.
Aktuality, Bezpečnosť,

„Aktívna práca s opozíciou“: FSB zverejnila video zo stretnutia Navaľného spojenca s agentom britského veľvyslanectva

Rusko, 2. február 2021 (AM) – Od histórie britského „špionážneho kameňa“ v Moskve uplynulo 15 rokov. Napriek skutočnosti, že bývalý šéf kancelára Tonyho Blaira neskôr pripustil použitie tohto zariadenia špeciálnymi službami Spojeného kráľovstva, britskí agenti a potenciálne ciele ich náboru už zrejme nevykazovali ďalšie sprisahanie. RT boli poskytnuté zábery stretnutia Navaľného spolupracovníka – výkonného riaditeľa FBK * Vladimíra Ašurkova – s pracovníkom britského veľvyslanectva, ktorého FSB považuje za agenta MI6. Ako poznamenal dôstojník FSB, „stanica veľvyslanectva MI6 sa naďalej aktívne podieľa na práci s ruskou opozíciou, podporuje rôzne mimovládne organizácie poskytovaním grantov“.


 

 

 

Špionáž je špinavé slovo. Ale robí to každý. Nie je to ľahká záležitosť. Veľké riziko je však veľká odmena. Ak to zvládnete, vyhrali ste jackpot a nikto sa to nikdy nedozvie. Ale ak sa poserieš … samozrejme, že skončíš v hanbe.

 

Vezmime si napríklad prípad spred 15 rokov. Vysoký britský diplomat si bez zjavného dôvodu vytvoril neobvyklý zvyk: začal chodiť na nepochopiteľné prechádzky po veľmi zvláštnych miestach. Trasa bola zakaždým rovnaká. Ruská kontrarozviedka rozhodla, že je potrebné sledovať takéto neobvyklé správanie.  Christopher Peart, tajomník-archivár britského veľvyslanectva v Moskve, samozrejme nevyzerá podozrivo.

 

A zrazu iný britský diplomat zvolí tú istú cestu pešo. A jedného dňa počas chôdze jeden z týchto diplomatov vystúpi na kraj cesty, kopne do kameňa a potom ide ďalej. A tu je správne spustiť alarm …

 

FSB chápe, že niečo nie je v poriadku. Pokračujú v monitorovaní – tak čo? K tomuto kameňu začínajú púť ďalší dvaja britskí diplomati. A potom v jednom okamihu Mark Doe – vtedajší druhý tajomník britského veľvyslanectva, ktorého ruská kontrarozviedka označila za agenta MI6 – vzal kameň so sebou. Ukázalo sa, že išlo o zariadenie Wi-Fi, ktoré slúžilo na komunikáciu so zradným ruským zamestnancom.

„V tom čase bolo toto zariadenie najnovším spôsobom, ako mohla ambasáda organizovať komunikáciu so svojimi agentmi v Rusku. Briti svoje zlyhanie pripustili až v roku 2012, keď bývalý poradca britského premiéra Tonyho Blaira oficiálne oznámil, že k tejto skutočnosti došlo, “hovorí ruský kontrarozviedčik FSB.

 

“Špionážny kameň nás dostal do nepríjemnej situácie.” Boli sme prichytení pri čine. Boli si toho zjavne istý čas vedomí a tento príbeh si ukladali na politické účely, “vysvetlil Jonathan Powell, bývalý šéf kancelárie bývalého britského premiéra Tonyho Blaira.

 

Tento nešťastný kameň … alebo jeho kópia. Originál bol rozobratý na triesky a drôty. Takýto kameň napriek tomu dostal britské spravodajské služby a diplomatov do veľmi nepríjemnej situácie. Odvtedy sa technológie zmenšili a potom to už nahradilo toto: internet a okamžité správy. Aj keď sa metódy a taktiky mohli meniť, ciele a stratégie zostávajú rovnaké. Spravodajstvo, sledovanie, podvod, zrada

 

Zdá sa, že britskí agenti a potenciálne ciele ich náboru v budúcnosti by mali byť lepším v sprisahaní … Ale nie. Federálna bezpečnostná služba zverejnila čerstvé materiály, ktoré ukazujú, ako nástupca Marka Doea podobne nešikovne kráča v jeho šľapajach.

 

James William Thomas Ford vošiel do reštaurácie v Moskve. Bývalý druhý tajomník pre politické záležitosti veľvyslanectva v Ruskej federácii. Identifikovaný ako tajný agent MI6. Ženatý s Elizabeth Grenbergovou, označenou za švédsku agentku rozviedky.  Za ním nasleduje zástupca ruskej opozície Vladimir Ašurkov, pravá ruka Alexeja Navaľného, ​​výkonného riaditeľa FBK *. Na stretnutie dohliadala ruská kontrarozviedka, ktorá monitorovala zvláštneho agenta Forda.

 

“Keby sme mali viac peňazí, určite by sme rozšírili náš tím.” Osoba, ktorá tu utráca … Neviem  10 – 20 miliónov dolárov ročne na podporu uvidí úplne iný obraz. A pre tých, ktorým ide o miliardy, to nie je toľko peňazí. Snažím sa sprostredkovať túto správu vo svojej fundraisingovej kampani vodcom podnikateľskej komunity, “uvádza Ašurkov na videu.

“No pochopte, sponzorujte náš nástup k moci a my sa vám odplatíme miliardami,“ naznačuje protikorupčný bojovník.

 

Opozícia má dokonca plán, ktorý sa obsahovo nápadne podobá tomu, z ktorého obviňuje vládu. Od bombardovania voličov propagandou až po zákulisné dohody s elitami:

“Musíme hrať na rôznych šachových poliach.” Masové protesty, občianske iniciatívy, propaganda. Musíme nadviazať kontakty s elitou a informovať ich o tom, že sme rozumní ľudia, ktorí nezničia všetko a nepripravia ich o majetky, “pokračuje.

 

Posilnením fám, že zahraničné spravodajské služby pomáhajú opozícii, je keď sa Ašurkov obracia o pomoc k Veľkej Británii. Pre informácie od orgánov a špeciálnych služieb:

“V niektorých prípadoch nemáme priame dôkazy, sú nepriame, ale som si istý, že britská služba má prístup k veľkému množstvu informácií, ktoré nemáme k dispozícii.” A  … som si istý, že britské útvary majú údaje potvrdzujúce spojenie medzi Abramovičom, Usmanovom a ľuďmi v ruskej vláde … Myslím si, že Veľká Británia je kľúčovou európskou krajinou, ktorá môže ovplyvňovať Rusko a ktorá upevňuje svoju pozíciu “– hovorí Ašurkov vo videu.

 

Veľká Británia môže mať pre seba veľký úžitok. Tu sa Ašurkov rozhodol nechodiť dookola. Význam je jasný. Dajte nám informácie a pomôžeme britským bankám zbaviť sa konkurencie torpédovaním ruských bánk:

„Spolu s London Henry Jackson Society uverejníme správu o VTB Bank. Hovorí sa v ňom, že VTB … – pokračuje Ašurkov  (krátka odmlka v dôsledku príchodu servírky: nikdy neviete, či je špiónka a snaží sa odpočúvať rozhovor) , – … že VTB je zapojená do korupcie, že systém riadenia rizík nefunguje a dospeli sme k záveru, že predstavuje hrozbu pre európske finančné trhy a ich integritu, pretože je tam významným hráčom. A sťažuje britským spoločnostiam ako Lloyds, RBS a Barclay’s konkurenčný boj. “

 

Napriek Ašurkovovým náznakom pán Ford nesľubuje priamu finančnú pomoc. Namiesto toho navrhuje, aby Ašurkov spolupracoval s Transparency International , organizáciou, ktorá už je financovaná zo Spojeného kráľovstva:

„Právne predpisy týkajúce sa zahraničných agentov budú na jeseň určite dôležitou otázkou. Poskytujeme podporu rôznym mimovládnym organizáciám. Keď vstúpia do platnosti nové právne predpisy, myslím si, že sa im bude venovať veľká pozornosť, – hovorí Ford. “Budú musieť dokázať, že nie sú politickými ani zahraničnými agentmi.” Financujeme projekt, ktorý robia … hlavne na Ukrajine, ale aj v iných krajinách … Ide o otvorenú vládu … otvorené vládne partnerstvo. Vytvára sa akčný plán pre Rusko. ““

 

“Sme pripravení s nimi spolupracovať.” Len si nemyslíme, že to bude efektívne, “odpovedá Ašurkov.

“Uvidíme čo s toho vyjde, tým sa budem zaoberať, “komentuje Ashurkov.

“Nie je to ľahká úloha,” hovorí Ford so smiechom.

 

„Veľvyslanecká stanica MI6, ktorá rieši svoju hlavnú úlohu získavania tajných informácií o vojenskom a ekonomickom potenciáli Ruska, sa naďalej aktívne podieľa na práci veľvyslanectva s ruskou opozíciou, podporuje rôzne mimovládne organizácie vydávaním grantov,“ hovorí dôstojník kontrarozviedky FSB.

 

„Okrem informačnej a finančnej podpory pre opozíciu a mimovládne organizácie sa pracovníci britského veľvyslanectva aktívne podieľajú na formovaní opozičných síl.“

 

Skutočnosť, že opozícia v Rusku má väzby na zahraničné vlády a niekedy dokonca pracuje v ich záujme, nebola nikdy tajná. Je pravdepodobné, že takáto spolupráca vyvolá u voličov vážne otázky.

Murad Gazdiev,  korešpondent RT

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov