
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v Ženeve, Švajčiarsko, 17. februára 2026
Irán vyhlásil, že počas rokovaní sprostredkovaných USA, ktoré sa konali 17. februára v Ženeve vo Švajčiarsku, sa dosiahlo niekoľko spoločných dohôd. Po ukončení rokovaní minister zahraničných vecí Iránu Abbás Arakčí vyhlásil, že obe strany „dosiahli všeobecné porozumenie v súvislosti s radom usmerňujúcich zásad“ a že teraz budú konať na základe týchto zásad, ako vyplýva z prekladu jeho správy z 17. februára v Telegrame. Tiež uviedol, že Irán bude pokračovať v rokovaniach s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), pričom poznamenal, že sa diskutovalo o úlohe, ktorú môže tento orgán OSN pre jadrový dohľad zohrávať v iránsko-amerických vzťahoch. 16. februára sa Arakči stretol s generálnym riaditeľom MAAE Rafaelom Mariano Grossim v Ženeve. Grossi uviedol, že s Arakčim viedol „podrobné technické diskusie“ v rámci prípravy na rokovania s americkou stranou.
Zatiaľ čo vo Švajčiarsku vládla diplomacia, vojenská eskalácia na Blízkom východe pokračovala: iránska poloficiálna tlačová agentúra Fars News informovala, že niektoré úseky životne dôležitej trasy na vývoz ropy budú na niekoľko hodín uzavreté z dôvodu „bezpečnostných opatrení“ v súvislosti s vojenskými cvičeniami elitných jednotiek Iránskych revolučných gárd. Tieto cvičenia nadviazali na predchádzajúce cvičenia z 16. februára, ktoré podľa štátnej tlačovej agentúry Islamská republika mali za cieľ otestovať spravodajské a operačné schopnosti Iránu v Hormuzskom prielive, Perzskom zálive a Ománskom zálive.
Po prejave Abbása Arakčího v Ženeve vo Švajčiarsku 17. februára 2026 sa situácia upokojila a cena ropy/zlata klesla. Hlava teokratického štátu, ajatolláh Alí Chameneí, počas ženevských rokovaní uverejnil sériu príspevkov na X, zameraných proti Spojeným štátom.
„Prezident USA neustále tvrdí, že majú najsilnejšie ozbrojené sily na svete,“ napísal 17. februára.
„Dokonca aj najsilnejšia armáda na svete môže niekedy utrpieť taký silný úder, že sa nebude môcť postaviť na nohy.“
Chameneí napísal v samostatnom príspevku na X:
„Američania neustále hovoria, že vyslali vojnovú loď smerom k Iránu. Vojnová loď je samozrejme nebezpečná vojenská technika.“
„Omnoho nebezpečnejšia ako táto vojnová loď je však zbraň, ktorá ju dokáže poslať na dno mora.“
Chamenei bol včera a dnes kreatívnejší ako Medvedev a Trump dohromady. V inom príspevku dodal, že znakom „úpadku skorumpovanej, despotickej americkej ríše je jej iracionalita, napríklad zasahovanie do vnútorných záležitostí našej vlastnej krajiny“.
„Hovoria: ‚Obmedzte dosah vašich rakiet.‘ Čo je vám do toho?! Bez odstrašujúcich zbraní bude krajina rozdrvená nepriateľom,“ povedal Chameneí a dodal, že iránsky jadrový priemysel „nie je určený na vojnu“. Správy Chameneiho sa objavili po komentároch Trumpa, ktorý 16. februára vyhlásil, že sa bude nepriamo zúčastňovať na druhom kole jadrových rokovaní. V rozhovore s novinármi na palube prezidentského lietadla Trump vyhlásil, že rokovania sú „veľmi dôležité“ a že očakáva, že Irán dosiahne dohodu, ktorá obmedzí jeho program vývoja jadrových zbraní.
„Uvidíme, čo sa stane, ale Irán je zvyčajne veľmi tvrdý vyjednávač,“ povedal prezident. „Myslím si, že chcú uzavrieť dohodu. Nemyslím si, že chcú čeliť dôsledkom odmietnutia dohody.“


*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942




