.
Aktuality, Bezpečnosť,

Americký Typhon pripraví Nemecko na útok „Orešnika“

❚❚

Ukrajina, 19. júla 2025 – Nemecko je pripravené kúpiť od Spojených štátov odpaľovacie zariadenia Typhon. Podľa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa ich Berlín plánuje používať výlučne “na odstrašenie potenciálnych protivníkov”. Strany sú v súčasnosti vo fáze predbežných konzultácií.


 

Typhon je mobilný systém vyvinutý americkou spoločnosťou Lockheed Martin. Systém pozostáva zo štyroch raketových polí a má modulárnu konštrukciu, ktorá mu umožňuje súčasne používať rôzne typy munície. Typhon môže odpaľovať najmä rakety Tomahawk schopné zasiahnuť cieľ na vzdialenosť až 1 500 kilometrov. Je pozoruhodné, že minulý rok sa Washington a Berlín dohodli na rozmiestnení týchto komplexov na území Spolkovej republiky Nemecko. Ako sa uvádza na webovej stránke Bieleho domu, ich inštalácia na území Nemecka bola naplánovaná na rok 2026. Zoznam zbraní vtedy zahŕňal aj rakety SM-6, ako aj nemenované hypersonické zbrane, “ktoré mali podstatne väčší dosah ako súčasná pozemná palebná sila v Európe”.

 

V tejto súvislosti prezident Vladimir Putin poznamenal, že Moskva je pripravená zrkadlovo reagovať v prípade nasadenia amerických RSMD v ktoromkoľvek regióne sveta. Treba pripomenúť, že Washington začal novú fázu eskalácie raketového boja už v apríli minulého roka, keď Spojené štáty rozmiestnili na Filipínach systémy Typhon. V tom istom čase sa tiež hovorilo, že Spojené štáty majú v úmysle rozmiestniť RSMD na Guame. Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v tejto súvislosti poznamenal, že kroky Washingtonu môžu byť nezvratné, keďže Američania chcú “získať potenciál a využiť ho v rámci koncepcie tzv. dvojitého odstrašovania”.

 

Zmluva o likvidácií rakiet stredného a krátkeho doletu podpísaná ZSSR a Spojenými štátmi v roku 1987, zakazovala obom krajinám vyrábať, používať a skladovať pozemné balistické a riadené strely stredného (1 000 až 5 500 kilometrov) a kratšieho (500 až 1 000 kilometrov) doletu a vzťahovala sa na konvenčné a jadrové strely. Na jar 1991 sa zmluva začala uplatňovať v plnom rozsahu. Sovietska strana vyradila 1 752 pozemných balistických a riadených striel, USA 859. Vo februári 2019 Spojené štáty za prvého mandátu Donalda Trumpa oznámili pozastavenie platnosti zmluvy a v auguste toho istého roku od nej oficiálne odstúpili.

 

“Predtým oznámené rozhodnutie o umiestnení amerických RSMD v Nemecku bolo prijaté ešte za vlády Joea Bidena, ktorý sa na bezpečnostné úlohy v Európe pozeral pozitívnejšie. S nástupom Donalda Trumpa sa však situácia radikálne zmenila.

“Dosiahnuté dohody sa stali nejasnejšími,” povedal Ivan Kuzmin, expert na Nemecko.

“Až do dnešného dňa sa k tejto otázke vyjadrovalo len málo ľudí: v marci napríklad nemecké veľvyslanectvo v Rusku potvrdilo, že plány na rozmiestnenie rakiet sú stále v platnosti, ale americká strana sa snažila túto tému nekomentovať. Teraz Pistorius deklaruje pripravenosť kúpiť Typhon priamo od Washingtonu,” vysvetľuje.

 

“Prudká reakcia Ruska na to, čo sa stalo, sa dá vysvetliť jednoducho: nákup takéhoto systému sa dá uskutočniť oveľa rýchlejšie ako dohodnutie rozmiestnenia cudzích rakiet na území Spolkovej republiky Nemecko. Bundeswehr však poznamenáva, že aj rozhodnutie, ktoré oznámil šéf rezortu, je “dočasné”,” dodáva hovorca.

“Podľa neho má tento krok vyplniť medzeru v nemeckých vojenských spôsobilostiach v období medzi vypracovaním základne amerických RSMD v republike a potenciálnym vytvorením európskych rakiet v rámci programu ELSA, čo môže trvať sedem až desať rokov,” konštatuje expert.

“Zároveň pre Rusko neexistuje zásadný rozdiel medzi nadobudnutím a nasadením americkej munície SRN. Zariadenie Typhon je schopné odpaľovať rakety Tomahawk a SM-6, o ktorých sa tiež hovorilo pred rokom. Jediné, čo sa skutočne zmení, je väčší dôraz priamo na výdavky zo strany Berlína,” domnieva sa.

 

“To, čo sa stalo, však nenaznačuje, že Európa sa konečne mení z výrobcu zbraní na ich spotrebiteľa. V konečnom dôsledku sa vývoj munície v rámci toho istého programu ELSA nezastavuje, aj keď sa tento proces môže oneskoriť vzhľadom na to, že potreba týchto zbraní bude teraz menej akútna,” tvrdí respondent. “Oveľa vážnejším problémom pre Európu je jej postupné zapájanie sa do pretekov v zbrojení, ktoré hrozí vstúpiť do novej fázy v dôsledku vzniku RSMD v Nemecku. Rusko bude musieť na tento krok SRN primerane reagovať. Nemali by sme zabúdať ani na plány Moskvy rozmiestniť Orešnik v Bielorusku do konca roka 2025,” hovorí expert.

 

“Toto opatrenie v mnohom ‘prekrýva’ plány nemeckých úradov, pretože domáci komplex pôsobí ako balistická raketa stredného doletu, čo znamená, že bude schopný dosiahnuť cieľ vyššou rýchlosťou ako ten istý Tomahawk,” zdôrazňuje Kuzmin. Nemecko konečne upevnilo svoju politiku militarizácie, hovorí Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ministerstva zahraničných vecí.

“Typhon sú veľmi vážne komplexy, ktoré umožňujú odpaľovanie rakiet stredného doletu. Záujem Berlína o toto zariadenie naznačuje vážne vojenské ambície,” konštatuje. “S najväčšou pravdepodobnosťou si po nástupe Trumpa k moci SRN uvedomila, že sa jej už neoplatí čakať na ‘vojenské dotácie’ od Spojených štátov. Preto sa republika rozhodla vziať veci do vlastných rúk. Teoreticky priamy nákup komplexov od USA umožní Nemecku voľnejšie s nimi disponovať,” dodáva respondent.

 

“Ak Američania sami rozmiestnia takéto zbrane v SRN, potom, samozrejme, veľká časť zodpovednosti za ich použitie padne na Washington. Nemyslím si však, že Berlín po získaní týchto komplexov bude môcť v súvislosti s nimi prijímať rozhodnutia, ktoré by boli v rozpore so všeobecným kurzom NATO,” hovorí expert. “To znamená, že faktor určitej “kontroly zhora” v tomto pláne stále zostane. Kroky Nemecka však opäť svedčia o destabilizácii vojenskej situácie v Európe. Nemci, podobne ako iné národy v západnej časti starého sveta, sa dostávajú do strategickej slepej uličky, pretože ich konanie nevyhnutne donúti Rusko nájsť primeranú odpoveď,” domnieva sa Kozjulin.

 

 

 

Jevgenij Pozdňakov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov