Maďarskí delostrelci na východnom fronte
Aktuality, História,

Čo hovorili Nemci o svojich spojencoch?

Nemecko, 1. február 2021 (AM) – Nemci zapojili do ťaženia na východe v 2. svetovej vojne proti ZSSR nielen vlastnú armádu, ale aj armády spojeneckých štátov a národov. V podstate tým usporiadali križiacke ťaženie Európy proti boľševizmu. Ak to vyjadríme obrazne, tak nemecký vlk si do boja prizval aj svojich šakalov. Ako ich hodnotil?


 

Taliani: Nemci ich považovali za najneužitočnejších vojakov, spravodlivo to zdôvodňujúc, že ich prítomnosť na východnom fronte im spôsobila viac starostí a problémov ako úžitku. Nemecký generálny štáb už v auguste 1941 odporúčal Wehmachtu, aby nenasadzoval talianske útvary na dôležitých úsekoch frontu. A Mussoliniho žiadosť, aby talianska armáda bola vybavená nemeckou výzbrojou, bola razantne zamietnutá.

 

Pokiaľ sa Nemci nad neorganizovanosťou, nespoľahlivosťou, nízkym morálnym duchom, lenivosťou a slabou vybavenosťou Talianov v roku 1941 iba smiali, v roku 1942 už nimi otvorene opovrhovali. Prerástlo to až do toho, že ich začali otvorene nazývať zradcami, ktorí odhadzujú zbrane a vzdávajú sa do zajatia v akejkoľvek príhodnej chvíli. Nemci to vyjadrili aj číselne. Že 130 tisíc Talianov sa dá nahradiť desať tisíc Nemcami.

 

Pri brehu rieky Don našli smrť tisícky maďarských vojakov

 

Maďari: Boli vraj nespoľahliví v prvej frontovej línii, no bojovní vo vojne s civilným obyvateľstvom. Maďari totiž bez problémov prevzali úlohu katanov bez akéhokoľvek svedomia. Dejiny si pamätajú rad prípadov zúčtovania Maďarov s partizánmi a civilmi. Takto sa Maďari mohli chváliť s „bojovými“ úspechmi, lebo na prednej línii sa nevyznačovali žiadnou spoľahlivosťou a stabilitou. Nemci o Maďaroch hovorili, že na začiatku si nepočínali zle, no čoskoro mali veľké straty a na základe toho stratili všetky bojové kvality. A po Stalingrade prestala Maďarská armáda ako seriózna sila vôbec existovať.

 

 

Rumuni: Boli vraj o trochu užitočnejší ako Maďari. Ich útvary boli omnoho disciplinovanejšie. Ibaže ich disciplína bola v priamom zmysle slova „palicovou“. Presne toto vyplýva zo spomienok tak nemeckých, ako aj sovietskych dôstojníkov, ktorí tvrdili, že všetci rumunskí dôstojníci chodili s bičíkmi, s ktorými oficiálne trestali svojich podriadených.

 

Zdalo sa, že tento stredoveký donucovací spôsob bol u nich logický, pretože rumunskí dôstojníci zastávali názor, že inak sa disciplína medzi vojakmi udržať nedá. Nemci rumunských vojakov považovali za negramotných a hlúpych.

 

Charakteristickým detailom ich „bojovnosti“ bol útok na Stalingrad, pri ktorom za rumunskými útvarmi šli nemecké zadržiavacie prápory, po jednom na každú rumunskú divíziu. Práve tento fakt najlepšie charakterizuje vzťah Nemcov ku svojim spojencom.
No ani to Nemcom nepomohlo. Lebo aj Stalingradskú bitku prehrali hlavne preto, že rumunské vojská neudržali krídla.

 

Španieli: O týchto spojencoch sa Nemci vyjadrujú viac-menej s úctou. Španielsko sa oficiálne do vojny nezapojilo, no vládnuci režim generála Franka nemohol nepodporiť svojich nacistických spojencov. Okrem známej Modrej divízie, ktorá mala asi 19 tisíc vojakov, okrem španielskej Modrej leteckej eskadre na BF-109 a Fw-190, bojovali proti ZSSR aj iní španielski dobrovoľníci. Podľa oficiálnych údajov sa ich do boja proti ZSSR celkovo zapojilo okolo 45 tisíc.

 

Nemci priznávali vysoký morálno-bojový duch španielskych vojakov, na druhej strane im vadila ich nedisciplinovanosť, lajdáckosť a neorganizovanosť.

 

Nemci si o Španieloch vytvorili zvláštny názor. Ako vojaci sú dobrí, no inak je to vraj hrozná zberba. Španielski dobrovoľníci boli svojou povahou dobrodruhovia.

 

Za najbojaschopnejších vojakov Nemci považovali Fínov a Japoncov (o Slovákoch, Poliakoch, Francúzoch… sa autor videa nezmieňuje).

Vladimír Mikunda

 

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov