
Maďarsko-arabská spolupráca pri výrobe dronov a systémov protivzdušnej obrany
Maďarsko, 21. Júla 2025 – Počas oficiálnej štátnej návštevy Spojených arabských emirátov v Maďarsku podpísali spoločnosti EDGE Group (EDGE) a 4iG Space and Defence Technologies (4iG SDT) tri memorandá o porozumení, ktorých cieľom je umožniť technologické partnerstvo pre spoločný vývoj, lokalizáciu a predaj pokročilých obranných systémov vrátane protivzdušného raketového systému SKYKNIGHT od spoločnosti EDGE, vyčkávajúcej munície SHADOW 25 a SHADOW 50 a bezpilotných riešení riadenia letovej prevádzky VEGA a ORIÓN.
Hamad Al Marar, výkonný riaditeľ a CEO spoločnosti EDGE povedal, že spolupráca posilňuje schopnosť spoločnosti EDGE poskytovať konkurencieschopné riešenia kompatibilné s NATO a pripravené na export, a to nielen na podporu národných cieľov Maďarska, ale aj ako bránu k hlbšej angažovanosti v celej Európe a členských štátoch NATO.
István Sárhegyi, generálny riaditeľ spoločnosti 4iG SDT, povedal: “Dnes podpísané dohody predstavujú míľnik v medzinárodnom úsilí spoločnosti 4iG SDT v oblasti obranného priemyslu. Prostredníctvom tohto partnerstva s jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností v oblasti obranných technológií na svete môžeme na vzájomnom základe vyvíjať systémy so silným potenciálom úspechu na európskych aj afrických trhoch. Dôvera a otvorenosť spoločnosti EDGE poskytujú Maďarsku príležitosť stať sa strategickým hráčom v globálnom ekosystéme obranných inovácií.
V rámci prvej dohody obe spoločnosti vytvoria široké technologické partnerstvo s cieľom spoločne vyvíjať a skúmať trhové príležitosti bezpilotných leteckých systémov (UAS) novej generácie, riešení obrany proti UAS (C-UAS) a vesmírnych technológií v strednej a východnej Európe a Afrike. Dohoda sa vzťahuje aj na možné založenie spoločného podniku. Druhá dohoda sa zameriava na potenciálny vývoj a výrobu rýchlo nasaditeľného systému protivzdušnej obrany SKYKNIGHT a rady presnej munície SHADOW od spoločnosti EDGE v Maďarsku.
Pod skupinou EDGE zo Spojených arabských emirátov pôsobí veľký počet entít z oblasti zbrojnej výroby a vývoja, muníciu s názvom Shadow 50 tak mohol vyvinúť Halcon aj ADASI, podľa neoverených správ ide v prípade maďarského záujmu o tú druhú možnosť.
Naopak, Halcon vyvíjal systém protivzdušnej obrany SkyKnight. Jeho rakety umožňujú efektívne ničiť vrtuľníky, drony, riadené strely a delostrelecké granáty, míny a rakety na spodnej vrstve protivzdušnej obrany. Systém je umiestnený v 20 stopovom kontajneri a umožňuje pôsobiť proti 80 cieľom.
Cieľom konečnej dohody je ponúknuť európskemu trhu bezpilotné systémy riadenia letovej prevádzky VEGA od spoločnosti EDGE a systémy riadenia flotily dronov ORION s potenciálom spoločného vývoja riešení riadenia letovej prevádzky. Memorandum o porozumení zahŕňa aj posúdenie spoločného podniku, ktorý by slúžil ako európske vývojové a predajné centrum pre spoločnosti VEGA a ORION.

Treba dodať, že Maďarsko rieši, čo s načatou ťažkou obrnenou technikou. Na svoje bojové vozidlá pechoty Lynx KF41 integrovalo v júni 2025 izraelskú vyčkávaciu muníciu HERO 30. To je elektricky poháňaná taktická munícia s funkciou vyčkávania – loiteringu určená na presné útoky na krátke vzdialenosti. S hmotnosťou približne 3 až 3,5 kilogramu a 0,5-kilogramovou vysokovýbušnou fragmentačnou hlavicou ponúka systém až 30 minút loiteringu a operačný dosah môže dosiahnuť 10 až 20 kilometrov v závislosti od prostredia a konfigurácie antény. HERO 30 je navrhnutý pre tichú prevádzku a využíva pneumatický systém odpaľovania z kanistrov, ktorý umožňuje aj rýchle a nenápadné nasadenie prenosnej verzie v poľných podmienkach. Jeho rozkladacie krídla a elektrický pohonný systém potom uľahčujú presun do cieľových zón, po ktorom nasleduje nízkorýchlostný loitering na účely pozorovania a útoku.
Munície HERO 30 v prenosnom prevedení:
Očakávalo sa, že po prijatí systému HERO 30 budú nasledovať ďalšie jeho výkonnejšie varianty, ako napríklad HERO 120 a HERO 400, ktoré vytvoria škálovateľnú útočnú sústavu naprieč rôznymi zložkami maďarských ozbrojených síl. Môže sa to zmeniť po podpise memoránd so skupinou zo Spojených arabských emirátov?
Každopádne, do hláv maďarských generálov zrejme postupne vchádza predstava, že ťažká pásová obrnená technika má na dnešnom bojisku problém a snažia sa ho naprávať vlastnými silami, nečakajúc na výdatnú pomoc a úľavu od severných susedov.
Maďarsko bežalo pred parovozom a kupovalo nemeckú ťažkú obrnenú techniku prakticky z rysovacej dosky. Objednalo si 44 hlavných bojových tankov Leopard 2A7+ k čomu dostalo 12 tankov staršej verzie Leopard 2A4 na výcvik posádok.
Potom ešte podpísalo kontrakt za 288 miliónov Eur s firmou Rheinmetall na spoločný vývoj tanku Panther KF51 EVO, ktoré by sa mali v Maďarsku vyrábať.
Závod na výrobu bojových vozidiel pechoty Lynx KF41 v meste Zalaegerszeg má dodať minimálne 218 vozidiel maďarským vojskám, ktoré sú ich prvým užívateľom na svete. Sú už známe aj verzie, napríklad protilietadlová so systémom SkyRanger 30. Otázka je, ako dlho by trvalo zničenie takého množstva ťažkej pásovej obrnenej techniky dronom, prípadne spolu s delostrelectvom dnes, ako dlho o rok alebo ako dlho o päť rokov. Našťastie, to nešťastné Slovensko sa neplánuje učiť z cudzích chýb a plánuje nákup 104 tankov.



MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942