Náhorný Karabach ako výkladná skriňa nových zbraní?

.

Arménsko, 3.október 2020 (AM) – Incidenty v Náhornom Karabachu dokazujú potrebu protilietadlových systémov s krátkym dosahom.

Nový konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom ukazuje nutnosť zabezpečiť svoje pozemné jednotky so systémami protivzdušnej obrany krátkeho dosahu. Od začiatku bojov sa obe strany predbiehajú v médiách s deklaráciami o úspechoch svojich armád. Dokonca rôzne videozáznamy kolujú po internete ako “dôkaz” ich tvrdení. Avšak to čo vidno, lepšie povedané čo nevidieť na obrázkoch je napríklad skutočnosť, že obe strany sú stručne povedané “holé a bosé” v obrane proti útokom dronov nesúcich nálože (kamikadze, alebo munícia vagabund). Tieto spôsobujú na oboch stranách veľké straty nato, aby si toho nikto nevšimol. Okrem iného, to je jeden z účelov zbraňových systémov, prípadne munície, aby nepriateľa šokovali, alebo zabíjali.

 

Drony, ako sa zdá ukazujú v tomto konflikte svoj účel. Svet sa prezbrojuje a súčasne celá rada nových zbraní je k dispozícii. Turci tlačia na pílu na rôznych frontoch čo dáva dojem, že chcú za každú cenu vstúpiť na pole veľkých “neobíduteľných” hráčov ako je Rusko, Čína, alebo ešte nejakú dobu bude USA.

 

Turecký vojenský priemysel zaznamenáva svoj “boom”, ktorý sa nedá prehliadnuť. Priemyselníci v tejto brandži potrebujú okrem pár kontraktov v Ázii získať ďalšie. A niet lepšej cesty, ako ukázať celému svetu, ako práve ich zbrane fungujú. Ďalším krokom je zaviazanie si nejakej krajiny, alebo oblasti, aby zostali závislí na zbraniach od svojho spasiteľa. Niečo také, ako to robí Amerika s členskými krajinami NATO a v ďalších oblastiach sveta.

 

Ilustračný obrázok

 

Sú to najmä azerbajdžanské sily, ktoré v tejto oblasti vykazujú pozoruhodnú účinnosť. K tomu publikovali veľké množstvo videí, ktoré ukazujú zničenie tankov, obrnených vozidiel, protilietadlových systémov a bunkrov. Je pravda, že tieto systémy majú výhodu v poskytovaní obrazovej spätnej väzby podporujúcej tento typ útokov. V skutočnosti majú vo svojom inventári niekoľko bezpilotných systémov schopných riadiť aj delostreleckú paľbu, alebo niesť ľahkú muníciu (vagabund). Podporu im prinášajú aj turecké ozbrojené sily a ich drony TB2, ale tiež bludná munícia, najmä Harop izraelskej IAI, ktorý podľa všetkého spôsobil medzi arménskymi silami veľký počet obetí.

 

Pojem bludná munícia môže zahŕňať niekoľko možností. V zásade a bez zachádzania do detailov, ide o vypustenie munície do vzduchu a do zóny prostredníctvom krídiel, alebo vrtuľového systému. Táto munícia má schopnosti samonavádzania (napr. GPS súradnice), prípadne riadeného navádzania pomocou operátora na diaľku (vizuálne riadenie). Je to už veľmi blízko k riadenému dronu, ktorý však na rozdiel od tohto systému sa musí vrátiť naspäť na svoju základňu. Túto muníciu možno nazvať aj kamikadze nakoľko jej účelom nemusí byť návrat naspäť na základňu, ale poskytnúť podporu pre pozemné vojská, prípadne podporiť letectvo zničením protivzdušnej obrany v oblasti. V jednoduchosti povedané, jej účel je vyhľadať cieľ, priblížiť sa a nechať vybuchnúť nálož, alebo muníciu ktorú nesie v účinnej vzdialenosti od cieľa tak, aby spôsobila čo najväčšie škody. K tomu môžeme priradiť schopnosť filmovať priebeh útoku a záznam odoslať na základňu ešte pred samozničením.

 

Z týchto viacerých správ a videí vysielaných počas týchto stretov je možné vyvodiť niekoľko poučení. Na prvom mieste sa zdá, že túlavé drony a strelivo majú určitú, akoby beztrestnosť. Dokážu sa totiž dostať relatívne hlboko, prípadne až kam chcú v rámci ich možného doletu. Preto nerušene môžu operovať v zónach, v ktorých by iné lietajúce zariadenia neboli len tak bez povšimnutia. Arménske sily majú veľa moderných protilietadlových systémov, ako napríklad Tor M2 získaných z Moskvy, ale v provincii Náhorný Karabach boli nasadené iba oveľa staršie systémy, ako napríklad SA-8 OSA. Teraz je zrejmé, že tieto systémy majú problémy s detekciou dronov a Harop, vzhľadom na množstvo videí v ktorých je vidieť zničenie arménskych systémov OSA údermi azerských dronov.

 

Turecký Bayraktar TB-2

 

Po druhé, je jasné, že obrnené vozidlá, či už ťažké ako tanky T-72, alebo ľahšie ako BMD a BMP-2, sú veľmi ľahko zraniteľné voči útokom dronov, dokonca aj s relatívne ľahkou muníciou implementovanou do tureckých TB-2. Tradičný výkop pre skrytie tanku neposkytuje takmer žiadnu ochranu pri tomto type útoku, nakoľko ide o útok zhora a tie prichádzajú zatiaľ vo väčšine prípadov nepozorovane. Ich účinnosť je preto mimoriadne vysoká aj napriek malej hmotnosti náloží. Ale akonáhle sú nasadené moderné protivzdušné prostriedky, tieto drony ako aj túlavá munícia sú ľahkým cieľom. Ich rýchlosť presunu je veľmi pomalá a môžu byť zostrelené niekedy aj len dobre mierenou dávkou s guľometu, ak sú aj dostatočne nízko.

 

 

Napríklad T-72 je ťažký tank, ale koncepčne relatívne starý. Tanky tejto generácie boli všetky mimoriadne jednoducho zničiteľné úderom z hora. Pancierovanie bolo s dôrazom ukladané obzvlášť do frontálnej časti. Rovnako, relatívne jednoduché pancierovanie, alebo žiadne bolo na bokoch v oblasti pásov. Zadná časť bola zvyčajne bez pancierovania. Preto pri možnosti streľby na tank z boku nebolo nutné rozbiť na prvý krát celý tank jeho výbuchom v celej integrite. Stačí jeho imobilizácia a k tomu bolo napríklad postačujúce strieľať do pásovej časti, ak to bolo možné. Znehybniť tank rozbitím nosných kolies, alebo pásov je tiež spôsob, ako ho pripraviť o dôležitú bojovú kapacitu, ktorou je práve mobilita. Stojaci tank je už len dosť ľahkou korisťou.

 

Ďalšia vec je posádka tanku. Pokiaľ aj protitanková strela neprenikne do vnútra, výbuch nálože na povrchu mohol spôsobiť vážny šok u členov posádky a teda neschopnosť viesť ďalší boj. Môže ísť o efekt ohlušenia ako pri útočných granátoch, ktorých hluk pri výbuchu ochromí sluch, stredné ucho a človek zostáva minimálne pár sekúnd úplne imobilizovaný. Z praxe viem, že je to mimoriadne účinný spôsob neutralizovania nepriateľa bez nutnosti zabíjať. Obzvlášť účinné sú ohlušujúce granáty v uzavretých priestoroch. Človek padne na zem, v ušiach píska, alebo silne zvoní a telo je na chvíľu paralyzované. Je to mimoriadne nepríjemný pocit, ktorý som okrem iného aj osobne zažil.

 

Takže posádka tanku je vystavená minimálne riziku šoku z ohlušenia po výbuchu nálože pri kontakte protitankovej munície na jeho povrchu. Ten môže preto posádku paralyzovať dočasne, prípadne úplne. Dnešné moderné systémy aktívnej ochrany dokážu dosť účinne chrániť tank pred takýmito protitankovými zbraňami. V boji však mnohé systémy prestávajú fungovať, nakoľko nie je možné všetko opraviť na bojisku. Skutočné bojisko je zákerné a žiadne supermoderné technológie závislé na nejakom zdroji energie nemôžu dlhodobo fungovať, ak nebudú mať možnosť obnovenia zdroja energie. Dôležité je zbaviť agresora prístupu k pohonným hmotám, zdrojom energie a podobne. Už tento fakt spôsobí návrat bojových schopností nepriateľa o niekoľko technologických generácii naspäť. O mojich zážitkoch aj z frontu píšem v sérii kníh Legionárove zápisky, ktorej prvý diel práve v týchto dňoch vychádza.

 

Pamätajte, že drony a tulácka munícia použité v tomto konflikte nie sú ťažké zariadenia pracujúce vo vysokých nadmorských výškach, ale relatívne ľahké a veľmi lacné systémy fungujúce v nízkych, alebo stredných výškach. Ale kvôli svojej malej veľkosti, nízkej tepelnej stope a ich počtu predstavujú veľmi veľkú hrozbu, ktorú systém SA-8 OSA nedokáže zvládnuť. Tento systém bol vyvinutý na ochranu pred vrtuľníkmi, alebo lietadlami, ale nie pred týmito malými a v radare neviditeľnými systémami. SA-8 je dobrý systém aj napriek svojmu koncepčnému veku. Avšak pri nasadení malých dronov najmodernejšej generácie nedokáže reagovať. Jeden by povedal, že by stačilo zmeniť radary schopné nájsť aj tieto malé zariadenia. Z toho vzniká otázka kompatibility a schopnosti systémov prijať iný radarový systém a podobne. A nemusí ísť len o výmenu RAM-ky v PC za väčšiu, alebo rýchlejšiu. SA-8 OSA je vďaka preukázanej prevádzkovej efektívnosti veľmi častou používaný v Sýrii, Líbii.

 

.

 

S súčasnosti nemá žiadna armáda také množstvo obranných systémov proti týmto zariadeniam. Potenciálny nepriateľ USA, alebo ktorejkoľvek Európskej armády sa môže preto urýchlene dozbrojiť týmto typom zbraní. Zo skúseností viem, že agresori ako sú Američania, alebo ich mopslíci z NATO môžu byť odstrašení takýmito prostriedkami obrany, ktorá je veľmi lacná a javí sa mimoriadne účinná. US armáda, alebo Francúzska armáda majú vo zvyku vyvážať konflikty mimo svojho územia a tým sa súčasne chrániť. Pokiaľ by však krajina, ktorú idú prepadnúť disponovala takýmito jednoduchými zariadeniami, straty na strane agresora by mohli byť v úplne iných číslach a agresori by mohli byť viac zdržanliví pri dodávaní dôkazov so zafarbenou vodičkou v ampulke, ktorej obsah priamo v teréne u takzvaného nepriateľa nikdy nikto nenašiel.

 

Falošný dôkaz na základe ktorého bola zahájená vojna v Iraku

 

 

Francúzske armády určite majú pechotné protilietadlové rakety Mistral 3, ktoré sú vynikajúcimi zbraňami na boj z blízka proti vrtuľníkom, alebo stíhačkám. Na druhej strane tieto systémy nie sú spojené ani s radarom, ani s optickým detekčným systémom umožňujúcim sledovať oblohu ako celok. Tento systém je použiteľný priamo zo zeme a vyžaduje si operatívca s ďalekohľadom pre pozorovanie oblohy.

 

 

 

Potulná munícia izraelskej IAI HAROP môže zostať vo vzduchu až 6 hodín, čakať na nepriateľa a nesie 23 kg nálož, schopnú zničiť tank, alebo bunker

 

Bojové skúsenosti z okupačných vojen ukazujú, že celý obvod nasadenia svojich vojsk na okupovanom území musí byť chránený pred týmito hrozbami. To si vyžaduje dostatočný počet systémov detekcie a obranných systémov, schopných rýchleho nasadenia, ktoré dokážu medzi sebou účinne komunikovať, pretože pri veľkom počte takýchto munícii vo vzduchu, by mohlo prísť k preplneniu systému obrany a tým k jeho možnému znefunkčneniu. To by ohrozilo vojská na zemi a obranca by sa tak mohol dostať možno až do nepriateľských nervových centier lokálneho riadenia agresie (poľné štáby).

 

Je zrejmé, že je potrebné zahájiť na národnej, alebo európskej úrovni vývoj nového mobilného protivzdušného obranného systému krátkeho dosahu, ktorý bude schopný čeliť tradičným hrozbám od riadených striel po ľahké drony a munície vagabund. Nový systém by mal byť tiež schopný brániť sa proti jeho saturácii v prípade nasadenia veľkého počtu dronov kamikadze (munícia vagabund), alebo saturácii pri útoku elektronickými prostriedkami.

 

Americká armáda naliehavo objednala 144 IM-SHORAD určených na ochranu svojich frontových síl pred vzdušnými hrozbami

 

 

Americká armáda pochopila toto riziko a vyvinula IM-SHORAD, ktorý na obrnenom podvozku Stryker skombinoval 30 mm kanón, 4 infračervené riadené strely Stingers a 2 strely Hellfire, všetky pilotované radarom face up RADA ponúkajúci 360 ° pokrytie a elektro-optický zameriavací systém. Rusko vyvinulo svoj vysoko účinný systém Pantsir kombinujúci dva 30mm kanóny s protilietadlovými strelami krátkeho a stredného dosahu. Vo vývoji sú aj ďalšie programy, založené najmä na použití zbraní s riadenou energiou, napríklad M-SHORAD americkej armády. Ak si chcú Európania, najmä Francúzsko, udržať schopnosť projekcie sily v budúcnosti, je nevyhnutné čo najskôr zahájiť práce na návrhu, výrobe a dodaní systému SHORAD ozbrojeným silám.

 

Na záver článku toľko, že tieto malé drony sa môžu na základe týchto, v boji preukázaných schopností stať rýchlo súčasťou rôznych armád sveta ako mimoriadne účinný systém obrany, ako aj útoku. Výhodou je ich nízka cena a veľmi vysoká účinnosť, pre obranu ako stvorené, ale aj pre agresora použiteľné v oblastiach s malou, alebo slabou obranou proti takýmto systémom.

 

A možno aj preto sa môže zdať, že tento konflikt je len ďalšou výkladnou skriňou nových, zatiaľ len málo poznaných bojových systémov, ktoré, aby sa kruh uzavrel si budú vyžadovať investície aj do nových obranných systémov.
Aktuálne sa nachádzame v čase krízy a svet môže pripomínať niečo ako sud s pušným prachom, nad ktorým krúži celá rada už horiacich zápaliek.

Adam Riečanský


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Bývalí Wagnerovci sa vracajú do prvej línie

Rusko, 2.október 2023 (AM) – A veliť im bude ich nový vojvodca, plukovník vo výslužbe a bývalý náčelník štábu Súkromnej vojenskej skupiny (SVS) Wagner Andrej Trošev s volačkou "Šedovlasý".   Pokyn na formovanie dobrovoľníckych jednotiek, v prvom rade pre Špeciálnu vojenskú operáciu, dostal Trošev priamo od prezidenta RF Vladimíra Putina, ktorý…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Bývalí Wagnerovci sa vracajú do prvej línie

Rusko, 2.október 2023 (AM) – A veliť im bude ich nový vojvodca, plukovník vo výslužbe a bývalý náčelník štábu Súkromnej vojenskej skupiny (SVS) Wagner Andrej Trošev s volačkou "Šedovlasý".   Pokyn na formovanie dobrovoľníckych jednotiek, v prvom rade pre Špeciálnu vojenskú operáciu, dostal Trošev priamo od prezidenta RF Vladimíra Putina, ktorý…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to ťažké, ale musíme ich priviesť k tomu, aby si uvedomili, že sa mýlia."   Slovensko je ideálnym modelom…

Vojenský expert: “Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra”

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity,…

Fínsko stavia tajné opevnenia na hraniciach s Ruskom

Rusko, 30.september 2023 (AM) – Fínske obranné sily vykonávajú opevňovacie práce na hraniciach s Ruskom. Dnes vyšlo najavo, že obranné sily Fínska začali pred šiestimi rokmi uzatvárať dohody s majiteľmi pozemkov hraničiacich s Ruskom, podľa ktorých by boli povinní na prvú žiadosť poskytnúť svoje pozemky na výstavbu opevnení. A ako sa…

Čína vystupuje na obranu Ruska

USA, 30.september 2023 (AM) – Čínsky veľvyslanec v Moskve Zhang Hanhui uviedol, že Peking nesúhlasí s rozhodnutím Washingtonu neposlať Rusku pozvánku na samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorý sa bude konať v novembri v San Franciscu. Čína považuje takéto konanie za hrubé porušenie medzinárodných noriem a pravidiel. Po začatí ruskej…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročný Jaroslav Hunku, zrejme pre protiruský sprievod bol predstavený…

Foto Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

USA, 30.september 2023 (AM) – Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji.…

Historik Nikolaj Starikov pripomenul 85. výročie Mníchovskej dohody: poučil sa Západ z histórie?

Rusko, 30.september 2023 (AM) – "Ukázalo sa, že včera bol zvláštny dátum. Podľa profesora histórie Roberta Tomsa včera uplynulo presne 100 rokov od maximálneho rozšírenia britského impéria. Údajne sa tak stalo 29. septembra 1923, keď bol právne ustanovený britský mandát v Palestíne. Potom sa už len zmenšovalo. Pri príležitosti tohto výročia…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov