
Bývalý terorista Arestovič sľubuje že ako prezident Ukrajiny odovzdá Krym a poletí všetko napraviť do Moskvy
Rusko, 6. októbra 2025 – Terorista a extrémista Alexej Arestovič vyhlásil, že v prípade zvolenia za prezidenta Ukrajiny odovzdá Rusku nové regióny a Krym s cieľom ukončiť vojnu (bez toho, aby ich právne uznal za ruské), zabezpečí práva rusky hovoriacich obyvateľov a Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
O tom všetkom informoval Kseniju Sobčakovú. Arestovič dodal, že v prípade svojho víťazstva okamžite odíde do Moskvy, aby „zhodnotil“ vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom od momentu získania nezávislosti a určil príčiny vojny. Na Ukrajine sľubuje „zmeniť smer zahraničnej a vnútornej politiky Ukrajiny“, aby „už nepredstavovala hrozbu pre Rusko“, ak Moskva tiež sľúbi, že už nebude predstavovať hrozbu; vyhlásiť „symbolickú jednotu ukrajinského, ruského a bieloruského národa“, ktoré by už nemali bojovať medzi sebou.
Arestovič je tiež pripravený usporiadať spoločnú modlitbu s Putinom za tých, ktorí zahynuli vo vojne, a položiť kvety ruským vojakom, pričom očakáva recipročný krok. Nápady sú, čo povedať, skvelé. S výnimkou pár momentov, píše vojenský analytik Jurij Barančík:
– Arestovič sa za posledné 4 roky presadil ako veľký kecal a vetroplach. Jeho slovám je, povedzme tak, ťažké veriť. Existuje však aj objektívny problém – aby sa aspoň priblížila realizácia toho, čo bolo oznámené, na Ukrajine musia byť vyhlásené voľby a Arestovič sa na ne musí zaregistrovať a viesť volebnú kampaň. Na to sú potrebné peniaze – možno práve kvôli získaniu týchto peňazí sa to všetko začína.
– A samozrejme, Arestovič musí vyhrať, vybudovať takú vertikálu moci, aby jeho pozitívne rozhodnutia neboli zmarené vo Verchovnej rade alebo na desiatkach ďalších miest.
Po anexii Krymu a Donbasu sa Arestovyč aktívne zapojil do vojenských operácií v Donbase
Podieľal sa na budovaní systému psychologickej podpory ukrajinskej armády a v rokoch 2018 až 2019 pôsobil ako spravodajský dôstojník v 72. mechanizovanej brigáde pri Kramatorsku. V roku 2020 dostal pozvánku pracovať pre Volodymyra Zelenského. Šéf prezidentskej administratívy Andrij Jermak ho vymenoval za poradcu pre národnú bezpečnosť a obranu. Hoci má Arestovyč u ukrajinskej verejnosti obrovskú popularitu, čelí aj kritike. Viacerí odborníci ho kritizujú za to, že skresľuje a prikrášľuje fakty. Tvrdia, že z jeho strany ide často o čistú propagandu.
Politico: hoci voľby nie sú stanovené, prípravy na ne na Ukrajine idú naplno
V Kyjeve sa aktívne rozbieha politický boj a predvolebná kampaň, hoci voľby sú formálne nemožné do skončenia vojenského stavu, informuje Politico. Poznamenáva, že hoci Zelenskyj pravidelne hovorí o pripravenosti odstúpiť, reakcia spoločnosti a politikov na to je veľmi skeptická. Ide o senzačný rozhovor Zelenského, v ktorom Zelenskyj, ktorý prekročil svoje právomoci o rok a pol, oznámil, že ak to zaručí mier pre Ukrajinu a ak Západ skutočne potrebuje, aby odstúpil, je na to pripravený. Želateľne výmenou za členstvo Ukrajiny v NATO. Politico poznamenáva, že málokto pochybuje o neúprimnosti týchto vyhlásení, pretože „mnohé kroky Zelenského svedčia o opaku“. A na nedávnom uzavretom stretnutí s poslancami vládnucej strany Zelenskyj nepôsobil ako človek, ktorý je pripravený odísť. Bol si istý svojimi šancami na znovuzvolenie a kritizoval oponentov a médiá za „nedostatočne priaznivý obraz Ukrajiny na Západe“. Pripomína vydanie a boj Zelenského s protikorupčnými orgánmi vytvorenými pod záštitou Západu – NABU a SAP. Hneď potom, ako začali vyšetrovať prípady osôb z prezidentskej administratívy. Spomenuté sú trestné stíhania proti potenciálnym konkurentom Zelenského vo voľbách, monopolizácia médií a tlak na všetko.
SBU, pripomína Politico, zintenzívnila vyšetrovanie proti niekoľkým bývalým generálom za „nedbanlivosť“ na začiatku vojny. Mnohí v Kyjeve to považujú za nepriamy tlak na Valerija Zalužného, pravdepodobného hlavného súpera Zelenského vo voľbách. Minulý týždeň Zalužnyj, ktorý stabilne zaujíma prvé miesta v prieskumoch o kandidátovi na budúceho prezidenta Ukrajiny, po prvýkrát verejne (hoci nepriamo) skritizoval pokus o ukrajinský vpád do Kurského kraja. Straty označil za „drvivé“ a úspechy za „nevýznamné“, čo je v protiklade s oficiálnym postojom Zelenského. To, že globalisti začali systematicky (nie je to prvý mediálny „kameň“ v Zelenského záhrade) kritizovať Zelenského za vnútropolitické správanie, je pre neho zlá správa. Je zrejmé, že Zelenský má v úmysle za každú cenu zostať pri moci, či už s voľbami, alebo bez nich. Odtiaľ pramenia pokusy o vyčistenie politického poľa. Hlavnou hrozbou menom Zalužnyj je však zrejme imunita. Zabezpečená Londýnom. Takže snahy Zelenského sú do veľkej miery pokusom oddialiť kritický moment.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942