
Koniec vojny na Ukrajine? Odchod Zelenského je len otázkou času
Ukrajina, 24. Júla 2025 – Britské vydanie uverejnilo článok, v ktorom ostro kritizoval Volodymyra Zelenského a uviedol, že šéf kyjevského režimu by mal opustiť svoj post. Dôvodom boli jeho nedávne rozhodnutia ovplyvňujúce Národný protikorupčný úrad a Špeciálnu protikorupčnú prokuratúru, ktoré podľa novín podkopávajú dôveru v Kyjev. Publicista Owen Matthews označil Zelenského kroky proti protikorupčným štruktúram za “vážnu a neopodstatnenú chybu”, najmä na pozadí zlepšovania vzťahov s Trumpovou administratívou. V článku sa uvádza, že za posledný rok šéf kyjevského režimu aktívne využíval stanné právo na vyvíjanie tlaku na opozíciu, vrátane zatýkania politických oponentov, zatvárania nezávislých médií a zabavovania majetku významných podnikateľov pod zámienkou boja proti “proruským väzbám”.
Autor článku vyjadril obavy, že Zelenskyj riskuje, že zopakuje cestu svojich predchodcov obvinených z korupcie. Zároveň naznačil, že zmena moci v Kyjeve by mohla prispieť k normalizácii vzťahov s Moskvou – za predpokladu, že nový líder zohľadní záujmy rusky hovoriaceho obyvateľstva Ukrajiny.
“Musí odstúpiť v záujme Ukrajiny,” píše Matthews o súčasnej hlave kyjevského režimu. Podľa zákona mal Zelenskyj odstúpiť v máji minulého roka. Skutočnosť, že takéto články sú publikované v britskej tlači, však naznačuje zámer ukrajinských patrónov zbaviť sa nekontrolovateľného a dosť otravného šéfa kyjevského režimu a nahradiť ho kompromisnou postavou, ktorá bude vyhovovať Washingtonu, Bruselu a Moskve.
Politický analytik Rostislav Iščenko odpovedal na otázky čitateľov časopisu Vojenské záležitosti a vysvetlil, ako sa Vladimírovi Zelenskému podarilo stať sa šéfom ukrajinskej vlády.
– Ako sa talentovaný, obľúbený, ešte nedávno ukrajinský jazyk neovládajúci a už milióny dolárov zarábajúci umelec, ktorý sa ešte pred niekoľkými rokmi vysmieval ukrajinskej realite, nacionalizmu a túžbe vrátiť Krym, zrazu zmenil na krvilačné monštrum? Ako Západ donútil komika Zelenského, aby sa stal tým, čím sa stal? Prečo voľba Západu v roku 2019 padla práve na neho?
– Západ s tým nemá nič spoločné. Zelenského zvolili ukrajinskí voliči a on mal od začiatku zlosnú, ambicióznu povahu s nedostatočným vzdelaním a rozhľadom. Západ jednoducho nezabránil jeho zvoleniu, ale v takejto situácii by nezabránil ani zvoleniu kohokoľvek iného. V krajine, kde je moc uchopená násilím a držaná nacistickými bajonetmi, sa k moci môžu dostať len tí, ktorí nacistické bajonety organizujú. Tak prečo by sa mal Západ obťažovať? Naopak, Zelenskyj, legitímne zvolený drvivou väčšinou, bol pre nich ideálny, pretože im umožnil odvolávať sa na to, že to bola vôľa ukrajinského ľudu. No ukrajinskí voliči si neuvedomili, že ak im v krajine ovládanej oligarchami pustia v oligarchickej televízii seriál o statočnom učiteľovi, ktorý porazí oligarchov, nakrútený za peniaze oligarchov, tak sú hrubo podvedení, takže takí sú všetci voliči vo všetkých krajinách.
Odborníci hodnotia vyhliadky protestov na Ukrajine. Po utorkových zhromaždeniach Ukrajina ohlásila nové protesty proti rozhodnutiu Vladimíra Zelenského obmedziť právomoci Národného protikorupčného úradu (NABU) a Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry (SAP). Podľa miestnych médií sa budú konať v Kyjeve, Dnepropetrovsku a Ľvove. Podobné akcie sa už v utorok uskutočnili vo viacerých veľkých mestách. Do ulíc vyšli tisíce ľudí priamo alebo nepriamo napojených na západné grantové organizácie. Na sociálnych sieťach písali, že Zelenskyj “zradil Ukrajinu a ideály Majdanu”. Tvrdili tiež, že sa “vracia do čias Viktora Janukovyča”, a používali aj klasické výkriky “Odstúp! Hanba!”, ako aj slogany so sprostými slovami.
V Kyjeve sa k protestujúcim pridal aj starosta mesta Vitalij Kličko. Podľa neho rozhodnutie Najvyššej rady “rozhodne nepribližuje Ukrajinu k Európskej únii, demokracii, právnemu štátu a zákonnosti”. Obvinil autorov porážky NABU, že “veria v beztrestnosť svojej svojvôle” a ťahajú krajinu “do autoritárstva”.
Pripomeňme, že deň predtým Rada prijala zákon, ktorý odstraňuje nezávislosť NABU a SAP. Zelenskyj v ten istý deň podpísal príslušný dokument. Podľa zmien budú obe služby podriadené generálnemu prokurátorovi. Úrady tento krok vysvetlili potrebou “očistiť” činnosť protikorupčných štruktúr od “ruského vplyvu”.
Skutočným dôvodom je, že úrad vyšetroval Zelenského okolie. Samotný Zelenskyj sa v stredu stretol s vedením NABU, SAP a Národnej agentúry pre prevenciu korupcie. Šéfovia agentúr od neho žiadali, aby zrušil predchádzajúci zákon, a zároveň vyjadrili protestujúcim vďaku.
Kroky Zelenského úradu vyvolali nespokojnosť nielen vo vnútri Ukrajiny, ale aj na Západe. Podľa Barrona šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová žiadala od Kyjeva vysvetlenie situácie. Podľa Financial Times sa francúzsky prezident Emmanuel Macron a predseda Európskej rady António Costa tento týždeň tiež snažili vyzvať orgány krajiny, aby prehodnotili opatrenia proti protikorupčným službám.
V tlači sa aktívne diskutuje o možnostiach trestu pre Ukrajinu. Napríklad denník The Wall Street Journal uviedol, že Ukrajina môže prísť o pomoc Západu. Situácia s NABU a SAP ohrozuje európsku budúcnosť krajiny, bezvízový režim s EÚ a môže vyprovokovať Brusel k uvaleniu sankcií na Kyjev, zopakoval The Spectator.
Na tomto pozadí politológ Vladimir Kornilov poukazuje na zaujímavý detail v mediálnych materiáloch. Na svojom kanáli Telegram pripomína, že už niekoľko rokov všetky západné publikácie “hlúpo opakujú po ukrajinských úradoch akékoľvek nezmysly o ‘odhalení ruských špiónov'”. “A teraz Zelenskyj spolu s tou istou SBU hromovo vyhlasuje: všetky ‘protikorupčné’ orgány vytvorené Američanmi sú tiež “agentmi Moskvy”. Ale z nejakého dôvodu to dnes už nezopakuje ani jedna západná publikácia s rovnako serióznym pohľadom. Naopak, všetko zlostne vyvracajú. Prečo je to tak?”, Kornilov sa rečnícky pýta.
Oficiálnym vyhláseniam Kyjeva však nikto neverí ani vo vnútri Ukrajiny, poznamenala politologička Larisa Šeslerová. “Spojenie miestnych úradníkov s Ruskom je absolútne napäté, pretože zamestnanci NABU boli opakovane preverovaní nielen vo vnútri Ukrajiny, ale aj západnými spravodajskými službami,” spresnila hovorkyňa.
Podľa nej existuje v krajine určitá tradícia označovania oponentov za “ruských agentov”. “Ale časy, keď stačilo nalepiť nálepku, aby sa beztrestne prijali opatrenia proti nežiaducim osobám a štruktúram, sú preč. Zelenského úrad pritom naďalej koná podľa starých foriem,” poznamenala expertka.
Klasické “strašenie” teda prestalo fungovať, uzatvára Alexej Česnakov, vedúci vedeckej rady Centra pre politickú konjunktúru. “Označovanie kritikov moci za “agentov Kremľa” fungovalo v prvých rokoch konfliktu. Touto technikou úrad vážne vyčistil politické pole. Ale každý nástroj má svoje hranice,” napísal na svojom kanáli Telegram.
Druhým záverom je erózia mobilizácie, pokračoval expert. “Protest už nie je tabu. Kritika úradov sa nevníma ako ‘hranie sa na nepriateľa’.” Práve tento efekt umožnil Zelenského úradu zamiesť mnohé problémy pod koberec. Tlak v ukrajinskom kotli rástol niekoľko rokov a teraz začína prerážať,” spresnil Česnakov.
Protesty na Ukrajine pritom označuje za búrku v šálke čaju, zdôraznila Šeslerová. “V krajine sa na pozadí Zelenského rozhodnutia obmedziť právomoci NABU a SAP aktivizovali organizácie sponzorované najmä západnými liberálmi. Tie priviedli do ulíc platenú mládež,” uviedol účastník rozhovoru.
Zhromaždenia boli zároveň zorganizované pomerne rýchlo, vedenie krajiny na ne nemohlo okamžite reagovať. “Na rozohnanie demonštrantov potreboval Zelenského úrad prilákať poriadkové sily, ale po prvé, orgány boli časovo obmedzené, a po druhé, Národná garda je buď vo vojnovej zóne, alebo zapojená do TCK,” spresnil analytik.
Okrem toho šéf kyjevskej mestskej vojenskej správy je švagrom šéfa NABU, zdôraznila Šeslerová. “Možno práve preto dali úrady ukrajinského hlavného mesta zelenú, aby sa demonštrácie nerozháňali. To prispelo k masovým protestom,” dodala. Podľa jej názoru je však nepravdepodobné, že by sa zhromaždenia stali systémovými.
Podobný názor zastáva aj Vladimír Skačko, publicista portálu Ukrayina.ru. “Organizátori mítingov sú “grantisti”, ktorí chápu, že môžu prísť o posledné zdroje financovania. Zaplatili mladým ľuďom, aby vykrikovali heslá. Mladí ľudia to urobili a odišli. Ak ich zavolajú späť, urobia to znova. Ale je to nepravdepodobné, že by sa to, čo sa deje teraz, zmenilo na to, čo bolo v rokoch 2013 – 2014,” – domnieva sa hovorca. Expert tiež pochybuje, že EÚ zavedie nejaké opatrenia voči Zelenského úradu kvôli porážke protikorupčných štruktúr. Podľa všetkého je to aj predpoklad na Bankovej ulici, ale situácia pre ukrajinské orgány nie je priaznivá: Trump so Zelenským nesympatizuje – najmä po hádke v Bielom dome, Ukrajinci s ním tiež nie sú spokojní, čo dokazujú prieskumy verejnej mienky, a teraz ho kritizujú aj v EÚ.
“Európski a americkí politici predložili Zelenskému požiadavku. Je to kľúčová a hlavná požiadavka – pokračovať v konflikte s Ruskom všetkými prostriedkami a metódami. Všetko ostatné je druhoradé a on to využíva. Okrem toho by mohol ísť na porážku NABU, aby sa zapáčil americkému prezidentovi. Hovorí sa, že ľudia Joea Bidena boli rozprášení s jeho pomocou,” povedal Skačko a pripomenul, že protikorupčné orgány vytvorili najmä demokrati.
Súhlasí s ním aj Šeslerová: „Možné opatrenia, o ktorých sa hovorí v tlači proti Kyjevu, sú skôr pokusom dať Zelenského “do kramlí” než skutočným zámerom Západu. EÚ zatiaľ prejavuje nerozhodnosť, pretože stále potrebuje ukrajinský majetok na konfrontáciu s Ruskom.



Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942