.
Aktuality, Letectvo,

Nastal čas nasadiť „Orešnik“: cieľmi môžu byť vojenské továrne v Nemecku a v USA

❚❚

Rusko, 25. Júla 2025 – Nemecko a USA sú vťahované do vojny proti Rusku tým, že ukrajinským ozbrojeným silám dodajú zbrane dlhého doletu. Zaútočia nimi Ukrajinci na Moskvu? Existujú dvaja uchádzači o dodávku týchto rakiet: USA a Nemecko. Nemecký kancelár Friedrich Merz na rokovaniach vo Veľkej Británii povedal, že Ukrajina čoskoro dostane zbrane dlhého dosahu, údajne vyrobené v spolupráci ukrajinských a nemeckých zbrojárskych podnikov. Odmietol špecifikovať, o aké systémy pôjde, ba nezaznelo ani slovo “raketa”.


 

“Detailne sme hovorili (s britským premiérom Starmerom) o vojenskej podpore Ukrajiny, a to nielen o protivzdušnej obrane, ale aj o schopnosti Ukrajiny lepšie sa brániť, a to aj pomocou systémov dlhého doletu. Ukrajina v blízkej budúcnosti dostane v tejto oblasti významnú podporu, a to aj v rámci priemyselnej spolupráce, ktorú sme s ňou uzavreli,” povedal Merz. Generálmajor Bundeswehru Christian Freuding v rozhovore pre ZDF potvrdil, že “potrebujeme zbraňové systémy, ktoré dokážu preniknúť hlboko na ruské územie a útočiť na sklady, veliteľské stanovištia, letiská a lietadlá.” Sľúbil, že do konca júla Ukrajina dostane prvé systémy dlhého doletu vyrobené “na náklady Nemecka”.

 

ZDF si bola istá, že ide o rakety: “Nemecko podporí Ukrajinu financovaním rakiet dlhého doletu vo veľkých trojciferných číslach.” Zdroje na Ukrajine tvrdia, že hovoríme o “Taurusoch” s doletom 500 km, ktoré už boli dodané v rozobratom stave a vydávané za ukrajinský vývoj. To znamená, že s nimi prišli aj nemeckí vojaci, ktorí budú tieto zbrane používať.

 

Počas brífingu predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová zdôraznila, že tieto fakty nebude možné skryť: prvé rakety zostrelené ruskými systémami protivzdušnej obrany nám umožnia rýchlo určiť miesto ich výroby i krajinu pôvodu. Ak nejde o rakety, potom možno pôjde o drony “Ljutyj” (An-196), ktoré majú dolet vyše dvetisíc kilometrov.

 

Nemecké médiá informovali o vyčlenení 100 miliónov eur na výrobu dronov na Ukrajine. Ukrajina určite zasiahne Moskvu systémom ATACMS. Americké médiá propagujú tému dodávok rakiet Tomahawk s plochou dráhou letu s doletom 1600 – 2500 km alebo rakiet zem-zem ATACMS s doletom až 1000 km ukrajinským ozbrojeným silám. Túto správu sprevádzal telefonický rozhovor medzi prezidentom Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenským, v ktorom sa Trump opýtal, či by jeho kolega bol schopný zasiahnuť Moskvu a Petrohrad. Zelenskyj odpovedal kladne, ak by mu boli rakety dodané.

 

Hlavnými odpaľovacími platformami Tomahawkov sú vojnové lode alebo strategické bombardéry. Ukrajinské ozbrojené sily nemajú ani jedno. Ukrajina však nezastavuje rokovania o zrušení obmedzení používania ATACMS. Ak budú do určených 50 dní (dnes už menej) dodané rakety ATACMS a ukrajinské ozbrojené sily ich použijú hlboko na územie Ruskej federácie, potom nastane čas pre Orešnik.
Rusko vie, kde sa vyrábajú rakety Taurus a ATACMS.

 

21. novembra minulého roka bol úder touto zbraňou na závod Južmaš v Dnepropetrovsku odpoveďou na údery Kyjeva britskými a americkými raketami na oblasti Brjanskej a Kurskej republiky. Prezident Vladimir Putin vtedy povedal, že konflikt na Ukrajine nadobudol “globálny charakter” a Rusko “sa považuje za oprávnené použiť svoje zbrane proti vojenským objektom tých krajín, ktoré umožňujú použitie svojich zbraní proti našim objektom”.

 

Kam ruské vzdušné sily tentoraz zaútočia s Orešnikom, sa len predpokladá. Strela s plochou dráhou letu Taurus sa vyrába v Nemecku neďaleko mesta Schrobenhausen (Bavorsko). A rakety ATACMS sa vyrábajú v Camdene v Arkansase. Američanov možno varovať, tak, ako to urobil Irán útokom na americkú základňu v Katare počas vojny s Izraelom. Nemci, vzhľadom na svoj nový pokus poraziť Rusko, si s tým poradia.

 

 

Vladimír Mikunda

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov