľovi hrôzu a takisto bolo znakom dôležitosti v spoločnosti. Otroci nemali tetovanie, čo zvýrazňovalo ich nízke postavenie. Tetovania boli aj na stehnách, išlo vždy o rovnaké motívy pre celý klan. Ženské tetovanie bolo symbolom krásy. Tetovanie u žien však nebolo tak výrazné a časté ako u mužov. Tetovalo sa kosťami z morských vtákov a žraločích zubov, do rán sa votrelo čiernomodré farbivo z prírodných zdrojov, maorijské tetovanie bolo nesmierne bolestivé.

 

Zaujímavá správa na záver. V roku 2020 vyšiel druhý diel The Dead Lands, maorijskí bojovníci vo filme bojujú proti zombie. Tento film som ešte nevidel a budem musieť nazbierať dostatok duchovných síl, aby som si ho dokázal pozrieť. Ak však choreografiu bojových scén robili tiež majstri štýlu Mau Rakau, asi si ten film nakoniec pozriem.

Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Rusko je na 2. mieste, Ukrajina na 22. mieste, Bielorusko na 52. mieste: uvádza najnovšie hodnotenie armád sveta

USA, 27. januára 2022 (AM) – Objavilo sa aktualizované hodnotenie bojovej sily a vybavenia armád sveta. Toto hodnotenie tradične zostavuje služba Global Firepower, ktorej závery nezdieľajú všetci vojenskí experti.     Tri najmocnejšie armády sveta v tomto rebríčku zostávajú dlhé roky nezmenené a vyzerajú takto: Spojené štáty americké, Rusko, Čína. Zároveň…

Video Bojový štýl Sayoc Kali a jeho systém rýchlych zabití

Filipíny, 27. januára 2022 (AM) – Približne pred 20 rokmi som po skončení vysokej školy pracoval niekoľko rokov vo Švajčiarsku, kde som sa dostal po prvý krát do kontaktu s bojovým umením Kali, ktoré sa stalo súčasťou môjho života. Musím priznať, že si ma toto bojové umenie získalo, viac ako karate,…

Foto Bol označený nový hlavný rusofil spomedzi prezidentov v Európskej únii

Ukrajina, 27. januára 2022 (AM) – Chorvátsky prezident Zoran Milanovič ostro pokarhal Ukrajinu a politiku, ktorú voči nej vedú Spojené štáty. Nie je to prvýkrát, čo Milanovič spochybnil americkú hegemóniu v Európe. Dá sa povedať, že Moskva v ňom takmer našla priateľa, ale ako môže byť tento priateľ užitočný?   V…

Video Americké námorníctvo má nový bezpilotný vrtuľník. Video

USA, 27. januára 2022 (AM) – Nový bezpilotný námorný vrtuľník MQ-8C Fire Scout je modernizovaný vrtuľník MQ-8B, ktorý slúžil na vojnových lodiach amerického námorníctva v 5. a 7. flotile. MQ-8C má desaťkrát väčší dosah ako jeho predchodca a je schopný letu 10 hodín namiesto 3 hodín svojho predchodcu. Americká armáda to…

Foto Vojenskí policajti sa pripravujú na tretie nasadenie do námornej operácie EUNAVFOR MED IRINI

Slovensko, 27. januára 2022 (AM. MOSR) – Slovenská republika nasadí do vojenskej operácie Európskej únie EUNAVFOR MED IRINI ďalších vojenských policajtov. Prípravou na pôsobenie na palube fregaty nemeckých námorných síl v Stredozemnom mori aktuálne prechádza 11 príslušníkov Vojenskej polície.   Vybraní vojenskí policajti absolvovali najskôr prípravu vo výcvikových zariadeniach VP a Centra…

Foto Južná Kórea zavádza nový ľahký guľomet vlastnej produkcie

Južná Kórea, 26. januára 2022 (AM) – Južná Kórea dlho využívala výlučne západné bojové systémy. Od konca 80. rokov sa však krajina tejto závislosti postupne zbavuje a vytvára vlastné vojenské produkty. Jednou z prvých „lastovičiek“ formovania národného vojensko-priemyselného komplexu bol K3, prvý ľahký guľomet vytvorený vlastným úsilím na báze belgického FN…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Video Bojový štýl Sayoc Kali a jeho systém rýchlych zabití

Filipíny, 27. januára 2022 (AM) – Približne pred 20 rokmi som po skončení vysokej školy pracoval niekoľko rokov vo Švajčiarsku, kde som sa dostal po prvý krát do kontaktu s bojovým umením Kali, ktoré sa stalo súčasťou môjho života. Musím priznať, že si ma toto bojové umenie získalo, viac ako karate,…

Foto Južná Kórea zavádza nový ľahký guľomet vlastnej produkcie

Južná Kórea, 26. januára 2022 (AM) – Južná Kórea dlho využívala výlučne západné bojové systémy. Od konca 80. rokov sa však krajina tejto závislosti postupne zbavuje a vytvára vlastné vojenské produkty. Jednou z prvých „lastovičiek“ formovania národného vojensko-priemyselného komplexu bol K3, prvý ľahký guľomet vytvorený vlastným úsilím na báze belgického FN…

Video Českí vojaci porovnali streľbu nových pušiek CZ BREN 2 PPS a SVD DRAGUNOV. Video

Česko, 24. januára 2022 (AM, MOČR) – "Presnejšia, rýchlejšia a odolnejšia. To sú hlavné prednosti novej pušky pre presnú streľbu CZ BREN 2 PPS, ktorú dostali naše hlavné bojové jednotky. Porovnali sme ju s puškou SVD DRAGUNOV. Je presnejšia!" - uvádza v krátkom videu Armáda Českej republiky: https://twitter.com/i/status/1485584184525664260   Prvú dodávku…

Foto Česko patentovalo unikátny náboj. Hodí sa pre zásah na palube lietadiel

Česko, 17. januára 2022 (AM, Sputnik) – V ČR tento rok patentovali náboj, ktorý sa dá „bezpečne“ používať na palubách civilných lietadiel takzvanými air maršálmi. Lietajú inkognito, ak dôjde k nutnosti z dôvodov bezpečnosti užiť silu, zasiahnu. Streľba bežným strelivom je za letu problematická kvôli pár milimetrom tenkej stene trupu lietadla;…

Video Video: Fenomén Kalašnikov

Slovensko, 15. januára 2022 (AM) – Združenie vlastníkov strelných zbraní Legis Telum vyrobilo zaujímavé video o automate Kalašnikov. Pripájame ho aj s príhovorom zástupcu združenia.   Video o AK je hotové! Prečo vzniklo? 1. Verejnosť (i veľká časť zákonodarcov) vníma "Kalašnikov" ako nejaké "stelesnené zlo", eurokomisariát sa svojho času hotoval zakazovať…

Video Čo zastaví ničivú ruskú guľku? Video

USA, 14. januára 2022 (AM, Sputnik) – Skupina nadšencov strelných zbraní zo Spojených štátov amerických natočila test špeciálnej guľky ruskej výroby a ukázala účinok tejto „ruskej munície“ na rôznych typoch prekážok. Video medzi užívateľmi vyvolalo búrlivú diskusiu.     Na videu je predvedená streľba z rôznych typov brokovníc kalibru 12 mm…

Foto Rusko je na 2. mieste, Ukrajina na 22. mieste, Bielorusko na 52. mieste: uvádza najnovšie hodnotenie armád sveta

USA, 27. januára 2022 (AM) – Objavilo sa aktualizované hodnotenie bojovej sily a vybavenia armád sveta. Toto hodnotenie tradične zostavuje služba Global Firepower, ktorej závery nezdieľajú všetci vojenskí experti.     Tri najmocnejšie armády sveta v tomto rebríčku zostávajú dlhé roky nezmenené a vyzerajú takto: Spojené štáty americké, Rusko, Čína. Zároveň…

Foto Bol označený nový hlavný rusofil spomedzi prezidentov v Európskej únii

Ukrajina, 27. januára 2022 (AM) – Chorvátsky prezident Zoran Milanovič ostro pokarhal Ukrajinu a politiku, ktorú voči nej vedú Spojené štáty. Nie je to prvýkrát, čo Milanovič spochybnil americkú hegemóniu v Európe. Dá sa povedať, že Moskva v ňom takmer našla priateľa, ale ako môže byť tento priateľ užitočný?   V…

Foto S propagandou „hrozieb“ Tokio postupne zvyká Japoncov na myšlienku vojny

Japonsko, 26. januára 2022 (AM) – S cieľom ospravedlniť revíziu japonskej vojenskej doktríny z obrannej na útočnú začať zdvojnásobovať rozpočtové prostriedky na budovanie  „síl sebaobrany“, ktoré sú už porovnateľné s armádami veľkých krajín sveta, Japonská vláda ich vyzbrojila najmodernejšími high-tech zbraňami a musí vystrašiť svojich ľudí strašiakom, ktorý sa odvšadiaľ šíri…

Foto Bude možné prejsť bez vojny? Satanovskij odpovedal mimoriadne úprimne

Ukrajina, 26. januára 2022 (AM) – Politológ Satanovskij zhodnotil pravdepodobnosť konfliktu na Ukrajine. „Bude možné prekĺznuť bez vojny? Nádej v to zostáva až do poslednej minúty, ale je veľmi slabá, “povedal.   Politológ a ekonóm Jevgenij Satanovskij zhodnotil na pozadí vyhrotenia situácie okolo Ukrajiny pravdepodobnosť skutočného vojenského konfliktu. Podľa jeho názoru je…

Foto Prečo Američania súrne utekajú z Kyjeva

Ukrajina, 26. januára 2022 (AM) - "Ruská vojenská akcia môže začať kedykoľvek." Týmito slovami americké ministerstvo zahraničia oficiálne vysvetľuje začiatok evakuácie svojich diplomatov z Kyjeva. Toto rozhodnutie odradilo paradoxne nielen Európu, ale dokonca aj ukrajinské vedenie. Ak však západným diplomatom v Kyjeve nehrozí žiadne reálne nebezpečenstvo, čo vlastne spôsobilo evakuáciu?  …

Foto “Vždy sme ich ničili a budeme v tom pokračovať”: Kadyrov vyhlásil člena Rady pre ľudské práva za teroristu

Čečensko, 25. januára 2022 (AM) –Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov povedal, že za teroristov považuje člena Rady pre ľudské práva Igora Kaljapina a novinárku Jelenu Milašinovú. Zdôraznil, že Čečenci "vždy ničili teroristov a ich komplicov" a budú v tom pokračovať aj v budúcnosti. Kadyrov v príspevku v telegrame pripomenul, že iba medzi jeho…
Foto Vojenskí policajti sa pripravujú na tretie nasadenie do námornej operácie EUNAVFOR MED IRINI

Slovensko, 27. januára 2022 (AM. MOSR) – Slovenská republika nasadí do vojenskej operácie Európskej únie EUNAVFOR MED IRINI ďalších vojenských policajtov. Prípravou na pôsobenie na palube fregaty nemeckých námorných síl v Stredozemnom mori aktuálne prechádza 11 príslušníkov Vojenskej polície.   Vybraní vojenskí policajti absolvovali najskôr prípravu vo výcvikových zariadeniach VP a Centra…

Foto Rusi našli spôsob ako „hlušiť“ nepriateľských bojových plavcov

Rusko, 26. januára 2022 (AM) – Budú ich zneškodňovať akustickými vlnami, ktoré vyvolajú v organizme diverzantov bolesť v ušiach, pocity strachu, slabosti a tiesne. Koncepciu tohto projektu prinieslo nové číslo časopisu Vojenská myseľ (Военная мысль).   Autori projektu vychádzajú z toho, že protivník môže nasadzovať diverzno-prieskumné skupiny, vrátane bojových plavcov, na mínovanie hladinových plavidiel i ponoriek…

Foto Situácia nie je najlepšia. Vojaci USA čelia nečakaným problémom

USA, 25. januára 2022 (AM, Sputnik) – Americké vojenské lodenice a opravovne lodí sú veľmi opotrebované a nezvládnu prácu, vyhlásil šéf velenia námorníctva (US Fleet Forces Command) admirál Daryl Caudle. Bojové lode nie sú opravované, termíny spustenia nových sa stále odkladajú.   Nedostatok lodeníc Admirál Caudle prehovoril na každoročnej konferencii Lodnej asociácie…

Foto Sovietske ponorky typu I a najstaršia sovietska ponorka D1 Dekabrist

Rusko, 25. januára 2022 (AM) – Ponorkové loďstvo je jedným z parametrov, ktoré hovoria o technologickej vyspelosti štátu. Je preto zrejmé, že ZSSR nemohol zaostávať za okolitým svetom, v ktorom Briti, Američania, Francúzi, Nemci, Taliani či Japonci ponorky mali k dispozícii. Okrem toho skúsenosti z I. svetovej vojny ukázali, že ponorka…

Foto Nemecko je kvôli šéfovi námorníctva na smiech. Je lepšie hovoriť nezmysly o “veľkej” Ukrajine

Nemecko, 24. januára 2022 (AM) – Škandál s rezignáciou hlavného veliteľa nemeckého námorníctva po jeho slovách o Kryme vyvolal v Rusku silnú reakciu. Senátor Alexej Puškov sa domnieva, že Schönbach „zyplatil za zdravý rozum“, pretože na Západe je pre politikov oveľa bezpečnejšie „kecať nezmysly“ o „veľkej Ukrajine“.     Člen Rady federácie…

Foto Španielsko vysiela vojnovú loď do Čierneho mora na obranu Ukrajiny

Španielsko, 23. januára 2022 (AM) - Ministerstvo obrany Španielska oznámilo vyslanie svojej vojnovej lode na pomoc Ukrajine.   Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová oznámila, že v priebehu niekoľkých dní bude španielska vojnová loď ESPS Blas de Lezo vyslaná do Čierneho mora na podporu Ukrajiny. Bude to už druhá vojnová loď, ktorú…

Video Objavil sa ukrajinský „Buk“, ktorý zostrelil malajzijské lietadlo nad Donbasom. Video

Ukrajina, 22. januára 2022 (AM) - Pred pár hodinami pri bieloruských hraniciach objavili ukrajinský protilietadlový raketový systém „Buk-M1“, ktorý podľa svedkov odpálil protilietadlovú raketu na malajzijské osobné dopravné lietadlo Boeing 777 nad Donbasom. Svedčí o tom aj taktické číslo na bojovom vozidle – „312“.   https://twitter.com/i/status/1484532926767415296   Prepravu protilietadlového raketového systému…

Foto Vojenské letectvo v Kuchyni má nové letiskové rádiolokátory

Slovensko, 20. januára 2022 (AM,MOSR) – 46. krídlo Kuchyňa, ako prvé zo slovenských vojenských letísk, už zabezpečuje riadenie letovej prevádzky novými letiskovými rádiolokátormi. Táto moderná a spoľahlivá technika tak konečne nahradila poruchové radary, ktorých technická životnosť skončila v roku 2015 a ich modernizácia by bola nerentabilná – rovnala by sa cene nového…

Foto Nová slovenská húfnica Zuzana zaujala gruzínsku armádu

Gruzínsko, 20. januára 2022 (AM) – Prvá kolesová samohybná húfnica Zuzana 2 bola dodaná slovenským vojakom v lete 2021. V prvej polovici decembra 2021 bolo v rámci silového kontingentu NATO v Lotyšsku nasadených niekoľko delostreleckých systémov. O Zuzanu už prejavuje záujem množstvo potenciálnych zákazníkov, vrátane Gruzínska.   https://twitter.com/i/status/1466183163135283202 "V Lotyšsku je v…

Foto Prečo Ruská federácia narýchlo rozmiestňuje rakety Iskander na Kryme

Rusko, 19. januára 2022 (AM) – Nie nadarmo sa Ruská federácia rozhodla začať na Kryme rozmiestňovať vysoko presné operačno-taktické raketové systémy „Iskander-M“.   Moskva k takýmto opatreniam pristúpila hneď po tom, čo USA odmietli prijať ruské podmienky o bezpečnostných zárukách aj o expanzii Severoatlantickej aliancie na východ. V prvom rade Rusko môže…

Video Izrael testoval nový systém protivzdušnej obrany. Video

Irán, 19. januára 2022 (AM) – Testy nového raketového systému sa uskutočnili nad centrálnou časťou Izraela. Najprv boli detegované ciele, radarové systémy vysielali údaje na riadenie paľby, potom boli na cieľ vypálené dve rakety, ktoré úspešne dokončili svoju úlohu.   https://twitter.com/i/status/1483324448069537793   Podľa izraelskej armády je systém Arrow 3 alebo Hetz-3 najpokročilejším…

Foto Rusko tieto zbrane nevyváža. Čím sú zaujímavé systémy Gibka-S a Verba?

Rusko, 17. januára 2022 (AM, Sputnik) – Obrana pozemných vojsk RF sa dostáva na novú úroveň. Čeliť leteckým útokom v prípade hypotetickej vojny bude môcť niekoľko mobilných protilietadlových systémov ovládaných z jedného miesta. Existuje aj námorná modifikácia nového systému pre protileteckú obranu menších raketových a výsadkových lodí. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že…
Video Americké námorníctvo má nový bezpilotný vrtuľník. Video

USA, 27. januára 2022 (AM) – Nový bezpilotný námorný vrtuľník MQ-8C Fire Scout je modernizovaný vrtuľník MQ-8B, ktorý slúžil na vojnových lodiach amerického námorníctva v 5. a 7. flotile. MQ-8C má desaťkrát väčší dosah ako jeho predchodca a je schopný letu 10 hodín namiesto 3 hodín svojho predchodcu. Americká armáda to…

Foto Kdekoľvek na svete. Čo dokáže modernizovaný ruský bombardér Tu-160M?

Rusko, 24. januára 2022 (AM, Sputnik) – Modernizované lietadlá Tu-160 prispejú k značnému posilneniu nadzvukových jednotiek ruského strategického letectva. V odvetnom leteckom útoku zohrajú úlohu popredného taranu. Čím môže ešte prekvapiť nepriateľa Tu-160M?     V januári 2022 vykonalo prvý let na letisku podniku na výrobu lietadiel v Kazani (pobočka konštrukčnej…

Foto Turecko má prvý zahraničný kontrakt na ťažké útočné bezpilotné lietadlá Bayraktar Akinci. Kto ich získal?

Turecko, 24. januára 2022 (AM) – Developer Baykar Makina podpísal prvý kontrakt na dodávku dronov do zahraničia. Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Haluk Bayraktar.   V súčasnosti sa o zmluve vie len málo, respektíve sa nevie takmer nič. Podľa spoločnosti ide o prvý uzavretý kontrakt na dodávku Bayraktar Akinci do zahraničia…

Video Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov predstaviť širokej verejnosti bojové cvičné lietadlo Hürjet, ktoré sa vyvíja…

Foto “Garancia zničenia.” Americký pilot zhodnotil riziká vojny s Ruskom

USA, 16. januára 2022 (AM) – Na pozadí rastúceho napätia v Európe sa americkí experti snažia pochopiť, ako sa skončí hypotetický ozbrojený konflikt medzi Ruskom a NATO. Podľa Atlantickej rady, ktorá už viac ako pol storočia radí Bielemu domu a Pentagonu, má Moskva vážne výhody.   Autorom dokumentu je Scott Cooper,…

Foto Kim: “Je to obrovský úspech”. Severná Kórea odhalila podrobnosti včerajšieho testu hypersonickej rakety

Severná Kórea, 12. januára 2022 (AM) – Kórejská spravodajská agentúra Yonhap s odkazom na Spoločný výbor náčelníkov generálnych štábov Južnej Kórey informovala o tom, že KĽDR odpálila neznámu strelu smerom k Japonskému moru. Japonská vláda sa domnieva, že to mohla byť balistická raketa. Uvádza sa, že strela dopadla mimo územia Japonska, o…

Foto Pomsta sovietskej tankistky

Rusko, 25. januára 2022 (AM) – Čitateľov americkej sociálnej siete Reddit udivila historka účastníčky Veľkej vlasteneckej vojny Hrdinky Sovietskeho zväzu Marije Vasilievny Okťjabrskej, ktorá sa svojsky pomstila Nemcom za smrť svojho muža na fronte. Držala sa totiž princípu, že „ak sa vydáte za príslušníka armády, aj vy sa stanete jej súčasťou“.…

Foto Nemci o tom, prečo nemali síl zvíťaziť nad Rusmi

Nemecko, 22. januára 2022 (AM) - „Krach nemeckého plánu obkľúčenia a dobytia Moskvy.“ Takúto správu Sovinformbyra vyslal 13. 12. 1941 do sveta svetoznámy rozhlasový hlásateľ a podľa nemeckých zdrojov osobný nepriateľ Adolfa Hitlera Jurij B. Levitan. Čiže týždeň po začiatku protiútoku Červenej armády.   Pravdou je, že dátum vysielania správy je trochu neistý. Niektorí…

Foto Apačské vojny proti Američanom 1. časť

USA, 21. januára 2022 (AM) – Apači a ich reputácia vo svete Azda každý na Slovensku pozná apačského náčelníka Winnetua, jeho bieleho brata Old Shatterhanda a príbehy z Divokého západu, ktorých autorom je nemecký spisovateľ Karl May. Ten síce nikdy v USA nebol a jediného Apača vo svojom živote videl v…

Foto K 89. výročiu nástupu Hitlera k moci. Prečo zaň ľudia hlasovali?

Nemecko, 19. januára 2022 (AM) – Adolf Hitler sa chopil moci 30. januára 1933, keď vo voľbách do Ríšskeho snemu v júli 1932 získala jeho NSDAP 37,4 % hlasov, v novembri 1932 vyše 33 % hlasov a stala sa najsilnejšou parlamentnou stranou v Nemecku. O šesť rokov Hitler rozpúta 2. svetovú vojnu a o ďalších šesť je v nej…

Foto Špiónov Rosenbergovcov odhalila len náhoda

USA, 15. januára 2022 (AM) – Pred 71 rokmi, 6. marca 1951 sa v USA začal súdny proces, ktorý sa stal symbolom studenej vojny. Bol to súd nad manželmi Rosenbergovcami, ktorí na čele celej svojej špiónskej skupiny prezradili Sovietskemu zväzu tajomstvá americkej atómovej bomby. Aká náhoda pomohla americkej kontrarozviedke odhaliť ich a prečo…

Foto Svedok piatich vojen: Ako generál Kvašnin zachránil Srbov pred smrťou a rozhneval Jeľcina

Rusko, 14. januára 2022 (AM) – Armádny generál Anatolij Kvašnin vzbudzoval medzi kolegami rešpekt a medzi nadriadenými bol považovaný za svojvoľného muža. To mu však nezabránilo stať sa hrdinom pre celý ľud.   V Moskovskej oblasti na území „Panteónu obrancov vlasti“ sa 10. januára rozlúčili s armádnym generálom, bývalým náčelníkom generálneho…
Foto Vojna krajín proti korporáciám sa začala

Rusko, 27. decembra 2021 (AM) – Čoskoro bude ruský rozpočet doplnený o deväť miliárd. Alebo Google a Facebook z Ruska odídu. Google dostal od súdu pokutu viac ako sedem miliárd rubľov, Meta (predtým Facebook) - takmer dve miliardy.   V skutočnosti je to veľmi vážne - čo sa deje. Nejde o…

Foto Ako bude vyzerať Ku Klux Klan budúcnosti?

USA, 25. decembra 2021 (AM) – Dôvodom objavenia sa Ku Klux Klanu je občianska vojna, ktorú prehral americký juh. Nešla len po území, ekonomických výhodách a právach černochov. Vo všeobecnosti išlo o budúcnosť Spojených štátov. Obchodník-Yankee a bavlnený južanský aristokrat boli príliš odlišní na to, aby mohli spolunažívať v mieri, ich životné záujmy si…

Foto Krach hegemóna. Rekordný zločin likviduje americkú pôrodnosť

USA, 23. decembra 2021 (AM) – Tento rok sa stal v histórii mnohých miest a obcí v Amerike najsmrteľnejším. Len vo Philadelphii došlo k viac ako 520 vraždám, čím sa prelomil antirekord, ktorý sa držal viac ako 30 rokov. Medzi ďalšie mestá, ktoré už tento rok zaznamenali rekordy v oblasti vrážd, patria…

Foto Pfizer je viac utajovanejší než CIA

USA, 19. decembra 2021 (AM,FONDSK) – Americká CIA je jedným z najtajnejších oddelení americkej vlády ale aj vo vzťahu k tomuto oddeleniu sa pravidelne prijímajú rozhodnutia o zverejnení informácií. Vyžaduje to ústava USA a množstvo federálnych zákonov. Napríklad prezidentský dekrét Billa Clintona z roku 1995 nariadil Ústrednej spravodajskej službe zverejniť archívne informácie z obdobia studenej…

Foto Amerikou sa valí vlna zločinu. Zažívajú najvýraznejší nárast vrážd vo svojej histórii

USA, 18. decembra 2021 (AM) – Spojené štáty nedávno zverejnili svoje údaje o kriminalite za rok 2020 a predbežné údaje za rok 2021. Blízko národnej katastrofy.   Počet vrážd v Spojených štátoch v roku 2020 vzrástol naraz o 30 %. V ôsmich štátoch a niekoľkých metropolitných oblastiach (najmä v New Yorku) dosiahol nárast vrážd 40 percent…

Video Vzbura profesorov v Rusku: po konferencii doručili úradom sedem nepríjemných COVID ultimát

Rusko, 15. november 2021 (AM) – Vedci, lekári a ľudskoprávni aktivisti v Rusku usporiadali konferenciu o aktuálnej situácii s koronavírusom a opatreniach, ktoré štát prijal. Výsledkom podujatia bolo, že jeho účastníci doručili úradom sedem ultimát týkajúcich sa ochorenia COVID.   V Petrohrade uskutočnilo niekoľko desiatok vedcov, lekárov, právnikov a aktivistov konferenciu,…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…