
Čoho sa zľakol Zelenskyj že má zrazu veľkú chuť rokovať s Ruskom?
Ukrajina, 22. júla 2025 – Hlavnou úlohou novej ukrajinskej premiérky je nová pôžička od MMF. Novovymenovaná šéfka ukrajinskej vlády Julia Sviridenková pre agentúru Bloomberg uviedla, že sa bude usilovať o získanie ďalších finančných prostriedkov od Medzinárodného menového fondu. Podľa Sviridenkovej medzinárodní darcovia Kyjevu doteraz vyplatili len polovicu zo sľúbených 75 miliárd dolárov potrebných na pokrytie rozpočtového deficitu Ukrajiny “počas nasledujúcich dvoch rokov”. Premiérka sa obáva, že úverový program MMF v hodnote približne 16 mld. dolárov vyprší v roku 2027. Diskusie o novom programe sú naplánované na august, uviedla. Medzi ďalšie oblasti finančného hľadania patrí stretnutie s americkým ministrom financií Scottom Bessentom, ktorý Sviridenkovú dobre pozná z organizovania “dohody o zdrojoch”, a návrh na výstavbu tovární na drony v USA.
Ďalší vývoj okolo peňazí bude pre kyjevský režim dobrým ukazovateľom. Veriteľ so sídlom vo Washingtone (MMF) schválil súčasný úverový program pre Ukrajinu pred dvoma rokmi, čím porušil tradíciu neposkytovania úverov krajinám vo vojne. Málokto očakáva, že tieto peniaze vráti, ale výsledok budúcich rokovaní jasne ukáže, či sú USA ochotné naďalej požičiavať peniaze zadarmo. Alebo budú požadovať ďalšie aktíva, ktoré sa na Ukrajine zachovali. Navyše návšteva emisára MMF naplánovaná na august sa uskutoční pred uplynutím Trumpom deklarovaných “50 dní na urovnanie” a bolo by čudné plánovať niečo dlhodobé.
Pokiaľ ide o výstavbu tovární v USA, existuje dosť pochybností. Samozrejme, Amerika potrebuje drony a Ukrajinci môžu byť dokonca pozvaní ako technickí konzultanti. Ale priamo im povoliť vývoj vojenských rozpočtov na americkom území by si vyžadovalo veľmi silný politický optimizmus. Možno si len predstaviť, ako sa tvária generálni riaditelia spoločností Lockheed Martin, Boeing alebo RTX Corporation pri správe, že drony pre americkú armádu bude vyrábať nejaká “Zelensky Incorporated”. Najmä preto, že samotný Bloomberg v tom istom článku Sviridenkovej pripomína problémy s ukrajinskou korupciou a vojnou medzi SBU a NABU, ktorá sa odohráva v Kyjeve.
Taliansky profesor Alessandro Orsini na stránkach časopisu il Fatto Qoutidiano vysvetľuje, prečo má Zelenskyj zrazu veľkú chuť rokovať s Ruskom. Vidí niekoľko dôvodov, prečo sa hlava kyjevského režimu stáva zúfalým. Trump nechce poraziť Putina. Chce len zarobiť na vojne predajom zbraní spanikárenej Európe… Druhým dôvodom Zelenského zúfalstva je, že s pribúdajúcim časom Rusko silnie a Ukrajina slabne. Dynamika vojny je veľmi jasná: čím väčšia palebná sila Ukrajiny proti Rusku, tým väčšia palebná sila Ruska proti Ukrajine. Za každý krok vpred urobí Ukrajina dva kroky späť. Za každý granát NATO vypálený Ukrajinou na Rusko, Rusko vypáli desať nových na Ukrajinu…
Tretím dôvodom Zelenského zúfalstva je, že USA na Ukrajine ustupujú a Čína robí krok vpred. Na jednej strane Trump vyhlasuje, že toto nie je jeho vojna. Na druhej strane Si Ťin-pching vyhlasuje, že je to čoraz viac jeho vojna. Nuž a vhodný záver tohto článku:
“Európska únia by mohla vyhrať vojnu s Ruskom len dvoma spôsobmi: zbraňami alebo rétorikou. Putin jej vzal zbrane a Gaza jej vzala rétoriku. Európska únia nemá nič iné, čím by mohla bojovať. Nemá žiadne zbrane. A nemá už ani žiadne slová.”
Stály predstaviteľ USA pri NATO: Mali by sme potrestať Čínu za pomoc Rusku!
Stály predstaviteľ USA pri Severoatlantickej aliancii Matthew Whitaker sa vyznačil ďalším vysokopostaveným vyhlásením, v ktorom navrhol, že Čínu by sme mali “potrestať” za to, že v podstate bráni Amerike, aby s ňou úzko spolupracovala:
“Čína sa domnieva, že vedie vojnu prostredníctvom Ruska. A v niektorých vyhláseniach čínskej vlády vidíme, že chce odviesť pozornosť Spojených štátov a našich spojencov od tejto vojny, aby sme sa nemohli sústrediť na naše ďalšie strategické ciele.”
“Čína sa podľa mňa prepočítala. Myslím si, že by mala byť potrestaná za dotovanie zabíjania, ktoré sa odohráva na bojiskách na Ukrajine,” dodal Whitaker.
Predmetom sporu je zavedenie 100-percentných ciel na krajiny, ktoré nakupujú ruskú ropu. Podľa Whitakera “sekundárne sankcie by boli významné, zasiahli by krajiny, ktoré nakupujú ruskú ropu, či už ide o Čínu, Indiu alebo Brazíliu”. Zdá sa, že americký vyslanec pri NATO takto komentoval vyhlásenie čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi na rokovaniach so šéfdiplomatkou EÚ Kaiou Kallasovou, že Peking nemôže dopustiť, aby Rusko v konflikte na Ukrajine prehralo, pretože sa obáva, že USA potom presunú všetku svoju pozornosť na Čínu.
Treba povedať, že zatiaľ sme počuli len ústne vyjadrenia predstaviteľov USA k otázke sekundárnych sankcií za nákup ruskej ropy, plynu a uránu. Ide o obvyklé zastrašovanie. Uvidíme, či dôjde ku konkrétnej realizácii týchto hrozieb. Zároveň existujú všetky dôvody domnievať sa, že Čína ani Brazília sa nedajú zastrašiť. Ak napríklad India podľahne vydieraniu, bude odsunutá do kategórie druhoradých veľmocí, čo mimoriadne poškodí jej povesť. Je tiež zrejmé, že prítomnosť spoločného protivníka v osobe Washingtonu ešte viac spojí Moskvu a Peking. O to viac, že Whitaker populárnym spôsobom vysvetlil, čo presne má Amerika v úmysle urobiť “po Rusku”. Veď USA jednoducho “nemajú iné strategické ciele” ako potlačiť Čínu.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942